معده شما ممکن است به دلیل نفخ یا یبوست احساس سختی کند. اما گاهی اوقات یک بیماری دیگر مانند عدم تحمل غذایی یا عفونت می تواند باعث ایجاد احساس تورم در آن شود.

اگر معده شما سفت و متورم است، معمولاً یک عارضه جانبی از برخی غذاها یا نوشیدنی ها است. گاهی اوقات، هنگامی که با علائم دیگر همراه است، سفت شدن معده نشانه یک بیماری زمینه ای است.

معده سفت و متورم معمولاً پس از قطع مصرف غذا یا نوشیدنی که باعث آن شده است، از بین می رود. با این حال، گاهی اوقات علائم باقی می‌مانند و نشانه‌ای هستند که به مراقبت پزشکی نیاز دارید.

در اینجا چیزهایی است که باید در مورد علل و درمان سفت شدن معده بدانید.

سختی معده: علل و زمان مراجعه به Doctorhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

چرا شکمم سفت شده؟

هنگامی که معده شما متورم می شود و احساس سفت می کنید، توضیح ممکن است به سادگی پرخوری یا نوشیدن نوشابه های گازدار باشد که به راحتی قابل درمان است. علل دیگر ممکن است جدی تر باشند، مانند بیماری التهابی روده.

بیشتر بخوانید
درمان های طبیعی برای اسهال در دوران شیردهی

دلایل سفت شدن معده عبارتند از:

نوشیدنی های گازدار

گاهی اوقات گاز انباشته شده از نوشیدن سریع نوشابه می تواند منجر به سفت شدن معده شود. این احساس ناخوشایند با دفع گاز از بین می رود.

پرخوری

خوردن بیش از حد در یک جلسه یا غذا خوردن خیلی سریع می تواند احساس سیری ناراحت کننده ای همراه با سفت شدن معده به شما بدهد. این ناراحتی معمولاً با گذشت زمان از بین می رود و غذا در سیستم گوارش حرکت می کند.

یبوست

اگر در حرکات روده مشکل دارید، ممکن است یبوست داشته باشید. این می تواند منجر به احساس ناخوشایند پر بودن یا نفخ بیش از حد همراه با سفت شدن معده شود.

عدم تحمل غذایی

اگر در هضم برخی غذاها – به عنوان مثال، لبنیات برای عدم تحمل لاکتوز – مشکل دارید، مصرف آن غذا می تواند منجر به نفخ و تورم شود که می تواند باعث سفت شدن معده شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سفت شدن مقعد می شود؟ علل و درمان

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

IBS می تواند علائم متعددی ایجاد کند که ممکن است منجر به سفت شدن معده شود:

 • نفخ
 • گرفتگی
 • گاز
 • درد شکم

بیماری التهابی روده (IBD)

IBD شامل شرایطی مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون است که می تواند باعث نفخ شکم و گرفتگی شکم شود که باعث می شود معده شما احساس سختی کند.

دیورتیکولیت

دیورتیکولیت، التهاب و عفونت دستگاه گوارش نیز می تواند منجر به نفخ و تورم شود که ممکن است معده شما را سفت کند.

گاستریت

گاستریت یک التهاب معده است که معمولاً در اثر زخم معده یا عفونت باکتریایی هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شود. علائم عبارتند از:

 • درد
 • نفخ
 • معده سفت

سرطان معده

سرطان معده، یا سرطان معده، معمولاً دیواره معده یا دیواره های ماهیچه ای معده را درگیر می کند. اگرچه این سرطان نسبتاً نادر است، اما ممکن است منجر به سفت شدن معده شود.

سفت شدن معده در بارداری

به طور کلی، زمانی که باردار هستید، انتظار دارید شکم سفت باشد. معده سخت شما ناشی از فشار رحم شما است که رشد می کند و به شکم شما فشار می آورد.

بیشتر بخوانید
رگورژیتاسیون: علل و درمان در نوزادان و بزرگسالان

اگر رژیم غذایی کم فیبر داشته باشید یا نوشیدنی های گازدار زیاد بنوشید، سختی معده شما در دوران بارداری می تواند بیشتر مشخص شود.

اگر درد شدید همراه با سختی معده خود را تجربه کردید، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید یا فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. گاهی اوقات درد شدید در ۲۰ هفته اول بارداری نشانه سقط جنین است.

اگرچه در سه ماهه سوم بارداری شایع تر است، اما در سه ماهه دوم یا سوم بارداری، ناراحتی می تواند ناشی از انقباضات زایمان یا انقباضات براکستون هیکس باشد. به طور معمول انقباضات براکستون-هیکس برطرف می شود. اگر انقباضات از بین نرفتند و پایدارتر نشدند، ممکن است نشانه این باشد که شما در حال زایمان هستید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر معده شما بیش از چند روز سفت و متورم شد، باید به پزشک مراجعه کنید یا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. همچنین در صورت داشتن علائم دیگری مانند:

 • مدفوع خونی
 • مشکل در تنفس
 • درد شدید شکم
 • حالت تهوع و استفراغ شدید
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • زرد شدن پوست
بیشتر بخوانید
زینک و تهوع چرا روی می تواند باعث تهوع شود؟

چشم انداز

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود معده شما احساس سفت یا سفت شدن داشته باشد. از آنجایی که بیشتر آنها مشکلات گوارشی دارند، اغلب خود به خود از بین می روند یا به سادگی قابل درمان هستند.

اگر علائم بدتر شد یا بیش از چند روز ادامه یافت، باید برای تشخیص کامل به پزشک مراجعه کنید تا علت را شناسایی کرده و درمان مناسب را توصیه کنید.