سردرد ناشی از کم آبی: علائم، درمان و …

ننوشیدن آب کافی می تواند باعث سردرد یا میگرن در برخی افراد شود. درمان کم آبی معمولاً شامل نوشیدن آب برای آبرسانی مجدد است. کم آبی شدید ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

تحقیقات علمی اندکی از این ایده حمایت می کند که کمبود آب باعث سردرد می شود. با این حال، تعداد کمی از تحقیقات موجود نشان می دهد که کم آبی بدن می تواند باعث سردرد شود.

همچنین مواردی وجود دارد که کم‌آبی بدن می‌تواند باعث سردردهای مرتبط با شرایط دیگری مانند میگرن شود.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد علائم سردرد کم آبی، به علاوه راه‌حل‌ها و نکات پیشگیری بیشتر بدانید.

کم آبی بدن و سردرد

 زمانی که آب بیشتری نسبت به مصرف آب از دست می دهید کم آبی اتفاق می افتد. گاهی اوقات ممکن است فراموش کنید که آب کافی بنوشید. با این حال، در بیشتر مواقع، کم آبی زمانی اتفاق می‌افتد که به شدت ورزش می‌کنید و نمی‌توانید آب از دست رفته از طریق عرق را جبران کنید.

در روزهای بسیار گرم، به خصوص زمانی که هوا گرم و مرطوب است، می توانید مقدار قابل توجهی آب را از طریق تعریق از دست بدهید. کم آبی بدن نیز یکی از عوارض جانبی رایج بسیاری از داروهای تجویزی و بدون نسخه (OTC) است.

یک مورد خفیف کم آبی ممکن است باعث سردرد کم آبی شود. علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تشنگی
 • دهان خشک یا چسبنده
 • زیاد ادرار نمی کند
 • ادرار زرد تیره تر
 • پوست سرد و خشک
 • گرفتگی عضلات

کم آبی چگونه باعث سردرد می شود؟

تحقیقات زیادی در مورد سردردهای مرتبط با کم آبی بدن و بدون علت شناسایی شده دیگر وجود ندارد.

تحقیقات موجود نشان می دهد که ممکن است بعد از یک دوره بدون نوشیدن آب سردرد بگیرید که با مصرف آب به سرعت از بین می رود.

گزینه دیگر به عنوان سردرد ناشتا شناخته می شود. بسیاری از غذاهای جامد مانند میوه‌ها و سبزیجات حاوی آب هستند، بنابراین روزه‌داری در تئوری می‌تواند باعث سردرد کم‌آبی بدن شود.

بر اساس تحقیقات، سردرد ناشتا می تواند  ۸ تا ۱۶ ساعت  پس از شروع روزه ایجاد شود. معمولاً زمانی که فرد غذا خوردن را از سر بگیرد برطرف می شود.

علل و علائم

سردرد مربوط به کم آبی ممکن است در افراد مختلف احساس متفاوتی داشته باشد، اما علائم معمولاً مشابه علائم سردردهای رایج دیگر است.

با این حال، علائم سردرد ناشی از کم آبی ممکن است به وجود علت زمینه‌ای دیگری نیز بستگی داشته باشد.

اختلالات سردرد

شرایط سردرد زمینه ای وجود دارد که می تواند با کم آبی بدتر شود. به عنوان مثال، کم آبی بدن می تواند محرکی برای حملات میگرنی یا سردردهای تنشی باشد.

سردرد  تنشی  معمولاً باعث درد در سر، گردن و گاهی اوقات پشت چشم شما می شود.  میگرن  یک بیماری عصبی است که  می‌تواند باعث  سردرد با منبع قابل اعتماد و علائم دیگری مانند حالت تهوع یا حساسیت به صدا و نور شود.

سردرد میگرنی معمولاً پیشانی یا یک طرف سر را درگیر می کند. میگرن معمولاً ژنتیکی است و می تواند کاملاً ناتوان کننده باشد.

سایر علل مرتبط

کم آبی می تواند سردرد مربوط به شرایط دیگر یا اثرات مواد را تحریک یا بدتر کند. برای مثال،  می‌توانید  پس از نوشیدن الکل، سردرد خماری را تجربه کنید . الکل می تواند باعث کم آبی بدن شود که می تواند سردرد شما را بدتر کند.

یک علت پزشکی بیشتر،  افت فشار خون ارتواستاتیک است ، که افت ناگهانی فشار خون در حالت ایستادن است.

این وضعیت اغلب به دلیل یک مشکل قلبی یا عصبی یا برخی داروها ایجاد می شود. این می تواند منجر به چیزی شود که به عنوان سردرد رخت آویز شناخته می شود،  که  پشت سر، گردن و شانه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت دیگر می تواند  سندرم تاکی کاردی ارتواستاتیک وضعیتی (POTS) باشد ، که گروهی از شرایط عصبی است که  می تواند باعث  میگرن و سردردهای آویزان شود .

درمان سردرد کم آبی

اگر علائم بیماری های زمینه ای دیگر را دارید، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید.

در غیر این صورت، اگر کم آب هستید و سردرد دارید، باید با پر کردن مایعات خود کمی تسکین پیدا کنید.

آب بنوشید

ابتدا هر چه زودتر آب بنوشید. اکثر سردردهای کم آبی در عرض سه ساعت پس از نوشیدن الکل برطرف می شوند. نیازی به آبرسانی بیش از حد ندارید: یک یا دو لیوان آب ساده در بیشتر موارد کمک کننده است.

نوشیدن خیلی سریع گاهی اوقات باعث استفراغ افراد کم‌آب می‌شود، بنابراین بهتر است جرعه‌های آهسته و پیوسته بنوشند. حتی می توانید چند تکه یخ بمکید.

نوشیدنی های الکترولیتی

در حالی که آب ساده باید این کار را انجام دهد، نوشیدنی های محلول الکترولیتی  به شما کمک می کنند  مواد معدنی مورد نیاز بدن را برای عملکرد دوباره پر کنید.

شما از غذاهایی که می خورید و چیزهایی که می نوشید الکترولیت دریافت می کنید. کم آبی می تواند تعادل مهم الکترولیت ها را در بدن شما مختل کند، بنابراین پر کردن آنها با یک نوشیدنی ورزشی کم قند ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

مسکن های OTC

اگر سردرد شما پس از نوشیدن آب بهبود نیافت، می توانید از مسکن های OTC استفاده کنید، مانند:

 • ایبوپروفن (Advil، Motrin IB)
 • آسپرین (بوفرین)
 • استامینوفن (تیلنول)

از داروهای میگرن OTC حاوی کافئین خودداری کنید زیرا کافئین می تواند به کم آبی بدن کمک کند.

مثل همیشه، قبل از شروع هر گونه داروی جدید، حتی داروهای OTC، حتما با پزشک خود مشورت کنید. برای جلوگیری از ناراحتی معده، این داروها را مطابق با غذا یا آب مصرف کنید.

کمپرس سرد

وقتی سرت می تپد، یخ دوست توست. کیسه یخ ژل به طور کلی راحت ترین گزینه است. شما معمولا می توانید این بسته های یخ را با پوششی که دور پیشانی شما بسته می شود، خریداری کنید. شما همچنین می توانید به راحتی خودتان درست کنید.

بسیاری از مردم متوجه می شوند که تکه های یخ خرد شده یک کیسه یخ خانگی را می سازد که بهتر روی پیشانی آنها قرار می گیرد. یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، آن را روی سر خود قرار دهید و در جایی تاریک و ساکت دراز بکشید.

همچنین می توانید از دستمالی که در آب خیس کرده اید و برای مدتی در فریزر قرار داده اید استفاده کنید.

جلوگیری

اگر می‌دانید که کم‌آبی یک محرک سردرد برای شماست، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از کم‌آبی بدن انجام دهید.

به طور مشابه، اگر یک بیماری زمینه‌ای دارید که می‌تواند باعث سردرد شود، می‌توانید این مراحل را دنبال کنید  تا  از کم‌آبی بدن و بدتر شدن سردردتان جلوگیری کنید:

 • یک بطری آب قابل استفاده مجدد را در کیف یا ماشین خود حمل کنید تا زمانی که در حال حرکت هستید به راحتی به آب دسترسی داشته باشید.
 • از نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید. برای بهبود طعم می توانید مخلوط بدون قند را به آب خود اضافه کنید.
 • در طول تمرین آب بیاورید.
 • از کافئین و الکل خودداری کنید یا آن را محدود کنید

سوالات متداول

در اینجا پاسخ به سوالات متداول دیگر مربوط به کم آبی و سردرد را خواهید یافت.

چه زمانی فرد باید به پزشک مراجعه کند؟

در حالی که کم آبی خفیف را می توان با پر کردن مایعات درمان کرد،  کم آبی شدید  نیاز به درمان اورژانسی دارد. اگر متوجه شدید که دیگر عرق نمی کنید، فشار خون پایین دارید، سریع نفس می کشید، چشمان گود افتاده یا پوست چروکیده دارید، یا ادرار تیره دارید یا ضربان قلب تند دارید، باید به بیمارستان بروید. با این حال، حتی علائم کم آبی خفیف برای بردن کودک یا فرد مسن به بیمارستان کافی است.

چگونه کم آبی شدید را درمان کنم؟

خودتان نمی توانید آبرسانی شدید را درمان کنید. اگر به شدت دچار کم آبی هستید، احتمالاً باید   با استفاده از IV در اتاق اورژانس دوباره آب بدنتان را تامین کنید. همچنین احتمالاً پزشک به شما یک محلول آبرسانی خوراکی برای نوشیدن می دهد. این حاوی الکترولیت و قند است که به جلوگیری از عوارض کمک می کند. در صورت داشتن عوارضی مانند  کم خونی ، پزشک درمان مناسب را آغاز خواهد کرد.

آبرسانی مجدد چقدر طول می کشد؟

نحوه آبرسانی مجدد پس از کم آبی بدن می تواند به خفیف یا شدید بودن علائم شما بستگی داشته باشد. همچنین می‌تواند به سن، وزن شما و اینکه آیا شما سایر بیماری‌های زمینه‌ای سلامتی دارید نیز بستگی دارد.

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، افراد زیر یک سال باید  ۳۰ میلی لیتر در هر کیلوگرم (mL/kg)  محلول آبرسانی مجدد در طول یک ساعت و سپس ۷۰ میلی لیتر بر کیلوگرم در مدت پنج ساعت دریافت کنند. کودکان و بزرگسالان بالای یک سال به ۳۰ میلی لیتر بر کیلوگرم برای نیم ساعت و به دنبال آن ۷۰ میلی لیتر بر کیلوگرم برای دو ساعت و نیم نیاز دارند. پس از آن باید شاهد بهبود باشید.

خلاصه

در حالی که تحقیقات زیادی در مورد سردرد و کم آبی بدن انجام نشده است، تحقیقات موجود نشان می دهد که کم آبی بدن می تواند منجر به سردرد شود.

علاوه بر این، ممکن است کم آبی ممکن است علائم سایر بیماری‌های زمینه‌ای را که می‌توانند باعث سردرد شوند، تحریک یا بدتر کند.

در بیشتر موارد خفیف، نوشیدن آب یا محلول الکترولیت بدون نسخه می تواند به آبرسانی مجدد و کاهش سردرد کمک کند. اگر علائم شدیدتری را تجربه کردید، یا اگر یک فرد مسن یا مراقب کودک هستید، باید به دنبال درمان اورژانسی باشید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه