سرطان سکوم چیست؟

سرطان سکوم نوع خاصی از سرطان است که می تواند در همان ابتدای کولون ایجاد شود. علائم و نشانه‌ها گاهی اوقات گریزان هستند، اما مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که تا ۲۰ درصد از سرطان‌های کولورکتال در سکوم رخ می‌دهد (در برخی از مطالعات بسیار کمتر دیده می‌شود).

در این مقاله علائم و نشانه های سرطان سکوم و نحوه تشخیص و درمان آن بحث خواهد شد.

آناتومی و عملکرد سکوم

برای درک بهتر علائمی که ممکن است از سرطان سکوم انتظار داشته باشید، مرور آناتومی و عملکرد روده بزرگ در فرآیند گوارش مفید است.

پس از اینکه غذا توسط معده به مایع تبدیل شد، وارد روده کوچک می شود، جایی که اکثر مواد مغذی در جریان خون جذب می شوند. سپس مواد گوارشی به روده بزرگ که شامل روده بزرگ می شود، حرکت می کند. عملکرد روده بزرگ جذب مواد مغذی باقیمانده از مواد هضم شده و بازجذب آب برای ایجاد مدفوع (مدفوع) است.

سرطان سکوم چیست؟

کولون شما به پنج قسمت تقسیم می شود:

 • کور روده سکوم اولین قسمت روده بزرگ است و در پایین شکم راست و نزدیک آپاندیس قرار دارد و اولین توقف مایعات گوارشی از روده کوچک است. سکوم و کولون صعودی چیزی را تشکیل می دهند که به “کولون راست” معروف است.
 • کولون صعودی: کولون صعودی در امتداد سمت راست شکم شما تا کولون عرضی می رود.
 • کولون عرضی: این قسمت از روده بزرگ شما به صورت افقی در بالای شکم شما از راست به چپ می گذرد.
 • کولون نزولی: کولون نزولی در سمت چپ شکم شما، از قسمت بالا به پایین می رود.
 • کولون سیگموئید: کولون سیگموئید کولون نزولی را به راست روده و مقعد متصل می کند.

محل سکوم می تواند یافتن سرطان را دشوارتر از سایر نواحی روده بزرگ کند.

علائم سرطان روده بزرگ

علائم شایع سرطان کولورکتال به طور کلی شامل تغییر در حرکات روده، خونریزی مقعدی و تمایل مکرر به اجابت مزاج است که با اجابت مزاج برطرف نمی شود. این احتمال وجود دارد که شما این علائم آشکار را با سرطان روده بزرگ تجربه نکنید. علائم سرطان سکوم می تواند غیر اختصاصی باشد و اغلب با علائم سنتی سرطان روده بزرگ متفاوت است.

بیشتر بخوانید
کارسینوم: سلول بازال و سلول سنگفرشی

از آنجایی که ضایعاتی که از سکوم عبور می‌کنند، لجن‌دار هستند و می‌توانند به راحتی توده‌های این قسمت از روده بزرگ را دور بزنند، التهاب در سکوم باعث نمی‌شود که شما میل به اجابت مزاج کنید یا باعث بی‌نظمی اجابت مزاج شوید (اگرچه گاهی اوقات با اسهال همراه است).

متأسفانه، اکثر علائم سرطان سکوم تا زمانی که بیماری در حال پیشرفت باشد قابل توجه نیست. علائم بالقوه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • کم خونی: خونریزی از این ناحیه از روده بزرگ اغلب میکروسکوپی است و تا زمانی که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی متوجه نشود که شما با شمارش کامل خون (CBC) دچار کم خونی فقر آهن هستید، تشخیص داده نمی شود. علائمی که همراه با کم خونی هستند، مانند خستگی، تنگی نفس، ضعف و ضربان قلب سریع ممکن است تجربه شوند. کم خونی همیشه باید بررسی شود، به ویژه در مردان و زنان یائسه.
  • مدفوع تیره رنگ (ملنا)هنگامی که خونریزی در سکوم و روده بزرگ صعودی رخ می دهد، معمولا باعث مدفوع سیاه رنگ می شود که می تواند شبیه قیر به نظر برسد، نه مدفوع قرمز روشن که همراه با خونریزی بیشتر در دستگاه گوارش دیده می شود.
  • گاز و نفخ: گاز و نفخ ممکن است رخ دهد، اما اغلب غیراختصاصی هستند، به این معنی که می توانند علل احتمالی زیادی داشته باشند و اغلب ابتدا به علت دیگری نسبت داده می شوند.
  • درد شکم: هنگامی که درد وجود دارد، ممکن است در ناحیه ای که به دلیل درد آپاندیسیت شناخته شده است، اشاره شود، نکته مک برنی. این نقطه را می توان با کشیدن خطی از استخوان ران راست به ناف و تعیین نقطه میانی تعیین کرد. درد شکم ممکن است منتشر باشد و تشخیص آن دشوار باشد.
 • تهوع و استفراغ: تومورهای بزرگ در سمت راست روده بزرگ ممکن است باعث شوند غذا به روده کوچک و معده برگشته و باعث استفراغ شود. استفراغ اغلب صفراوی است (به رنگ زرد).
 • کاهش وزن کاهش وزن ناخواسته اغلب با تومورهای پیشرفته دیده می شود و همیشه باید بررسی شود. کاهش وزن ناخواسته به عنوان کاهش ۵ درصد وزن بدن یا بیشتر بدون تلاش در یک دوره ۶ تا ۱۲ ماهه تعریف می شود. این معادل این است که یک فرد ۱۵۰ پوندی ۷.۵ پوند وزن کم کند بدون اینکه اقدامات لازم را انجام دهد.

تشخیص

کولونوسکوپی بهترین آزمایش برای تشخیص بصری سرطان سکوم است. در کولونوسکوپی، یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یک کولونوسکوپی را از کل روده بزرگ، تا سکوم، به دنبال پولیپ یا توده‌های مشکوک که می‌توانند سرطانی باشند، به پیش می‌برد. در صورت شناسایی پولیپ، می توان آنها را در طول عمل برداشت.

زیرا اغلب سرطان های روده بزرگ به عنوان شروع می شود پیش سرطانی پولیپ، کولونوسکوپی نه تنها می تواند سرطان را تشخیص دهد، بلکه با برداشتن این پولیپ ها از آن جلوگیری می کند.

در طول کولونوسکوپی، تقریباً ۱۰٪ مواقع، کولونوسکوپ را نمی توان تا انتها به سکوم وارد کرد و بنابراین این ناحیه را از دست می دهد. این ممکن است به دلیل چسبندگی یا سایر مشکلاتی باشد که روده بزرگ را پیچ در پیچ و یا به مشکل برمی‌انگیزد.

تنقیه باریم ممکن است انجام شود اما ممکن است نادرست باشد. در این مورد، کولونوسکوپی مجازی ممکن است بتواند سرطان روده روده را در صورت شکست سایر آزمایشات تشخیص دهد.

آزمایش‌های دیگری مانند توموگرافی کامپیوتری (سی‌تی اسکن) شکم نیز ممکن است برای بررسی ناحیه سکوم شما و جستجوی شواهدی مبنی بر گسترش سرطان انجام شود.

بیشتر بخوانید
متاستاز استخوان در سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC)

متأسفانه، سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر، آزمایشی که گاهی برای غربالگری سرطان کولون استفاده می شود، فقط سمت چپ روده بزرگ را ارزیابی می کند و سرطان های سکوم و روده راست را از دست می دهد.

تشخیص های افتراقی

وجود علائم ذکر شده در بالا به معنای ابتلا به سرطان سکوم نیست. شرایط مختلفی وجود دارد که ممکن است علائم مشابهی داشته باشند. برخی از این موارد عبارتند از:

سکال ولولوس

یک بیماری غیر معمول، ولولوس سکوم زمانی رخ می دهد که سکوم و روده بزرگ بالارونده شما پیچ خورده و باعث ایجاد انسدادی می شود که عبور مدفوع از روده شما را مسدود می کند. این پیچ خوردگی می تواند منجر به درد شکم، تورم، گرفتگی عضلات، حالت تهوع و استفراغ شود.

بیشتر بخوانید
ملانوم مخاطی: علائم، مرحله بندی و درمان

ممکن است در اثر بارداری، سرفه شدید یا چسبندگی شکم (بافت اسکار در شکم که اغلب در اثر جراحی قبلی ایجاد می شود) ایجاد شود. اغلب افراد بین ۳۰ تا ۶۰ سال را مبتلا می کند.

بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD)، از جمله اختلالاتی مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو، می تواند باعث درد شکم، تورم، و حرکات نامنظم روده و سایر علائم شود. IBD نه تنها می تواند علائم سرطان روده بزرگ را تقلید کند، بلکه یک عامل خطر برای ایجاد سرطان روده بزرگ است.

آپاندیسیت حاد

از آنجایی که آپاندیس به سکوم متصل است، علائم آپاندیسیت منعکس کننده علائم سرطان سکوم است، از جمله تهوع، استفراغ، و درد شکمی که بدترین آن در قسمت پایین سمت راست شکم است. با این حال، سرطان سکوم می‌تواند منجر به التهاب آپاندیس شود، که می‌تواند منجر به تشخیص سرطان روده زودتر از زمان دیگری شود.

رفتار

در طول کولونوسکوپی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک روش پولیپکتومی را انجام دهد. با این حال، اگر سرطان بیش از حد بزرگ باشد که در حین پولیپکتومی برداشته شود، ممکن است برای برداشتن آن نیاز به جراحی بیشتری داشته باشید. شایع ترین نوع جراحی برای سرطان روده سر، a نامیده می شود همی کولکتومی راست. این جراحی سمت راست روده بزرگ را برمی دارد و قسمت باقیمانده را دوباره به روده کوچک شما می چسباند.

بسته به مرحله و درجه سرطان شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است درمان های کمکی، از جمله شیمی درمانی و پرتودرمانی را نیز توصیه کند.

پیش بینی

پیش‌آگهی برای سرطان‌های سکوم نسبت به سایر سرطان‌های کولون ضعیف‌تر است که به احتمال زیاد به مشکل بیشتر در تشخیص بیماری در مراحل اولیه مربوط می‌شود.

تشخیص سرطان روده بزرگ می تواند دشوارتر باشد زیرا علائم با سرطان های روده بزرگ در طول روده بزرگ متفاوت است و به دلیل اینکه تجسم این ناحیه در آزمایش های غربالگری دشوارتر است. در مقایسه با سرطان روده بزرگ سمت چپ، سرطان روده سمت راست، مانند سرطان روده بزرگ، میزان بقای ضعیف تری دارند.

علیرغم این پیش آگهی، سرطان روده سمت راست نسبت به سرطان روده سمت چپ کمتر احتمال دارد به کبد و ریه گسترش یابد (متاستاز).

بیشتر بخوانید
چگونه می توانم اسهال حول شیمی درمانی خود را مدیریت کنم؟

سخنی از Rdiet

اگر علائم یا علائمی دارید که حاکی از سرطان سکوم است، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. برخی از این علائم می توانند نگرانی هایی را در مورد سایر شرایط جدی نیز ایجاد کنند.

خوشبختانه، غربالگری کولونوسکوپی برای سرطان روده بزرگ جان انسان ها را نجات می دهد و امیدواریم که میزان بقا در آینده بهبود یابد.

سوالات متداول

  • عملکرد سکوم چیست؟

   عملکرد سکوم کمک به هضم است. این اولین قسمت از روده بزرگ (روده بزرگ) است که مواد هضم شده را از روده کوچک دریافت می کند و این مواد را به سمت روده بزرگ هل می دهد.

  • آیا پولیپ روده بزرگ سرطانی است؟

   اکثر پولیپ ها در تشخیص سرطانی نیستند، اما اگر برداشته نشوند، ممکن است سرطانی شوند.بنابراین، اگر پولیپ روده بزرگ داشته باشید، خطر ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد، و هر چه بیشتر و بزرگ‌تر باشند، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می‌شود.

  • سرطان سکوم کجا گسترش می یابد؟

   غدد لنفاوی و دیواره شکم مناطقی هستند که سرطان سکوم، سرطان روده بزرگ سمت راست، ممکن است گسترش یابد. در موارد نادر، ممکن است به تخمدان ها یا استخوان ها متاستاز (حرکت) بدهد. سرطان های سمت راست روده بزرگ نسبت به سرطان های سمت چپ روده بزرگ کمتر به ریه ها و کبد سرایت می کنند.

  • آیا سرطان سکوم قابل درمان است؟

   آره. اگر کارسینوم سکوم (یک پولیپ سرطانی روده بزرگ) به اندازه کافی زود تشخیص داده شود و به طور کامل از طریق پولیپکتومی برداشته شود، سرطان قابل درمان است. پولیپکتومی یک روش کم تهاجمی برای برداشتن پولیپ از داخل روده بزرگ است.

Source link

۳/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه