بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهر سال در ایالات متحده، ۵۸۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ بستری شدن کودکان زیر ۵ سال و ۶۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ بستری شدن بزرگسالان ۶۵ سال یا بالاتر به دلیل RSV وجود دارد.

یک ویروس رایج که معمولاً شبیه سرماخوردگی است، متخصصان RSV را برای کودکان خردسال و بزرگسالان مسن‌تر جدی می‌دانند. علائم RSV اغلب شامل سرفه ای است که می تواند از نظر شدت متفاوت باشد. اگر شما یا فردی که از او مراقبت می کنید این سرفه را دارید، ممکن است بتوانید اجازه دهید که به طور طبیعی ادامه یابد، اما اگر سرفه بر تنفس تأثیر منفی می گذارد، ممکن است لازم باشد با پزشک تماس بگیرید.

سرفه RSV چگونه است؟

سرفه RSV می تواند از مخاط خیس به نظر برسد. سرفه اغلب شامل خس خس سینه یا تنفس سخت در افراد مبتلا به عفونت های جدی است.

سرفه RSV: آیا آنقدر که به نظر می رسد بد است؟

در یک مطالعه ۲۰۲۰محققان دقت پرستاران و پزشکان را در شناسایی RSV بر اساس صدای سرفه در نوزادان زیر ۱ سال بررسی کردند.

آنها دریافتند که ۳.۵ سال تجربه کاری طول می کشد تا کادر پزشکی بتواند RSV را تنها بر اساس سرفه تشخیص دهد. ممکن است تشخیص RSV به عنوان علت احتمالی سرفه در کودکان بزرگتر و بزرگسالان دشوارتر باشد.

بیشتر بخوانید
برونشیت - علائم و علل

آنها همچنین دریافتند که در حالی که کارکنان ارشد و پرستاران می توانند RSV را در ۷۶.۲% و ۷۳.۱% موارد به درستی شناسایی کنند، نمونه سواب بینی همچنان استاندارد طلایی برای تشخیص است.

سرفه RSV چقدر طول می کشد؟

علائم RSV معمولاً ۴ تا ۶ روز پس از عفونت ظاهر می شود و معمولاً یک تا دو هفته ادامه می یابد. با این حال، علائم ممکن است پس از این نقطه باقی بمانند و عوارض دیگری نیز ممکن است.

سرفه RSV چقدر جدی است؟

سرفه های RSV می توانند از نظر شدت متفاوت باشند. معمولی است که پس از برطرف شدن سایر علائم، سرفه خفیف باقی بماند. با این حال، اگر سرفه‌های فردی مانند پوست و دردناک به نظر برسد، می‌تواند نشانه برونشیولیت یا ذات‌الریه باشد.

در نوزادان تنفس کوتاه، کم عمق و سریع نشانه RSV جدی است . برای مراقبین مهم است که به دنبال «غار کردن» قفسه سینه در بین و زیر دنده ها، سوراخ شدن سوراخ های بینی با هر نفس و تنفس سریع غیر معمول باشند.

چه زمانی باید مراقبت های اورژانسی دریافت کرد

اگر شما یا فرزندتان مشکل تنفسی دارید، مایعات کافی دریافت نمی‌کنید یا علائم بدتر می‌شوند، مهم است که با ۹۱۱ تماس بگیرید یا مراقبت‌های اورژانسی دریافت کنید.

بیشتر بخوانید
تعداد تنفس طبیعی بر اساس سن شما چقدر است؟

همچنین، به پزشک کودک خود اطلاع دهید اگر:

 • علائم در ۷ روز بهبود نمی یابد
 • یک نوزاد زیر ۱۲ هفته تب با دمای مقعدی ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد.
 • یک کودک در هر سنی تب دارد که به طور مکرر بالاتر از ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) است.
 • درد قفسه سینه یا علائم عفونت گوش ایجاد می شود

سرفه RSV چگونه درمان می شود؟

RSV (و سرفه RSV) معمولاً در عرض ۲ هفته یا بیشتر از بین می رود . از آنجایی که در حال حاضر هیچ درمانی پزشکی برای RSV وجود ندارد، پزشکان تمایل دارند بر کمک به تسکین برخی از ناراحتی های ناشی از علائم تمرکز کنند.

نمک بینی و مکیدن ملایم برای پاک کردن بینی می تواند به ویژه در کودکان خردسال و نوزادان مفید باشد. یک مرطوب کننده مه خنک همچنین می تواند به تجزیه مخاط و تسهیل تنفس کمک کند. استامینوفن یا ایبوپروفن می تواند به کاهش تب در افراد بالای ۶ ماه کمک کند.

توصیه می شود که مراقبان همیشه قبل از ارائه داروهای سرماخوردگی با پزشک کودک خود مشورت کنند، زیرا بسیاری از آنها حاوی موادی هستند که می توانند برای سلامت کودکان مضر باشند.

نوشیدن مقدار زیادی مایعات مهم است. در موارد شدیدتر RSV، پزشکان می‌توانند برای کمک به تنفس و هیدراته ماندن، اکسیژن و مایعات داخل وریدی را در بیمارستان ارائه دهند.

بیشتر بخوانید
پزشکان سرماخوردگی

سوالات برای پزشک شما

مطمئن نیستید که مکالمه با پزشک فرزندتان را از کجا شروع کنید؟ در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید بپرسید:

 • برای راحتی بیشتر فرزندم چه کاری را پیشنهاد می کنید؟
 • چه زمانی باید فرزندم را به مراقبت های فوری یا اورژانس ببرم؟
 • آیا دارویی وجود دارد که به کاهش علائم کودک من کمک کند؟
 • در صورت عدم بهبود علائم، چه مدت باید قبل از آوردن مجدد فرزندم صبر کنم؟

علائم دیگر RSV چیست؟

برخی از علائم دیگر RSV عبارتند از:

 • آبریزش بینی
 • کاهش اشتها
 • گلو درد
 • تب
 • خس خس سینه
 • عطسه کردن

سوالات متداول

در زیر سوالات متداول مربوط به سرفه های RSV وجود دارد.

آیا می توانم RSV را از فرزندم دریافت کنم؟

RSV مسری است و افراد بدون در نظر گرفتن سن می توانند آن را به یکدیگر منتقل کنند. برای کمک به جلوگیری از انتقال، می‌توانید دست‌ها و سطوح را به‌طور مرتب بشویید و به کودک خود بیاموزید که در ناحیه آرنج سرفه کند.

چگونه می دانید که RSV باعث علائم سرماخوردگی می شود؟

پزشک شما ممکن است یک سواب بینی برای تایید اینکه فرزند شما RSV دارد انجام دهد. این همچنین می تواند به رد سایر عفونت های ویروسی کمک کند.

بیشتر بخوانید
سینوزیت حاد: علل، علائم و تشخیص.

چگونه می توانید از سرفه RSV جلوگیری کنید؟

ایمن سازی در دوران بارداری و ایمن سازی نوزادان در سال اول می تواند به پیشگیری از سرفه های RSV کمک کند.

روش های دیگر برای کاهش خطر عفونت شامل شستن مرتب دست ها و ضدعفونی کردن سطوح و اسباب بازی ها است. همچنین ممکن است بخواهید از مکان‌های شلوغی که میکروب‌ها می‌توانند به راحتی بین افراد عبور کنند، خودداری کنید. در صورت لزوم، پرستاری همچنین ممکن است آنتی بادی هایی را ارائه دهد که می تواند کمک کند.

خلاصه

RSV اغلب مانند سرماخوردگی ظاهر می شود، با علائمی که به طور طبیعی در چند روز برطرف می شود. اما برای برخی افراد، ممکن است شدیدتر شود. این می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن که بر سیستم تنفسی آنها تأثیر می گذارد، نوزادان و بزرگسالان مسن تر جدی باشد.

در صورت داشتن سرفه ای که بدتر شده و بر تنفس تأثیر منفی می گذارد، دریافت کمک پزشکی بسیار مهم است. همچنین اگر علائم شما پس از یک یا دو هفته بهبود نیافت، به پزشک اطلاع دهید.

Source