سطوح بالای گرانولوسیت به چه معناست؟


سطوح بالای گرانولوسیت های نابالغ می تواند نشان دهنده مشکل در مغز استخوان شما باشد. همچنین نشانه عفونت، واکنش های آلرژیک و التهاب ناشی از یک بیماری زمینه ای است. با این حال، سطوح بالای گرانولوسیت نابالغ نیز در دوران بارداری و در نوزادان طبیعی است.

گرانولوسیت ها گلبول های سفید خون هستند. آنها نقش مهمی در پاسخگویی سیستم ایمنی به عفونت ها و آلرژن ها دارند. گرانولوسیت ها معمولاً به عنوان بخشی از آزمایش خون کامل (CBC) ارزیابی می شوند.

بیشتر بخوانید
تاکی کاردی دهلیزی حمله ای (PAT)

این مقاله گرانولوسیت‌ها، انواع مختلف سلول‌های ایمنی، و معنای بالا بودن گرانولوسیت‌های نابالغ را توضیح می‌دهد.

سطوح بالای گرانولوسیت به چه معناست؟

کاترینا کن / کتابخانه عکس علمی / گتی ایماژ


گرانولوسیت ها چیست؟

گرانولوسیت‌ها خانواده‌ای از گلبول‌های سفید تخصصی – نوتروفیل‌ها، بازوفیل‌ها و ائوزینوفیل‌ها هستند که در مغز استخوان تولید می‌شوند. سطوح بالای گرانولوسیت – همچنین به عنوان گرانولوسیتوز شناخته می شود – زمانی رخ می دهد که سطوح بالای این سلول ها در جریان خون وجود داشته باشد.

سطح گرانولوسیت ها با استفاده از آزمایش خون و آزمایش های آزمایشگاهی مانند شمارش کامل خون (CBC) ارزیابی می شود. اگر سطح گرانولوسیت شما بالا باشد، این ممکن است نشان دهنده یکی از چندین فرآیند از جمله:

 • عفونت (باکتریایی، قارچی یا ویروسی)
 • واکنش آلرژیک
 • واکنش آسمی
 • التهاب
 • سرطان های خون مانند لوسمی میلوژن مزمن
 • میلوفیبروز (سرطان نادر استخوان که در تولید طبیعی سلول های خونی اختلال ایجاد می کند)

وظایف گرانولوسیت ها چیست؟

گرانولوسیت ها گلبول های سفید خونی هستند که نقش مهمی در مدیریت سیستم ایمنی دارند. آنها اولین سلول هایی هستند که به عفونت پاسخ می دهند و می توانند نقش مهمی در میانجیگری آلرژی ایفا کنند.

هر گرانولوسیت یک عملکرد ویژه در بدن دارد. این شامل:

 • نوتروفیل ها: اینها مسئول پاسخ اولیه و خط دفاعی در برابر عفونت هستند. نوتروفیل ها به منابع عفونت در بدن پاسخ می دهند. آنها همچنین می توانند حرکت کنند و در محل عفونت موضعی شوند و باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل های آسیب رسان را از بین ببرند. نوتروفیل ها فراوان ترین سلولی هستند که در محل عفونت شناسایی می شوند و اکثریت سطح گرانولوسیت فرد را تشکیل می دهند. سطوح نوتروفیل را می توان به طور خاص شمارش کرد و در طول دوره عفونت ردیابی می شود.
 • بازوفیل ها: اینها به واکنش به آلرژی و التهاب در بدن کمک می کنند. آنها نقش مهمی در جذب سایر سلول های ایمنی به منبع آلرژی دارند. بازوفیل ها از طریق آزاد شدن مولکول های هیستامین و سایر پیام رسان های شیمیایی که به سلول های ایمنی سیگنال می دهند تا واکنش نشان دهند، باعث التهاب می شوند. در پاسخ به یک آلرژن، بازوفیل ممکن است یک پاسخ ایمنی بیش از حد فعال ایجاد کند که می تواند تهدید کننده زندگی به نام آنافیلاکسی باشد. سطح بازوفیل همچنین می تواند در شرایطی به نام لوسمی میلوئیدی مزمن به طور غیر طبیعی افزایش یابد.
 • ائوزینوفیل ها: ائوزینوفیل ها مسئول مدیریت التهاب مزمن و عفونت های انگلی در بدن هستند. آنها می توانند در پاسخ بدن به آلرژی ها، سرطان و عفونت های انگلی نقش داشته باشند. ائوزینوفیل ها یکی از سلول های اولیه هستند که در حذف انگل ها از بدن نقش دارند.

سطوح بالای گرانولوسیت چه چیزی را نشان می دهد؟

هنگامی که سیستم ایمنی فعال می شود، سطح گرانولوسیت ها اغلب بالاست.

سیستم ایمنی را می توان برای مبارزه با عفونت هایی فعال کرد که عبارتند از:

 • ویروسی
 • باکتریایی
 • قارچی
 • انگلی

علاوه بر این، از آنجایی که گرانولوسیت ها در واکنش های آلرژیک دخیل هستند، می توان آنها را در حضور یک واکنش آلرژیک به موارد زیر افزایش داد:

 • یک دارو
 • نیش زنبور عسل
 • یک ماده دیگر

همچنین، از آنجایی که مغز استخوان جایی است که گرانولوسیت ها تولید می شوند، اگر سرطان در مغز استخوان وجود داشته باشد – مانند لوسمی میلوژن مزمن – ممکن است سطح گرانولوسیت به طور غیر طبیعی افزایش یابد.

شرایط دیگری که می تواند باعث افزایش سطح گرانولوسیت شود عبارتند از:

 • پلی سیتمی ورا
 • میلوفیبروز اولیه

درمان گرانولوسیت بالا

درمان های زیادی برای سطوح بالای گرانولوسیت وجود دارد.

شناسایی درمان مناسب بستگی به شناسایی علت افزایش گرانولوسیت دارد. مثلا:

 • عفونت ها ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شود.
 • واکنش های آلرژیک ممکن است با داروهای آلرژی و استروئیدها درمان شود.
 • سرطان ممکن است با شیمی درمانی، پرتودرمانی و پیوند مغز استخوان درمان شود.

خلاصه

سطح بالای گرانولوسیت در خون گرانولوسیتوز نامیده می شود. گرانولوسیتوز مهم است زیرا می تواند نشان دهنده عفونت، بیماری خودایمنی یا سرطان سلول های خونی باشد.

گزینه های درمانی زیادی برای افزایش سطح گرانولوسیت وجود دارد و درمان های مورد استفاده به علت زمینه ای بستگی دارد.

سخنی از Rdiet

سطح بالای گرانولوسیت ممکن است یکی از اولین علائم بیماری باشد. طبیعی است که به دلیل عوامل متعدد گرانولوسیت بالا احساس سردرگمی کنید. برای ارزیابی و تعیین علت خاص می توان از آزمایش های خاص تری استفاده کرد و سپس ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند درمان های مناسب را توصیه کند.

سوالات متداول


 • فراوان ترین گرانولوسیت کدام است؟

  نوتروفیل ها معمولاً ۵۰ تا ۷۰ درصد گرانولوسیت های بدن را تشکیل می دهند. سطوح نوتروفیل ها، بازوفیل ها و ائوزینوفیل ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما سطح آن را می توان از طریق آزمایش های آزمایشگاهی ارزیابی کرد.


 • چه چیزی باعث گرانولوسیتوز می شود؟


Rdiet فقط از منابع با کیفیت بالا، از جمله مطالعات بررسی شده، برای پشتیبانی از حقایق موجود در مقالات ما استفاده می کند. روند تحریریه ما را بخوانید تا درباره نحوه بررسی واقعیت و حفظ محتوای خود دقیق، قابل اعتماد و قابل اعتماد بیشتر بدانید.

 1. MedlinePlus. گرانولوسیت ها.

 2. عبدالعظیم اچ، سان دبلیو، وو ال. استراتژی‌هایی برای تولید نوتروفیل‌های عملکردی طبیعی برای کاهش عفونت و مرگ و میر ناشی از عفونت در شیمی‌درمانی سرطان. فارماکولوژی و درمان، ۲۰۱۹؛ ۲۰۴:۱۰۷۴۰۳. doi: 10.1016/j.pharmthera.2019.107403

 3. کاراسویاما اچ، اوباتا ک، وادا تی، سوجیمورا ی، موکای کی. نقش‌های جدید بازوفیل‌ها در آلرژی و ایمنی محافظتی: نقش‌های تازه شناخته شده بازوفیل‌ها. آلرژی. ۲۰۱۱؛ ​​۶۶ (۹): ۱۱۳۳-۱۱۴۱. doi:10.1111/j.1398-9995.2011.02613.x

 4. ما اچ هستیم. ائوزینوفیل ها: خواص بیولوژیکی چند وجهی و نقش در سلامت و بیماری: ایمونوبیولوژی ائوزینوفیل ها. بررسی های ایمونولوژیک. ۲۰۱۱؛ ​​۲۴۲ (۱): ۱۶۱-۱۷۷. doi:10.1111/j.1600-065X.2011.01026.x

 5. Arber DA، Orazi A، Hasserjian R، و همکاران. بازنگری ۲۰۱۶ طبقه بندی سازمان بهداشت جهانی از نئوپلاسم های میلوئید و لوسمی حاد. خون. ۲۰۱۶؛ ۱۲۷ (۲۰): ۲۳۹۱-۲۴۰۵. doi:10.1182/blood-2016-03-643544

 6. تفری ع. میلوفیبروز اولیه: به روز رسانی ۲۰۲۱ در مورد تشخیص، طبقه بندی خطر و مدیریت. من جی هماتول هستم. ۲۰۲۱؛ ۹۶ (۱): ۱۴۵-۱۶۲. doi:10.1002/ajh.26050

 7. تفری ع، رومی ای، فینازی جی، و همکاران. بقا و پیش آگهی در بین ۱۵۴۵ بیمار مبتلا به پلی سیتمی ورا معاصر: یک مطالعه بین المللی. سرطان خون. ۲۰۱۳؛ ۲۷ (۹): ۱۸۷۴-۱۸۸۱. doi:10.1038/leu.2013.163


نوشته کوین جیمز سیر

کوین یک پزشک در حال آموزش در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد با تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی و مهندسی زیستی است. نشریات او جوایز بین المللی را به دست آورده اند و آثار او در رسانه های بزرگی مانند NBC News منتشر شده است.Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه