زرد زخم یا ایمپتیگو یک عفونت باکتریایی است که روی پوست تاثیر می گذارد و باعث ایجاد زخم و تاول می شود. بسته به مرحله عفونت و اینکه چه قسمتی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند متفاوت ظاهر شود.

زرد زخم چیست؟

زرد زخم یک عفونت شایع پوستی مسری است. باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس یا استرپتوکوک پیوژنز لایه های بیرونی پوست به نام اپیدرم را آلوده می کنند. صورت، بازوها و پاها اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند.

هر کسی ممکن است به زرد زخم مبتلا شود، اما این بیماری بیشتر کودکان، به ویژه در سنین ۲ تا ۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

عفونت اغلب با بریدگی های جزئی، نیش حشرات یا جوش هایی مانند اگزما – هر جایی که پوست شکسته می شود – شروع می شود. اما ممکن است در پوست سالم نیز رخ دهد.

زمانی که پوست سالم را مبتلا می‌کند، زهر اولیه و زمانی که در پوست شکسته ایجاد می‌شود، زهر ثانویه نامیده می‌شود . ایجاد این تمایز همیشه آسان یا ضروری نیست.

Impetigo: Everything You Need to Know

زرد زخم یک بیماری قدیمی است. قدمت این نام به قرن چهاردهم انگلستان برمی گردد و از کلمه لاتین impetere به معنای حمله کردن گرفته شده است.

باکتری ها در شرایط گرم و مرطوب رشد می کنند. بنابراین، زردچوبه تمایل به فصلی دارد و در تابستان و پاییز در آب و هوای شمالی به اوج خود می رسد. در آب و هوای گرم و مرطوب، در تمام طول سال رخ می دهد.

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۵، حدود ۱۶۲ میلیون کودک در سراسر جهان در هر زمان به زردی مبتلا می شوند. در این بررسی اشاره شد که استرالیا، نیوزیلند و آمریکای شمالی مستثنی شدند، زیرا این مطالعات بر روی جمعیت‌های کوچک و فاقد منابع انجام شده است که ممکن است آمار کلی را منعکس نکرده باشند.

ایمپتیگو در کشورهای در حال توسعه و در مناطق کم درآمد کشورهای صنعتی شایع تر است. بیشترین تعداد موارد در مناطقی مانند اقیانوسیه است که استرالیا، نیوزلند و چندین کشور دیگر را شامل می شود.

علائم زرد زخم

اولین نشانه‌های زرد زخم، زخم‌های قرمز رنگ روی پوست است که اغلب در اطراف بینی و لب‌ها جمع می‌شوند. این زخم‌ها به سرعت تبدیل به تاول می‌شوند، ترشح می‌کنند و می‌ترکند و سپس پوسته‌ای زرد رنگ را تشکیل می‌دهند. خوشه های تاول ممکن است گسترش یابد تا قسمت بیشتری از پوست را بپوشاند. گاهی اوقات لکه های قرمز فقط پوسته زرد رنگی ایجاد می کنند بدون اینکه هیچ تاولی دیده شود.

زخم ها می توانند خارش دار و گاهی دردناک باشند. پس از مرحله پوسته، آنها علائم قرمز رنگی را تشکیل می دهند که بدون بر جای گذاشتن جای زخم محو می شوند.

نوزادان گاهی اوقات نوع کمتری از زهر را دارند، با تاول های بزرگتر در اطراف ناحیه پوشک یا در چین خوردگی های پوست. این تاول‌های پر از مایع به زودی می‌ترکند و لبه‌ای پوسته‌دار به نام یقه بر جای می‌گذارند.

ایمپیتگو می تواند ناراحت کننده باشد. گاهی اوقات، ممکن است تب یا غدد متورم در ناحیه شیوع را شامل شود.

از آنجایی که زرد زخم ممکن است در هر قسمتی از پوست رخ دهد، ممکن است برای افراد مختلف ظاهر کمی متفاوت به خود بگیرد. همچنین بسته به مرحله عفونت متفاوت به نظر می رسد. در زیر تصاویر نمونه ای از زردچوبه در انواع رنگ پوست آورده شده است.

چه چیزی باعث ایجاد زردی می شود؟

ایمپتیگو عفونتی است که توسط سویه های باکتری استافیلوکوک (استاف) یا استرپتوکوک (استرپتوکوک) ایجاد می شود. این باکتری‌ها می‌توانند از طریق شکستن پوست در اثر بریدگی، خراش، نیش حشره یا بثورات وارد بدن شما شوند. سپس، آنها می توانند تهاجم و استعمار کنند.

این وضعیت می تواند مسری باشد. اگر زخم های یک فرد مبتلا به زرد زخم را لمس کنید یا وسایلی مانند حوله، لباس یا ملحفه هایی را که فرد استفاده کرده است، لمس کنید، می توانید این باکتری ها را بگیرید.

با این حال، این باکتری ها در محیط ما نیز رایج هستند و اکثر افرادی که با آنها در تماس هستند، لزوماً دچار زرد زخم نمی شوند.

برخی افراد معمولاً باکتری استاف را در داخل بینی خود حمل می کنند. اگر باکتری به پوست آنها سرایت کند ممکن است دچار عفونت شوند.

بزرگسالان و کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زرد زخم هستند اگر:

 • در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی کنید
 • دیابت دارند
 • سیستم ایمنی ضعیفی مانند HIV یا ایدز دارید
 • بیماری های پوستی مانند اگزما، درماتیت یا پسوریازیس دارند
 • آفتاب سوختگی یا سوختگی های دیگر داشته باشید
 • عفونت های خارش دار مانند شپش، گال، هرپس سیمپلکس یا آبله مرغان دارند
 • نیش حشرات یا پیچک سمی داشته باشید
 • ورزش های تماسی را انجام دهید

چه کسانی در معرض ابتلا به زرد زخم هستند؟

در حالی که هر کسی ممکن است به زردی مبتلا شود، تماس نزدیک با فردی که قبلاً عفونت دارد، شایع‌ترین عامل خطر برای این بیماری است. هنگامی که افراد در محله های نزدیک هستند، به راحتی گسترش می یابد، مانند موارد زیر:

 • خانوارها
 • مدارس
 • مراقبت های روزانه
 • زندان ها
 • امکانات آموزشی نظامی

سن نیز یک عامل خطر مهم برای زردی است. واریته غیر بولوز رایج‌تر اغلب در کودکان ۲ تا ۵ ساله دیده می‌شود. واریته بولوز کمتر رایج در ۹۰ درصد موارد در کودکان کمتر از ۲ سال رخ می دهد. هنگامی که زرد زخم در بزرگسالان رخ می دهد، در مردان شایع تر است.

داشتن بریدگی و خراش می تواند خطر ابتلا به زرد زخم را افزایش دهد. از فعالیت هایی که ممکن است پوست شما را بشکند آگاه باشید و در صورت امکان از تجهیزات یا لباس محافظ مناسب استفاده کنید. زخم های باز باید تمیز و بانداژ شوند.

زندگی در آب و هوای گرم یا مرطوب خطر ابتلا به زرد زخم را افزایش می دهد، اما این بیماری در هر جایی ممکن است رخ دهد.

رعایت بهداشت فردی ضعیف خطر ابتلا به زرد زخم را نیز افزایش می دهد. شما می توانید خطر خود را با موارد زیر کاهش دهید:

 • شستن صحیح دست ها
 • شستشوی منظم بدن
 • تمیز نگه داشتن صورت

عوارض احتمالی ناشی از زرد زخم

باکتری مسئول زرد زخم می تواند عوارضی از جمله سایر عفونت های جدی تر و پاسخ های ایمنی مضر ایجاد کند.

سندرم پوست سوخته استافیلوکوک

ایمپتیگو در ۸۰ درصد موارد توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود. این باکتری باعث ترشح برخی سموم می شود.

در ناحیه محلی اطراف عفونت، این سموم می توانند منجر به زرد زخم شوند. اگر سموم به طور کلی در بدن پخش شوند، این می تواند به سندرم پوست سوخته استافیلوکوک (SSSS) منجر شود.

عفونت بافت نرم

باکتری هایی که باعث زگیل می شوند می توانند باعث سایر عفونت های پوست و بافت نرم از جمله فاسیای نکروزان شوند.

فوریت های پزشکی

هر گونه عفونت پوست یا بافت نرم که به سرعت گسترش می یابد باید به عنوان یک اورژانس پزشکی درمان شود. با ۹۱۱ تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس بروید.

سندرم شوک سمی

همان باکتری هایی که باعث ایجاد زرد زخم می شوند نیز می توانند باعث سندرم شوک سمی شوند. هنگامی که باکتری ها از پوست خارج می شوند و وارد جریان خون می شوند، سندرم شوک سمی می تواند به عنوان یک عارضه ایجاد شود. علائم معمولاً به سرعت احساس می شوند. این یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

فوریت های پزشکی

سندرم شوک سمی یک اورژانس پزشکی است. اگر تجربه کردید با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس بروید:

 • تب
 • فشار خون پایین
 • کاهش هوشیاری یا افزایش گیجی
 • استفراغ
 • تنفس سریع
 • ضربان قلب سریع

تب روماتیسمی

استرپتوکوک گروه A باکتری مسئول گلودرد استرپتوکوکی و مخملک است و گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد زائد شود. پس از ابتلا به یکی از این عفونت ها، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است با التهاب به شکل تب روماتیسمی پاسخ دهد.

از آنجایی که تب روماتیسمی یک پاسخ ایمنی است، مسری نیست، اما عفونت های زمینه ای می توانند مسری باشند.

تب روماتیسمی اغلب کودکان ۵ تا ۱۵ ساله را مبتلا می کند ، اگرچه ممکن است در هر سنی ایجاد شود. برای جلوگیری از عوارض طولانی مدت باید فورا درمان شود.

تشخیص زرد زخم

اگر مشکوک به زرد زخم هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. آنها معمولاً می توانند عفونت را از روی ظاهر آن تشخیص دهند.

اگر زخم ها با درمان از بین نرفت، ممکن است پزشک بخواهد باکتری را کشت دهد. این شامل گرفتن مقدار کمی از مایعی است که از زخم خارج می شود و آن را آزمایش می کنیم تا ببینیم چه نوع باکتری باعث شده است تا مشخص شود کدام آنتی بیوتیک در برابر آن بهتر عمل می کند.

درمان زرد زخم

آنتی بیوتیک ها در برابر زرد زخم موثر هستند. نوع آنتی بیوتیکی که دریافت می کنید به میزان گسترده یا شدید بودن ضایعات بستگی دارد.

اگر شما فقط در ناحیه کوچکی از پوست خود زائده دارید، آنتی بیوتیک های موضعی درمان ارجح هستند. گزینه ها عبارتند از کرم یا پماد موپیروسین (باکتروبان یا سنتانی) و پماد رتاپامولین (Altabax).

اگر زرد زخم شدید یا گسترده باشد، پزشک می تواند آنتی بیوتیک های خوراکی مانند:

 • آموکسی سیلین/کلاوولانات (Augmentin)
 • سفالوسپورین های خاص
 • کلیندامایسین (کلئوسین)

این داروها ممکن است سریعتر از آنتی بیوتیک های موضعی عمل کنند، اما لزوماً در پاکسازی عفونت بهتر نیستند.

آنتی بیوتیک های خوراکی نیز می توانند عوارض جانبی بیشتری مانند حالت تهوع نسبت به آنتی بیوتیک های موضعی ایجاد کنند.

با درمان، زرد زخم معمولاً طی ۷ تا ۱۰ روز بهبود می یابد. اگر عفونت زمینه ای یا بیماری پوستی دارید، بهبودی عفونت ممکن است بیشتر طول بکشد.

زرد زخم در بزرگسالان

اگرچه زرد زخم در کودکان خردسال شایع تر است، بزرگسالان نیز می توانند به آن مبتلا شوند. از آنجایی که این بیماری بسیار مسری است، زهر می تواند از طریق هر تماس نزدیک منتشر شود. بزرگسالانی که ورزش می کنند اغلب از تماس پوستی به آن مبتلا می شوند.

علائم زرد زخم در بزرگسالان زخم در اطراف بینی و دهان یا سایر نواحی در معرض بدن است. این زخم ها باز می شوند، ترشح می کنند و سپس پوسته می شوند.

به طور کلی، زرد زخم یک بیماری پوستی خفیف است، اما بزرگسالان بیشتر از کودکان در معرض خطر عوارض هستند. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گلومرولونفریت حاد پس از استرپتوکوک (که بیشتر کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد)
 • سلولیت
 • لنفانژیت
 • سپسیس

زرد زخم تنها بثورات عفونی در بزرگسالان نیست. در اینجا چند بیماری مسری پوستی دیگر آورده شده است.

زرد زخم در کودکان نوپا

کودکان نوپا محتمل ترین گروه سنی برای ابتلا به زرد زخم هستند. عفونت در کودکان خردسال متفاوت از بزرگسالان به نظر می رسد. والدین ممکن است زخم هایی را در کودک خود ببینند:

 • ناحیه بینی و دهان
 • تنه (تنه)
 • دست ها
 • پا
 • ناحیه پوشک

در کودکان خردسال، اغلب علت خاراندن در اثر نیش حشره یا خراش روی پوست است. خاراندن اجازه می دهد تا باکتری ها وارد پوست شوند.

ادامه دادن به خاراندن می تواند باعث عفونت جدی تری شود یا منجر به زخم شود.

والدین می توانند با پوشاندن زخم ها و کوتاه کردن ناخن های فرزندشان از بروز عوارض جلوگیری کنند.

مراحل زگیل بر حسب نوع

بر اساس باکتری های ایجاد کننده و زخم هایی که ایجاد می شوند، سه نوع زگیل وجود دارد. هر نوع یک سری مراحل را طی می کند.

غیر بولوز

زرد زخم غیربولوز عمدتاً توسط استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود . بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۴ ، این شایع ترین شکل زگیل است که باعث ایجاد حدود ۷۰ درصد موارد می شود.

مراحل زیر را طی می کند:

 • معمولاً با زخم های قرمز و خارش دار در اطراف دهان و بینی شروع می شود.
 • زخم ها باز می شوند و پوست قرمز و تحریک شده در اطراف آنها باقی می ماند.
 • پوسته زرد مایل به قهوه ای تشکیل می شود.
 • هنگامی که پوسته ها بهبود می یابند، نقاط قرمز رنگی وجود دارد که محو می شوند و جای زخم باقی نمی مانند.

بولوز

زائده بولوس تقریباً همیشه توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود .

 • معمولاً تاول‌های بزرگ‌تر یا تاول‌هایی را تشکیل می‌دهد که پر از مایع شفافی است که ممکن است تیره‌تر و کدرتر شود. تاول ها روی پوست شکسته نشده شروع می شوند و با نواحی قرمز رنگ احاطه نمی شوند.
 • تاول ها شل و شفاف می شوند و سپس باز می شوند.
 • زخمی زردرنگ و پوسته‌دار در ناحیه‌ای که تاول‌ها باز شدند، ایجاد می‌شود.
 • تاول‌ها معمولاً پس از بهبودی هیچ اثری از خود به جای نمی‌گذارند.

اکتیما

این عفونت جدی تر است اما بسیار کمتر شایع است. گاهی اوقات زمانی اتفاق می‌افتد که زرد زخم درمان نمی‌شود. اکتیما عمیق‌تر از سایر اشکال زرد زخم وارد پوست می‌شود و شدیدتر است.

 • این عفونت تاول های دردناکی را روی پوست باسن، ران، ساق پا، مچ پا و پا ایجاد می کند.
 • تاول ها به زخم های چرکی با پوسته ضخیم تر تبدیل می شوند.
 • اغلب، پوست اطراف زخم ها قرمز می شود.
 • زخم های اکتیما به آهستگی بهبود می یابند و ممکن است پس از بهبودی، جای زخم باقی بماند.

گزینه های درمان خانگی برای زرد زخم

آنتی بیوتیک ها درمان اصلی برای زرد زخم هستند، اما ممکن است بتوانید علاوه بر درمان توصیه شده توسط پزشک، با درمان های خانگی به بهبود سریعتر عفونت کمک کنید.

آب گرم و آنتی بیوتیک های OTC

روزی سه تا چهار بار زخم ها را تمیز کرده و خیس کنید تا زخم ها خوب شوند. به آرامی زخم ها را با آب گرم و صابون تمیز کنید و سپس پوسته ها را جدا کنید. پس از درمان زخم ها دست های خود را به خوبی بشویید تا از گسترش عفونت جلوگیری کنید.

ناحیه را خشک کنید و پماد آنتی بیوتیک تجویزی را طبق دستور استفاده کنید. سپس، اگر زخم ها در محلی هستند که می توانید این کار را انجام دهید، به آرامی زخم ها را با گاز بپوشانید.

برای شیوع جزئی، می توانید از پماد آنتی بیوتیک بدون نسخه (OTC) استفاده کنید. آن را سه بار در روز پس از تمیز کردن محل استفاده کنید. سپس، زخم را با یک باند یا گاز بپوشانید . پس از چند روز، اگر بهبودی مشاهده نکردید، باید به پزشک مراجعه کنید.

سفید کننده های خانگی

یکی دیگر از درمان های خانگی حمام ۱۵ دقیقه ای با محلول بسیار رقیق سفید کننده خانگی (۲.۲ درصد) است. اگر به طور منظم از آن استفاده کنید، تعداد باکتری های روی پوست کاهش می یابد.

برای حمام کامل، از ۱/۲ فنجان سفید کننده استفاده کنید. با آب گرم بشویید و سپس خشک کنید.

اگر پوست حساسی دارید احتیاط کنید. برخی افراد نسبت به سفید کننده واکنش آلرژیک دارند. علاوه بر این، نظارت در اطراف آب حمام و هنگام استفاده از سفید کننده یا سایر داروهای خانگی برای جلوگیری از غرق شدن یا بلع تصادفی ضروری است.

درمان های دیگر

تعدادی از داروهای خانگی نیز در داروخانه یا فروشگاه محصولات طبیعی شما موجود است. استفاده صحیح از آنها ممکن است احتمال کمک به زرد زخم را بهبود بخشد، اگرچه نشان داده نشده است که آنها به تنهایی به طور مؤثری از زرد زخم درمان می کنند.

روغن های ضروری برای زردچوبه

اسانس ها مایعاتی هستند که از گیاهان استخراج می شوند. ده ها اسانس دارای خواص ضد باکتریایی هستند. این نشان می دهد که روغن های ضروری ممکن است یک درمان مفید برای زرد زخم باشند، اگرچه در حال حاضر هیچ تحقیقی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد.

این محصولات می‌توانند نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مزایایی داشته باشند، زیرا برخی از باکتری‌هایی که باعث ایجاد زرد زخم می‌شوند به داروهای آنتی‌بیوتیک فعلی مقاوم شده‌اند.

برخی از روغن‌های ضروری که ممکن است به درمان زرد زخم کمک کنند عبارتند از:

 • روغن شمعدانی
 • روغن پاتچولی
 • روغن درخت چای

قبل از اینکه هر اسانس یا درمان جایگزین دیگری را امتحان کنید، با پزشک صحبت کنید. برخی از این محصولات می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و ممکن است برای همه بی خطر نباشند. مطمئن شوید که روغن ضروری را در روغن حامل رقیق کنید قبل از استفاده از آن روی پوست. آن را در داخل یا اطراف چشم خود قرار ندهید.

نکته ای در مورد اثربخشی اسانس ها

در حالی که تحقیقات نشان می دهد مزایای سلامتی وجود دارد، FDA خلوص یا کیفیت اسانس ها را کنترل یا تنظیم نمی کند. مهم است که قبل از شروع استفاده از روغن های ضروری با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید و مطمئن شوید که در مورد کیفیت محصولات یک برند تحقیق کنید.

جلوگیری از زرد زخم

اگر ضایعات را نمی توان به طور قابل اعتمادی پوشش داد، کودکان مبتلا به زرد زخم باید تا زمانی که دیگر عفونت فعالی که می تواند به دیگران منتقل شود، در خانه بمانند. بزرگسالانی که در مشاغلی کار می کنند که شامل تماس نزدیک است، باید از پزشک خود بپرسند که چه زمانی بازگشت به کار برای آنها بی خطر است.

بهداشت خوب بهترین راه برای جلوگیری از سفت است. این نکات را دنبال کنید:

 • برای از بین بردن باکتری های پوست دست های خود را مرتب حمام کنید و بشویید.
 • هر گونه زخم پوستی یا نیش حشرات را برای محافظت از ناحیه بپوشانید.
 • ناخن های خود را کوتاه و تمیز نگه دارید.
 • زخم های باز را لمس نکنید یا خراش ندهید. این می تواند عفونت را گسترش دهد.
 • هر چیزی را که با زخم زردچوبه در تماس است با آب داغ و سفید کننده لباس بشویید.
 • ملحفه‌ها، حوله‌ها و لباس‌هایی را که اغلب با زخم‌ها در تماس هستند عوض کنید تا زمانی که زخم‌ها دیگر مسری نباشند.
 • سطوح، تجهیزات و اسباب بازی هایی را که ممکن است با زردچوبه تماس داشته باشند را تمیز و ضد عفونی کنید.
 • هیچ اقلام شخصی را با کسی که به بیماری زرد زخم مبتلا است به اشتراک نگذارید.

آیا زرد زخم مسری است؟

زخم های باز بسیار مسری هستند. خاراندن زخم ها می تواند عفونت را از یک نقطه روی پوست به جای دیگر یا به فرد دیگری منتقل کند. عفونت همچنین می تواند از هر چیزی که توسط یک فرد مبتلا به عفونت زگیل لمس می شود گسترش یابد.

از آنجایی که به راحتی گسترش می یابد، زرد زخم گاهی اوقات بیماری مدرسه نامیده می شود. می تواند به سرعت از کودکی به کودک دیگر در کلاس درس یا مرکز مراقبت روزانه که کودکان در تماس نزدیک هستند سرایت کند. به همین دلیل در خانواده ها نیز به راحتی پخش می شود.

بهداشت کلید کنترل شیوع زردچوبه است. اگر شما یا فرزندتان مبتلا به زرد زخم هستید، هر چیزی که عفونت ممکن است با آن تماس پیدا کند را بشویید و ضدعفونی کنید، از جمله:

 • لباس ها
 • ملافه
 • حوله ها
 • اسباب بازی ها
 • تجهیزات ورزشی

آنتی‌بیوتیک‌های موضعی، مانند موپیروسین، معمولاً می‌توانند زائده را ظرف چند روز از بین ببرند و مدت زمان مسری بودن عفونت را کاهش دهند. آنتی بیوتیک های خوراکی بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت از مسری بودن عفونت جلوگیری می کنند.

زرد زخم در مقابل تبخال

مانند زرد زخم، تبخال تاول هایی هستند که در اطراف دهان شما ایجاد می شوند. همچنین ممکن است آنها را روی بینی یا انگشتان خود ببینید.

تبخال توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. این ویروس به دو شکل وجود دارد: HSV-1 و HSV-2. معمولا HSV-1 باعث تبخال می شود، در حالی که HSV-2 باعث تبخال تناسلی می شود.

کرم ها و قرص های ضد ویروسی در صورت لزوم تبخال را درمان می کنند. شما می توانید ویروسی که باعث تبخال می شود را از طریق بوسیدن پخش کنید یا بگیرید. زخم ها تا زمانی که پوسته پوسته شوند عفونی می مانند، بنابراین از بوسیدن افرادی که تا آن زمان هرگز تبخال نداشته اند خودداری کنید.

تبخال در پنج مرحله تشکیل می شود. بیاموزید که بعد از اینکه یک پاپ بالا را مشاهده کردید چه انتظاری دارید.

Impetigo در مقابل کرم حلقوی

کرم حلقوی یک عفونت قارچی پوست است. این نام به شکل حلقه مانند لکه های پوستی قرمز و برجسته ای که ایجاد می کند اشاره دارد. بر خلاف زرد زخم، کرم حلقوی باعث ایجاد پوسته زرد نمی شود.

شما می توانید از طریق تماس مستقیم یا با به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی با افرادی که عفونت کرم حلقوی دارند مبتلا شوید. حلقه ممکن است در موارد زیر ظاهر شود:

 • پوست سر
 • بدن
 • پوست اطراف کشاله ران (به نام خارش جوک)
 • پا (به نام پای ورزشکار)

درمان معمولی با کرم ضد قارچ پوست است. برخی از محصولات بدون نسخه در دسترس هستند. برخی دیگر نیاز به نسخه پزشک دارند.

کرم حلقوی می تواند خارش و آزار دهنده باشد. بهداشت خوب می تواند به جلوگیری از عود آن کمک کند.

ایمپیگو در مقابل اریسیپلا

اریسیپل یک عفونت باکتریایی است که لایه های بالایی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری توسط همان باکتری های استرپتوکوکی ایجاد می شود که مسئول گلودرد استرپتوکوکی هستند. این باکتری‌ها مانند زردچوبه از طریق زخم یا ترک باز وارد پوست می‌شوند.

گل سرخ باعث ایجاد تاول در صورت و پاها می شود. علائم دیگر شامل تب و لرز است.

پزشکان معمولا آنتی بیوتیک های خوراکی را برای درمان عفونت تجویز می کنند. موارد شدیدتر ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) در بیمارستان داشته باشند.

درمان معمولاً در از بین بردن عفونت بسیار مؤثر است. عدم درمان اریسیپلا می تواند خطر عوارض جدی را افزایش دهد.

ایمپیگو در مقابل اگزما

اگزما عفونت نیست در عوض، می تواند واکنشی به مواد موجود در محیط شما باشد، مانند مواد شوینده، فلز یا لاتکس، یا ممکن است با آلرژی یا آسم همراه باشد.

علائم اگزما عبارتند از:

 • پوست قرمز و خارش دار
 • پوست خشک

یک نوع به نام اگزمای دیسیدروتیک باعث ایجاد تاول های ریز پر از مایع روی دست ها یا پاهای شما می شود. این تاول ها ممکن است خارش یا درد داشته باشند.

افرادی که آلرژی دارند بیشتر در معرض ابتلا به اگزما هستند. اجتناب از ماده ای که باعث واکنش پوستی می شود می تواند در آینده از آن جلوگیری کند.

اگزما هفت نوع مختلف دارد. 

خلاصه

ایمپتیگو یک عفونت باکتریایی پوستی بسیار مسری است که معمولاً جدی نیست. با آنتی‌بیوتیک‌ها سریع‌تر از بین می‌رود و برای جلوگیری از گسترش آن به رعایت بهداشت نیاز دارد.

اگر مشکوک هستید که شما یا یکی از نزدیکانتان مبتلا به زرد زخم هستید، برای تشخیص با پزشک تماس بگیرید.

منبع