سطح MCH در آزمایش خون: به چه معناست؟

پزشکان میانگین سطوح هموگلوبین گلبولی (MCH) را برای تشخیص اختلالات خونی مختلف آزمایش می کنند. MCH پروتئینی است که به رساندن اکسیژن به بدن کمک می کند.

پزشکان به طور مرتب آزمایش خون را برای دریافت ایده ای از سلامت کلی بیماران خود تجویز می کنند. سطوح مختلف MCH ممکن است علائم مختلفی ایجاد کند که به درمان های فردی نیاز دارد.

MCH چیست؟

برای تعیین سطح MCH در خون، پزشک ممکن است آزمایش CBC را تجویز کند.

MCH مخفف میانگین هموگلوبین سلولی است.

سطح MCH به میزان متوسط ​​هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون در بدن اشاره دارد. هموگلوبین پروتئینی در خون است که به گلبول های قرمز اجازه می دهد تا اکسیژن را به سلول ها و بافت های بدن برسانند.

اگرچه آنها بسیار مشابه هستند، سطوح MCH نباید با سطوح MCHC اشتباه گرفته شوند.

سطح MCH در آزمایش خون: به چه معناست؟

سطوح MCH مقدار متوسط ​​هموگلوبین است که در هر گلبول قرمز وجود دارد. سطوح MCHC میانگین وزن آن هموگلوبین بر اساس حجم گلبول های قرمز خون است. هر دو انعکاسی از سلامت هموگلوبین در خون هستند.

تست CBC چیست؟

آزمایش شمارش کامل خون یا به سادگی آزمایش CBC، برای ارائه یک دید کلی از سلامت فرد به پزشکان طراحی شده است. این آزمایش می تواند به غربالگری افراد از نظر مسائل مختلف به طور همزمان کمک کند و ممکن است به تشخیص بیماری هایی مانند اختلالات خونریزی، عفونت و کم خونی کمک کند.

غربالگری های بهداشتی منظم اغلب شامل آزمایش CBC می شود. اگر نتایج به حالت عادی برگردد، ممکن است فرد تا غربالگری سلامت بعدی خود به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشد. در صورتی که فرد علائمی از هر گونه اختلالی را نشان دهد که می تواند بر خون تأثیر بگذارد، پزشکان ممکن است آزمایش CBC را تجویز کنند.

بیشتر بخوانید
ترومبوسیتوز اطلاعاتی در مورد ترومبوسیتمی

همچنین می توان از آزمایش CBC برای نظارت بر افرادی که دارای اختلالات خونی هستند استفاده کرد. پزشکان از آنها برای پیگیری پیشرفت درمان و تعیین میزان مؤثر بودن آن استفاده می کنند.

آزمایش CBC هر سه نوع سلول را در خون بررسی می کند. این آزمایش تعداد کل سلول های سفید، قرمز و پلاکتی را نشان می دهد.

آزمایش CBC هر سه نوع سلول را در خون بررسی می کند و تعداد کل گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها را در خون نشان می دهد.

سطوح MCH

پزشکان اغلب آزمایش CBC را برای یافتن سطح MCH فرد تجویز می کنند. سطوح طبیعی MCH در اطراف است ۲۷ تا ۳۳ پیکوگرم (pg) در هر سلول در بزرگسالان این اعداد ممکن است بر اساس دستگاه مورد استفاده برای انجام آزمایش متفاوت باشد.

اعداد در کودکان خردسال متفاوت است. یک فرد با MCH پایین غلظت آن در هر سلول ۲۶ pg یا کمتر است. یک فرد با سطوح بالای MCH غلظت ۳۴ pg در هر سلول یا بیشتر خواهد داشت.

علل سطوح پایین MCH

انواع مختلف کم خونی می تواند باعث کاهش سطح MCH شود. به عنوان مثال، کم خونی میکروسیتیک زمانی رخ می دهد که سلول های خونی خیلی کوچک هستند و نمی توانند به اندازه ای که باید هموگلوبین دریافت کنند. این می تواند به دلیل سوء تغذیه یا کمبودهای تغذیه ای باشد.

برخی از شرایط پزشکی نیز می توانند باعث کم خونی شوند، حتی اگر فرد از رژیم غذایی متعادل و سالم استفاده کند.

مقادیر کم آهن در خون نیز می تواند باعث کاهش سطح MCH شود. بدن از آهن برای ساخت هموگلوبین استفاده می کند. اگر آهن بدن تمام شود، کم خونی ناشی از فقر آهن می تواند باعث کاهش سطح MCH شود. این نوع کم خونی ممکن است در گیاهخواران یا افرادی که تغذیه ضعیفی دارند شایع تر باشد.

بیشتر بخوانید
کم خونی و شکلات

افراد با شرایط دیگر نیز ممکن است سطوح پایین MCH را تجربه کنند. بیماری سلیاک می تواند از جذب مناسب آهن توسط بدن جلوگیری کند، که حفظ سطح آهن در جایی که باید باشد را بسیار دشوار می کند.

به همین ترتیب، افرادی که انواع جراحی معده را انجام داده‌اند، ممکن است نتوانند آهن را به خوبی جذب کنند. زنانی که قاعدگی بیش از حد دارند نیز ممکن است دچار کم خونی شوند، زیرا آهن بیشتری در خون قاعدگی از دست می دهند تا بتوانند بهبود یابند.

سطوح پایین MCH همچنین می تواند در بدنی که فاقد ویتامین های کلیدی است ظاهر شود. افرادی که به اندازه کافی ویتامین B مانند فولات و B12 دریافت نمی کنند ممکن است غلظت MCH پایینی را در آزمایشات خود نشان دهند. از آنجایی که کمبود ویتامین همچنین می‌تواند سطوح بالای MCH را نشان دهد، پزشکان ممکن است برای تشخیص قطعی، آزمایش‌های آزمایشگاهی و تفسیر بیشتری را درخواست کنند.

علائم سطوح پایین MCH

از دست دادن استقامت منظم و خستگی ممکن است علائم سطوح پایین MCH باشد.

در ابتدا، بسیاری از افراد با سطوح پایین MCH به هیچ وجه علائمی را تجربه نمی کنند. هنگامی که تعداد کم MCH باقی می ماند یا خیلی کم می شود، علائم شروع به ظاهر شدن می کنند. علائم MCH پایین عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • از دست دادن استقامت منظم
 • خستگی مداوم
 • سرگیجه
 • ضعف در بدن

اعداد کم MCH نیز می تواند روی پوست تاثیر بگذارد. در فردی که سطح MCH پایینی دارد ممکن است پوست به راحتی رنگ پریده یا کبود شود.

بیشتر بخوانید
لپتوسپیروز چیست؟

هر فردی که این علائم را تجربه می کند باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد.

علل سطوح بالای MCH

نمرات بالای MCH معمولاً نشانه کم خونی ماکروسیتیک است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های خونی بیش از حد بزرگ هستند، که می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین B12 یا اسید فولیک در بدن باشد.

نمرات MCH بالا نیز ممکن است نتیجه موارد زیر باشد:

 • بیماری های کبدی
 • یک غده تیروئید پرکار
 • نوشیدن الکل به طور منظم
 • عوارض ناشی از سرطان های خاص
 • عوارض ناشی از عفونت
 • مصرف بیش از حد داروهای حاوی استروژن

علائم سطوح بالای MCH

افرادی که MCH بالا ناشی از کم خونی ماکروسیتیک را تجربه می کنند ممکن است علائمی را تجربه کنند که از الگوی خاصی پیروی می کنند. افراد ممکن است در ابتدا متوجه علائم نشوند، اما به تدریج در طول زمان بدتر می شوند. علائم MCH بالا عبارتند از:

 • خستگی
 • پوست بسیار رنگ پریده
 • ضربان قلب سریع
 • ناخن هایی که شکننده هستند و به راحتی می شکنند
 • مه مغزی یا تمرکز ضعیف
 • سردرگمی و از دست دادن حافظه

افراد مبتلا به کم خونی ماکروسیتی ممکن است مشکلات گوارشی را نیز تجربه کنند. ممکن است اشتها نداشته باشند، وزن کم کنند و اسهال منظم داشته باشند. فردی که هر یک از این علائم را تجربه می کند باید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کند.

درمان عدم تعادل سطح MCH

تغییرات در رژیم غذایی، از جمله افزودن سبزیجات دارای برگ سبز غنی از آهن، ممکن است به افزایش سطح MCH کمک کند.

نحوه برخورد پزشکان با سطوح نامتعادل MCH می تواند در هر مورد متفاوت باشد. درمان تا حد زیادی به درمان علت عدم تعادل بستگی دارد.

افزودن ویتامین B12 و اسید فولیک بیشتر به رژیم غذایی می تواند راه خوبی برای رفع سطوح بالای MCH باشد. بهتر است این مواد را از یک رژیم غذایی متنوع و متعادل دریافت کنید، اما مکمل ها نیز ممکن است به حفظ این سطوح در جایی که باید باشند کمک کنند.

بیشتر بخوانید
بیوپسی چیست و چگونه انجام می شود؟

سطوح پایین MCH معمولاً در نتیجه کمبود آهن رخ می دهد که منجر به کم خونی شده است. پزشکان ممکن است به افراد توصیه کنند که آهن و ویتامین B6 بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنند. خوردن ویتامین C و فیبر، همراه با غذاهای حاوی آهن، ممکن است به افزایش سطح MCH نیز کمک کند.

مکمل های ویتامین های مختلف برای خرید آنلاین در دسترس هستند، از جمله ویتامین B12، ویتامین سی، اسید فولیک، و اهن. افراد مبتلا به عدم تعادل در سطح MCH خود باید همیشه قبل از مصرف هر گونه مکمل یا ایجاد تغییرات شدید در رژیم غذایی خود، یک برنامه درمانی را با پزشک خود در میان بگذارند.

چشم انداز

اکثر افراد می توانند با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود، سطح MCH خود را بهبود بخشند. تزریق آهن ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالاتی که از جذب آهن جلوگیری می کند ضروری باشد. سایر افراد ممکن است نیاز به تزریق منظم خون غنی از آهن داشته باشند.

مردم باید با پزشک خود در مورد آنچه می خورند و می نوشند در طول فرآیند آزمایش صحبت کنند تا تشخیص و درمان تا حد امکان راحت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه