زونا – درمان، علائم و علل

زونا چیست؟

زونا یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد بثورات دردناک و تاولی می شود. این بیماری توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود که همان ویروسی است که باعث آبله مرغان می شود. فقط در صورتی می توانید به زونا مبتلا شوید که در گذشته آبله مرغان داشته باشید.

بثورات زونا به تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شوند که ممکن است خارش دار باشند، معمولاً در یک طرف بدن، روی صورت، سینه، پشت، شکم یا لگن. حل شدن آنها ممکن است چند هفته طول بکشد.

در ۱ نفر از هر ۱۰ نفر، درد و سوزن سوزن شدن زونا می تواند ماه ها یا حتی سال ها ادامه داشته باشد. به آن نورالژی پس از تبخال گفته می شود.

علائم زونا چیست؟

علائم اولیه زونا عبارتند از:

 • درد
 • احساس سوزش، گزگز یا خارش
 • یک احساس چاقو زدن
 • حساسیت به لمس
 • بی حسی در ناحیه آسیب دیده بدن
 • حساسیت به نور
 • تب و/یا سردرد
 • خستگی

دو تا سه روز پس از ظاهر شدن این علائم، بثورات دردناکی در ناحیه حساس پوست ظاهر می شود، معمولاً در یک طرف بدن در ناحیه یک عصب پوستی (به نام درماتوم).

در ابتدا این بثورات شامل برجستگی های قرمز دردناکی است که به سرعت به تاول های پر از مایع تبدیل می شود که در نهایت سطح پوسته ای پیدا می کند. بثورات می تواند ۱۰ تا ۱۵ روز طول بکشد.

چه چیزی باعث زونا می شود؟

هرکسی که در گذشته آبله مرغان داشته باشد می تواند به زونا مبتلا شود. ویروس آبله مرغان در سلول های عصبی نزدیک ستون فقرات باقی می ماند اما فعال نیست. زونا زمانی رخ می دهد که ویروس دوباره فعال شود.

زونا می تواند در هر سنی رخ دهد، اما معمولا افراد بالای ۴۰ سال را مبتلا می کند. از هر ۳ نفری که در برابر آبله مرغان یا زونا واکسینه نشده اند، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می شوند. زونا اغلب بدون هیچ محرک شناخته شده ای رخ می دهد. اگر شما:

 • ۶۰ سال یا بیشتر سن دارند
 • استرس جسمی و روحی را تجربه می کنند
 • HIV و ایدز دارند
 • پیوند عضو داشته اند
 • اخیرا پیوند مغز استخوان داشته اند
 • شرایطی دارید که نیاز به درمان دارد که بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارد، مانند شیمی درمانی برای سرطان
بیشتر بخوانید
علت خارش پاها چیست؟

معمولاً افراد فقط یک بار در زندگی خود به زونا مبتلا می شوند. اما گاهی اوقات، به خصوص اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، ممکن است دچار عفونت های مکرر شوید. شما نمی توانید زونا را از کسی که این بیماری را دارد بگیرید. اگر آبله مرغان نداشته اید، می توانید با تماس مستقیم با مایع روی تاول های فردی که زونا دارد، به آبله مرغان مبتلا شوید.

تصویر زونا
اگر در گذشته آبله مرغان داشته اید، می توانید به زونا مبتلا شوید. ویروس در سلول های عصبی شما باقی می ماند اما فعال نیست، زونا زمانی رخ می دهد که دوباره فعال شود.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده علائم زونا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. شروع درمان با داروهای ضد ویروسی در عرض ۳ روز پس از ظاهر شدن بثورات، باید شدت علائم و خطر عوارض بعدی، از جمله نورالژی پس از تبخال را کاهش دهد.

اگر علائم زونا را دارید و موارد زیر را تجربه می کنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

همچنین اگر باردار هستید، یا به دلیل داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند، یا وضعیتی که سیستم ایمنی شما را ضعیف می‌کند، سیستم ایمنی ضعیفی دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

زونا چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما در مورد علائم سوال می کند و معاینه می کند. آنها می توانند مقداری از مایع تاول ها را آزمایش کنند تا تایید کنند که زونا است.

بیشتر بخوانید
برافروختگی/سرخ شدن پوست

زونا چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای زونا وجود ندارد، اما داروهای ضد ویروسی ممکن است علائم را تسکین داده و به جلوگیری از عوارض کمک کنند. پس از بروز علائم در اسرع وقت برای تجویز داروهای ضد ویروسی به پزشک مراجعه کنید. درمان باید ظرف ۳ روز پس از ظاهر شدن بثورات زونا آغاز شود.

اگر باردار هستید، با پزشک خود در مورد مناسب بودن داروهای ضد ویروسی صحبت کنید.

از داروهای بدون نسخه مانند پاراستامول و ضد التهاب های غیر استروئیدی می توان برای تسکین درد استفاده کرد. اگر داروهای بدون نسخه نمی توانند درد شما را کنترل کنند، پزشک ممکن است داروهای دیگری را تجویز کند.

چندین کار وجود دارد که می توانید برای کمک به مدیریت این بیماری انجام دهید. آنها شامل موارد زیر هستند.

 • سعی کنید بثورات را خشک و تمیز نگه دارید.
 • در صورت امکان، بثورات را بپوشانید تا از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید. از یک پانسمان نچسب استفاده کنید. از کرم های آنتی بیوتیک یا چسباندن گچ بر روی تاول ها استفاده نکنید زیرا ممکن است روند بهبودی را کند کنند.
 • سعی کنید بثورات را خراش ندهید. خاراندن ممکن است باعث عفونت و زخم شدن تاول ها شود.
 • پس از حمام یا دوش گرفتن، به آرامی خود را با یک حوله تمیز خشک کنید. حوله را برای خاراندن خود مالش ندهید یا از آن استفاده نکنید و از حوله های مشترک استفاده نکنید.
 • لباس های نخی گشاد را در اطراف قسمت هایی از بدن که آسیب دیده است بپوشید.
 • کمپرس خنک، حمام یا کیسه یخ ممکن است به رفع ناراحتی کمک کند. کیسه های یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. کیسه یخ را در یک حوله سبک بپیچید و به آرامی روی پانسمان قرار دهید. حوله را پس از استفاده در آب داغ بشویید.
 • اگر تاول ها باز هستند، استفاده از کرم ها یا ژل ها توصیه نمی شود زیرا ممکن است خطر عفونت باکتریایی ثانویه را افزایش دهند.
 • از تماس با افرادی که ممکن است بیشتر در معرض خطر باشند، مانند زنان باردار که در برابر آبله مرغان مصون نیستند، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و نوزادان کمتر از یک ماهه خودداری کنید.
 • از حوله های مشترک، ورزش های تماسی و شنا کردن خودداری کنید. دست های خود را اغلب بشویید.
بیشتر بخوانید
اریترومالژیا - علائم، علل و درمان

آیا می توان از زونا پیشگیری کرد؟

۲ واکسن برای کاهش احتمال ابتلا به زونا وجود دارد، Zostavax و Shingrix. اگر بالای ۵۰ سال دارید، می توانید با پزشک خود در مورد اینکه آیا به آن نیاز دارید یا خیر صحبت کنید. برای همه افراد بالای ۶۰ سال توصیه می شود و در استرالیا به افراد ۷۰ تا ۷۹ سال رایگان داده می شود.

واکسیناسیون تضمین نمی کند که شما به زونا مبتلا نخواهید شد، اما احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. واکسنی که برای محافظت در برابر زونا استفاده می شود با واکسنی که برای محافظت در برابر آبله مرغان استفاده می شود یکسان نیست. اطلاعات بیشتر در مورد واکسن آبله مرغان را اینجا بخوانید.

واکسن زونا

واکسیناسیون بهترین محافظت شما در برابر زونا است. این جدول توضیح می دهد که چگونه واکسن تزریق می شود، چه کسی باید آن را دریافت کند، و اینکه آیا این واکسن در برنامه ملی ایمن سازی وجود دارد یا خیر.

برخی از بیماری ها را می توان با واکسن های مختلف پیشگیری کرد، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است صحبت کنید. Zostavax نباید در افرادی که دارای نقص ایمنی هستند استفاده شود.

بیشتر بخوانید
تشخیص تفاوت بین تبخال تناسلی و جوش
چه سنی توصیه می شود؟ ۶۰ یا بیشتر، یا ۵۰ یا بیشتر برای افرادی که با فردی که نقص ایمنی دارد زندگی می کنند.
چند دوز مورد نیاز است؟ ۱ یا ۲ بسته به واکسن.
چگونه اداره می شود؟ تزریق
آیا رایگان است؟ Zostavax برای بزرگسالان ۷۰ تا ۷۹ سال رایگان است.

برای بقیه، این واکسن هزینه دارد.

Shingrix فقط با نسخه خصوصی پزشک شما در دسترس است.

اطلاعات بیشتر در مورد وب سایت وزارت بهداشت و جدول برنامه ملی ایمن سازیو از پزشک خود بپرسید که آیا واجد شرایط دریافت واکسن های رایگان اضافی بر اساس موقعیت یا موقعیت مکانی خود هستید یا خیر.

عوارض جانبی رایج واکسن بسیار ایمن است. عوارض جانبی ممکن است شامل درد، قرمزی، تورم یا خارش در محل وارد شدن سوزن، سردرد یا خستگی باشد.

عوارض زونا

در بسیاری از افراد، زونا بدون هیچ عارضه ای بهبود می یابد. با این حال، در برخی دیگر، چندین عارضه ممکن است رخ دهد. این شامل:

 • درد مداوم ناشی از نورالژی پس از تبخال این در افراد جوان کمتر رایج است
 • زونا که در ناحیه چشم رخ می دهد می تواند منجر به از دست دادن بینایی موقت یا دائمی شود. اگر زونا در چشم خود دارید، ممکن است پزشک شما را برای درمان به یک متخصص چشم ارجاع دهد
 • بثورات زونا ممکن است عفونی شود و ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک باشد

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید