فاموتیدین که با نام تجاری پپسید و شکل عمومی آن فروخته می شود، اغلب اولین خط درمان زخم معده است.

زخم معده یک زخم دردناک است که در پوشش معده یا روده کوچک ایجاد می‌شود که ناشی از عفونت باکتریایی هلیکوباکتر پیلوری (H. پیلوری) یا استفاده مزمن از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن است.

فاموتیدین (Pepcid) متعلق به دسته ای از داروها به نام مسدود کننده های H2 است که با کاهش میزان اسید تولید شده در معده عمل می کند. این به درمان زخم های موجود کمک می کند و همچنین برای جلوگیری از ایجاد زخم در افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستند، استفاده می شود. با این حال، فاموتیدین باکتری های ایجاد کننده زخم را از بین نمی برد. معمولاً همراه با سایر داروها مصرف می شود.

زخم معده: پپسید به عنوان درمان و پیشگیریhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

با این حال، اگر علائم زخم معده را تجربه می کنید، برای تشخیص و برنامه درمانی مناسب با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

در اینجا ما در مورد نحوه عملکرد Pepcid، اثربخشی، عوارض جانبی بالقوه و افرادی که می توانند از آن سود ببرند بحث می کنیم.

فاموتیدین چگونه برای درمان و پیشگیری از زخم معده عمل می کند؟

فاموتیدین یک مسدود کننده گیرنده هیستامین ۲ (H2) است که با کاهش تولید اسید معده عمل می کند. این کاهش اسید معده به کاهش علائم زخم های موجود و جلوگیری از ایجاد زخم های جدید کمک می کند.

درمان زخم معده موجود

هنگامی که شما زخم معده دارید، پوشش داخلی معده یا روده کوچک شما آسیب دیده و منجر به درد و ناراحتی می شود. فاموتیدین زخم معده موجود را درمان می کند کاهش می دهد مقدار اسید تولید شده در معده که به کاهش علائم و بهبودی کمک می کند.

بیشتر بخوانید
نحوه انتخاب رژیم غذایی مناسب سوزش سر دل یا ریفلاکس معده به مری (GERD)

پیشگیری از زخم معده

فاموتیدین می تواند با کاهش تولید اسید معده، که به محافظت از پوشش معده در برابر آسیب کمک می کند، از زخم معده جلوگیری کند. فاموتیدین با مهار ترشح اسید، محیط اسیدی کمتری ایجاد می‌کند و ایجاد زخم را سخت‌تر می‌کند.

آیا فاموتیدین در درمان و پیشگیری از زخم معده موثر است؟

فاموتیدین با کاهش تولید اسید معده در درمان و پیشگیری از زخم معده موثر است. این کاهش اسید معده می تواند به کاهش علائم زخم و بهبودی کمک کند.

فاموتیدین است معمولا استفاده می شود برای مدیریت زخم معده و اثنی عشر و همچنین می تواند برای شرایطی که تولید بیش از حد اسید معده رخ می دهد، مانند سندرم زولینگر-الیسون تجویز شود.

با این حال، برای تعیین دوز مناسب و مدت درمان با پپسید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید، زیرا اثربخشی آن ممکن است بسته به شرایط فردی متفاوت باشد.

عوارض جانبی فاموتیدین برای زخم معده

شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده است عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • یبوست
 • اسهال

عوارض جانبی نادر اما جدی فاموتیدین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بثورات پوستی
 • مشکل در بلع یا تنفس
 • گیجی
 • غش کردن
 • زردی

اکثر مردم فاموتیدین را به خوبی تحمل می کند و عوارض جانبی شدید دارد نادر. با این حال، در صورت مشاهده عوارض جانبی شدید یا مداوم، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
ولولوس سیگموئید (علائم، درمان و پیش آگهی)

چه کسانی می توانند از مصرف فاموتیدین برای زخم معده سود ببرند؟

افرادی که می توانند از مصرف فاموتیدین برای زخم معده سود ببرند عبارتند از:

 • با زخم معده (معده) یا اثنی عشر تشخیص داده شده است
 • به دنبال جلوگیری از عود زخم معده پس از بهبودی هستند
 • شرایطی دارند که منجر به تولید بیش از حد اسید معده می شود، مانند سندرم زولینگر-الیسون
 • علائمی مانند درد شکم، حالت تهوع یا نفخ را تجربه می کنند

چه کسانی نباید فاموتیدین مصرف کنند؟

در حالی که فاموتیدین به طور کلی ایمن و قابل تحمل در نظر گرفته می شود، شرایط خاصی وجود دارد که در آن وجود دارد ممکن است نه مناسب باشد اگر آلرژی یا حساسیت مفرط به فاموتیدین یا اجزای آن دارید، فاموتیدین مصرف نکنید.

علاوه بر این، قبل از شروع درمان با پپسید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید اگر:

 • باردار یا شیرده هستند
 • بیماری کلیوی یا کبدی دارند
 • داروهای خاصی مصرف می کنند

نحوه مصرف پپسید

فاموتیدین نسخه ای در اشکال مختلف از جمله قرص و سوسپانسیون خوراکی موجود است.

 • قرص ها: این دوز توصیه شده قرص فاموتیدین برای درمان زخم معده ۴۰ میلی گرم (میلی گرم) یک بار در روز قبل از خواب است. با این حال، پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی مهم است، زیرا دوز ممکن است بسته به شرایط شما متفاوت باشد.
 • سوسپانسیون های مایع: سوسپانسیون خوراکی فاموتیدین معمولاً با ۸ میلی گرم بر میلی لیتر تهیه می شود. دوز و مدت زمان توصیه شده می تواند متفاوت باشد، بنابراین مهم است که دستورالعمل های ارائه شده توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی را دنبال کنید.
 • قرص های جویدنی: قرص های جویدنی OTC فاموتیدین می توانند زخم های گوارشی، بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، سوزش سر دل و ترش معده را درمان یا از آن پیشگیری کنند. آنها معمولا یک یا دو بار در روز مصرف می شوند. برای جلوگیری از علائم، باید مصرف شود ۱۵-۶۰ دقیقه قبل از مصرف غذاهایی که ممکن است باعث سوزش سر دل شوند.
بیشتر بخوانید
چرا سیر می تواند باعث نفخ و باد معده شود و چه باید کرد؟

توصیه می شود از فاموتیدین برای زخم معده فقط با راهنمایی و تجویز یک متخصص مراقبت های بهداشتی استفاده کنید. آنها همچنین ممکن است سایر درمان‌های زخم معده مانند آنتی‌بیوتیک‌های عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در ترکیب با فاموتیدین برای بهبود بهبودی توصیه کنند.

سوالات متداول در مورد فاموتیدین برای زخم معده

در اینجا چند سوال متداول در مورد استفاده از فاموتیدین برای زخم معده وجود دارد.

شایع ترین عوارض جانبی فاموتیدین چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی فاموتیدین شامل سردرد، سرگیجه، یبوست و اسهال است. این عوارض معمولاً خفیف و موقتی هستند. با این حال، در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا تجربه عوارض جانبی شدید یا مداوم، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

برای زخم معده چه مقدار فاموتیدین مصرف کنم؟

دوز توصیه شده فاموتیدین برای زخم معده در بزرگسالان معمولاً ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم است که یک یا دو بار در روز مصرف می شود. با این حال، صحبت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی را برای دوز دقیق بر اساس سابقه پزشکی و وضعیت خود در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
12 بهترین جایگزین بدون گلوتن برای آرد

چه زمانی باید فاموتیدین را برای زخم معده مصرف کنم؟

زمان تجویز فاموتیدین به دستورالعمل های یک متخصص مراقبت های بهداشتی بستگی دارد. به طور کلی، می توانید روزانه یک یا دو بار در صبح یا قبل از خواب، با یا بدون غذا، فاموتیدین مصرف کنید. پیروی از برنامه توصیه شده برای اطمینان از اثربخشی بهینه مهم است.

چه مدت طول می کشد تا زخم با فاموتیدین بهبود یابد؟

زخم معده، همچنین به عنوان زخم معده شناخته می شود، به طور معمول در مورد آن ظاهر می شود ۴-۸ هفته برای بهبود با استفاده از Pepcid. با این حال، زخم های بزرگتر ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا بهبود یابد.

خلاصه

فاموتیدین یک داروی پرکاربرد برای درمان و پیشگیری از زخم معده است. تولید اسید معده را کاهش می دهد، علائم را کاهش می دهد، باعث بهبود زخم های موجود می شود و از ایجاد زخم های جدید جلوگیری می کند.

در حالی که به طور کلی به خوبی تحمل می شود، در نظر داشته باشید که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا تعیین کنید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.