سفادروکسیل چیست

برای چه کاری استفاده می شود؟

 • عفونت‌های باکتریایی ریه‌ها و راه‌های هوایی، از جمله مجاری بینی، سینوس‌ها و نای (دستگاه تنفسی)، مانند سینوزیت، برونشیت، پنومونی.
 • عفونت های باکتریایی گوش، بینی یا گلو، به عنوان مثال اوتیت میانی، فارنژیت، ورم لوزه.
 • عفونت های باکتریایی پوست یا بافت نرم، مانند آبسه، سلولیت، ورم پستان، اریسیپل.
 • عفونت های باکتریایی کلیه ها (پیلونفریت).
 • عفونت های باکتریایی دستگاه ادراری.
 • عفونت های زنانه.
 • عفونت های باکتریایی استخوان (استئومیلیت).
 • عفونت های باکتریایی مفاصل (آرتریت سپتیک).

چگونه کار می کند؟

سفادروکسیل نوعی آنتی بیوتیک به نام سفالوسپورین است. برای درمان عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شود.

سفادروکسیل با تداخل در توانایی باکتری ها برای تشکیل دیواره سلولی عمل می کند. دیواره سلولی باکتری ها برای بقای آنها حیاتی است. آنها از ورود مواد ناخواسته به سلول های خود جلوگیری می کنند و از نشت محتویات سلول های خود جلوگیری می کنند. سفادروکسیل پیوندهایی را که دیواره سلولی باکتری را کنار هم نگه می دارد، مختل می کند. این اجازه می دهد تا سوراخ هایی در دیواره سلول ظاهر شود و باکتری ها را از بین ببرد.

سفادروکسیل یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است که طیف گسترده ای از باکتری ها را که باعث ایجاد طیف گسترده ای از عفونت های رایج می شوند، از بین می برد. سفادروکسیل از طریق خوراکی برای درمان عفونت های مجاری هوایی مانند برونشیت، پنومونی، سینوزیت تجویز می شود. کلیه ها و مجاری ادراری، به عنوان مثال سیستیت. و پوست و بافت های نرم، مانند آبسه، زرد زخم، سلولیت.

بوسپیرون

برای اطمینان از اینکه باکتری‌های عامل عفونت نسبت به سفادروکسیل حساس هستند، پزشک ممکن است نمونه‌ای از بافت بگیرد، به عنوان مثال یک سواب از گلو یا پوست، یا یک نمونه ادرار یا خون.

بیشتر بخوانید
داستینکس (کابرگولین)

چگونه آن را مصرف کنم؟

   • دوز این دارو و مدت زمان مصرف آن به نوع عفونت، سن و عملکرد کلیه شما بستگی دارد. دستورالعمل های داده شده توسط پزشک را دنبال کنید. اینها روی برچسب توزیعی که داروساز شما روی بسته دارو گذاشته است چاپ می شود.
   • سفادروکسیل را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. کپسول ها را باید به طور کامل همراه با مایع بلعید. باید سعی کنید دوزها را در طول روز به طور مساوی تقسیم کنید.
   • مهم است که دوره تجویز شده این داروی آنتی بیوتیک را به پایان برسانید، مگر اینکه پزشکتان به شما بگوید، حتی اگر احساس بهتری دارید یا به نظر می رسد که عفونت برطرف شده است. توقف زودهنگام دوره، احتمال عود عفونت و مقاوم شدن باکتری ها به آنتی بیوتیک را افزایش می دهد.

هشدار!

    • آنتی بیوتیک های وسیع الطیف گاهی اوقات می توانند باعث التهاب روده (کولیت) شوند. به همین دلیل، اگر در حین یا بعد از مصرف این دارو دچار اسهال شدید، به خصوص اگر شدید یا مداوم باشد، یا حاوی خون یا مخاط باشد، باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

با احتیاط استفاده کنید

     • کاهش عملکرد کلیه.
     • آلرژی به آنتی بیوتیک های نوع پنی سیلین.

برای استفاده در

      • آلرژی به سایر آنتی بیوتیک های نوع سفالوسپورین.
      • افرادی که سابقه واکنش آلرژیک شدید فوری به آنتی بیوتیک های پنی سیلین دارند.

اگر به یک یا هر یک از ترکیبات آن حساسیت دارید، این دارو نباید استفاده شود. اگر قبلاً چنین حساسیتی را تجربه کرده اید، لطفاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. اگر احساس می کنید که واکنش آلرژیک را تجربه کرده اید، مصرف این دارو را متوقف کرده و فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید
آیا داروی کاهش وزن، سماگلوتاید، می تواند به افزایش وزن در دوران یائسگی کمک کند؟

بارداری و شیردهی

برخی از داروها نباید در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شوند. با این حال، سایر داروها ممکن است به طور ایمن در بارداری یا شیردهی استفاده شوند که مزایای آن برای مادر بیشتر از خطرات آن برای جنین متولد نشده باشد. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، همیشه قبل از استفاده از هر دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.

       • این دارو در صورت استفاده توسط زنان باردار مضر شناخته نشده است. با این حال، مانند سایر داروها، باید در دوران بارداری و فقط در صورت لزوم استفاده از آن، به ویژه در سه ماهه اول، استفاده شود. توصیههای پزشکی را از پزشک خود جویا شوید.
       • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. در مادران شیرده باید با احتیاط مصرف شود و تنها در صورتی که سود مورد انتظار برای مادر بیشتر از خطر احتمالی برای نوزاد شیرخوار باشد. توصیههای پزشکی را از پزشک خود جویا شوید.

هشدارهای برچسب

        • در فواصل منظم مصرف کنید. دوره مقرر را تکمیل کنید مگر اینکه دستور دیگری داده شود.

اثرات جانبی

داروها و عوارض جانبی احتمالی آنها می تواند افراد را به روش های مختلفی تحت تأثیر قرار دهد. موارد زیر برخی از عوارض جانبی شناخته شده مرتبط با این دارو است. فقط به این دلیل که یک عارضه جانبی در اینجا ذکر شده است، به این معنا نیست که همه افرادی که از این دارو استفاده می کنند، آن یا هر عارضه جانبی را تجربه خواهند کرد.

         • اختلالات روده مانند تهوع، استفراغ، سوزش سر دل، اسهال یا درد شکم.
         • سردرد.
         • سرگیجه.
         • تب (پیرکسیا).
         • درد در مفاصل (آرترالژی).
         • واکنش های پوستی مانند بثورات یا خارش.
         • بثورات پوستی آلرژیک شدید.
         • عفونت روده که منجر به التهاب پوشش روده می شود (کولیت کاذب غشایی – بخش هشدار بالا را ببینید).
         • اختلال در سطح سلول های خونی در خون.
بیشتر بخوانید
پیزوتیفن

درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیک ها گاهی اوقات می تواند باعث رشد بیش از حد سایر ارگانیسم هایی شود که به آنتی بیوتیک حساس نیستند، به عنوان مثال قارچ ها یا مخمرهایی مانند کاندیدا. این ممکن است گاهی باعث عفونت هایی مانند برفک دهان شود. اگر فکر می کنید در طول یا بعد از مصرف این آنتی بیوتیک دچار عفونت جدیدی شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی ذکر شده در بالا ممکن است شامل همه عوارض جانبی گزارش شده توسط سازنده دارو نباشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد سایر خطرات احتمالی مرتبط با این دارو، لطفاً اطلاعات ارائه شده همراه با دارو را بخوانید یا با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

نحوه ی تاثیرگذاری این دارو بر سایر داروها چگونه خواهد بود؟

قبل از شروع درمان با این دارو، مهم است که به پزشک یا داروساز خود بگویید چه داروهایی را مصرف می کنید، از جمله داروهایی که بدون نسخه خریداری شده اند و داروهای گیاهی. به طور مشابه، قبل از مصرف هر گونه داروی جدید در حین مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این ترکیب بی خطر است.

در گذشته، به زنانی که از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی مانند قرص یا پچ استفاده می‌کردند، توصیه می‌شد در حین مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند این و تا هفت روز پس از اتمام دوره، از یک روش اضافی پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم) استفاده کنند. با این حال، این توصیه اکنون تغییر کرده است. در حین مصرف یک دوره آنتی بیوتیک، دیگر نیازی به استفاده از روش اضافی پیشگیری از بارداری با قرص، چسب یا حلقه واژینال ندارید. این تغییر در توصیه ها به این دلیل است که تا به امروز هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند آنتی بیوتیک ها (به غیر از ریفامپیسین یا ریفابوتین) بر این داروهای ضد بارداری تأثیر می گذارند. این آخرین راهنمایی از دانشکده بهداشت جنسی و باروری است.

بیشتر بخوانید
فرق ریتالین با اتوموکستین: تفاوت دوز و موارد دیگر

با این حال، اگر قرص ضد بارداری مصرف می‌کنید و در اثر مصرف این آنتی‌بیوتیک دچار استفراغ یا اسهال می‌شوید، باید دستورالعمل‌های مربوط به استفراغ و اسهال را که در بروشور ارائه شده همراه با قرص‌هایتان شرح داده شده است، دنبال کنید.

آنتی بیوتیک های وسیع الطیف مانند سفادروکسیل ممکن است اثر داروهای ضد انعقاد را برای جلوگیری از لخته شدن خون افزایش دهند. وارفارین. اگر وارفارین مصرف می‌کنید، ممکن است پزشک بخواهد در طول مصرف این آنتی‌بیوتیک، زمان لخته شدن خون (INR) شما را بیشتر بررسی کند.

واکسن حصبه خوراکی (Vivotif) حداقل تا سه روز پس از اتمام دوره این آنتی بیوتیک نباید مصرف شود، زیرا آنتی بیوتیک می تواند این واکسن را کم اثر کند.

پروبنسید ممکن است سطح خونی سفادروکسیل را افزایش دهد.

سایر داروهای حاوی همان ماده فعال

کپسول سفادروکسیل فقط بدون نام تجاری، یعنی به عنوان داروی ژنریک موجود است.

آخرین به روز رسانی ۲۹.۰۵.۲۰۲۰

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید