سرطان ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مثبت: علائم، درمان

سرطان های مثبت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) به دلیل HPV رخ می دهد. این بیماری ها شامل سرطان دهانه رحم، گلو، مقعد، آلت تناسلی، فرج و واژن است.

سرطان های HPV مثبت ناشی از عفونت با HPV است که گروهی از ویروس های مرتبط را در بر می گیرد. متخصصان پزشکی برخی از گونه‌های HPV را به عنوان پرخطر تشخیص می‌دهند، زیرا به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، اوروفارنکس (گلو)، مقعد، آلت تناسلی، فرج و واژن را افزایش می‌دهند.

علائم این سرطان ها می تواند متفاوت باشد و بسته به نوع سرطان به صورت توده، زخم، درد مداوم یا تغییر در عملکرد بدن ظاهر شود. درمان ممکن است شامل ترکیبی از جراحی، پرتودرمانی، ایمونوتراپی و شیمی درمانی باشد. اجرای راهبردهای تشخیص زودهنگام، مانند غربالگری و واکسیناسیون HPV، می تواند به طور قابل توجهی اثربخشی درمان را بهبود بخشد و خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش دهد.

این مقاله سرطان های HPV مثبت، علائم، درمان و پیشگیری از آنها را پوشش می دهد.

سرطان HPV مثبت: علائم، درمان، و بیشترmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

سرطان HPV مثبت چیست؟

سرطان HPV مثبت به سرطانی اطلاق می‌شود که  به دلیل عفونت  توسط HPV ایجاد می‌شود. HPV باعث عفونت در سلول های اپیتلیال پوست و غشاهای مخاطی می شود. اکثر عفونت ها خود به خود برطرف می شوند، اما عفونت مداوم با انواع پرخطر HPV می تواند منجر به تغییرات سلولی شود که باعث سرطان می شود.

HPV پیوندهای قابل توجهی با تقریباً همه موارد  سرطان دهانه رحم دارد  و یکی از علل مهم سایر سرطان های آنوژنیتال (معدعد و تناسلی) و  اوروفارنکس است  .

طبقه بندی سرطان به عنوان HPV مثبت از تشخیص DNA HPV پرخطر در سلول های سرطانی ناشی می شود.

علائم

علائم  سرطان HPV مثبت به نوع و محل سرطان بستگی دارد:

 • سرطان دهانه رحم این شامل خونریزی غیر معمول واژینال، از جمله خونریزی پس از مقاربت جنسی، بین قاعدگی، یا بعد از  یائسگی است . همچنین ممکن است فرد  در حین رابطه جنسی دچار درد لگن و درد شود.
 • سرطان اوروفارنکس :  این شامل  گلودرد مداوم ،  مشکل در بلع ، کاهش وزن غیرقابل توضیح، درد گوش و  تورم غدد لنفاوی  در گردن است.
 • سرطان مقعد :  این شامل خونریزی مقعد، درد یا ناراحتی، خارش،  ترشح و ایجاد توده یا توده در دهانه مقعد است. تغییر در عادات روده نیز ممکن است رخ دهد.
 • سرطان آلت تناسلی این شامل تغییراتی در پوست آلت تناسلی، از جمله ضخیم شدن، تغییر رنگ، بثورات، زخم ها یا توده ها می شود.
 • سرطان فرج  و  واژن :  این شامل خارش، درد یا حساسیت در ناحیه فرج است. تغییراتی در رنگ فرج یا پوست، مانند بثورات پوستی یا زگیل نیز ممکن است رخ دهد.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

افراد در صورت تجربه علائم مداوم مربوط به سرطان های HPV مثبت، مانند خونریزی غیر قابل توضیح، زخم هایی که بهبود نمی یابند، یا تغییرات قابل توجهی در عملکرد بدن، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشند.

جستجوی مشاوره فوری پزشکی می تواند منجر به تشخیص و درمان سریع شود و به طور قابل توجهی چشم انداز فرد را افزایش دهد.

علل

سرطان های HPV مثبت از عفونت های پایدار با سویه های پرخطر HPV منشاء می گیرند. در میان  ۱۰۰ نوع HPV ، کارشناسان  ۱۲   را به عنوان پرخطر طبقه بندی می کنند، از جمله HPV 16 و HPV 18 که مسئول اکثر سرطان های مرتبط با HPV در سراسر جهان هستند.

زمانی که سیستم ایمنی بدن نتواند ویروس را به طور موثر پاک کند، این انواع پرخطر HPV می تواند منجر به عفونت های پایدار شود. با گذشت زمان، این می تواند باعث تغییرات در DNA سلولی شود که منجر به رشد کنترل نشده سلول و ایجاد شرایط پیش سرطانی شود. بدون مداخله، این شرایط ممکن است به سرطان تبدیل شود.

عواملی که احتمال عفونت مداوم HPV و سرطان متعاقب آن را افزایش می دهند عبارتند از:

 •  سیستم ایمنی ضعیف
 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • عفونت همزمان با سایر  عفونت های مقاربتی  که ممکن است ورود و تداوم HPV را تسهیل کند
 • عوامل سبک زندگی، مانند  سیگار کشیدن ، که می تواند پاسخ ایمنی را مختل کند

پیشرفت از عفونت به سرطان بر اهمیت اقدامات پیشگیرانه در کاهش خطر ابتلا به این سرطان ها تاکید می کند.

تشخیص

تشخیص سرطان HPV مثبت نیاز به معاینات فیزیکی، آزمایشات تصویربرداری و  بیوپسی دارد .

متخصصان مراقبت های بهداشتی از آزمایش های غربالگری مانند  پاپ اسمیر  و آزمایش DNA HPV برای شناسایی   زودهنگام سرطان دهانه رحم استفاده می کنند. برای تشخیص انواع دیگر سرطان ها، پزشکان بیوپسی روی ضایعات یا تومورهای مشکوک انجام می دهند تا مستقیماً سلول های سرطانی و DNA HPV را شناسایی کنند.

درمان

پزشکان بسته به نوع، مرحله و محل سرطان، درمان سرطان‌های HPV مثبت را انتخاب می‌کنند. یک برنامه درمانی جامع ممکن است یک یا چند مورد   شامل شود :

 • جراحی:  با جراحی، جراحان بافت سرطانی را حذف می کنند و در عین حال عملکرد معمولی را تا حد امکان حفظ می کنند. وسعت و نوع جراحی بسته به محل و وسعت سرطان متفاوت است.
 • پرتودرمانی این روش درمانی از پرتوها یا ذرات با انرژی بالا برای هدف قرار دادن و تخریب سلول های سرطانی استفاده می کند. ممکن است خارجی باشد، که شامل استفاده از دستگاه برای انجام درمان در خارج از بدن است، یا داخلی ( براکی تراپی )، که شامل قرار دادن منابع رادیواکتیو در نزدیکی بافت سرطانی است.
 • شیمی درمانی این داروهای قوی سلول های سرطانی را از رشد و تقسیم می کشند یا متوقف می کنند. پزشکان می توانند از شیمی درمانی به تنهایی یا در ترکیب با سایر درمان ها استفاده کنند.
 • درمان هدفمند :  برخلاف شیمی‌درمانی سنتی، درمان هدفمند بر روی ژن‌ها یا پروتئین‌های خاصی تمرکز دارد که در رشد و بقای سرطان نقش دارند. این رویکرد آسیب به سلول های سالم را محدود می کند.
 • ایمونوتراپی :  ایمونوتراپی با تحریک سیستم ایمنی یا تامین اجزای سیستم ایمنی مانند پروتئین های ساخته شده سیستم ایمنی، دفاع طبیعی بدن را برای مبارزه با سرطان تقویت می کند.

انتخاب درمان از عوامل متعددی نشات می گیرد، از جمله سلامت کلی فرد، گونه خاص HPV که یک فرد دارد و وجود سایر شرایط پزشکی. در طول درمان، تیم‌های مراقبت از بیمار پاسخ به درمان را نظارت می‌کنند و استراتژی‌ها را در صورت لزوم برای مدیریت عوارض جانبی و اطمینان از بهترین نتایج ممکن تنظیم می‌کنند.

جلوگیری

پیشگیری از سرطان های HPV مثبت بر کاهش خطر ابتلا به عفونت HPV متمرکز است. اقدامات پیشگیرانه کلیدی عبارتند از:

 • تمرین رابطه جنسی با روش مانع
 • محدود کردن تعداد شرکای جنسی
 • تحت واکسیناسیون علیه HPV

آزمایش‌های غربالگری منظم، مانند پاپ اسمیر برای سرطان دهانه رحم،  نقش مهمی را  در تشخیص زودهنگام شرایط پیش سرطانی ایفا می‌کند و امکان مداخله به موقع را قبل از ایجاد سرطان فراهم می‌کند .

علاوه بر این، ارتقاء آگاهی در مورد HPV و ارتباط آن با سرطان های مختلف برای تشویق رفتارهای پیشگیرانه حیاتی است.

آیا واکسن HPV می تواند از آن جلوگیری کند؟

بله، واکسن HPV به طور موثری از عفونت با سویه های پرخطر HPV که مسئول اکثر سرطان های HPV مثبت هستند، جلوگیری می کند.

منبع معتبر مرکز  کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)  واکسیناسیون را برای نوجوانان ۱۱ تا ۱۲ ساله و افراد تا ۲۶ سال که در جوانی به اندازه کافی واکسینه نشده اند توصیه می کند. علاوه بر این،  منبع مورد اعتماد سازمان غذا و دارو (FDA)  استفاده از واکسن گارداسیل HPV را برای بزرگسالان ۲۷ تا ۴۵ ساله گسترش داده است. این توصیه فرصت های بیشتری را برای پیشگیری از سرطان های HPV مثبت ارائه می دهد.

چشم انداز

چشم انداز افراد مبتلا به سرطان HPV مثبت بر اساس نوع سرطان و مرحله تشخیص متفاوت است. تشخیص زودهنگام و درمان می تواند منجر به نتایج مثبت بیشتری شود.

حمایت کردن

افراد مبتلا به سرطان HPV مثبت به طیف گسترده ای از خدمات پشتیبانی دسترسی دارند تا به آنها کمک کند تا پیچیدگی های تشخیص، درمان و رفاه عاطفی خود را بررسی کنند. این منابع شامل مشاوره حرفه ای، گروه های حمایتی تحت رهبری همتایان، و سازمان های اختصاصی حمایت از بیمار است.

انجمن سرطان آمریکا  اطلاعات جامع و یک خط تلفن کمکی ۲۴ ساعته برای سرطان برای سوالات و پشتیبانی ارائه می دهد.

خلاصه

سرطان‌های مثبت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در نتیجه عفونت‌هایی با سویه‌های پرخطر HPV ایجاد می‌شوند. این ویروس با سرطان دهانه رحم، دهانه حلق و مقعد و غیره ارتباط دارد.

گزینه های درمانی شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی است. تشخیص زودهنگام و درمان نتایج بهتری را ارائه می دهد.

پیشگیری در مبارزه با سرطان های HPV مثبت بسیار مهم است. واکسن HPV در پیشگیری از عفونت با سویه های پرخطر HPV بسیار ارزشمند است. علاوه بر این، غربالگری های منظم مانند پاپ اسمیر و آزمایش DNA HPV نیز می تواند شرایط پیش سرطانی را زود تشخیص دهد و به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کند.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه