زغال فعال چیست؟ مزایا و موارد استفاده

زغال چوب فعال اغلب برای درمان مسمومیت یا مصرف بیش از حد مصرف می شود و همچنین ممکن است اسهال و کاهش کلسترول را درمان کند. بسیاری از مردم از آن به عنوان یک درمان خانگی برای نگرانی های مختلف استفاده می کنند، اما شواهد علمی اندکی از دیگر مزایای پیشنهادی آن پشتیبانی می کند.

زغال فعال پودری سیاه، بی بو و بی طعم است که از زمان های قدیم برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است.

امروزه، بیشتر در محیط های پزشکی برای درمان بیش از حد دارو یا به عنوان یک داروی ضد سم اضطراری استفاده می شود.

تصور می‌شود که زغال چوب فعال چندین فواید دیگر از جمله کاهش گاز و نفخ، کاهش سطح کلسترول و بهبود عملکرد کلیه را ارائه می‌دهد. برخی افراد ادعا می کنند که به سفید شدن دندان ها، تصفیه آب و حتی درمان خماری کمک می کند.

What Is Activated Charcoal? Benefits and Uses

با این حال، ممکن است تعجب کنید که چه تعداد از این ادعاها توسط علم پشتیبانی می شود.

این مقاله به بررسی چیستی زغال چوب فعال و همچنین مزایای مبتنی بر شواهد، عوارض جانبی و دوز آن می پردازد.

زغال فعال چیست؟

زغال فعال زغالی است که در دمای بسیار بالا با اکسیژن تصفیه شده تا متخلخل تر شود. این درمان ساختار داخلی آن را تغییر می دهد و اندازه منافذ آن را کاهش می دهد و سطح آن را افزایش می دهد ( ۱ ، ۲ ).

پودر سیاه ریز به دست آمده یا همان طور که هست فروخته می شود یا به عنوان مکمل کپسوله می شود. زغال فعال نیز به محصولات غذایی و غیرخوراکی مختلف از بستنی گرفته تا خمیر دندان اضافه می شود.

به محصولات زغال چوب فعال علاقه دارید؟

به لیست ما از بهترین خمیردندان های زغال فعال نگاهی بیندازید.

نباید آن را با بریکت های زغالی در گریل یا کباب پز اشتباه گرفت.

در حالی که هر دو ممکن است از مواد پایه یکسانی ساخته شوند، بریکت های زغال چوب در دمای بالا فعال نشده اند. علاوه بر این، آنها حاوی مواد اضافی هستند که برای انسان سمی هستند.

خلاصه

زغال چوب فعال نوعی زغال چوب است که برای متخلخل تر کردن آن فرآوری می شود. این به هر دو شکل مکمل و پودر فروخته می شود و همچنین به مواد غذایی مختلف و محصولات خانگی اضافه می شود.

زغال فعال چگونه کار می کند؟

فعال کردن زغال چوب با گاز در دمای بالا باعث ایجاد حفره های میکروسکوپی می شود که باعث افزایش سطح آن می شود.

زغال فعال توسط روده شما جذب نمی شود. بنابراین، پس از قورت دادن آن، به شکل بدون تغییر خود به روده شما می رسد ( ۳ ).

بافت متخلخل زغال چوب دارای بار الکتریکی منفی است که باعث جذب مولکول های دارای بار مثبت مانند سموم و گازها می شود. هنگامی که مایعات یا گازها از این زغال چوب فعال عبور می کنند، از طریق فرآیندی به نام جذب به آن متصل می شوند ( ۴ ).

این سموم و مواد شیمیایی در روده شما به دام می افتند و به جای جذب در بدن، از طریق مدفوع دفع می شوند ( ۴ ).

زغال چوب فعال همچنین در جذب گازها بسیار موثر است که می تواند به کاهش نفخ کمک کند ( ۱ ).

خلاصه

بافت متخلخل و دارای بار منفی زغال فعال به به دام انداختن سموم کمک می کند و از جذب آنها توسط بدن شما جلوگیری می کند. همچنین در به دام انداختن گازها برای کاهش نفخ نیز موثر است.

فواید و کاربردهای زغال چوب فعال

زغال چوب فعال چندین مزیت بالقوه برای سلامتی دارد.

با این حال، برخی از این مزایا به تحقیقاتی وابسته است که ده‌ها سال قدمت دارند، بنابراین اعتبار آنها را باید با کمی نمک دانست.

علاوه بر این، شما نباید زغال فعال را به عنوان سم یا درمان بیش از حد مصرف کنید. اگر به مسمومیت یا مصرف بیش از حد مشکوک هستید، بهتر است فورا به دنبال کمک های پزشکی اورژانسی باشید.

درمان اورژانسی سموم

زغال چوب فعال به عنوان یک درمان اضطراری ضد سم از اوایل دهه ۱۸۰۰ استفاده شده است. به این دلیل که می تواند به طیف گسترده ای از داروها متصل شود و اثرات آنها را کاهش دهد ( ۲ ، ۵ ).

این ماده ممکن است برای درمان بیش از حد از داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، استامینوفن و آرام بخش ها استفاده شود ( ۳ ).

مطالعات نشان می دهد که مصرف ۵۰ تا ۱۰۰ گرم زغال چوب فعال در عرض ۵ دقیقه پس از مصرف دارو ممکن است توانایی بزرگسالان برای جذب آن دارو را تا ۷۴ درصد کاهش دهد ( ۲ ، ۳ ).

گفته می شود که زغال فعال زمانی بیشترین سود را دارد که در یک ساعت اول پس از مصرف بیش از حد یا مسمومیت مصرف شود. مطالعات قدیمی تر نشان می دهد که مصرف آن بعد از این ساعت اولیه بعید است کمک کند ( ۳ ).

با این حال، تحقیقات جدیدتر موارد متعددی را گزارش می‌کنند که حتی زمانی که از این ساعت اول گذشته باشد، مؤثر بوده است. این ممکن است به این دلیل باشد که زغال فعال نه تنها جذب دارو را متوقف می‌کند، بلکه به بدن شما کمک می‌کند تا داروهایی که قبلا جذب شده‌اند را سریع‌تر حذف کند ( ۶ ، ۷ ).

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که زغال چوب فعال ممکن است مفید باشد اگر تا ۴ ساعت پس از مصرف داروهای تاخیری رهش، داروهایی که هضم را کند می کنند و دوزهای زیاد دارو مصرف شود (۳ ) .

در محیط های پزشکی، دوز اولیه ۵۰ تا ۱۰۰ گرم گاهی اوقات با چندین دوز کوچکتر ۱۰ تا ۲۵ گرم دنبال می شود که هر ۲ تا ۴ ساعت به مدت حداکثر ۶ ساعت مصرف می شود (۳ ) .

این پروتکل زغال فعال چند دوز (MDAC) ممکن است به مسمومیت های ناشی از داروهایی که به آرامی جذب می شوند کمک کند ( ۳ ، ۸ ).

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، MDAC ممکن است به ویژه در موارد مصرف تهدید کننده زندگی داپسون، فنوباربیتال، کینین، کاربامازپین و تئوفیلین مفید باشد ( ۳ ، ۸ ).

توجه به این نکته ضروری است که زغال فعال در تمام موارد مسمومیت موثر نیست. به عنوان مثال، به نظر می رسد که تأثیر کمی بر مسمومیت های الکل، فلزات سنگین، آهن، لیتیوم، پتاسیم، اسید یا قلیایی دارد ( ۲ ، ۴ ، ۸ ).

هم مطالعات قدیمی و هم جدید هشدار می دهند که زغال چوب فعال نباید به طور معمول در همه موارد مسمومیت مصرف شود. در عوض، استفاده از آن باید به صورت موردی توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط در نظر گرفته شود ( ۱ ، ۳ ، ۹ ).

ممکن است عملکرد کلیه را تقویت کند

زغال چوب فعال ممکن است با کاهش تعداد مواد زائدی که کلیه‌های شما باید فیلتر کنند، عملکرد کلیه را بهبود بخشد ( ۱۰ ).

این ممکن است به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مفید باشد. کلیه های سالم به طور معمول برای فیلتر کردن خون شما بسیار مجهز هستند، اما این وضعیت توانایی کلیه های شما را برای حذف اوره و سایر سموم مهار می کند.

زغال چوب فعال ممکن است به اوره و سایر سموم متصل شود و به بدن شما کمک کند تا آنها را دفع کند ( ۱۰ ).

اوره و سایر مواد زائد می توانند از طریق فرآیندی به نام انتشار از جریان خون وارد روده شما شوند. در روده شما، آنها به زغال چوب فعال متصل می شوند و در مدفوع دفع می شوند ( ۷ ).

مطالعات انسانی قدیمی نشان می دهد که زغال چوب فعال ممکن است به کاهش سطح اوره و سایر مواد زائد در خون کمک کند و همچنین عملکرد کلیه را در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی بهبود بخشد ( ۵ ، ۱۱ ، ۱۲ ).

یک مطالعه کوچک نتایج مشابهی پیدا کرد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ( ۱۳ ).

ممکن است علائم سندرم بوی ماهی را کاهش دهد

زغال چوب فعال ممکن است به کاهش بوی نامطبوع در افراد مبتلا به تری متیل آمینوری (TMAU)، که به عنوان سندرم بوی ماهی نیز شناخته می شود، کمک کند.

TMAU یک بیماری ژنتیکی است که در آن تری متیل آمین (TMA)، ترکیبی که بوی ماهی پوسیده می دهد، در بدن شما تجمع می یابد.

بدن شما معمولا TMA را قبل از دفع آن از طریق ادرار به یک ترکیب بی بو تبدیل می کند، اما افراد مبتلا به TMAU فاقد آنزیم مورد نیاز برای انجام این تبدیل هستند. این امر باعث تجمع TMA و ورود آن به ادرار، عرق و نفس می‌شود که باعث ایجاد بوی بد ماهی می‌شود ( ۱۴ ).

مطالعات نشان می دهد که سطح متخلخل زغال فعال ممکن است به ترکیبات کوچک و بدبو مانند TMA متصل شود و دفع آنها را افزایش دهد.

یک مطالعه کوچک و قدیمی به افراد مبتلا به TMAU 1.5 گرم زغال چوب به مدت ۱۰ روز داد. این دوز غلظت TMA را در ادرار آنها به سطح نرمال کاهش داد ( ۱۵ ).

یک مطالعه موردی جدیدتر نشان می دهد که ترکیب زغال چوب فعال با داروها و تغییرات رژیم غذایی ممکن است به کاهش بوی ماهی در افراد مبتلا به TMAU کمک کند ( ۱۶ ).

مطالعات بزرگتر و جدیدتر برای تایید این اثرات مورد نیاز است.

ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد

زغال چوب فعال ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند.

تحقیقات قدیمی تر نشان می دهد که زغال چوب فعال ممکن است به کلسترول و اسیدهای صفراوی حاوی کلسترول در روده شما متصل شود و از جذب آنها جلوگیری کند ( ۱۷ ، ۱۸ ).

در یک مطالعه قدیمی، مصرف ۲۴ گرم زغال فعال در روز به مدت ۴ هفته، کلسترول کل و LDL (بد) را هر کدام ۲۵ درصد کاهش داد در حالی که کلسترول HDL (خوب) را ۸ درصد افزایش داد (۱۹ ) .

در مورد دیگر، مصرف ۴ تا ۳۲ گرم زغال فعال روزانه به کاهش ۲۹ تا ۴۱ درصد کلسترول تام و LDL (بد) در افرادی که سطح کلسترول بالایی داشتند کمک کرد. دوزهای بزرگتر مؤثرترین بودند ( ۲۰ ).

مطالعات دیگر نتایج مشابهی را مشاهده کرده اند، اگرچه نتایج متفاوت است. به علاوه، تمام تحقیقات مربوطه در دهه ۱۹۸۰ انجام شد، بنابراین یافته های جدیدتری مورد نیاز است ( ۲۱ ، ۲۲ ، ۲۳ ).

خلاصه

زغال چوب فعال ممکن است مسمومیت، مصرف بیش از حد دارو و وضعیتی به نام TMAU را درمان کند. همچنین ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

مصارف خانگی، آرایشی و سایر موارد بالقوه

زغال چوب فعال یک درمان خانگی محبوب برای چندین بیماری دیگر است – و گاهی اوقات برای سایر اهداف خانگی و آرایشی استفاده می شود. با این حال، بیشتر این مزایای ادعا شده توسط علم پشتیبانی نمی شود.

  • کاهش گاز یک مطالعه اخیر گزارش می دهد که مصرف زغال فعال ۸ ساعت قبل از سونوگرافی شکم به میزان قابل توجهی میزان گاز موجود در روده شما را کاهش می دهد و گرفتن تصویر اولتراسوند واضح را آسان تر می کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ( ۲۴ ).
  • کمک به اسهال یک مطالعه موردی نشان می دهد که زغال چوب فعال ممکن است به درمان اسهال کمک کند، اما مطالعات با کیفیت بالاتر ضروری است ( ۲۵ ).
  • تصفیه آب. زغال چوب فعال ممکن است با حذف آلاینده‌ها، مواد جامد معلق و میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها به فیلتر کردن آب کمک کند – همه اینها بدون تأثیر بر pH یا طعم آب ( ۲۶ ).
  • سفید کردن دندان. گفته می شود این ماده زمانی که به عنوان دهان شویه یا در خمیر دندان استفاده می شود، دندان ها را سفید می کند. گفته می شود که این کار را با جذب پلاک و سایر ترکیبات لکه دار دندان انجام می دهد. با این حال، هیچ مطالعه ای این ادعا را تایید نمی کند ( ۲۷ ).
  • پیشگیری از خماری زغال فعال گاهی اوقات به عنوان یک درمان خماری معرفی می شود. با این حال، این ماده به طور موثر الکل را جذب نمی کند، بنابراین این سود بسیار بعید است ( ۳ ).
  • درمان پوست. گفته می شود که استفاده از این ماده روی پوست شما برای درمان آکنه، شوره سر و نیش حشرات یا مار است. با این حال، تقریباً هیچ مدرکی این ادعاها را تأیید نمی کند ( ۲۸ ).

خلاصه

زغال چوب فعال دارای کاربردهای مختلف خانگی است. با این حال، تنها کاهش گاز، کاهش اسهال، و تصفیه آب توسط علم پشتیبانی می شود. تقریباً برای همه کاربردها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

آیا زغال فعال بی خطر است؟

زغال چوب فعال در بیشتر موارد بی خطر تلقی می شود و واکنش های نامطلوب به ندرت رخ می دهد.

گفته می شود، ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند که شایع ترین آنها استفراغ است، به خصوص اگر از سوربیتول نیز به عنوان یک عنصر استفاده شود ( ۳ ).

در موارد بسیار نادر، زغال چوب فعال با انسداد روده مرتبط است. اگر اختلالات حرکتی روده دارید، داروهای مخدر یا آنتی موسکارینی مصرف می کنید یا MDAC مصرف می کنید، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرید ( ۳ ).

آکادمی سم شناسی بالینی آمریکا (AACT) بیشتر در مورد زغال چوب فعال در موارد خونریزی، انسداد یا سوراخ در روده هشدار می دهد ( ۳ ).

علاوه بر این، زمانی که زغال چوب فعال به عنوان پادزهر سم اضطراری استفاده می شود، این خطر وجود دارد که به جای معده وارد ریه های شما شود. این امر به ویژه در صورت استفراغ یا خواب آلودگی یا نیمه هوشیار صادق است ( ۲ ، ۳ ، ۸ ).

به این ترتیب، این ماده فقط باید به کسانی داده شود که هوشیاری کامل دارند ( ۲ ، ۳ ، ۸ ).

به خاطر داشته باشید که زغال فعال ممکن است جذب برخی داروها را نیز کاهش دهد. اگر در حال حاضر داروهای دیگری مصرف می کنید، بهتر است قبل از مصرف این ماده با پزشک خود مشورت کنید ( ۲ ).

خلاصه

زغال چوب فعال عموماً بی خطر در نظر گرفته می شود، اما ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی مانند استفراغ ایجاد کند. همچنین ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد.

چه دوزی از زغال فعال باید مصرف کنید؟

اگر علاقه مند به امتحان زغال فعال برای مصارف آرایشی یا خانگی هستید، این زغال چوب به طور گسترده به صورت آنلاین و در فروشگاه های مکمل در دسترس است. می توانید مکمل ها را به صورت قرص یا پودر خریداری کنید. اگر مکمل پودری را انتخاب می کنید، آن را با آب یا آبمیوه مخلوط کنید تا بلع آن راحت تر شود.

حتماً دستورالعمل‌های دوز روی برچسب را دنبال کنید یا از مواردی که در مطالعات ذکر شده در بالا ذکر شد استفاده کنید.

در صورت مسمومیت دارویی، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. یک متخصص پزشکی ممکن است دوز ۵۰ تا ۱۰۰ گرم زغال چوب فعال را در اسرع وقت تجویز کند. به طور معمول به کودکان بسته به سن آنها دوز کمتری از ۱۰ تا ۵۰ گرم داده می شود ( ۳ ).

توجه داشته باشید که دوزهای مصرفی برای شرایط دیگر از مطالعات قدیمی‌تر گرفته شده است. در حال حاضر، این مقادیر از ۱.۵ گرم برای درمان بیماری بوی ماهی تا ۴ تا ۳۲ گرم در روز برای کاهش کلسترول و بهبود عملکرد کلیه در مبتلایان به مرحله نهایی بیماری کلیوی متغیر است ( ۱۱ ، ۱۲ ، ۱۹ ، ۲۰ ).

این توصیه ها باید با ظهور مطالعات جدیدتر به روز شوند.

خلاصه

زغال فعال به صورت پودر و قرص موجود است. حتماً دستورالعمل های دوز روی برچسب را دنبال کنید.

خلاصه

زغال چوب فعال یک درمان طبیعی با کاربردهای مختلف است.

این بیشتر به عنوان یک درمان اضطراری بیش از حد یا درمان ضد سم استفاده می شود. حجم قابل توجهی از تحقیقات پشت این نرم افزار.

همچنین ممکن است به کاهش سطح کلسترول، مبارزه با علائم سندرم بوی ماهی، بهبود عملکرد کلیه و کاهش گاز و اسهال کمک کند. با این حال، مطالعاتی که از این مزایا حمایت می‌کنند معمولاً قدیمی‌تر یا محدود هستند.

زغال چوب فعال می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد، بنابراین اگر در حال حاضر دارو مصرف می کنید، قبل از امتحان با پزشک خود مشورت کنید. همچنین ممکن است بخواهید با انتهای پایین دوز توصیه شده شروع کنید تا ببینید قبل از افزایش مقدار، چگونه به آن واکنش نشان می دهید.

فقط یک چیز

امروز این را امتحان کنید: چند سال پیش در سفر به آسیای جنوب شرقی، ذغال فعال را در کاهش علائم اسهال مسافرتی بسیار مفید یافتم. من توصیه می کنم آن را به لیست داروهای بدون نسخه خود اضافه کنید تا در سفر بعدی خود بیاورید.

پیوند منبع

۳/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه