سرماخوردگی یک احساس گزگز، لرز و سرد است که می تواند ناگهان بدن شما را فرا بگیرد. حتی ممکن است باعث تکان خوردن یا رنگ پریدگی شما شود. سرماخوردگی موقتی است و اغلب بیش از چند دقیقه طول نمی کشد.

گرچه سرماخوردگی می تواند با یائسگی همراه باشد، اما می تواند ناشی از تغییرات هورمونی یا احساسی دیگر باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد سرماخوردگی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

چرا سرماخوردگی رخ می دهد؟

سرماخوردگی اغلب در واکنش به موارد زیر رخ می دهد:

سرماخوردگی: علل، مدیریت و زمان جستجوی کمکhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی
 • تغییرات هورمونی، به ویژه آنهایی که با یائسگی و پیش از یائسگی همراه هستند
 • حملات هراس یا اضطراب

آیا سرماخوردگی نشانه یائسگی است؟

یائسگی نشان دهنده پایان قاعدگی و توانایی شما برای باردار شدن است. برای اکثر زنان در ایالات متحده، به طور متوسط ​​این اتفاق می افتد، بین ۵۱ تا ۵۲ سال.

تا ۸۵ درصد زنان در دوران یائسگی، گرگرفتگی را گزارش دهید، که دوره‌های کوتاه و ناگهانی گرمای شدید در صورت و قفسه سینه شما افزایش می‌یابد، اما ممکن است گرگرفتگی نیز رخ دهد.

دلیل آن این است که نوسانات هورمونی در دوران یائسگی و پیش از یائسگی می تواند باعث اختلال در عملکرد هیپوتالاموس شود. هیپوتالاموس بخشی از مغز است که دمای بدن را تنظیم می کند.

بیشتر بخوانید
آیا تاموکسیفن باعث افزایش وزن می شود؟

اختلال در عملکرد هیپوتالاموس می تواند باعث شود که بدن شما به طور موقت بیش از حد گرم شود (گرگرفتگی) یا سرد شود (فلاش سرد). گاهی اوقات، لرز و لرز ممکن است با محو شدن گرگرفتگی رخ دهد که باعث می شود احساس گرما و سرما کنید.

یائسگی و قبل از یائسگی تنها دلایلی نیستند که ممکن است گرگرفتگی و سرماخوردگی را تجربه کنید.

گرگرفتگی سرد ممکن است نشانه یائسگی یا قبل از یائسگی باشد اگر شما نیز موارد زیر را تجربه می کنید:

 • تغییرات در چرخه قاعدگی، شامل موارد کمتر یا توقف قاعدگی
 • تحریک پذیری و نوسانات خلقی
 • خستگی
 • افزایش وزن
 • خشکی واژن
 • نازک شدن مو

آیا سرماخوردگی نشانه بارداری است؟

درست مانند دوران یائسگی، نوسانات هورمونی که در دوران بارداری و پس از تولد نوزاد رخ می دهد، می تواند تغییرات دمایی را در بدن شما ایجاد کند.

با این حال، بسیاری از زنان باردار گزارش گرم بودن، نه سرد، چشمک می زند. گرچه سرماخوردگی ممکن است بلافاصله پس از زایمان رخ دهد. این سرماخوردگی ها را لرز پس از زایمان می نامند.

بیشتر بخوانید
اگر دیابت بارداری دارم چه بخورم؟ لیست غذا و بیشتر

لرز پس از زایمان می تواند به طور موقت باعث ایجاد لرز شدید و غیرقابل کنترل شود. در یک مطالعه کوچک روی ۱۰۰ زن که تازه زایمان کرده بودند، ۳۲ درصد این لرز ها را داشت برخی از محققان بر این باورند که لرز ناشی از ترکیب خون مادر و جنین در طول زایمان است.

آیا اختلالات خلقی می تواند باعث سرماخوردگی شود؟

خارج از هورمون ها، حملات اضطرابی یکی از دلایل رایج سرماخوردگی است.

حملات پانیک اغلب به صورت غیرقابل پیش بینی و بدون دلیل ظاهری رخ می دهد. در طول یک حمله پانیک، بدن شما آدرنالین و سایر مواد شیمیایی ترشح می کند که واکنش “جنگ یا گریز” بدن شما را تحریک می کند. در پاسخ به آنچه که به عنوان خطر قریب الوقوع می بیند، بدن شما خود را افزایش می دهد که می تواند بر سیستم های مختلف از جمله توانایی شما در کنترل دما تأثیر بگذارد.

علائم رایج حمله پانیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قلب تپنده
 • لرزیدن
 • ترس از مردن
 • مشکل در تنفس
 • لرز یا گرگرفتگی به دلیل ترشح هورمون های استرس که بر توانایی بدن شما برای کنترل دمای داخلی تاثیر می گذارد.

هنگام سرماخوردگی چه باید کرد؟

پس از روشن شدن فلاش سرد، کار زیادی نمی توانید انجام دهید. در عوض، باید منتظر بمانید تا بگذرد و دمای شما دوباره تنظیم شود. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش علائم یا کاهش خطر سرماخوردگی انجام دهید:

 • در طول یک فلاش سرد، لایه ها را اضافه کنید تا به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 • در طول یک فلاش سرد به اطراف حرکت کنید. این می تواند به افزایش دمای بدن شما کمک کند، که ممکن است باعث شود کمتر احساس سرما کنید.
 • اگر دچار گرگرفتگی شده اید، بلافاصله لباس یا ملافه خیس را عوض کنید. این می تواند به جلوگیری از سرماخوردگی بعدی کمک کند.
 • استرس را مدیریت کنید. یوگا، دارو، تنفس عمیق یا چیزهای دیگری که به نظرتان آرامش بخش است را امتحان کنید.
بیشتر بخوانید
چگونه خونریزی ناشی از دپو پروورا Depo-Provera متوقف کنیم؟

آیا در مورد سرماخوردگی مکرر باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر اصلاً نگران سرماخوردگی خود هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. اگر آنها بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارند، مانند قطع خواب یا مانع از لذت بردن از فعالیت های اجتماعی، باید با پزشک خود نیز تماس بگیرید.

پزشک شما ممکن است آزمایشاتی را برای کمک به تعیین علت زمینه ای توصیه کند. برای مثال، ممکن است آزمایش خون برای تعیین سطوح هورمونی و سایر مواد شیمیایی را درخواست کنند.

بیشتر بخوانید
خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی چه چیزی میخواهید بدانید

برای پاسخ به سوالاتی مانند آنچه قبل، در طول و بعد از سرماخوردگی اتفاق می افتد، آماده باشید. به عنوان مثال، آیا حالت تهوع یا سرگیجه داشتید، آیا غذا می‌خوردید یا ورزش می‌کردید، سرماخوردگی چقدر منظم است و آیا استرس زیادی دارید؟ در صورت لزوم، احتمالاً در مورد آخرین چرخه قاعدگی خود نیز سؤالاتی از شما پرسیده خواهد شد.

بسته به علت، پزشک شما ممکن است بتواند درمان هایی را با هدف بیماری زمینه ای توصیه کند. درمان علت سرماخوردگی اولین قدم برای متوقف کردن آنهاست.

چشم انداز

عدم تعادل هورمونی و اضطراب و هراس از علل اولیه سرماخوردگی هستند و می توانند به اندازه گرگرفتگی مخل باشند. اگر سرماخوردگی شما یک اتفاق جدید است، کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا شما را نگران می کند، با پزشک صحبت کنید.

Source link