سردرد ضربان دار


سردرد ضربان دار باعث ایجاد یک احساس ضربان یا ضربان ریتمیک در کل سر یا یک قسمت از سر می شود. شدت آنها از خفیف تا شدید متغیر است. معمولا، آنها از یک اختلال سردرد اولیه مانند میگرن یا یک اختلال سردرد ثانویه مانند ترک کافئین یا آرتریت سلول غول پیکر (یک بیماری التهابی عروق خونی).

بیشتر بخوانید
چرا پزشک من آزمایش هیستوپاتولوژی را تجویز می کند؟

به ندرت، سردرد ضربان دار ممکن است نشانه یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی باشد، مانند سکته مغزی (انسداد رگ خونی یا خونریزی در مغز) یا پارگی رگ خونی در گردن.

این مقاله بر علائم رایج، علل و درمان سردرد ضربان دار تمرکز دارد. همچنین بینشی در مورد زمان مراجعه به پزشک برای سردرد ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره لیپیتور

سردرد ضربان دار

آندری پوپوف / گتی ایماژ


علائم سردرد ضربان دار

علائمی که ممکن است همراه با سردرد ضربان دار باشد به علت سردرد بستگی دارد.

نمونه هایی از چنین علائم احتمالی عبارتند از:

 • حالت تهوع و/یا استفراغ
 • حساسیت به نور، صدا یا بو
 • بی قراری
 • علائم اتونوم جمجمه (به عنوان مثال، برافروختگی صورت، قرمزی چشم و اشک ریزش، و گرفتگی بینی)
 • اختلالات خلقی یا فکری (مثلاً اضطراب یا مشکلات تمرکز)
 • حساسیت پوست سر
 • لنگش فک (درد هنگام جویدن)

علل سردرد ضربان دار

اختلالات سردرد اولیه به خودی خود وجود دارند، در حالی که سردردهای ثانویه ناشی از یک موضوع مرتبط با سلامتی، مانند بیماری یا ترک دارو هستند.

اختلالات سردرد اولیه که ممکن است باعث درد ضربان دار سر شود عبارتند از:

 • میگرن سردرد معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شود، اغلب با حرکت تشدید می شود و ممکن است قبل از ایجاد هاله (اختلالات بینایی یا حسی برگشت پذیر) ایجاد شود.
 • سردردهای خوشه ای کمتر از میگرن باعث ایجاد درد ضربان دار می شوند. اگر این کار را انجام دهند، درد معمولاً شدید است و در مرکز یا اطراف چشم یا شقیقه در یک طرف سر قرار دارد.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی، سردردهای اولیه شایعی هستند که باعث ایجاد درد مبهم و بدون ضربان در دو طرف سر می شوند.

چندین اختلال سردرد ثانویه ممکن است باعث سر درد ضربان دار شوند.

سه مثال رایج عبارتند از:

 • سردرد ترک کافئین معمولا در دو طرف سر ایجاد می شود و رشد می کند در عرض ۲۴ ساعت پس از مصرف منظم کافئین (حدود دو فنجان قهوه در روز برای بیش از دو هفته).
 • سردرد خماری معمولا در هر دو طرف سر، به ویژه در پیشانی و/یا شقیقه ها رخ می دهد. آنها می توانند در عرض ۱۲ ساعت پس از مصرف الکل ایجاد شوند.
 • آرتریت سلول غول پیکر (GCA) نوعی واسکولیت (التهاب رگ های خونی) است که شریان های بزرگ و متوسط ​​در سر و گردن را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولاً فقط در بزرگسالان بالای ۵۰ سال دیده می شود. سردرد ضربان دار GCA به طور کلاسیک در هر دو شقیقه احساس می شود.

چگونه سردرد ضربان دار را درمان کنیم

درمان سردرد ضربان دار به تشخیص اصلی بستگی دارد.

سردردهای اولیه

یک خفیف سردرد میگرنی معمولاً می توان با یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند آلو (ناپروکسن سدیم) یا ادویل یا موترین (ایبوپروفن) آن را کاهش داد. سردردهای میگرنی شدیدتر یا مداوم ممکن است نیاز به تریپتان داشته باشند.

تریپتان چیست؟

تریپتان ها داروهای تجویزی هستند که میگرن را با اتصال به محل های اتصال سروتونین (یک ماده شیمیایی مغز) سقط می کنند. آنها در فرمولاسیون های منحصر به فرد از جمله قرص ها، قرص هایی که روی زبان شما حل می شوند، اسپری های بینی و تزریق در دسترس هستند.

رفتارهای سبک زندگی نقش مهمی در مدیریت میگرن دارد. نکته قابل توجه، اجتناب از محرک‌ها (مانند بوهای تند، خواب زیاد یا کم، و گرسنگی) در برنامه‌های درمان میگرن اکثر بیماران اهمیت دارد.

سردردهای خوشه ای با استنشاق اکسیژن یا تزریق یا استنشاق تریپتان مانند ایمیترکس (سوماتریپتان) درمان می شوند. معمولاً ترک سیگار و پرهیز از مصرف زیاد الکل نیز توصیه می شود.

سردردهای ثانویه

سردرد خماری در عرض ۷۲ ساعت خود به خود حل می شوند. در این بین، می توان آنها را با ترکیب ایبوپروفن، استراحت و نوشیدن مایعات زیاد تسکین داد.

از تیلنول اجتناب کنید

مهم است که از مصرف تایلنول (استامینوفن) در حین یا بعد از نوشیدن الکل خودداری کنید تا از آسیب به کبد خود جلوگیری کنید.

آ سردرد ترک کافئین همچنین خود به خود برطرف می شود، اما عدم مصرف کافئین ممکن است تا یک هفته طول بکشد.

اگر فکر می کنید ممکن است سردرد ترک کافئین را تجربه کنید، احتمالاً بهتر است ادامه دهید و یک فنجان قهوه (یا چیز دیگری که معادل حدود ۱۰۰ میلی گرم کافئین است) بنوشید. این باید در عرض یک ساعت سردرد شما را تسکین دهد.

آرتریت سلول غول پیکر با دوزهای بالای کورتیکواستروئیدها که داروهای ضد التهابی قوی هستند، درمان می شود.

عوارض مرتبط با سردرد ضربان دار

عوارض مشکلات سلامتی هستند که می توانند در نتیجه اختلال سردرد ایجاد شوند.

به عنوان مثال، میگرن با عوارض نادر زیر همراه است:

آیا آزمایش هایی برای تشخیص علت سردرد ضربان دار وجود دارد؟

اکثر سردردهای میگرنی با سابقه پزشکی و معاینه عصبی تشخیص داده می شوند. تصویربرداری یا سایر آزمایشات تشخیصی معمولاً مورد نیاز نیست.

اگر معاینه شما غیر طبیعی است یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مشکوک به الف سردرد خوشه ای، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) مغز انجام خواهد شد.

تشخیص الف سردرد خماری یا سردرد ترک کافئین معمولا فقط نیاز به یک تاریخچه پزشکی دقیق دارد.

تشخیص آرتریت سلول غول پیکر معمولاً شامل آزمایش های زیر است:

 • سرعت رسوب گلبول قرمز (sed rate): این آزمایش خون برای نشانگر التهاب است.
 • بیوپسی شریان تمپورال: نمونه بافت کوچکی از شریان شقیقه شما برداشته می شود و زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

بیشتر سردردهای ضربان دار نگران کننده نیستند. با این حال، گاهی اوقات، سردرد ضربان دار تنها یا اولین علامت از یک اتفاق جدی است.

در شرایط زیر حتما به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید:

 • الگوی سردرد شما در حال تغییر است (مثلاً سردرد بیشتر اتفاق می افتد).
 • شما سردرد دارید و باردار هستید، تازه زایمان کرده اید یا سابقه سرطان یا ضعف سیستم ایمنی دارید.
 • شما ۶۵ سال یا بیشتر دارید و سردردی متفاوت از سردردهای قبلی را تجربه می کنید.
 • سردرد شما با عطسه، سرفه یا ورزش ایجاد می شود.
 • با مصرف منظم مسکن ها دچار سردردهای برگشتی می شوید.

به دنبال مراقبت فوریت های پزشکی باشید

اگر:

 • سردرد ناگهانی دارید که در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه شدید می شود.
 • سردرد و تب/سفتی گردن، قرمزی چشم دردناک، تشنج، غش یا علائم سکته دارید.
 • بعد از ضربه یا آسیب به سرتان دچار سردرد می شوید.

خلاصه

سردرد ضربان دار مانند یک احساس نبض در مغز شما است و دلایل بالقوه زیادی دارد، از جمله میگرن، خماری، یا ترک کافئین. یک بیماری التهابی عروق خونی به نام آرتریت سلول غول پیکر ممکن است باعث سردرد ضربان دار در افراد مسن شود.

درمان سردرد ضربان دار به تشخیص زمینه ای بستگی دارد و معمولاً شامل ترکیبی از داروها و استراتژی های سبک زندگی است.

سخنی از Rdiet

اگر سردردهای ضربان دار را تجربه می کنید، نمی توانید مقصر یا محرک اصلی را مشخص کنید، یا در کنترل آنها مشکل دارید، با پزشک یا متخصص سردرد خود قرار ملاقات بگذارید.

دستیابی به تشخیص صحیح کلید ایجاد یک برنامه درمانی و پیشگیری از سردرد است که به طور منحصر به فرد برای شما موثر و ایمن باشد.

سوالات متداول

 • آیا سردرد ضربان دار نشانه COVID-19 است؟

  برخی از افراد آلوده به کووید-۱۹ سردرد ضربان دار را گزارش می دهند. سردرد معمولاً با شدت متوسط ​​تا شدید است و در دو طرف سر، نزدیک شقیقه‌ها، پیشانی یا اطراف چشم احساس می‌شود.

