زونا مسری نیست، اما زمانی که بثورات زونا در فاز تاول باشد، فرد می تواند ویروس را منتقل کند.

زونا – که به عنوان هرپس زوستر نیز شناخته می شود – توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود، همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود.

زونا خود مسری نیست، اما ویروس مسری است. اگر زونا دارید، می‌توانید ویروس را به فرد دیگری منتقل کنید، که می‌تواند باعث ایجاد آبله مرغان در آن‌ها شود.

ویروس واریسلا زوستر به طور نامحدود در بافت عصبی آن فرد باقی می ماند. ممکن است در بیشتر عمر فرد غیرفعال باشد اما می تواند دوباره فعال شود و باعث زونا شود.

زونا مسری و چگونه می تواند گسترش یابد.line.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زونا و نحوه جلوگیری از انتقال ویروس واریسلا زوستر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نحوه انتشار زونا

ویروس واریسلا زوستر از طریق تماس قابل انتقال است با تاول های باز زونا. معمولاً از فردی مبتلا به زونا به فردی که هرگز آبله مرغان نداشته است منتقل می شود. اگر فردی به آبله مرغان مبتلا شده باشد، معمولاً آنتی بادی هایی علیه ویروس در بدن خود دارد.

شما نمی توانید ویروس را از طریق تماس با بزاق یا ترشحات بینی فردی مبتلا به زونا آلوده کنید، مگر در موارد نادر. این بدان معناست که اگر فردی که آن را دارد روی شما سرفه یا عطسه کند، معمولاً نمی توانید به ویروس مبتلا شوید.

چگونه به زونا مبتلا می شوید؟

اکثر مردم ویروس واریسلا زوستر را در بدن خود دارند، اما این ویروس فقط در داخل بدنشان فعال می شود حدود یک سوم مردم. کارشناسان نمی‌دانند چرا برخی افراد آن را توسعه می‌دهند و برخی دیگر نمی‌کنند.

احتمال این اتفاق با افزایش سن افزایش می یابد. حدود نیمی از موارد بعد از سن ۶۰ سالگی رخ می دهد و خطر ابتلا به آن از ۷۰ سالگی به بعد به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید
غدد لنفاوی متورم در کشاله ران: به چه معناست؟

همچنین ممکن است خطر بیشتری داشته باشید اگر:

 • یک وضعیت سلامتی دارید که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد
 • داروهایی مصرف می کنند که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد
 • بیش از حد در معرض آفتاب قرار بگیرید

حتی یک سرماخوردگی معمولی می تواند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و در برخی افراد باعث ایجاد زونا شود.

علائم زونا

قابل توجه ترین علائم تاول و درد است.

تاول

علائم ظاهری زونا شبیه به نظر برسید به آبله مرغان هر دو بیماری باعث ایجاد تاول‌هایی می‌شوند که باز می‌شوند، مایع ترشح می‌کنند و پوسته پوسته می‌شوند.

اما بر خلاف راش آبله مرغان که می تواند در قسمت های مختلف بدن شما ایجاد شود، زونا معمولاً یک ناحیه از بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. تاول های زونا بیشتر روی تنه شما شایع هستند، که در یک طرف بدن به دور کمر شما می پیچد. در واقع، کلمه “زونا” از کلمه لاتین “کمربند” گرفته شده است.

بثورات زونا همچنین ممکن است در یک طرف صورت شما ظاهر شود. اگر این اتفاق افتاد، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

با مقاله مروری ما در اینجا، در مورد ظاهر زونا روی پوست بیشتر بیاموزید.

درد

زونا در امتداد یک مسیر عصبی حرکت می کند، ایجاد درد و احساسات عجیب ممکن است قبل از ظاهر شدن تاول ها، پوست شما گزگز شود یا احساس کنید که در حال سوختن است. خارش و حساسیت به لمس نیز از علائم زونا است.

بیشتر بخوانید
گلوبولین ها چیستند

شدت درد زونا متفاوت است. درمان با مسکن های بدون نسخه می تواند چالش برانگیز باشد.

برخی از افراد پس از پاک شدن علائم قابل مشاهده زونا، درد عصبی را تجربه می کنند. این به عنوان نورالژی پس از هرپس شناخته می شود. تقریباً ۱۰-۱۸٪ افراد مبتلا به زونا دچار نورالژی پس از تبخال می شوند و این خطر با افزایش سن افزایش می یابد.

علائم دیگر

این ویروس می تواند علائم غیر مرتبط با بثورات را ایجاد کند، از جمله:

 • سردرد
 • تب و لرز
 • به طور کلی احساس ناخوشی می کند
 • ناراحتی معده
 • سوزن سوزن شدن، سوزش، بی حسی و درد در پوست

زونا چه مدت مسری است؟

زونا مسری نیست. اما اگر فردی در مرحله خاصی با بثورات پوستی تماس پیدا کند، ممکن است به ویروس واریسلا زوستر مبتلا شود و به آبله مرغان مبتلا شود. اگر آنها آبله مرغان داشته باشند، زونا می تواند در مراحل بعدی زندگی ایجاد شود.

برای جلوگیری از انتقال ویروس، بثورات زونا را بپوشانید. از زمانی که تاول ها ظاهر می شوند تا زمانی که پوسته می شوند و پوسته پوسته می شوند، بثورات را بپوشانید.

این معمولا طول می کشد ۷ تا ۱۰ روزو بثورات گسترده تر معمولاً پس از ۲ تا ۴ هفته از بین می روند.

چگونه از انتشار زونا جلوگیری کنیم

ویروس واریسلا زوستر معمولاً با زونا کمتر از آبله مرغان منتقل می شود. با این حال، ویروس واریسلا زوستر می تواند از زمانی که علائم شما شروع می شود تا زمانی که بثورات و تاول های شما پوسته پوسته شوند، منتقل می شود.

اگر زونا دارید و در غیر این صورت سالم هستید، همچنان می توانید در مکان های عمومی یا سر کار بروید. اما این نکات را حتما رعایت کنید:

 • بثورات زونا را تمیز و پوشانده نگه دارید: این می تواند به جلوگیری از تماس افراد دیگر با تاول های شما کمک کند.
 • دست های خود را اغلب بشویید: همچنین سعی کنید تاول ها را لمس نکنید.
 • از حضور در اطراف افراد باردار خودداری کنید: ویروس واریسلا زوستر می تواند خطرات جدی برای سلامتی هم برای افراد باردار و هم برای نوزادان آنها ایجاد کند.
 • از سایر افراد در معرض خطر دوری کنید: به نوزادان نارس، نوزادان با وزن کم هنگام تولد و کودکانی که هنوز آبله مرغان یا واکسن آن را نزده اند، نزدیک نشوید. همچنین از نزدیکی با افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند خودداری کنید.
بیشتر بخوانید
مخملک

واکسن زونا

پزشکان واکسن آبله مرغان را برای کودکان توصیه می کنند. پیشگیری از آبله مرغان از ابتلا به زونا نیز جلوگیری می کند.

برای بزرگسالان، واکسن متفاوتی به نام شینگریکس برای کمک به پیشگیری از زونا در دسترس است. کارشناسان بهداشت این واکسن را برای همه بزرگسالان سالم توصیه می کنند سن ۵۰ سال و بالاتر. یک متخصص مراقبت های بهداشتی دو دوز را به فاصله ۲ تا ۶ ماه به عنوان تزریق در بازوی شما تجویز می کند.

دوز دو برابر ارائه می دهد ۹۰% حفاظت. سطح حفاظت باقی می ماند بالای ۸۵ درصد برای حداقل ۴ سال

شما می توانید واکسن را دریافت کنید حتی اگر:

 • قبلاً زونا داشته اند
 • نمی دانم آبله مرغان گرفته اید یا نه
 • قبلاً واکسن Zostavax را داشته‌اید، یک واکسن قدیمی زونا که قبل از سال ۲۰۲۰ استفاده می‌شد.

اگر در حال حاضر زونا دارید، واکسن مناسب نیست.

چشم انداز افرادی که زونا دارند

شیوع زونا معمولا طول می کشد ۳-۵ هفته ها بیشتر افراد برای مدت کوتاهی درد و ناراحتی را تجربه می کنند و سپس به طور کامل بهبود می یابند. افراد معمولاً در طول زندگی خود فقط یک دوره زونا دارند.

بیشتر بخوانید
سل (TB) - علائم، درمان و واکسن

شیوع زونا موقتی است، اما می تواند بر سلامت و رفاه شما تأثیر بگذارد.

درد عصب زونا ممکن است ادامه داشته باشد و در برخی موارد هفته ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشد. به طور کلی، درد زونا در افراد مسن پایدارتر و طولانی تر است. افراد جوان معمولاً پس از از بین رفتن تاول ها هیچ نشانه ای از بیماری را نشان نمی دهند.

خلاصه

زونا بثوراتی است که می تواند افرادی را که به آبله مرغان مبتلا شده اند، مبتلا کند، حتی اگر سال ها قبل آن را داشته باشند. ویروس واریسلا زوستر باعث آن می شود. این ویروس در بدن نهفته باقی می ماند، اما در برخی موارد، می تواند دوباره فعال شود و باعث زونا شود.

بثورات زونا مسری نیست. اما ویروس می تواند از طریق تماس با بثورات در صورت وجود تاول به فرد دیگری منتقل شود. سپس آن فرد ممکن است به آبله مرغان مبتلا شود.

در صورت پوشاندن بثورات، احتمال انتقال ویروس کمتر است و انتقال فقط از زمان تشکیل تاول ها تا زمانی که پوسته پوسته می شوند، اتفاق می افتد.

تزریق واکسن زونا می تواند از شما در برابر زونا محافظت کند.

Source link