سلامتی چیست؟

کلمه سلامت به حالتی از رفاه کامل عاطفی، ذهنی و جسمی اشاره دارد. مراقبت های بهداشتی برای کمک به افراد در این زمینه های کلیدی زندگی وجود دارد.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، هزینه های مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ ۳.۵ تریلیون دلار بود .

با این حال، با وجود این هزینه، مردم در ایالات متحده امید به زندگی کمتری نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته دارند. این به دلیل عوامل مختلفی از جمله دسترسی به مراقبت های بهداشتی و انتخاب سبک زندگی است.

سلامتی برای کنترل استرس و داشتن یک زندگی طولانی تر و فعال تر نقش اساسی دارد. در این مقاله معنای سلامتی، انواع سلامتی که یک فرد باید در نظر بگیرد و نحوه حفظ سلامتی را توضیح می دهیم.

What is good health?

سلامتی چیست؟

در سال ۱۹۴۸، سازمان بهداشت جهانی (WHO) سلامت را با عبارتی تعریف کرد که مقامات مدرن هنوز هم از آن استفاده می کنند.

«سلامتی حالتی از رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی است و نه صرفاً فقدان بیماری یا ناتوانی».

در سال ۱۹۸۶، WHO توضیحات بیشتری ارائه کرد:

«منبعی برای زندگی روزمره، نه هدف زندگی. سلامتی یک مفهوم مثبت است که بر منابع اجتماعی و شخصی و همچنین ظرفیت‌های فیزیکی تأکید دارد.

این بدان معنی است که سلامت منبعی است برای حمایت از عملکرد یک فرد در جامعه گسترده تر، نه یک هدف. سبک زندگی سالم ابزاری را برای داشتن یک زندگی کامل با معنا و هدف فراهم می کند.

در سال ۲۰۰۹، محققانی که در The Lancet منتشر کردند ، سلامت را به عنوان توانایی بدن برای سازگاری با تهدیدات و ناتوانی های جدید تعریف کردند.

آنها این تعریف را بر اساس این ایده استوار می کنند که در چند دهه گذشته علم مدرن با درک نحوه عملکرد آنها، کشف راه های جدید برای کند کردن یا متوقف کردن آنها، و اذعان به اینکه فقدان آسیب شناسی ممکن نیست، گام های مهمی در آگاهی از بیماری ها برداشته است. .

سلامت روانی و جسمی احتمالاً دو نوع بهداشتی هستند که اغلب مورد بحث قرار می گیرند.

سلامت معنوی، عاطفی و مالی نیز به سلامت کلی کمک می کند. متخصصان پزشکی این موارد را با کاهش سطح استرس و بهبود سلامت ذهنی و جسمی مرتبط می دانند.

به عنوان مثال، افرادی که از سلامت مالی بهتری برخوردارند، ممکن است کمتر در مورد مسائل مالی نگران باشند و ابزاری برای خرید منظم مواد غذایی تازه داشته باشند. کسانی که از سلامت معنوی خوبی برخوردار هستند ممکن است احساس آرامش و هدفمندی داشته باشند که سلامت روانی را تقویت می کند.

نابرابری های بهداشتی بر همه ما به طور متفاوتی تأثیر می گذارد.

سلامت جسمانی

فردی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار است احتمالاً عملکردها و فرآیندهای بدنی در اوج کار خود دارد.

این نه تنها به دلیل عدم وجود بیماری است. ورزش منظم، تغذیه متعادل و استراحت کافی همگی به سلامتی کمک می کنند. افراد برای حفظ تعادل، در صورت لزوم، درمان دارویی دریافت می کنند.

بهزیستی جسمانی شامل دنبال کردن یک سبک زندگی سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری است. به عنوان مثال، حفظ آمادگی جسمانی می‌تواند از استقامت تنفس و عملکرد قلب، قدرت عضلانی، انعطاف‌پذیری و ترکیب بدن فرد محافظت و توسعه دهد.

مراقبت از سلامت و تندرستی همچنین شامل کاهش خطر آسیب یا مشکل سلامتی است، مانند:

 • به حداقل رساندن خطرات در محل کار
 • استفاده از روش های پیشگیری از بارداری هنگام رابطه جنسی
 • رعایت بهداشت موثر
 • اجتناب از مصرف دخانیات، الکل یا مواد مخدر غیرقانونی
 • مصرف واکسن های توصیه شده برای شرایط یا کشور خاصی در هنگام سفر

سلامت جسمانی خوب می‌تواند همراه با سلامت روانی برای بهبود کیفیت زندگی کلی افراد کار کند.

برای مثال، بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸، بیماری‌های روانی، مانند افسردگی، ممکن است خطر اختلالات مصرف مواد را افزایش دهند . این می تواند بر سلامت جسمانی تأثیر منفی بگذارد.

سلامت روان

طبق گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، سلامت روان به رفاه عاطفی، اجتماعی و روانی فرد اشاره دارد. سلامت روان به اندازه سلامت جسمانی به عنوان بخشی از یک سبک زندگی کامل و فعال مهم است.

تعریف سلامت روان سخت تر از سلامت جسمانی است زیرا بسیاری از تشخیص های روانشناختی به درک فرد از تجربه خود بستگی دارد.

با این حال، با پیشرفت در آزمایش، پزشکان اکنون می توانند برخی از علائم فیزیکی برخی از انواع بیماری های روانی را در سی تی اسکن و آزمایش های ژنتیکی شناسایی کنند.

سلامت روانی خوب تنها با نبود افسردگی، اضطراب یا اختلال دیگری طبقه بندی نمی شود. همچنین به توانایی فرد بستگی دارد:

 • از زندگی لذت ببر
 • پس از تجارب سخت به عقب برگردید و خود را با ناملایمات وفق دهید
 • عناصر مختلف زندگی مانند خانواده و امور مالی را متعادل کنید
 • احساس امنیت و آرامش کنید
 • به پتانسیل کامل خود دست پیدا کنند

سلامت جسمی و روانی پیوندهای قوی دارند. به عنوان مثال، اگر یک بیماری مزمن بر توانایی فرد برای انجام وظایف منظم خود تأثیر بگذارد، ممکن است منجر به افسردگی و استرس شود. این احساسات می تواند به دلیل مشکلات مالی یا مشکلات حرکتی باشد.

یک بیماری روانی، مانند افسردگی یا بی اشتهایی، می تواند بر وزن بدن و عملکرد کلی تأثیر بگذارد.

مهم است که به “سلامت” به عنوان یک کل نگاه کنیم، نه به عنوان یک سری عوامل جداگانه. همه انواع سلامت با هم مرتبط هستند و افراد باید بهزیستی و تعادل کلی را به عنوان کلید سلامتی خوب هدف قرار دهند.

در اینجا بدانید که چگونه سلامت روان می تواند بر سلامت جسمانی تأثیر بگذارد.

عواملی برای سلامتی

سلامتی به طیف وسیعی از عوامل بستگی دارد.

عوامل ژنتیکی

انسان با ژن های مختلفی به دنیا می آید. در برخی افراد، یک الگوی ژنتیکی یا تغییر غیرمعمول می تواند منجر به سطح سلامتی کمتر از حد مطلوب شود. افراد ممکن است ژن هایی را از والدین خود به ارث ببرند که خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می دهد.

فاکتورهای محیطی

عوامل محیطی در سلامت نقش دارند. گاهی اوقات، محیط به تنهایی برای تأثیرگذاری بر سلامت کافی است. در مواقع دیگر، یک محرک محیطی می تواند باعث بیماری در فردی شود که خطر ژنتیکی یک بیماری خاص را افزایش می دهد.

دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی نقش مهمی ایفا می‌کند، اما WHO پیشنهاد می‌کند که عوامل زیر ممکن است تأثیر مهم‌تری بر سلامت داشته باشند:

 • جایی که یک فرد زندگی می کند
 • وضعیت محیط اطراف
 • ژنتیک
 • درآمد آنها
 • سطح تحصیلات آنها
 • وضعیت شغلی

می توان این موارد را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • محیط اجتماعی و اقتصادی: این ممکن است شامل وضعیت مالی یک خانواده یا جامعه و همچنین فرهنگ اجتماعی و کیفیت روابط باشد.
 • محیط فیزیکی: این شامل میکروب هایی است که در یک منطقه وجود دارد و همچنین میزان آلودگی.
 • ویژگی ها و رفتارهای یک فرد: ترکیب ژنتیکی و انتخاب سبک زندگی فرد می تواند بر سلامت کلی او تأثیر بگذارد.

بر اساس برخی مطالعات، هرچه وضعیت اجتماعی-اقتصادی یک فرد (SES) بالاتر باشد، احتمال بیشتری دارد که از سلامتی خوب برخوردار باشد، تحصیلات خوب داشته باشد، شغلی با درآمد خوب داشته باشد و در مواقع بیماری یا آسیب از عهده مراقبت های بهداشتی خوب برآید.

آنها همچنین معتقدند که افرادی که دارای وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین هستند، بیشتر به دلیل زندگی روزمره، مانند مشکلات مالی، اختلالات زناشویی و بیکاری، استرس را تجربه می کنند.

عوامل اجتماعی نیز ممکن است بر خطر ابتلا به سلامت ضعیف برای افراد دارای SES پایین تأثیر بگذارد، مانند به حاشیه راندن و تبعیض.

SES پایین اغلب به معنای کاهش دسترسی به مراقبت های بهداشتی است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ در Frontiers in Pharmacology نشان داد که مردم کشورهای توسعه یافته با خدمات بهداشتی همگانی امید به زندگی بیشتری نسبت به کشورهای توسعه یافته بدون مراقبت های بهداشتی همگانی دارند.

مسائل فرهنگی می تواند بر سلامت تأثیر بگذارد. سنت ها و آداب و رسوم یک جامعه و واکنش خانواده به آن ها می تواند تاثیر خوب یا بدی بر سلامت داشته باشد.

بر اساس مطالعه هفت کشور ، محققان افرادی را در کشورهای منتخب اروپایی مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند افرادی که رژیم غذایی سالمی داشتند، میزان مرگ و میر آنها در ۲۰ سال کمتر بود.

این مطالعه نشان داد که افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند نسبت به افرادی که به طور منظم فست فود مصرف می کنند، احتمال بیشتری دارد که مقادیر زیادی میوه، سبزیجات و زیتون مصرف کنند.

این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می کردند، میزان مرگ و میر ناشی از همه علل ۱۰ ساله کمتری داشتند. طبق گزارش مجله بین المللی تحقیقات محیطی و سلامت عمومی ، این رژیم غذایی می تواند به محافظت از قلب فرد کمک کند و خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله دیابت نوع ۲، سرطان و بیماری هایی که باعث از بین رفتن مغز و اعصاب می شود را کاهش دهد.

اینکه چگونه یک فرد استرس را مدیریت می کند، بر سلامت او نیز تأثیر می گذارد. طبق گزارش موسسه ملی سلامت روان ، افرادی که سیگار می کشند، الکل می نوشند یا داروهای غیرقانونی برای مدیریت موقعیت های استرس زا مصرف می کنند، نسبت به افرادی که استرس را از طریق رژیم غذایی سالم، تکنیک های تمدد اعصاب و ورزش مدیریت می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات سلامتی هستند.

حفظ سلامتی

بهترین راه برای حفظ سلامتی، حفظ آن از طریق یک سبک زندگی سالم است، نه صبر کردن تا بیماری یا ناتوانی برای رفع مشکلات سلامتی. مردم از نام سلامتی برای توصیف این وضعیت مستمر بهبود رفاه استفاده می کنند.

WHO سلامتی را به شرح زیر تعریف می کند:

«تندرستی وضعیت مطلوب سلامت افراد و گروه‌ها است. دو دغدغه کانونی وجود دارد: تحقق کاملترین پتانسیل یک فرد از نظر جسمی، روانی، اجتماعی، معنوی و اقتصادی، و ایفای نقش ها و انتظارات فرد در خانواده، اجتماع، محل عبادت و سایر محیط ها.

سلامتی آگاهی فعال و مشارکت در اقداماتی را که سلامت را حفظ می کند، هم به عنوان فرد و هم در جامعه ارتقا می دهد. حفظ تندرستی و سلامت مطلوب یک تعهد مادام العمر و روزانه است.

مراحلی که می تواند به افراد در رسیدن به تندرستی کمک کند عبارتند از:

 • خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی از منابع طبیعی تا حد امکان
 • طبق انجمن قلب آمریکا، هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​تا بالا انجام دهید.
 • غربالگری برای بیماری هایی که ممکن است خطرآفرین باشد
 • یادگیری مدیریت استرس به طور موثر
 • درگیر شدن در فعالیت هایی که هدف را فراهم می کند
 • ارتباط با افراد دیگر و مراقبت از آنها
 • حفظ نگرش مثبت به زندگی
 • تعریف یک نظام ارزشی و اجرای آن

تعریف اوج سلامت بسیار فردی است، همانطور که یک فرد ممکن است برای رسیدن به آن قدم بردارد. هر فردی اهداف سلامتی متفاوتی دارد و راه های مختلفی برای دستیابی به آنها دارد.

ممکن است به طور کلی اجتناب از بیماری امکان پذیر نباشد. با این حال، یک فرد باید تا آنجا که می تواند برای توسعه انعطاف پذیری و آماده سازی بدن و ذهن برای مقابله با بیماری ها در زمان بروز آنها تلاش کند.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه