سردرد سینوسی چیست؟

طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد دیگر از اصطلاح “سردرد سینوسی” استفاده نمی کند زیرا این اصطلاح بسیار گسترده بود. اما این اصطلاح هنوز به طور گسترده توسط پزشکان و بیماران استفاده می شود.

انواع دیگر سردرد ممکن است شبیه سردرد سینوسی باشد، اما سردرد سینوسی واقعی نادر است. سردرد سینوسی ناشی از عفونت سینوسی یا التهاب سینوس ها است که به آن سینوزیت می گویند.

اگر آلرژی دارید سردرد سینوسی می تواند به صورت فصلی اتفاق بیفتد یا فقط گاهی اوقات وقتی سینوس های شما به دلایل دیگری تحریک می شوند. داروهای گیاهی، درمان های بدون نسخه (OTC) و داروهای تجویزی وجود دارد که می توانید برای درمان سردرد سینوسی مصرف کنید.

سردرد سینوسی چیست؟

سینوس در سر

سینوس های پارانازال فضاهای توخالی در جمجمه در اطراف چشم و بینی شما هستند. آنها وزن سر شما را کاهش می دهند، به صدای شما طنین می بخشند، از صورت شما در برابر ضربه محافظت می کنند و دمای داخل بینی شما را کنترل می کنند.

سینوس‌ها همچنین مخاط تولید می‌کنند، مایعی رقیق که باکتری‌ها، ویروس‌ها و آلرژن‌ها را به دام می‌اندازد و از رسیدن آنها به بقیه بدن جلوگیری می‌کند. اگر مخاط بیش از حد ایجاد شود، ذرات به دام افتاده می توانند باعث عفونت سینوسی یا سینوزیت شوند.

سینوس ها مستعد عفونت هستند. آنها یک پوشش مشترک با بینی شما دارند، بنابراین عفونت های بینی می توانند به راحتی به سینوس ها سرایت کنند.

علائم سردرد سینوسی چیست؟

علائم سینوس های ملتهب همراه با سردرد سینوسی است. این علائم عبارتند از:

 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • ترشحات بینی سبز یا زرد
 • ضعیف شدن حس بویایی
 • فشار ناخوشایند پشت پیشانی شما
 • وقتی به جلو خم می شوید درد بدتر می شود
 • تب
بیشتر بخوانید
نکاتی در مورد میگرن قاعدگی

فشار سینوسی چه احساسی دارد؟

درد یا فشار نه تنها در سر، بلکه در هر نقطه از ناحیه سینوس احساس می شود. جایی که احساس درد می کنید بستگی به این دارد که کدام سینوس ها تحت تأثیر قرار گرفته اند.

در حالی که فشار بیشتر در پشت و اطراف چشم‌ها، بینی و گونه‌ها وجود دارد، اما می‌تواند به سمت جلو تا دندان‌ها و به عقب تا پشت سر گسترش یابد. این نواحی اغلب به لمس حساس خواهند بود.

گاهی اوقات سردرد سینوسی می تواند باعث احساس خستگی یا درد در فک بالا نیز شود. قرمزی و تورم گونه ها، بینی یا پیشانی ممکن است رخ دهد.

سردرد سینوسی در مقابل میگرن

بر اساس گزارش بنیاد میگرن آمریکا، ۵۰ درصد تشخیص نادرست میگرن زمانی شروع می شود که فردی فکر می کند سردرد سینوسی دارد. تا ۹۰ درصد افرادی که برای سردرد سینوسی به پزشک مراجعه می‌کنند، متوجه می‌شوند که به میگرن مبتلا هستند.

افراد مبتلا به میگرن ممکن است علائمی شبیه به سینوزیت، مانند آبریزش بینی یا احتقان داشته باشند. سردردهای میگرنی همچنین باعث ایجاد درد در امتداد عصب سه قلو می شود که با مجاری سینوسی در تعامل است. افرادی که میگرن را تجربه می کنند ممکن است فکر کنند این درد مربوط به سینوس ها است.

اگر هیچ یک از علائمی که به طور خاص با سردرد سینوسی همراه است را ندارید، ممکن است دچار میگرن شده باشید. درمان میگرن با سردرد سینوسی متفاوت است. علائم خاص میگرن عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • حساسیت به نور و صدا

اگر علائم خاص میگرن را تجربه می کنید، احتمالاً حمله میگرنی را تجربه می کنید و نه سردرد سینوسی.

علل و محرک های سردرد سینوسی چیست؟

سینوزیت به طور مستقیم باعث سردردهای سینوسی می شود، بنابراین آنها علل و محرک های مشابهی دارند. این شامل:

 • عفونت ویروسی. این شایع ترین علت سینوزیت و سردرد سینوسی است. در باره ۹۰ درصد افرادی که سرما می‌خورند در نهایت علائم سینوزیت را تجربه می‌کنند.
 • عفونت باکتریایی. این اغلب پس از یک عفونت ویروسی رخ می دهد و می تواند باعث طولانی تر شدن علائم شود.
 • عفونت قارچی. این ممکن است بیشتر در افرادی که دارای نقص ایمنی هستند رخ دهد.
 • آلرژی فصلی آلرژی‌هایی که برای مدت طولانی طول می‌کشند می‌توانند باعث التهاب سینوس‌ها شوند. به این بیماری رینیت یا تب یونجه می گویند.
 • تفاوت های ساختاری مواردی مانند پولیپ بینی، بزرگ شدن آدنوئید یا انحراف سپتوم می توانند از تخلیه مناسب سینوس ها جلوگیری کنند.
بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد سردردهای ناشی از گرما و میگرن بدانید

درمان ها و تسکین

پزشکان اغلب توصیه می کنند که اجازه دهید عفونت سینوسی خود به خود برطرف شود. در واقع بهترین روش برای بزرگسالان این است که درمان دارویی برای سینوزیت حاد دریافت نکنند، مگر اینکه علائم خاصی مانند تب، درد شدید یا عفونت که بیش از ۷ روز طول بکشد را تجربه کنند.

درمانهای خانگی

اگر سردرد سینوسی دارید، نازک کردن احتقان محبوس شده در سینوس ها ممکن است کمک کند. سعی کنید یک مرطوب کننده راه اندازی کنید یا سینوس های خود را با یک محلول نمکی آبیاری کنید تا آن ناحیه را تمیز کنید.

تنفس بخار نیز ممکن است کمک کند. استفاده از یک پارچه گرم و مرطوب در ناحیه سینوس‌های شما ممکن است باعث تخلیه و کاهش فشار شود.

گزینه های OTC

آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکا – بنیاد جراحی سر و گردن می گوید که پزشکان ممکن است برخی از داروهای OTC را برای کمک به مدیریت علائم توصیه کنند. اما این داروها التهاب زمینه‌ای را که باعث درد شما می‌شود را برطرف نمی‌کنند.

مسکن هایی مانند ایبوپروفن (ادویل) و استامینوفن (تیلنول) می توانند درد ناشی از سردرد سینوسی را کاهش دهند. آنها همچنین ممکن است علائم دیگری مانند درد فک یا تب را درمان کنند. اگر سردرد سینوسی شما بدتر شد یا در طی چند روز ادامه یافت، استفاده از مسکن ها را قطع کنید و با پزشک خود در مورد آنچه در حال وقوع است صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
میگرن: علل، درمان، انواع و علائم

داروهای ضد احتقان مانند سودوافدرین (Sudafed) به پاکسازی سینوس‌های شما کمک نمی‌کنند، اما ممکن است برای کوتاه‌مدت احتقان بینی را تسکین دهند. ضد احتقان های موضعی مانند اکسی متازولین (Afrin) می توانند پس از ۳ روز باعث احتقان برگشتی شوند. بیش از ۳ روز بدون مشورت با پزشک در مورد انسداد سینوس خود، داروی ضداحتقان مصرف نکنید.

داروهای تجویزی

اگر عفونت سینوسی باعث سردرد سینوسی شما شده باشد، پزشک ممکن است آنتی هیستامین ها، موکولیتیک ها (داروهایی که مخاط شما را پاک می کنند) و ضد احتقان ها تجویز کند. اما پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز نمی کند مگر اینکه عوارض ناشی از سینوزیت ناشی از عفونت باکتریایی را تجربه کنید.

اگر آلرژی باعث سردرد شما شده است، پزشک ممکن است آنتی هیستامین یا تزریق کورتیکواستروئید را تجویز کند.

درمان های جایگزین

درمان های جایگزینی وجود دارد که ممکن است به تسکین سردرد سینوسی کمک کند. بروملین، مخلوطی از آنزیم های موجود در آب آناناس، ممکن است ترشحات بینی را رقیق کند. برخی شواهد همچنین نشان می دهد که گزنه (Urtica dioica) ممکن است موارد رینیت طولانی مدت را تسکین دهد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

اگر یک عفونت جدی سینوسی دارید، مهم است که به یاد داشته باشید که این روش‌های درمانی این بیماری را درمان نمی‌کنند یا تسکین فوری را ارائه نمی‌کنند.

عوامل خطر برای سردرد سینوسی چیست؟

عوامل خطر برای سردرد سینوسی برای ابتلا به عفونت سینوسی یکسان است. هر کسی می تواند به آنها مبتلا شود، اما برخی عادات یا شرایط سلامتی می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. این شامل:

 • تفاوت های ساختاری، مانند انحراف سپتوم یا پولیپ بینی
 • ضعف سیستم ایمنی، گاهی اوقات در نتیجه شیمی درمانی
 • فیبروز کیستیک، که باعث ایجاد مخاط در سیستم تنفسی می شود
 • سابقه آلرژی
 • قرار گرفتن بینی در معرض سمومی مانند دود تنباکو یا کوکائین
 • استفاده بیش از حد از داروهای ضد احتقان بینی
بیشتر بخوانید
سردردهای هورمونی: علل، علائم و درمان.

چگونه از سردرد سینوسی پیشگیری می شود؟

اگر سردردهای عود کننده را به عنوان علامت سینوزیت یا آلرژی فصلی دارید، ممکن است لازم باشد داروهای تجویزی را برای مدیریت این بیماری در نظر بگیرید.

تغییرات سبک زندگی برای کاهش احتقان، مانند اجتناب از مواد آلرژی زا و گنجاندن تمرینات هوازی در روال خود، ممکن است تعداد سردردهای شما را کاهش دهد.

در موارد سینوزیت مزمن، جراحی بینی مانند سینوپلاستی با بالون ممکن است تنها راه برای متوقف کردن بیشتر سردردهای سینوسی باشد.

سردرد سینوسی چه عوارضی دارد؟

در موارد نادر، ممکن است عوارضی در اطراف ناحیه چشم اتفاق بیفتد و در نتیجه این ناحیه متورم و ملتهب شود. این حتی ممکن است بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر تب شدیدی دارید که ادامه پیدا می کند، ترشحات بینی تغییر رنگ داده، صدای تق تق در قفسه سینه شما یا مشکل در تنفس دارید، در مورد این علائم به پزشک مراجعه کنید. در حالی که سردرد سینوسی ممکن است یک بیماری بی ضرر به نظر برسد، تعیین علت آن مهم است.

چشم انداز

اگر در اطراف سینوس‌های خود فشار یا درد احساس می‌کنید، سریع به این نتیجه نرسید که سردرد سینوسی دارید. علائم خود را به دقت یادداشت کنید و سایر علائم عفونت سینوسی مانند تب یا ترشحات سبز بینی را بررسی کنید.

اگر درد سینوسی شما فروکش نکرد، با پزشک خود در مورد فشار پشت چشم، پیشانی یا گونه خود صحبت کنید. مجموعه ای از گزینه های درمانی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا از ناراحتی خود خلاص شوید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه