دلایل احتمالی سردی پاها عبارتند از: دمای سرد، استرس، مشکلات گردش خون، اختلالات عصبی و غیره. یک بیماری زمینه‌ای ممکن است نیاز به درمان داشته باشد، اما درمان‌های خانگی – مانند استفاده از پد گرم‌کننده یا پوشیدن دمپایی – نیز می‌تواند کمک کند.

در این مقاله به این و چندین دلیل پزشکی سردی پا می پردازیم. ما همچنین داروهای خانگی را فهرست می کنیم که افراد می توانند برای گرم و راحت نگه داشتن پاها تلاش کنند.

دلایل سردی پا

دلایل مختلفی برای سردی پا وجود دارد، از دمای زمستان گرفته تا اختلالات گردش خون و عصبی. دلایل سردی پا عبارتند از:

سردی پا: علل و راه‌حل‌هاmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

دماهای سرد

سردی پا در دماهای سرد رایج است. با این حال، تجربه پاهای سرد در دمای معمولی یا گرم ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی سلامتی باشد.

سردی پا یکی از واکنش‌های طبیعی بدن به دمای سردتر است. هنگامی که بدن وارد منطقه سردتری می شود، رگ های خونی در اندام ها، مانند دست ها و پاها، منقبض می شوند. این امر باعث کاهش جریان خون در این نواحی می شود که همچنین میزان گرمای از دست رفته بدن را کاهش می دهد.

اندام‌ها قسمت‌هایی از بدن هستند که دورتر از اندام‌های حیاتی هستند، بنابراین کاهش جریان خون به اندام‌ها نیز به حفظ گرما و جریان خون در قسمت‌های مهم‌تر بدن کمک می‌کند.

با گذشت زمان این کاهش جریان خون می تواند باعث کاهش اکسیژن در بافت ها شود که ممکن است باعث شود رنگ مایل به آبی به خود بگیرد. زمانی که این علائم موقتی باشند، معمولاً جدی نیستند و با گرم شدن مجدد بدن به حالت عادی باز می گردد.

برخی از افراد به پدیده رینود مبتلا هستند، جایی که قرار گرفتن در معرض دمای سرد یا استرس زیاد باعث می شود گردش خون محدودی داشته باشند و در نتیجه انگشتان دست و پا سرد یا بی حس شوند.

استرس یا اضطراب بالا

قرار گرفتن در حالت استرس یا اضطراب بالا نیز ممکن است باعث سردی پا شود. یکی از پاسخ های طبیعی بدن به استرس یا عصبی بودن پمپاژ آدرنالین به جریان خون است.

هنگام گردش، آدرنالین باعث انقباض رگ های خونی در اطراف می شود که جریان خون را به بیرونی ترین نواحی بدن کاهش می دهد. این پاسخ انرژی را ذخیره می کند و برای هر گونه آسیب بدنی که ممکن است در نتیجه شرایط پر استرس رخ دهد آماده می کند.

بیشتر بخوانید
لباس زیر تنگ: مزایا و معایب، و چیزهایی که باید در نظر بگیرید

دنیای مدرن مملو از عوامل استرس زا است، اما تعداد زیادی از آنها بدن را در معرض خطر فوری قرار نمی دهند، بنابراین این واکنش محافظتی ممکن است بیشتر مضر باشد تا مفید باشد اگر باعث سرد شدن مرتب پاها یا دست ها شود. کاهش استرس و تنش ممکن است به کاهش علائم در این موارد کمک کند.

مسائل مربوط به گردش خون

فردی با جوراب های زمستانی ضخیم روی پاهای سرد، بالای بخاری رادیاتور نشسته است.
پاها و دست ها مستعد احساس سرما هستند، زیرا جریان خون در دمای سرد محدود می شود.

مشکلات گردش خون یکی از دلایل بسیار شایع سردی پا است. فردی که گردش خون ضعیفی دارد اغلب برای رساندن خون گرم کافی به اندام‌های خود تلاش می‌کند و ممکن است از سردی دست‌ها و سردی پاها شکایت کند.

گردش خون ضعیف می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. زندگی کم تحرک یا نشستن پشت میز در تمام روز ممکن است گردش خون در پاها را کاهش دهد و باعث سردی پاها شود.

سیگار کشیدن محصولات تنباکو همچنین می تواند رسیدن خون به هر ناحیه از بدن را دشوارتر کند، بنابراین افرادی که سیگار می کشند ممکن است بیشتر از سردی پاها شکایت کنند.

کلسترول بالا می تواند منجر به تشکیل پلاک ها در داخل رگ ها شود که می تواند گردش خون را در پاها و پاها کاهش دهد و منجر به سردی پا شود.

برخی از بیماری های قلبی نیز می توانند باعث سردی پا شوند، بنابراین فرد باید در مورد مشکلات قلبی موجود یا عوامل خطر با پزشک خود صحبت کند.

کم خونی

کم خونی وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که یک فرد گلبول های قرمز طبیعی بسیار کمی در بدن خود داشته باشد. این می تواند به دلیل عوامل زیادی از جمله کمبود آهن باشد. ویتامین B12 یا فولات یا بیماری مزمن کلیوی.

موارد متوسط ​​تا شدید کم خونی ممکن است باعث سردی پا شود. کم خونی معمولاً به تغییرات در رژیم غذایی و مکمل ها به خوبی پاسخ می دهد.

بیشتر بخوانید
اگزمای دیسیدروتیک (دیسیدروزیس)

بهتر است کم خونی توسط پزشک تشخیص داده شود و توصیه های درمانی او را رعایت کنید.

دیابت شیرین

افراد مبتلا به دیابت ممکن است در معرض خطر مشکلات گردش خون مانند سردی پاها یا دست ها باشند.

سطوح بالای قند خون مکرر می تواند منجر به باریک شدن رگ ها و کاهش خون رسانی به بافت ها شود که ممکن است باعث سردی پا شود.

در برخی از افراد، دیابت می تواند منجر به نوروپاتی محیطی دیابتی شود که نوعی آسیب عصبی است. آسیب عصب دیابتی معمولاً در افرادی اتفاق می‌افتد که قند خون آنها برای مدت طولانی کنترل نشده و بالاست.

سایر علائم آسیب عصب دیابتی شامل احساس سوزن سوزن شدن یا سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد سوزش در پاها و پاها است. علائم ممکن است در شب بدتر شود.

اختلالات عصبی

سایر اختلالات عصبی نیز ممکن است علت سردی منظم پا باشد. آسیب عصبی ممکن است در اثر ضربه یا جراحت، مانند سرمازدگی شدید، یا ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد.

نوروپاتی محیطی همچنین ممکن است به دلیل بیماری کبد یا کلیه، عفونت یا ژنتیک ایجاد شود. معمولاً باعث علائم اضافی از جمله بی حسی و گزگز می شود. درمان علائمی مانند سرماخوردگی پا می تواند به فرد در کاهش ناراحتی خود در زمان انتظار برای تشخیص مناسب کمک کند.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ناشی از کم کاری غده تیروئید است که سطح پایینی از هورمون تیروئید تولید می کند که تأثیر منفی بر متابولیسم بدن دارد.

متابولیسم بدن بر گردش خون، ضربان قلب و دمای بدن تأثیر می گذارد، بنابراین هر چیزی که بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد و باعث کم کاری تیروئید شود، می تواند منجر به سردی پا شود.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است به طور کلی نسبت به سرما حساس تر باشند و ممکن است علائم دیگری مانند خستگی، افزایش وزن و مشکلات حافظه را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید
فواید روغن دارچین، کاربردها، عوارض جانبی و تداخلات

درمانهای خانگی

همکاری مستقیم با پزشک برای تشخیص هر گونه علت زمینه ای سردی پا بهترین راه برای پیشگیری از این علامت تا حد امکان است.

با این حال، بسیاری از درمان‌های خانگی می‌توانند به گرم کردن پاها و راحت نگه داشتن فرد کمک کنند.

جنبش

حرکت منظم، مانند بلند شدن از حالت نشسته به طور دوره ای، ممکن است به درمان سرماخوردگی پا کمک کند.

به همان سادگی که به نظر می رسد، برخاستن و حرکت کردن ممکن است یکی از ساده ترین راه ها برای گرم کردن بدن و کمک به جریان خون به پا و از پا باشد.

افرادی که به دلیل شغل میز کار خود دچار سرماخوردگی می شوند، ممکن است از بلند شدن دوره ای و راه رفتن در محل کار سود ببرند.

گردش خون با استفاده از فعالیت های قلبی، مانند دویدن یا حتی انجام جک های پرش، ممکن است برای گرم نگه داشتن پاها در طول روز کافی باشد.

جوراب و دمپایی

جوراب های گرم و عایق مناسب برای افرادی که پاهای سرد دارند مهم است. در داخل خانه، پوشیدن دمپایی هایی که به خوبی عایق بندی شده اند نیز مفید است، به خصوص اگر کسی کفپوش های موکت یا گرم شده نداشته باشد.

بسته نگه داشتن پاها راهی عالی برای کمک به گرم ماندن آنها و جلوگیری از اتلاف حرارت اضافی است.

حمام پا

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای از بین بردن سرماخوردگی این است که آن‌ها را در یک حمام گرم قرار دهید.

پر کردن وان یا لگن با آب گرم و خیس کردن پاها به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ممکن است برای حفظ گردش خون تازه در پاها در طول روز کافی باشد. این ممکن است به خصوص درست قبل از خواب مفید باشد، زیرا می تواند تنش را کاهش دهد و ماهیچه ها را شل کند.

افراد مبتلا به آسیب عصبی دیابتی باید از استفاده از آب داغ برای گرم کردن پا خودداری کنند، زیرا ممکن است نتوانند تشخیص دهند که آب خیلی داغ است یا نه. این می تواند منجر به سوختگی تصادفی شود.

بیشتر بخوانید
آب و هوا می تواند بر خلق و خو و انرژی تأثیر بگذارد

پدهای گرم کننده یا بطری های آب گرم

برای افرادی که به دلیل سردی پاها در خوابیدن مشکل دارند، قرار دادن یک پد گرمکن یا بطری آب گرم در پای تخت می تواند ناحیه اطراف پاها را هنگام خواب گرم نگه دارد.

پدهای گرم کننده نیز ممکن است برای کمک به تسکین عضلات درد پس از یک روز طولانی ایستادن مفید باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگرچه سرماخوردگی گاه به گاه پاها طبیعی است، اما مواردی وجود دارد که ممکن است مراجعه به پزشک ضروری باشد. هرکسی که به طور مکرر یا بدون هیچ دلیل واضحی دچار سردی پا می شود، باید در مورد علل احتمالی آن با پزشک خود صحبت کند.

همچنین اگر سرماخوردگی پا با علائم دیگری همراه باشد، فرد باید با پزشک صحبت کند، از جمله:

  • خستگی
  • کاهش یا افزایش وزن
  • تب
  • درد مفصلی قابل توجه
  • زخم های انگشتان دست یا پا که مدت زیادی طول می کشد تا بهبود یابد
  • تغییرات پوستی مانند بثورات پوستی، پوسته ها یا پوست ضخیم

اگر پاها از داخل احساس سردی می کنند، اما پوست در لمس سرد احساس نمی کند، فرد باید به پزشک مراجعه کند، زیرا ممکن است نشانه آسیب عصبی یا سایر بیماری های عصبی باشد.

چشم انداز

گاهی اوقات سرد شدن پاها کاملا طبیعی است. علائم مداوم ممکن است چیزی باشد که باید با پزشک در میان بگذارید، اما درمان علت زمینه ای باید به پاها کمک کند تا دمای بهتری را بازگردانند.

در این بین، انجام اقدامات فوری، مانند پوشیدن جوراب های ضخیم یا استفاده از حمام داغ، می تواند به گرم شدن سریع پاها کمک کند.

Source link