زوال عقل یک اصطلاح چتری است که کاهش توانایی تفکر را توصیف می کند و بر حافظه، زبان و استدلال به دلیل تغییرات در مغز تأثیر می گذارد.

علائم زوال عقل از خفیف تا شدید متغیر است و می تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد و کیفیت زندگی افراد داشته باشد.

برخی از کارشناسان از اصطلاح “زوال عقل دیجیتال” برای توصیف تغییرات شناختی مرتبط با استفاده بیش از حد از فناوری استفاده می کنند. در حالی که زوال عقل دیجیتال یک وضعیت واقعی نیست، تحقیقات نشان می دهد که استفاده بیش از حد از فناوری می تواند منجر به تغییراتی شبیه به زوال عقل شود و احتمالاً خطر زوال عقل را افزایش دهد.

آیا زمان بیش از حد نمایشگر می تواند باعث "زوال عقل دیجیتال" شود؟

در زیر، بیشتر درباره زوال عقل دیجیتال، از جمله اقداماتی که می‌توانید برای کاهش اثرات مضر بالقوه زمان بیش از حد صفحه نمایش انجام دهید، بررسی خواهیم کرد.

آیا “زوال عقل دیجیتال” یک وضعیت واقعی است؟

زوال عقل دیجیتال، اصطلاحی است که توسط عصب شناس و روانپزشک آلمانی ابداع شده است مانفرد اسپیتزر در سال ۲۰۱۲، تغییرات در شناخت را در نتیجه استفاده بیش از حد از فناوری توصیف می کند.

با اینکه زوال عقل دیجیتال یک بیماری واقعی قابل تشخیص نیست، این نظریه که استفاده بیش از حد از فناوری بر شناخت تأثیر منفی می‌گذارد ممکن است دارای ارزش علمی باشد. در واقع، چندین مطالعه ارتباطی بین استفاده از اینترنت، «زمان نمایش» و تغییرات شناختی پیدا کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
از دست دادن حافظه

مطالعه از سال ۲۰۲۲ تأثیر رفتارهای بی تحرک، از جمله استفاده از رایانه و تماشای تلویزیون، بر خطر کلی زوال عقل را بررسی کرد.

با توجه به نتایج، زمان بیشتری صرف شده است منفعل شناختی رفتارها – مانند تماشای تلویزیون – بدون توجه به سطح فعالیت بدنی منجر به افزایش خطر زوال عقل می شود. با این حال، از نظر شناختی فعال فعالیت‌های غیرفعال – مانند استفاده از رایانه – با خطر کمتر زوال عقل همراه بود.

در دیگری بررسی از ۲۰۲۳محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد استفاده بیش از حد از صفحه نمایش بر عملکرد اجرایی و حافظه کاری تأثیر منفی می‌گذارد، در میان سایر تغییرات، هم در کودکان و هم در نوجوانان.

یکی دیگر مطالعه بزرگ که در سال ۲۰۲۳ منتشر شد، رابطه بین فعالیت های کم تحرک مبتنی بر صفحه نمایش و خطر زوال عقل را در بیش از ۴۶۲۰۰۰ شرکت کننده تجزیه و تحلیل کرد. در این مطالعه، محققان استفاده از کامپیوتر و تماشای تلویزیون را ارزیابی کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که بیش از ۴ ساعت تماشای صفحه نمایش در روز با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل عروقی، بیماری آلزایمر و زوال عقل همه علل در شرکت کنندگان مرتبط است. علاوه بر این، سطوح بالاتری از زمان نمایش روزانه با صفحه نمایش نیز با تغییرات فیزیکی در مناطق خاصی از مغز مرتبط است.

بیشتر بخوانید
نارسایی ورتبروبازیلار

علائم زوال عقل دیجیتال

زوال عقل دیجیتال یک بیماری قابل تشخیص نیست، بنابراین گفتن دقیق علائم آن دشوار است. با این حال، همانطور که از نام آن پیداست، برخی از علائم ممکن است مشابه علائم زوال عقل باشد، مانند:

  • مشکلات حافظه کوتاه مدت
  • به راحتی چیزها را از دست می دهند یا فراموش می کنند
  • در یادآوری کلمات مشکل دارند
  • با چندوظیفگی مشکل دارید

مانند زوال عقل، زوال عقل دیجیتال نیز ممکن است باعث تغییراتی در ارتباطات، تمرکز، استدلال و موارد دیگر شود. همچنین غیر معمول نیست زمان اضافی صفحه نمایش منجر به تغییرات خواب و خلق و خو می شود که تأثیر قابل توجهی بر عملکرد مغز نیز دارد.

چگونه از زوال عقل دیجیتال جلوگیری می کنید؟

فناوری به ما این توانایی را داده است که گام‌های بزرگی در جامعه برداریم – از ارتباط ما با مردم در سراسر جهان تا بهبود کارایی در کلاس‌های درس و بیمارستان‌ها و موارد دیگر.

اما نمی توان انکار کرد که استفاده بیش از حد از فناوری تأثیر منفی بر مغز ما دارد. با تحقیق پیشنهاد می کند اینکه نوجوانان تقریباً ۶ ساعت در روز را با تلفن های خود سپری می کنند، واضح است که اعتدال کلید مبارزه با زوال عقل دیجیتال است.

بیشتر بخوانید
سندرم گیلن باره: علائم، علل، تشخیص

بنابراین، در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای جدا شدن از صفحه نمایش و جبران تأثیر منفی استفاده بیش از حد از فناوری انجام دهید:

  • محدود کردن اعلان‌های تلفن: یکی از راه‌های جلوگیری از قرار گرفتن مداوم روی گوشی یا جلوی صفحه نمایش، محدود کردن تعداد اعلان‌هایی است که دریافت می‌کنید. اگر اعلان خاصی فوری نیست، آن را خاموش کنید – یا به طور کلی از شر آن خلاص شوید.
  • زمان رسانه غیرفعال را محدود کنید: این ممکن است بسته به نحوه گذراندن وقتتان متفاوت به نظر برسد. برنامه هایی وجود دارند که می توانند زمان اسکرول بیش از حد را محدود کنند. یا می توانید زمان صرف شده برای تماشای برنامه مورد علاقه خود را با استفاده از دوچرخه ثابت یا وزنه های کوچک ترکیب کنید.
  • چیزهای دیگری را برای تمرکز بر روی آنها بیابید: همه ما مقصریم که وقتی حوصله سر رفته‌ایم به سراغ تلفن یا ریموت می‌رویم، اما آخرین باری که کتاب خوانده‌اید یا پیاده‌روی کرده‌اید کی بوده است؟ در حالی که این فعالیت‌ها ممکن است به تلاش بیشتری نیاز داشته باشند، با داشتن یک کتاب خوب یا یک مقصد سرگرم‌کننده از قبل انتخاب شده، خود را برای موفقیت آماده کنید.
  • زمانی را برای استراحت و ارتباط اختصاص دهید: کاهش زمان صفحه نمایش به معنای خلاص شدن از شر آن نیست. در نظر بگیرید که هر روز مقداری از زمان را برای پیمایش، بازی های ویدیویی یا تماشای تلویزیون اختصاص دهید. تنظیم تایمر می تواند کمک کننده باشد.
بیشتر بخوانید
کولپوسفالی: علائم، علل، تشخیص و درمان.

و اگر والدینی هستید که به دنبال راه‌هایی برای کاهش زمان استفاده از صفحه نمایش فرزندتان می‌گردید، با باز کردن گفتگو در مورد اینکه چرا اعتدال اهمیت دارد، شروع کنید. توضیح دهید که شما همچنین سعی می‌کنید زمان صفحه نمایش خود را محدود کنید، و نظارت و ایجاد تغییرات را با هم به عنوان یک خانواده تمرین کنید.

خلاصه

چندین مطالعه بزرگ نشان داده‌اند که زمان بیش از حد صفحه نمایش می‌تواند اثرات منفی بسیار زیادی بر شناخت، به‌ویژه در کودکان داشته باشد. و در حالی که هیچ تشخیص رسمی برای زوال عقل دیجیتال وجود ندارد، تحقیقات ارتباط قوی بین استفاده بیش از حد از فناوری و علائم زوال عقل و خطر را نشان می دهد.

چه به دنبال راه‌هایی برای کاهش زمان صفحه نمایش خود باشید یا به‌عنوان خانواده به ایجاد تغییرات علاقه‌مند باشید، حتی کوچک‌ترین تغییرات نیز می‌تواند مزایای زیادی برای سلامتی شما داشته باشد.