سردرد ارگاسم یا موقع ارضا حین رابطه جنسی چیست؟

سردرد ارگاسم شدید است و به طور ناگهانی، درست قبل یا در حین ارگاسم شروع می شود. این سردردها معمولا بی ضرر هستند و فرد اغلب می تواند آنها را با داروهای مسکن بدون نسخه درمان کند.

با این حال، سردرد در حین رابطه جنسی گاهی اوقات می تواند نشانه وضعیت جدی تری باشد.

در این مقاله توضیح می دهیم که سردردهای ارگاسم چیست، چه احساسی دارند و چه چیزی باعث ایجاد آن می شود. ما همچنین عوامل خطر، پیشگیری، درمان و زمان مراجعه به پزشک را بررسی می کنیم.

چیست؟

سردرد ارگاسم سردرد اولیه ای است که برخی افراد در حین فعالیت جنسی دچار آن می شوند. سردرد اولیه به خودی خود یک بیماری است، نه نشانه ای از یک مشکل سلامتی دیگر.

ممکن است فرد درست قبل یا در حین اوج جنسی، سردرد ارگاسم را تجربه کند. این سردردها ممکن است در طول خودارضایی یا رابطه جنسی شریک ایجاد شوند.

سردرد ارگاسم چیست؟

سردرد ارگاسم یکی از دو نوع سردرد جنسی اولیه است. نوع دیگر سردرد خوش خیم جنسی است که پزشکان آن را سردرد قبل از ارگاسم نیز می نامند.

چه حسی دارد؟

افراد معمولاً درست قبل یا در حین ارگاسم سردردهای ارگاسم را تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
آیا مایع منی حاوی کالری یا سایر مواد مغذی است؟

درد ممکن است احساس شود:

 • شدید، قوی
 • مواد منفجره
 • مثل کف زدن رعد و برق

سردرد ارگاسم ممکن است در پشت یا اطراف چشم بیشترین درد را داشته باشد.

دور و بر ۷۵ درصد از افرادی که این سردردها را تجربه می کنند، احساس درد در دو طرف سر خود را گزارش کرده اند. حرکت در اطراف ممکن است درد را بدتر کند.

ویژگی مشترک سردردهای جنسی اولیه درد شدید است ۵-۱۵ دقیقه که به تدریج آسان می شود.

درد به طور ناگهانی رخ می دهد و پس از کاهش آن، فرد ممکن است ضربانی را در سر خود احساس کند که گاهی می تواند چندین ساعت یا حتی چند روز طول بکشد.

برخلاف سردردهای میگرنی، سردرد ارگاسم معمولاً با حالت تهوع یا حساسیت به نور یا صدا رخ نمی دهد.

در مقابل، سردرد خوش خیم جنسی مانند یک سردرد پس زمینه کسل کننده است. این نوع درد به جای شروع ناگهانی به آرامی ایجاد می شود و ممکن است شبیه سردرد تنشی باشد.

برخی از افراد هم سردردهای قبل از ارگاسم و هم سردردهای ارگاسم را تجربه می کنند.

علل

پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث سردرد ارگاسم می شود، اما ممکن است این سردرد نوعی سردرد عروقی باشد. اینها ناشی از تورم عروق خونی در مغز است.

بیشتر بخوانید
آیا رابطه جنسی سردرد یا حملات میگرنی را کاهش می دهد یا آنها را تحریک می کند؟

وقتی فردی به ارگاسم می رسد، فشار خون او به سرعت افزایش می یابد. این افزایش فشار باعث گشاد شدن سریع رگ های خونی در سر می شود که می تواند باعث سردردهای ناگهانی و شدید در برخی افراد شود.

از طرف دیگر سردرد خوش خیم جنسی ناشی از افزایش تنش عضلانی است. هنگامی که یک فرد از نظر جنسی هیجان زده می شود، ماهیچه های گردن و سر او می توانند منقبض شوند که ممکن است باعث سردرد تنشی شود.

عوامل خطر

هر کسی می تواند سردرد ارگاسم را تجربه کند. با این حال، بررسی ۲۰۱۰ گزارش می دهد که مردان چهار برابر بیشتر از زنان سردردهای جنسی اولیه را تجربه می کنند.

با توجه به گزارش موردی از سال ۲۰۱۳، میانگین سن شروع این سردردها بین ۴۰ تا ۴۹ سال است.

افرادی که سابقه سردردهای میگرنی، سردردهای ناشی از فعالیت یا سردردهای سرفه دارند، ممکن است بیشتر در معرض سردردهای ارگاسم باشند.

پیشگیری و درمان

سردردهای ارگاسم اغلب خود به خود از بین می روند. برخی از افراد تنها یک بار سردرد ارگاسم را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر آن را به طور مکرر در طی چند هفته یا چند ماه تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
8 چیزی که درباره آلت تناسلی خود نمی دانستید

بر اساس انجمن بین المللی سردرد مطالعات نشان می دهد که تا ۴۰ درصد از افراد مبتلا به این سردردها بیش از یک سال آن را تجربه می کنند.

اگر فردی دچار سردردهای جنسی شد، باید با پزشک در مورد بهترین روش مدیریت آن صحبت کند.

گزینه های درمانی برای سردرد ارگاسم می تواند شامل داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ایندومتاسین و داروهای تجویزی مانند تریپتان ها و بتا بلوکرها باشد.

یک کوچک مطالعه از سال ۲۰۰۷ دریافتند افرادی که قبل از رابطه جنسی از ایندومتاسین یا بتا بلوکرها استفاده می کردند کمتر دچار سردردهای جنسی می شدند.

سردرد حین رابطه جنسی گاهی اوقات می تواند ناشی از بیماری دیگری باشد. در این صورت سردردهای ثانویه هستند. درمان مشکل زمینه ای می تواند به کاهش یا پیشگیری از این سردردها کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

افرادی که در حین رابطه جنسی دچار سردرد می‌شوند باید با پزشک مشورت کنند تا تشخیص دهد که سردرد اولیه یا ثانویه است. سردردهای جنسی اولیه معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند.

با این حال، همه سردردهای حین فعالیت جنسی سردرد اولیه نیستند.

بیشتر بخوانید
آیا هنگام ابتلا به عفونت ادراری می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

شرایط جدی که می تواند باعث سردرد در حین رابطه جنسی شود عبارتند از:

 • عفونت ها
 • بیماری عروق کرونر
 • یک آنوریسم مغزی
 • یک خونریزی مغزی
 • سکته مغزی
 • ناهنجاری‌های شریانی

سردردهای جنسی ثانویه با علت جدی احتمالاً در کنار علائم دیگری مانند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • یک گردن سفت
 • از دست دادن هوشیاری

افرادی که این علائم را تجربه می کنند باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

خلاصه

سردرد ارگاسم نوعی سردرد اولیه است که در حین فعالیت جنسی ایجاد می شود.

سردرد ارگاسم ممکن است ناشی از انبساط سریع رگ های خونی در مغز باشد. این زمانی اتفاق می افتد که فشار خون فرد قبل و در حین ارگاسم افزایش می یابد.

سردرد حین رابطه جنسی عموماً بی ضرر است و به خودی خود از بین می رود. برخی از افراد تنها یک بار سردرد ارگاسم دارند، اما برخی دیگر می توانند آن را به طور مکرر طی چند ماه تجربه کنند.

هر کسی که در حین رابطه جنسی دچار سردرد می شود باید برای ارزیابی با پزشک صحبت کند. گزینه های درمانی برای سردردهای ارگاسم شامل مسکن های بدون نسخه و داروهای تجویزی مانند تریپتان ها و بتا بلوکرها است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «سردرد ارگاسم یا موقع ارضا حین رابطه جنسی چیست؟;

 1. بعد از کلی تجربه و مطالعه و دارو و … فقط یک چیز سردردهای بعد از انزال من را تا ۹۰ درصد رفع کرد. سردردی که چندساعت طول میکشه و در طی یک یا دو روز بعد از انزال رخ میده. راهکار: در لحظه انزال، ناحیه پروستات یعنی بین مقعد تا بیضه را تا حداکثر ممکن شل و باز و منبسط نگه دارید. مثل موقع آمپول زدن، نشیمنگاه خودتونو منقبض و سفت نکنید، کاملا بالعکس باشید. اینکار مانع گشادی رگهای مغز در اثر فشار خون بالای لحظه ی انزال ناشی از هیجان آدرنالین که به انقباض ناحیه پروستات برخورد میکنه میشه. تنها داروی موثر بر من سوماتریپتان و ریزاتریپتان و ریزاملت بود، البته با نظر پزشک مصرف کنید.

  پاسخ