 • سردرد ضربان دار چقدر طول می کشد؟

  طول مدت سردرد ضربان دار به علت آن و درمان یا عدم درمان آن بستگی دارد. به عنوان مثال، میگرن درمان نشده یا سردرد خماری می تواند تا ۷۲ ساعت طول بکشد. در غیاب کافئین، سردرد ترک کافئین ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد.

 • چگونه سردرد ضربان دار را درمان کنم؟

  درمان سردرد ضربان دار به تشخیص اصلی بستگی دارد. به عنوان مثال، سردردهای میگرنی اغلب با یک NSAID مانند ایبوپروفن یا یک داروی تجویزی به نام تریپتان درمان می شوند.

  سردرد ضربان دار ناشی از ترک کافئین را می توان با مصرف ۱۰۰ میلی گرم کافئین که معادل یک فنجان قهوه است، کاهش داد.

Rdiet فقط از منابع با کیفیت بالا، از جمله مطالعات بررسی شده، برای پشتیبانی از حقایق موجود در مقالات ما استفاده می کند. روند تحریریه ما را بخوانید تا درباره نحوه بررسی واقعیت و حفظ محتوای خود دقیق، قابل اعتماد و قابل اعتماد بیشتر بدانید.

 1. وی دی، یوان اونگ جی جی، گوادزبی پی جی. سردرد خوشه ای: اپیدمیولوژی، پاتوفیزیولوژی، ویژگی های بالینی و تشخیص. آن ایندیان آکاد نورول. ۲۰۱۸; ۲۱ (ضمیمه ۱): S3-S8. doi:10.4103/aian.AIAN_349_17

 2. جولیانو ال ام، هانتلی ED، هارل پی تی، وسترمن ای تی. توسعه پرسشنامه علائم ترک کافئین: علائم ترک کافئین به ۷ عامل دسته بندی می شوند.. وابسته به الکل مواد مخدر ۲۰۱۲؛ ۱۲۴ (۳): ۲۲۹-۲۳۴. doi:10.1016/j.drugalcdep.2012.01.009

 3. رعنا ای کیو، سعید یو، خان اوآ، قریشی آرم، پل دی. آرتریت سلول غول پیکر یا سردرد تنشی؟: یک معضل تشخیصی افتراقی. J Neurosci Rural Pract. ۲۰۱۴؛ ۵ (۴): ۴۰۹-۴۱۱. doi:10.4103/0976-3147.140005

 4. Bhargava A، Pujar GS، Banakar BF، Shubhakaran K، Kasundra G، Bhushan B. مطالعه سردرد خوشه ای: یک مطالعه مبتنی بر بیمارستان. J Neurosci Rural Pract. ۲۰۱۴؛ ۵ (۴): ۳۶۹-۷۳. doi:10.4103/0976-3147.139987

 5. انجمن بین المللی سردرد طبقه بندی. ICHD-3 طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد ویرایش ۳.

 6. مایاها L، والینگ A. سردرد حاد میگرنی: راهکارهای درمانی. پزشک معروف هستم. ۲۰۱۸؛ ۹۷ (۴): ۲۴۳-۵۱.

  1. رابینز ام اس، استارلینگ ای جی، پرینگشیم تی ام، بکر دبلیو جی، شود تی جی. درمان سردرد خوشه‌ای: دستورالعمل‌های مبتنی بر شواهد انجمن سردرد آمریکا. سردرد. ۲۰۱۶؛ ۵۶ (۷): ۱۰۹۳-۱۰۶. doi:10.1111/head.12866
 7. پزشکی جان هاپکینز سردرد خماری.

 8. یون ای، بابار آ، چودری ام، کوتنر ام، پیرسوپولس ن. سمیت کبدی ناشی از استامینوفن: یک به روز رسانی جامع. جی کلین ترانس هپاتول. ۲۰۱۶؛ ۴ (۲): ۱۳۱-۱۴۲. doi:10.14218/JCTH.2015.00052

 9. May A، Schwedt TJ، Magis D، Pozo-Rosich P، Evers S، Wang SJ. سردرد خوشه ای. پرایمرهای Nat Rev Dis. ۲۰۱۸؛ ۴ (۱): ۱۸۰۰۶. doi.10.1038/nrdp.2018.6.

 10. Phu Do T، Remmers A، Schytz HW و همکاران. پرچم های قرمز و نارنجی برای سردردهای ثانویه در عمل بالینی: لیست SNNOOP10. عصب شناسی. ۲۰۱۹؛ ۹۲ (۳): ۱۳۴-۱۴۴. doi:10.1212/WNL.0000000000006697

 11. بولای اچ، گل آ، بایکان بی. COVID-19 یک سردرد واقعی است! سردرد. ۲۰۲۰؛ ۶۰ (۷): ۱۴۱۵-۱۴۲۱. doi:10.1111/head.13856


توسط کالین دوهرتی، MD

کالین دوهرتی، MD، یک متخصص داخلی دارای گواهی هیئت مدیره است که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس است.Source link

۱/۵ - (۱ امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «سردرد ضربان دار;

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه