زغال فعال چگونه کار می کند

بسیاری از مردم در مورد زغال چوب فعال هستند. گفته می شود که این مکمل به سم زدایی، سلامت روده، سفید کردن دندان ها و موارد دیگر کمک می کند.

آن ها هستند ادعا شده است فواید مصرف مکمل های زغال چوب اما علم چه می گوید؟

برای شروع، می گوید که دوزهای زیاد زغال چوب فعال ممکن است سمیت ناشی از دارو را کاهش دهد.[*].

مزایای دیگر چطور؟ کمتر واضح است.

در این مقاله، اطلاعات داخلی زغال فعال را دریافت خواهید کرد: فواید بالقوه، خطرات، و اینکه آیا این مکمل بخشی از یک رژیم غذایی کتو سالم است یا خیر. یادگیری مبارک

زغال فعال چیست؟

زغال چوب یک ماده سیاه رنگ مبتنی بر کربن است که پس از سوزاندن پوسته نارگیل، ذغال سنگ نارس یا انواع مواد دیگر باقی می ماند.[*]. سپس پودر زغال چوب از طریق قرار گرفتن در معرض گازهای با دمای بالا “فعال می شود”.

اکنون شما زغال چوب فعال دارید—یک نسخه کوچکتر و متخلخل تر از زغال چوب معمولی. زغال چوب فعال به دلیل تخلخل بیشتر، به راحتی به سایر ترکیبات متصل می شود[*].

این عمل پیوندی – که جذب نامیده می شود – به همین دلیل است که زغال چوب فعال معمولاً برای پاکسازی سم، داروها و سایر سموم از دستگاه گوارش استفاده می شود.

تاریخچه پزشکی زغال فعال به سال ۱۸۱۱ باز می گردد، زمانی که شیمیدان فرانسوی میشل برتراند برای جلوگیری از سمیت آرسنیک، زغال چوب فعال مصرف کرد. حدود ۴۰ سال بعد، در سال ۱۸۵۲، یک دانشمند فرانسوی دیگر ظاهراً سم استریکنین را با زغال چوب دفع کرد.[*].

امروزه، زغال فعال تک دوز (SDAC) یک درمان رایج برای مصرف بیش از حد دارو و مسمومیت باقی مانده است. با این حال، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴: استفاده از SDAC در مراکز کنترل سم از ۱۳۶۰۰۰ به ۵۰۰۰۰ کاهش یافت.[*].

چرا این کاهش؟ احتمالا به این دلیل:

 1. درمان با زغال فعال خطراتی را به همراه دارد
 2. SDAC هنوز موثر نیست

کمی در مورد خطرات زغال چوب بیشتر خواهید آموخت. اما ابتدا، کمی علم بیشتر در مورد نحوه عملکرد زغال چوب فعال است.

زغال چوب فعال دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

قدرت ویژه زغال فعال، قدرت جذب است. نه جذب، حواست بهت باشه جذب.

جذب به چسبیدن مولکول ها – مایع، گاز یا جامد محلول – به یک سطح اشاره دارد. زغال چوب فعال، همانطور که هست متخلخل است، سطح زیادی برای چسبیدن مواد دارد.

وقتی زغال فعال را مصرف می کنید، آن را مصرف می کنید جذب می کند مواد خارجی (به نام بیگانه بیوتیک) در روده شما. زغال چوب فعال به برخی از بیگانه‌بیوتیک‌ها بسیار بهتر از سایرین متصل می‌شود[*].

بیشتر بخوانید
آیا باید از ماهی به دلیل جیوه اجتناب کرد؟

این ترکیبات شامل استامینوفن، آسپرین، باربیتورات ها، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و تعداد زیادی از داروها هستند. با این حال زغال فعال به طور موثر به الکل، الکترولیت ها، اسیدها یا مواد قلیایی متصل نمی شود.[*].

از آنجایی که به مواد خارجی در روده متصل می شود، زغال چوب فعال معمولاً برای درمان مسمومیت دارویی یا مسمومیت استفاده می شود. بسیاری از مراکز کنترل مسمومیت این مکمل را به عنوان درمان خط اول در دسترس نگه می دارند.

اگر تعجب می کنید، زغال چوب جذب بدن شما نمی شود. به عبارت دیگر، به سادگی از روده شما عبور می کند و در طول مسیر به مواد متصل می شود[*].

به همین دلیل، به خودی خود خطر مسمومیت ناشی از مصرف زغال فعال وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که خطرات یا عوارض جانبی وجود ندارد.

بعداً به این موارد پرداخته خواهد شد. بعدی مزایای بالقوه است.

زغال چوب فعال برای مسمومیت های جدی

به یاد بیاورید که مراکز کنترل سموم هزاران بار در سال از زغال چوب فعال استفاده می کنند. آنها از زغال چوب به دلیل توانایی آن در ضدعفونی کردن بدن از مواد مضر استفاده می کنند.

بر اساس داده های مشاهداتی، این مواد شامل کاربامازپین، داپسون، فنوباربیتال، کینیدین، تئوفیلین، آمی تریپتیلین، دکستروپروپوکسیفن، دیژیتوکسین، دیگوکسین، دیسوپیرامید، نادولول، فنیل بوتازون، فنی توئین پیروکسیکام، سوتالو تری والوکسی، آمی تریپتیلین، سوتالولوکسی، آمی تریپتیلین و وراپامیل[*].

هنوز اینجا؟ باشه خوبه

طبق دستورالعمل های فعلی، زغال چوب فعال باید ظرف یک ساعت پس از مصرف ماده نامطلوب مصرف شود. دوزها نسبتاً بزرگ هستند – تا ۱۰۰ گرم برای بزرگسالان، با دوز شروع ۲۵ گرم[*].

با این حال، شواهد مربوط به اثربخشی آن دقیقاً درجه A نیست. بلکه، مورد زغال فعال بیشتر بر اساس داده‌های مشاهده‌ای و گزارش‌های موردی است.

آزمایشات بالینی قوی تری – مطالعات دوسوکور و کنترل شده با دارونما – قبل از توصیه زغال چوب فعال به عنوان پادزهر برای سمیت جدی مورد نیاز است.

سایر مزایای بالقوه زغال چوب فعال

شواهد زغال فعال از اینجا ضعیف تر می شوند، اما هنوز هم قابل ذکر است. به هر حال، بسیاری از مردم این مکمل گیاهی را به دلایلی غیر از سم زدایی اضطراری مصرف می کنند.

در اینجا برخی از مزایای سلامتی دیگری که زغال چوب ممکن است ارائه دهد آورده شده است:

 1. سلامت کلیه ها: زغال چوب فعال ممکن است به اوره و سایر سموم برای بهبود بیماری مزمن کلیوی متصل شود. شواهد انسانی زیادی برای این مزیت وجود دارد، اما هیچ آزمایش بالینی محکمی وجود ندارد[*].
 2. کاهش کلسترول: دو مطالعه کوچک در دهه ۱۹۸۰ نشان می دهد که مصرف دوزهای زیاد زغال چوب فعال (۱۶ تا ۲۴ گرم) می تواند LDL و کلسترول کل را کاهش دهد.[*][*]. اما از آنجایی که هر دو مطالعه فقط هفت موضوع داشتند: این یافته ها را با ذغال سنگ در نظر بگیرید.
 3. بوی ماهی را از بین ببرید: درصد کمی از مردم نمی توانند تری متیل آمین (TMA) را به تری متیل آمین N-اکسید (TMAO) تبدیل کنند و متأسفانه در نهایت بوی ماهی می دهند. در یک مطالعه، دادن ۱.۵ گرم زغال فعال در روز به مدت ۱۰ روز به هفت فرد ژاپنی مبتلا به این بیماری (به نام TMAU) باعث کاهش غلظت TMA بدون ادرار و افزایش غلظت TMAO به مقادیر طبیعی در طول مصرف زغال شد.[*]. به زبان ساده: TMA کمتر، بوی ماهی کمتر.
 4. سفید کردن دندان: هر چند زغال چوب ممکن است به ترکیبات روی دندان‌ها متصل می‌شود و اثر سفید کنندگی ایجاد می‌کند – هیچ مدرک دقیقی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.
 5. تصفیه آب: بسیاری از سیستم های تصفیه آب از زغال چوب فعال استفاده می کنند زیرا به فلزات سنگین مانند سرب، کادمیوم، نیکل و کروم متصل می شود و به طور موثر آب را تمیز می کند.[*]. با این حال، مشخص نیست که آیا سم زدایی فلزات سنگین ناشی از زغال چوب در بدن انسان اتفاق می افتد یا خیر.
بیشتر بخوانید
آیا عدس در رژیم کتوژنیک مجاز است؟ +3 بهترین دستور پخت

چند یادداشت سریع تر برخی ادعا می کنند که زغال چوب فعال به عنوان “درمان خماری” است – اما از آنجایی که زغال چوب الکل را جذب نمی کند، این ادعا را می توان با خیال راحت رد کرد.[*].

کاهش قند خون چطور؟ این ادعا نیز قابل رد است.

نشان داده شد که زغال چوب فعال تأثیر قابل توجهی بر سطح قند خون در ۵۷ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ نداشت.[*]. و اگر می پرسید: هیچ مدرکی وجود ندارد که زغال چوب فعال به قند در روده شما متصل شود – یا جذب آن را کاهش دهد.

خطرات زغال چوب فعال

حالا برای قسمت تاریک زغال فعال. ممکن است سمی نباشد، اما با خطراتی همراه است.

به عنوان مثال، زغال فعال دارای تداخلات دارویی بالقوه ای با مجموعه ای از داروها است.[*]این به این دلیل است که زغال چوب به این داروها متصل می شود و ممکن است اثرات مورد نظر آنها را سرکوب کند.

در بیماران نیمه هوشیار نیز باید از مصرف زغال فعال اجتناب شود. این به کاهش خطر آسپیراسیون یا خفگی در استفراغ خود کمک می کند[*].

در نهایت، به افرادی که انسداد روده دارند توصیه می شود از مصرف زغال چوب خودداری کنند، زیرا مصرف این مکمل ممکن است خطر آسیب روده را افزایش دهد.[*].

بیشتر بخوانید
فسفاتیدیل سرین برای استرس، ADHD، افسردگی، اضطراب و بی خوابی

علاوه بر این خطرات، در اینجا برخی از عوارض جانبی رایج ناشی از مصرف زغال چوب فعال وجود دارد:

 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • گاز
 • نفخ
 • مدفوع سیاه

اکثر مردم این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند، اما کسانی که تجربه می کنند باید این مکمل را مصرف کنند.

آیا به زغال چوب فعال نیاز دارید؟

اگر تا اینجا خوانده باشید، احتمالاً پاسخ این سوال را قبلاً می دانید.

نه، زغال چوب فعال نباید بخشی از سبک زندگی آگاهانه شما باشد.

اگرچه زغال چوب فعال ممکن است مصرف بیش از حد دارو را کاهش دهد، اما علم خوبی وجود ندارد که این مکمل را برای استفاده روزمره توصیه کند.

به عنوان مثال، شما در رژیم کتوژنیک کامل هستید. شما مقدار زیادی چربی های سالم، گوشت های پرورش یافته در مراتع و سبزیجات ارگانیک می خورید – و از مواد زائد فرآوری شده و شکر تصفیه شده مانند کار شما اجتناب می کنید.

خوب رفتن شما از ۹۹ درصد جمعیت بهتر عمل می کنید.

مکمل ها راز سلامتی شما نیستند. این برنامه غذایی، ورزش و خواب شماست.

اما فرض کنید به هر حال می خواهید زغال فعال را امتحان کنید. چه زمانی ممکن است مناسب باشد؟

خوب، شما ممکن است زغال چوب فعال را برای پاکسازی فلزات سنگین – اگر فکر می کنید به تازگی آن ها را بلعیده اید – از روده خود مصرف کنید.

تصور کنید که یک فیله عظیم اره ماهی خورده اید، ماهی بدنام به داشتن سطوح بالای جیوه عصبی سمی[*]. بعد از غذا، ممکن است چند کپسول زغال فعال را بنوشید یا این لیموناد زغال سم زدایی را بنوشید تا مقداری از جیوه موجود در روده خود را پاک کنید.

برای روشن بودن، این آزمایش کوچک خودتان است و داده های خوبی برای حمایت از این استفاده از زغال فعال وجود ندارد. اما از نظر تئوری، آن را میتوانست کار کردن

با این حال، زغال چوب فعال باید به عنوان یک در نظر گرفته شود به این مکمل، نه یک قرص روزمره.

گزینه های بهتری برای رژیم مکمل روزانه شما وجود دارد.

به جای آن چه مکمل هایی اضافه کنیم

بعد از اینکه رژیم غذایی، ورزش و خواب خود را کنترل کردید – ممکن است بخواهید با مصرف چند مکمل آن را تا حدی بالا ببرید.

برخی از مکمل های غذایی، درست است، دارند زیاد شواهد بیشتری نسبت به ذغال فعال وجود دارد.

در اینجا چند مکمل توصیه شده به همراه توضیحات مختصری در مورد فواید سلامتی آنها آورده شده است:

بیشتر بخوانید
مکمل های کلاژن در کتو: حقیقت واقعی پشت ادعاها

شماره ۱: روغن ماهی یا روغن کریل

هم ماهی و هم روغن کریل حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ EPA و DHA هستند که برای حفظ سطوح سالم التهاب و حمایت از عملکرد شناختی ضروری هستند.[*][*].

از بین دو روغن، روغن کریل ممکن است دارای لبه باشد. به این دلیل که روغن کریل حاوی مولکول هایی به نام فسفولیپید است که به نظر می رسد فراهمی زیستی امگا ۳ را افزایش می دهد. فسفولیپیدهای بیشتر، جذب بهتر[*].

این فرمولاسیون روغن کتو کریل همچنین حاوی آستاگزانتین است، یک آنتی اکسیدان قوی که ممکن است سلامت پوست را بهبود بخشد.[*].

شماره ۲: پروبیوتیک ها

وقتی صحبت از سلامت روده به میان می آید، پروبیوتیک ها اولین مکملی هستند که به ذهن می رسد.

بیشترین مطالعه شده از این باکتری‌های مفید از جنس‌های لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم می‌آیند و در این جنس‌ها انواعی از سویه‌های مفید وجود دارد.

پروبیوتیک ها نشان داده شده است[*][*][*]:

 • کاهش التهاب در روده
 • بهبود خلق و خو
 • مبارزه با عفونت های روده
 • تقویت عملکرد سیستم ایمنی

ارزش یک ضربه را دارد، به خصوص اگر مشکلات روده ای دارید.

شماره ۳: الکترولیت ها

چه ورزشکار باشید و چه به سادگی زیاد عرق می کنید، باید الکترولیت ها را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

وقتی عرق می‌کنید، سدیم، پتاسیم، منیزیم، کلسیم و کلرید را از دست می‌دهید که مواد معدنی ضروری برای تنظیم تعادل مایعات، انقباض ماهیچه‌ها و عملکرد مغز در هر لحظه از زندگی‌تان هستند.

بازگرداندن آنها ایده خوبی است. خوشبختانه، یک مکمل الکترولیت خوب فرموله شده این کار را آسان می کند.

حتی اگر فوق‌العاده فعال نیستید، الکترولیت‌ها می‌توانند برای سازگاری با رژیم کتو مفید باشند. در واقع، بسیاری از موارد آنفولانزای کتو، موارد احتمالی کمبود الکترولیت هستند!

غذای آماده: از زغال فعال انتظار زیادی نداشته باشید

بنابراین. آیا باید زغال فعال مصرف کرد؟

می توانید آن را امتحان کنید، اما انتظار زیادی نداشته باشید. علم خوبی در مورد این مکمل وجود ندارد.

زغال چوب ممکن است در موارد مسمومیت شدید کمک کند، اما فراتر از آن: هیئت منصفه خارج است.

در عوض روی رژیم غذایی، ورزش و خواب خود تمرکز کنید. و اگر می خواهید مکمل مصرف کنید، قبل از اینکه به دنبال زغال سنگ بگردید، به سراغ روغن کریل، پروبیوتیک ها یا الکترولیت ها بروید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه