زونا – درمان، علائم و علل

زونا چیست؟

زونا یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد بثورات دردناک و تاولی می شود. این بیماری توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود که همان ویروسی است که باعث آبله مرغان می شود. فقط در صورتی می توانید به زونا مبتلا شوید که در گذشته آبله مرغان داشته باشید.

بثورات زونا به تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شوند که ممکن است خارش دار باشند، معمولاً در یک طرف بدن، روی صورت، سینه، پشت، شکم یا لگن. حل شدن آنها ممکن است چند هفته طول بکشد.

در ۱ نفر از هر ۱۰ نفر، درد و سوزن سوزن شدن زونا می تواند ماه ها یا حتی سال ها ادامه داشته باشد. به آن نورالژی پس از تبخال گفته می شود.

علائم زونا چیست؟

علائم اولیه زونا عبارتند از:

 • درد
 • احساس سوزش، گزگز یا خارش
 • یک احساس چاقو زدن
 • حساسیت به لمس
 • بی حسی در ناحیه آسیب دیده بدن
 • حساسیت به نور
 • تب و/یا سردرد
 • خستگی

دو تا سه روز پس از ظاهر شدن این علائم، بثورات دردناکی در ناحیه حساس پوست ظاهر می شود، معمولاً در یک طرف بدن در ناحیه یک عصب پوستی (به نام درماتوم).

در ابتدا این بثورات شامل برجستگی های قرمز دردناکی است که به سرعت به تاول های پر از مایع تبدیل می شود که در نهایت سطح پوسته ای پیدا می کند. بثورات می تواند ۱۰ تا ۱۵ روز طول بکشد.

چه چیزی باعث زونا می شود؟

هرکسی که در گذشته آبله مرغان داشته باشد می تواند به زونا مبتلا شود. ویروس آبله مرغان در سلول های عصبی نزدیک ستون فقرات باقی می ماند اما فعال نیست. زونا زمانی رخ می دهد که ویروس دوباره فعال شود.

زونا می تواند در هر سنی رخ دهد، اما معمولا افراد بالای ۴۰ سال را مبتلا می کند. از هر ۳ نفری که در برابر آبله مرغان یا زونا واکسینه نشده اند، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می شوند. زونا اغلب بدون هیچ محرک شناخته شده ای رخ می دهد. اگر شما:

 • ۶۰ سال یا بیشتر سن دارند
 • استرس جسمی و روحی را تجربه می کنند
 • HIV و ایدز دارند
 • پیوند عضو داشته اند
 • اخیرا پیوند مغز استخوان داشته اند
 • شرایطی دارید که نیاز به درمان دارد که بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارد، مانند شیمی درمانی برای سرطان

معمولاً افراد فقط یک بار در زندگی خود به زونا مبتلا می شوند. اما گاهی اوقات، به خصوص اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، ممکن است دچار عفونت های مکرر شوید. شما نمی توانید زونا را از کسی که این بیماری را دارد بگیرید. اگر آبله مرغان نداشته اید، می توانید با تماس مستقیم با مایع روی تاول های فردی که زونا دارد، به آبله مرغان مبتلا شوید.

تصویر زونا
اگر در گذشته آبله مرغان داشته اید، می توانید به زونا مبتلا شوید. ویروس در سلول های عصبی شما باقی می ماند اما فعال نیست، زونا زمانی رخ می دهد که دوباره فعال شود.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده علائم زونا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. شروع درمان با داروهای ضد ویروسی در عرض ۳ روز پس از ظاهر شدن بثورات، باید شدت علائم و خطر عوارض بعدی، از جمله نورالژی پس از تبخال را کاهش دهد.

اگر علائم زونا را دارید و موارد زیر را تجربه می کنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

همچنین اگر باردار هستید، یا به دلیل داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند، یا وضعیتی که سیستم ایمنی شما را ضعیف می‌کند، سیستم ایمنی ضعیفی دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

زونا چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما در مورد علائم سوال می کند و معاینه می کند. آنها می توانند مقداری از مایع تاول ها را آزمایش کنند تا تایید کنند که زونا است.

بیشتر بخوانید
وقتی هر روز کره بادام زمینی می خورید چه اتفاقی برای پوست شما می افتد؟

زونا چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای زونا وجود ندارد، اما داروهای ضد ویروسی ممکن است علائم را تسکین داده و به جلوگیری از عوارض کمک کنند. پس از بروز علائم در اسرع وقت برای تجویز داروهای ضد ویروسی به پزشک مراجعه کنید. درمان باید ظرف ۳ روز پس از ظاهر شدن بثورات زونا آغاز شود.

اگر باردار هستید، با پزشک خود در مورد مناسب بودن داروهای ضد ویروسی صحبت کنید.

از داروهای بدون نسخه مانند پاراستامول و ضد التهاب های غیر استروئیدی می توان برای تسکین درد استفاده کرد. اگر داروهای بدون نسخه نمی توانند درد شما را کنترل کنند، پزشک ممکن است داروهای دیگری را تجویز کند.

چندین کار وجود دارد که می توانید برای کمک به مدیریت این بیماری انجام دهید. آنها شامل موارد زیر هستند.

 • سعی کنید بثورات را خشک و تمیز نگه دارید.
 • در صورت امکان، بثورات را بپوشانید تا از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید. از یک پانسمان نچسب استفاده کنید. از کرم های آنتی بیوتیک یا چسباندن گچ بر روی تاول ها استفاده نکنید زیرا ممکن است روند بهبودی را کند کنند.
 • سعی کنید بثورات را خراش ندهید. خاراندن ممکن است باعث عفونت و زخم شدن تاول ها شود.
 • پس از حمام یا دوش گرفتن، به آرامی خود را با یک حوله تمیز خشک کنید. حوله را برای خاراندن خود مالش ندهید یا از آن استفاده نکنید و از حوله های مشترک استفاده نکنید.
 • لباس های نخی گشاد را در اطراف قسمت هایی از بدن که آسیب دیده است بپوشید.
 • کمپرس خنک، حمام یا کیسه یخ ممکن است به رفع ناراحتی کمک کند. کیسه های یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. کیسه یخ را در یک حوله سبک بپیچید و به آرامی روی پانسمان قرار دهید. حوله را پس از استفاده در آب داغ بشویید.
 • اگر تاول ها باز هستند، استفاده از کرم ها یا ژل ها توصیه نمی شود زیرا ممکن است خطر عفونت باکتریایی ثانویه را افزایش دهند.
 • از تماس با افرادی که ممکن است بیشتر در معرض خطر باشند، مانند زنان باردار که در برابر آبله مرغان مصون نیستند، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و نوزادان کمتر از یک ماهه خودداری کنید.
 • از حوله های مشترک، ورزش های تماسی و شنا کردن خودداری کنید. دست های خود را اغلب بشویید.

آیا می توان از زونا پیشگیری کرد؟

۲ واکسن برای کاهش احتمال ابتلا به زونا وجود دارد، Zostavax و Shingrix. اگر بالای ۵۰ سال دارید، می توانید با پزشک خود در مورد اینکه آیا به آن نیاز دارید یا خیر صحبت کنید. برای همه افراد بالای ۶۰ سال توصیه می شود و در استرالیا به افراد ۷۰ تا ۷۹ سال رایگان داده می شود.

واکسیناسیون تضمین نمی کند که شما به زونا مبتلا نخواهید شد، اما احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. واکسنی که برای محافظت در برابر زونا استفاده می شود با واکسنی که برای محافظت در برابر آبله مرغان استفاده می شود یکسان نیست. اطلاعات بیشتر در مورد واکسن آبله مرغان را اینجا بخوانید.

واکسن زونا

واکسیناسیون بهترین محافظت شما در برابر زونا است. این جدول توضیح می دهد که چگونه واکسن تزریق می شود، چه کسی باید آن را دریافت کند، و اینکه آیا این واکسن در برنامه ملی ایمن سازی وجود دارد یا خیر.

برخی از بیماری ها را می توان با واکسن های مختلف پیشگیری کرد، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است صحبت کنید. Zostavax نباید در افرادی که دارای نقص ایمنی هستند استفاده شود.

بیشتر بخوانید
چگونه سوراخ ناف عفونی را درمان می کنید؟
چه سنی توصیه می شود؟ ۶۰ یا بیشتر، یا ۵۰ یا بیشتر برای افرادی که با فردی که نقص ایمنی دارد زندگی می کنند.
چند دوز مورد نیاز است؟ ۱ یا ۲ بسته به واکسن.
چگونه اداره می شود؟ تزریق
آیا رایگان است؟ Zostavax برای بزرگسالان ۷۰ تا ۷۹ سال رایگان است.

برای بقیه، این واکسن هزینه دارد.

Shingrix فقط با نسخه خصوصی پزشک شما در دسترس است.

اطلاعات بیشتر در مورد وب سایت وزارت بهداشت و جدول برنامه ملی ایمن سازیو از پزشک خود بپرسید که آیا واجد شرایط دریافت واکسن های رایگان اضافی بر اساس موقعیت یا موقعیت مکانی خود هستید یا خیر.

عوارض جانبی رایج واکسن بسیار ایمن است. عوارض جانبی ممکن است شامل درد، قرمزی، تورم یا خارش در محل وارد شدن سوزن، سردرد یا خستگی باشد.

عوارض زونا

در بسیاری از افراد، زونا بدون هیچ عارضه ای بهبود می یابد. با این حال، در برخی دیگر، چندین عارضه ممکن است رخ دهد. این شامل:

 • درد مداوم ناشی از نورالژی پس از تبخال این در افراد جوان کمتر رایج است
 • زونا که در ناحیه چشم رخ می دهد می تواند منجر به از دست دادن بینایی موقت یا دائمی شود. اگر زونا در چشم خود دارید، ممکن است پزشک شما را برای درمان به یک متخصص چشم ارجاع دهد
 • بثورات زونا ممکن است عفونی شود و ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک باشد

Source link

مقاله دوم در این ارتباط:

بررسی اجمالی

زونا یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد بثورات دردناک می شود. زونا می تواند در هر جایی از بدن شما ایجاد شود. به طور معمول شبیه یک نوار تاول است که در سمت چپ یا سمت راست تنه شما پیچیده می شود.

زونا توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود – همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود. پس از ابتلا به آبله مرغان، ویروس تا آخر عمر در بدن شما باقی می ماند. سال ها بعد، ویروس ممکن است دوباره به صورت زونا فعال شود.

زونا تهدید کننده زندگی نیست. اما می تواند بسیار دردناک باشد. واکسن ها می توانند به کاهش خطر ابتلا به زونا کمک کنند. درمان زودهنگام ممکن است عفونت زونا را کوتاه کرده و احتمال عوارض را کاهش دهد. شایع ترین عارضه نورالژی پس از تبخال است. این یک وضعیت دردناک است که باعث درد زونا برای مدت طولانی پس از پاک شدن تاول های شما می شود.

علائم زونا معمولاً تنها بر بخش کوچکی از یک طرف بدن شما تأثیر می گذارد. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد، سوزش یا گزگز
 • حساسیت به لمس
 • بثورات قرمزی که چند روز پس از درد شروع می شود
 • تاول های پر از مایع که باز می شوند و پوسته می شوند
 • خارش

برخی افراد نیز تجربه می کنند:

 • تب
 • سردرد
 • حساسیت به نور
 • خستگی

درد معمولا اولین علامت زونا است. برای برخی افراد، درد می تواند شدید باشد. بسته به محل درد، گاهی اوقات ممکن است با مشکلات قلب، ریه یا کلیه اشتباه گرفته شود. برخی از افراد بدون ایجاد بثورات، درد زونا را تجربه می کنند.

در بیشتر موارد، بثورات زونا به صورت نواری از تاول ایجاد می‌شود که در اطراف سمت چپ یا راست تنه می‌پیچد. گاهی اوقات بثورات زونا در اطراف یک چشم یا در یک طرف گردن یا صورت ایجاد می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر مشکوک به زونا هستید، به خصوص در شرایط زیر، در اسرع وقت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • درد و بثورات در نزدیکی چشم ایجاد می شود. اگر این عفونت درمان نشود، ممکن است به آسیب دائمی چشم منجر شود.
 • شما ۵۰ سال یا بیشتر هستید. سن خطر عوارض را افزایش می دهد.
 • شما یا یکی از اعضای خانواده تان سیستم ایمنی ضعیفی دارید. این ممکن است به دلیل سرطان، داروها یا بیماری مزمن باشد.
 • بثورات گسترده و دردناک است.

علل

زونا توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود – همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود. هر کسی که آبله مرغان داشته باشد ممکن است به زونا مبتلا شود. پس از بهبودی از آبله مرغان، ویروس وارد سیستم عصبی شما می شود و سال ها غیر فعال می ماند.

گاهی اوقات ویروس دوباره فعال می شود و در امتداد مسیرهای عصبی به سمت پوست شما حرکت می کند و باعث ایجاد زونا می شود. اما همه کسانی که آبله مرغان داشته اند به زونا مبتلا نمی شوند.

دلیل زونا مشخص نیست. ممکن است به دلیل کاهش ایمنی در برابر عفونت ها با افزایش سن افراد باشد. زونا در افراد مسن و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع تر است.

واریسلا زوستر بخشی از گروهی از ویروس ها به نام ویروس های هرپس است. این همان گروهی است که شامل ویروس هایی است که باعث تبخال و تبخال تناسلی می شود. در نتیجه، زونا به عنوان هرپس زوستر نیز شناخته می شود. اما ویروسی که باعث آبله مرغان و زونا می شود همان ویروسی نیست که باعث تبخال یا تبخال تناسلی می شود که یک عفونت مقاربتی است.

آیا شما مسری هستید؟

فرد مبتلا به زونا می تواند ویروس واریسلا زوستر را به هر کسی که در برابر آبله مرغان مصون نیست منتقل کند. این معمولا از طریق تماس مستقیم با زخم های باز راش زونا رخ می دهد. با این حال، زمانی که فرد آلوده شود، به جای زونا، به آبله مرغان مبتلا می شود.

آبله مرغان برای برخی افراد خطرناک است. تا زمانی که زونا شما تاول نزند، شما مسری هستید. از تماس فیزیکی با افرادی که هنوز آبله مرغان یا واکسن آبله مرغان نگرفته اند خودداری کنید. این شامل افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، زنان باردار و نوزادان می شود.

عوامل خطر

هر کسی که تا به حال آبله مرغان داشته باشد ممکن است به زونا مبتلا شود. اکثر بزرگسالان در ایالات متحده در دوران کودکی به آبله مرغان مبتلا شدند. این قبل از در دسترس بودن واکسیناسیون معمول دوران کودکی بود که اکنون در برابر آبله مرغان محافظت می کند.

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به زونا را افزایش دهند عبارتند از:

 • سن. خطر ابتلا به زونا با افزایش سن افزایش می یابد. زونا معمولا در افراد مسن تر از ۵۰ سال رخ می دهد. و افراد بالای ۶۰ سال احتمال بیشتری دارد که عوارض شدیدتری را تجربه کنند.
 • برخی بیماری ها بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کنند، مانند HIV/AIDS و سرطان، می توانند خطر ابتلا به زونا را افزایش دهند.
 • درمان های سرطان پرتودرمانی یا شیمی درمانی می تواند مقاومت شما را در برابر بیماری ها کاهش دهد و ممکن است باعث ایجاد زونا شود.
 • برخی داروها داروهایی که از رد اعضای پیوندی جلوگیری می کنند می توانند خطر ابتلا به زونا را افزایش دهند. استفاده طولانی مدت از استروئیدها مانند پردنیزون نیز ممکن است خطر ابتلا به زونا را افزایش دهد.

عوارض

عوارض زونا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نورالژی پس از تبخال برای برخی افراد، درد زونا تا مدت ها پس از پاک شدن تاول ها ادامه می یابد. این وضعیت به عنوان نورالژی پس از هرپس شناخته می شود. زمانی اتفاق می‌افتد که رشته‌های عصبی آسیب‌دیده پیام‌های گیج‌کننده و اغراق‌آمیز درد را از پوست به مغز شما ارسال می‌کنند.
 • از دست دادن بینایی زونا در داخل یا اطراف چشم (زونا چشمی) می تواند باعث عفونت های دردناک چشم شود که ممکن است منجر به از دست دادن بینایی شود.
 • مشکلات عصبی. زونا ممکن است باعث التهاب مغز (آنسفالیت)، فلج صورت، یا مشکلات شنوایی یا تعادل شود.
 • عفونت های پوستی اگر تاول های زونا به درستی درمان نشود، ممکن است عفونت های باکتریایی پوست ایجاد شود.

جلوگیری

واکسن زونا ممکن است به پیشگیری از زونا کمک کند. افرادی که واجد شرایط هستند باید واکسن Shingrix را دریافت کنند، که از زمان تایید آن توسط سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده در دسترس بوده است. واکسن Zostavax دیگر در ایالات متحده موجود نیست، اما کشورهای دیگر ممکن است همچنان از آن استفاده کنند.

شینگریکس برای افراد ۵۰ ساله و بالاتر، چه مبتلا به زونا بوده باشد و چه نداشته اند، تایید و توصیه می شود. افرادی که در گذشته واکسن زوستاواکس را تزریق کرده اند یا نمی دانند که آیا به آبله مرغان مبتلا شده اند نیز ممکن است واکسن شینگریکس را دریافت کنند.

شینگریکس همچنین برای افرادی که ۱۹ سال به بالا هستند و به دلیل بیماری یا دارو سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه می شود.

شینگریکس یک واکسن غیر زنده است که از یک جزء ویروسی ساخته شده است. این دارو در دو دوز و بین دوزهای ۲ تا ۶ ماهه تجویز می شود. شایع ترین عوارض جانبی واکسن زونا قرمزی، درد و تورم در محل تزریق است. برخی از افراد نیز خستگی، سردرد و سایر عوارض جانبی را تجربه می کنند.

واکسن زونا تضمین نمی کند که شما به زونا مبتلا نخواهید شد. اما این واکسن احتمالاً سیر و شدت بیماری را کاهش می دهد. و احتمالاً خطر ابتلا به نورالژی پس از تبخال را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد که Shingrix برای بیش از پنج سال از زونا محافظت می کند.

اگر شما:

 • به هر یک از اجزای واکسن زونا واکنش آلرژیک داشته باشید
 • به دلیل بیماری یا دارو، سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید
 • پیوند سلول های بنیادی داشته اند
 • باردار هستند یا در تلاش برای باردار شدن هستند

واکسن زونا تنها به عنوان راهی برای پیشگیری از زونا استفاده می شود. این برای درمان افرادی که در حال حاضر به این بیماری مبتلا هستند در نظر گرفته نشده است.

link

دیدگاهتان را بنویسید