زوکلوپنتکسول (کلوپیکسول). عوارض جانبی زوکلوپنتیکسول

درباره زوکلوپنتیکسول
نوع دارو داروی ضد روان پریشی
استفاده برای اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی مشابه در بزرگسالان
همچنین به نام کلوپیکسول®
موجود به عنوان قرص، تزریقی و طولانی اثر (“دپو”) تزریق
اسکیزوفرنی یک وضعیت سلامت روان است که باعث اختلال در افکار، باورها و تجربیات می شود. علائم اسکیزوفرنی شامل شنیدن، دیدن یا حس کردن چیزهایی است که واقعی نیستند، داشتن باورهای اشتباه و احساس بدگمانی غیرعادی. زوکلوپنتیکسول به کاهش این علائم کمک می کند. روی تعادل مواد شیمیایی در مغز شما کار می کند. ممکن است برای مدت کوتاهی به شما تزریق زوکلوپنتکسول استات (Clopixol Acuphase®) داده شود تا علائم شما تحت کنترل باشد، یا ممکن است برای شما قرص تجویز شود. پس از بهبود علائم، ممکن است یک تزریق طولانی اثر یا “دپو” برای شما توصیه شود. زوکلوپنتیکسول دکانوات یک تزریق دپو است که به آرامی زوکلوپنتکسول را در بدن شما آزاد می کند تا از عود علائم شما جلوگیری کند. هر ۱-۴ هفته یکبار تجویز می شود. مزیت اصلی تزریق دپو این است که مجبور نیستید هر روز قرص مصرف کنید. برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف زوکلوپنتیکسول، مهم است که پزشکتان بداند:
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید.
 • اگر بیماری قلبی یا بیماری عروق خونی دارید.
 • اگر مشکلات کبد، کلیه یا پروستات دارید.
 • اگر مشکل تنفسی دارید.
 • اگر هر یک از موارد زیر را دارید: صرع، افسردگی، بیماری پارکینسون، افزایش فشار در چشم (آب سیاه) یا وضعیتی که باعث ضعف عضلانی می شود، به نام میاستنی گراویس.
 • اگر تا به حال دچار زردی پوست یا سفیدی چشم (یرقان) یا اختلال خونی شده اید.
 • اگر تومور روی غده فوق کلیوی خود دارید (بیماری به نام فئوکروموسیتوم).
 • اگر یک اختلال خونی ارثی نادر به نام پورفیری دارید.
 • اگر به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید یا استفاده می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود.
بیشتر بخوانید
نورتریپتیلین
 • قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته مطالعه کنید. اطلاعات بیشتری در مورد زوکلوپنتیکسول به شما می دهد و همچنین لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • اگر برای شما قرص تجویز شده است، دوز شما متناسب با شرایط شما تنظیم می شود، بنابراین آنها را دقیقا همانطور که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. ممکن است شما با دوز کمتری شروع کنید که سپس به تدریج افزایش می یابد. تعداد کل قرص هایی که باید هر روز مصرف کنید به حداقل دو دوز تقسیم می شود. سعی کنید عادت کنید که دوزهای خود را در زمان های مشخصی در روز مصرف کنید، زیرا این به شما کمک می کند تا هیچ کدام را از دست ندهید. دستورالعمل مصرف قرص ها بر روی برچسب بسته چاپ می شود تا به شما در مورد آنچه پزشک به شما گفته است یادآوری شود. قرص زوکلوپنتکسول تحت تأثیر غذا در معده شما قرار نمی گیرد، بنابراین می توانید دوزهای خود را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید. قرص ها را با یک نوشیدنی آب ببلعید.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید، مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، در این صورت نوبت فراموش شده را حذف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دو نوبت را با هم مصرف نکنید.
 • اگر برای شما تزریقی تجویز شده باشد، توسط پزشک یا پرستار به شما تزریق خواهد شد. به عضله باسن یا بالای ساق شما تزریق می شود. اگر قبلاً تزریقی مانند زوکلوپنتیکسول دریافت نکرده‌اید، گاهی اوقات قبل از دریافت دوز طبیعی، یک دوز کوچک به عنوان آزمایش تجویز می‌شود. این برای این است که ببینید چقدر تزریق را تحمل می کنید.
بیشتر بخوانید
6 فواید رودیولا روزیا: چیست و چگونه از آن استفاده کنید
 • درمان شما نیاز به نظارت دقیق دارد تا مطمئن شوید که بهترین مزیت ممکن را از زوکلوپنتیکسول دریافت می کنید. قرار ملاقات های منظم با پزشک خود را نگه دارید تا پیشرفت شما بررسی شود. شما باید هر از گاهی آزمایش هایی انجام دهید.
 • اگر قرار ملاقاتی را برای تزریق طولانی‌مدت نگهدارنده (“دپو”) از دست دادید، با پزشک خود تماس بگیرید تا در اسرع وقت قرار ملاقات دیگری را ترتیب دهد. این به این دلیل است که می توان بدون تاخیر بیشتر تزریق را انجام داد.
 • اگر قرار است هر گونه درمان دندانپزشکی یا عمل جراحی انجام دهید، لطفاً به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید که از زوکلوپنتیکسل استفاده می کنید. این مهم است زیرا ممکن است با هر بیهوشی که دریافت می کنید تداخل داشته باشد.
 • برخی از داروهای مشابه زوکلوپنتیکسول می توانند باعث شوند پوست نسبت به نور خورشید حساس تر از حد معمول شود. ممکن است توصیه شود که از کرم ضد آفتاب در زیر نور شدید آفتاب استفاده کنید تا زمانی که متوجه شوید پوست شما چگونه واکنش نشان می دهد.
 • اگر دیابت دارید، ممکن است لازم باشد قند خون خود را به دفعات بیشتر چک کنید، زیرا زوکلوپنتکسول ممکن است بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد. پزشک در این مورد به شما توصیه خواهد کرد.
 • اگر مشروبات الکلی مصرف می کنید، لطفاً از پزشک خود راهنمایی بخواهید. الکل خطر عوارض جانبی زوکلوپنتکسول را افزایش می دهد، بنابراین باید از مصرف آن اجتناب شود.
 • اگر داروهای «بدون نسخه» خریداری می‌کنید یا مصرف می‌کنید، با داروساز مشورت کنید که برای مصرف همراه با زوکلوپنتیکسل مناسب هستند.
 • درمان با زوکلوپنتیکسول معمولا طولانی مدت است مگر اینکه عوارض جانبی را تجربه کنید. مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد. هنگامی که زوکلوپنتیکسول برای مدتی مصرف می شود، قطع ناگهانی درمان می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر به مدت یک سال یا بیشتر آن را به طور منظم مصرف کرده اید، پزشک از شما می خواهد که در صورت لزوم، دوز خود را به تدریج کاهش دهید.
بیشتر بخوانید
آتیوان (لورازپام): عوارض، دوز، موارد مصرف
بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر شامل برخی از رایج ترین موارد مرتبط با زوکلوپنتیکسل است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
عوارض جانبی زوکلوپنتیکسول اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
احساس سرگیجه یا خواب آلودگی، تاری دید رانندگی نکنید و از ابزار و ماشین آلات استفاده نکنید. الکل ننوشید
دهان خشک سعی کنید آدامس های بدون قند بجوید یا شیرینی های بدون قند بمکید
سردرد مقدار زیادی آب بنوشید و از داروساز خود بخواهید که مسکن مناسب را به شما توصیه کند. اگر سردرد ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید
احساس لرزش یا بی قراری، کندی حرکت، حرکات غیرعادی یا غیرقابل کنترل عضلانی با پزشک خود صحبت کنید
سوء هاضمه، احساس بیماری (تهوع) یا بیماری (استفراغ)، ناراحتی معده به وعده های غذایی ساده پایبند باشید – از غذاهای غنی یا تند پرهیز کنید
تغییر در وزن و اشتها، مشکل در خواب، احساس اضطراب یا گیجی، تغییر در توانایی جنسی، تورم یا ناراحتی سینه، مشکلات قاعدگی، تولید بزاق بیش از حد معمول، ضربان قلب سریع، احساس تنگی نفس اگر هر کدام مشکل ساز شد، این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید
بیشتر بخوانید
پردنیزولون
مهم: در صورت مشاهده علائمی مانند سفتی عضلات، دمای بسیار بالا، احساس گیجی، ضربان قلب سریع و تعریق، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اینها می توانند نشانه های یک بیماری نادر اما جدی به نام سندرم بدخیم نورولپتیک باشند. اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است به دلیل مصرف دارو باشد، لطفاً برای راهنمایی بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید. این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد. داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند. اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

سایر مقالات در این زمینه

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم
Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه