برای شروع، این چیزی شبیه به سلامت روان نیست. روانشناس دارای مجوز می گوید: در حالی که این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، سلامت عاطفی “بر هماهنگی با احساسات، آسیب پذیری و اصالت ما تمرکز می کند.” جولی فراگا، PsyD.

داشتن سلامت عاطفی خوب یکی از جنبه های اساسی پرورش انعطاف پذیری، خودآگاهی و رضایت کلی است.

به خاطر داشته باشید که داشتن سلامت عاطفی خوب به این معنا نیست که همیشه خوشحال هستید یا عاری از احساسات منفی هستید. این در مورد داشتن مهارت ها و منابع برای مدیریت فراز و نشیب های زندگی روزمره است.

در عمل چگونه به نظر می رسد؟

در اینجا به چند نمونه رایج از سلامت عاطفی خوب و تأثیری که می تواند داشته باشد نگاهی می اندازیم.

۱. توجه به احساسات ناراحت کننده هنگام بروز آنها

این به شما امکان می دهد آنها را نام ببرید و آنها را به روش های سالم پردازش کنید. به عنوان مثال، ممکن است ترجیح دهید دلسوزانه با کسی که شما را آزار داده یا عصبانی کرده است، به جای سرزنش کردن با او روبرو شوید. یا شاید تصمیم بگیرید که در محل کار یا با عزیزان خود حد و مرزهای سالمی را تعیین کنید.

سلامت عاطفی: چرا به اندازه سلامت جسمانی مهم استhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

۲. گرفتن خود قضاوتی

به گفته فراگا، این به معنای تبدیل آن صدای انتقادی درونی به فرصتی برای عشق به خود و شفقت است.

بیشتر بخوانید
علائم و نشانه های نارساخوانی چیست؟

به عنوان مثال، وقتی متوجه شدید که درگیر خودگویی منفی هستید، ممکن است بپرسید:

  • “اگر فرزند، شریک زندگی یا بهترین دوستم اینگونه با من صحبت می کرد، من چگونه پاسخ می دادم؟”
  • چه چیزی برای من چالش برانگیز است که با خودم همانطور رفتار کنم که با دیگران رفتار می کنم؟

۳. کنجکاوی

فراگا می گوید، سلامت عاطفی زمانی شکوفا می شود که در مورد افکار، رفتارها و احساسات خود کنجکاو باشید و چرا آنها ممکن است در زمان های خاصی ایجاد شوند.

مهم است که بتوانید از خود بپرسید: “چرا من اینگونه واکنش نشان می دهم؟” یا “چه چیزی در گذشته من وجود دارد که ممکن است من را وادار به واکنش شدید نسبت به x، y و z کند؟”

چرا اینقدر مهم است؟

کار بر روی سلامت عاطفی ما به اندازه مراقبت از سلامت جسمانی مهم است.

و این کار با:

  • تاب آوری در برابر استرس. پژوهش نشان می دهد که پریشانی عاطفی با تأثیر بر سیستم ایمنی بدن شما را در برابر بیماری های جسمی آسیب پذیرتر می کند.
  • روابط عمیق تر وقتی به مهارت‌های مدیریت احساسات خود مجهز شده باشید، برقراری ارتباط با دیگران و نشان دادن همدلی و شفقت بیشتر برای شما آسان‌تر می‌شود. همچنین بهتر می توانید مشاجره کنید و از طریق احساسات خود صحبت کنید.
  • عزت نفس بالاتر. افکار، احساسات و تجربیات شما بر احساس شما نسبت به خودتان تأثیر می گذارد. سلامت عاطفی خوب به شما کمک می کند علیرغم چالش ها بهترین ها را در خود ببینید.
  • انرژی بیشتر. داشتن نگرش مثبت باعث می شود احساس انرژی بیشتری داشته باشید و به شما کمک می کند تمرکز کنید و واضح تر فکر کنید، در حالی که سلامت عاطفی ضعیف منابع ذهنی شما را تحلیل می برد و منجر به فرسودگی می شود.
بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد کمرویی بدانید

چگونه می توانم سلامت عاطفی خود را بهبود بخشم؟

سلامت عاطفی بیشتر یک فرآیند است تا یک هدف. و به احتمال زیاد در حال انجام برخی کارها هستید که به تقویت سلامت عاطفی شما کمک می کند.

همانطور که این نکات را مرور می کنید، به یاد داشته باشید که سلامت عاطفی این نیست که همیشه در خلق و خوی خوب باشید. این در مورد تجهیز خود برای مقابله با خوب، بد، و هر چیزی در این بین است.

۱. تنظیم هیجانی را تمرین کنید

فراگا توصیه می‌کند که احساسات می‌توانند و گاهی اوقات بهترین‌ها را برای شما به ارمغان می‌آورند، اما یادگیری استراتژی‌های مقابله برای تعدیل آنها می‌تواند به شما کمک کند به جای واکنش به موقعیت‌های ناراحت‌کننده واکنش نشان دهید.

بیشتر بخوانید
آیخموفوبیا: ترس از اجسام تیز

راهبردهای مقابله می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مراقبه
  • روزنامه نگاری
  • گوش دادن به موسیقی
  • صحبت با یک درمانگر

۲. ورزش کنید

اگر در محل کار یا خانه دچار استرس شدید، ورزش منظم ممکن است غیرممکن به نظر برسد. فراگا می گوید، اما وقت گذاشتن برای فعالیت بدنی می تواند سلامت عاطفی و جسمی شما را تغذیه کند.

سعی کنید ۳۰ دقیقه در روز را به نوعی فعالیت بدنی اختصاص دهید. اگر وقتتان کم است، ۱۰ یا ۱۵ دقیقه زمان برای پیاده روی سریع پیدا کنید.

۳. ارتباطات اجتماعی را تقویت کنید

پیوندهای شما با دیگران می تواند تأثیرات قدرتمندی بر سلامت عاطفی و جسمی شما داشته باشد. در ارتباط ماندن با عزیزانتان می‌تواند زمانی که چالش‌ها را پشت سر می‌گذارید، یک بافر ایجاد کند،

با گذراندن وقت با دوستان نزدیک و خانواده، چه به صورت حضوری یا تلفنی، این ارتباطات را تقویت کنید.

۴. مراقب باشید

بدن در حال رشد از پژوهش ذهن آگاهی را با واکنش عاطفی کمتر و رضایت بیشتر از رابطه پیوند می دهد.

ذهن آگاهی می تواند به سادگی تمرکز بر یک چیز در یک زمان، تلاش برای سم زدایی در شبکه های اجتماعی، یا تبدیل کارهای خانه به یک استراحت ذهنی باشد. نکته این است که با تمرین ذهن آگاهی خود سازگار باشید و حتی چند دقیقه را به چیزی که از آن لذت می برید اختصاص دهید.

بیشتر بخوانید
ارتینگ: کاوش علم زمین و مزایای پشت آن

۵. خواب با کیفیت داشته باشید

فدا کردن خواب شما را در برابر استرس و اضطراب آسیب پذیرتر می کند.

یک مطالعه ۲۰۱۸ دریافتند که کم خوابی منجر به افکار منفی تکراری تر می شود. خستگی بیش از حد می تواند شما را از نظر احساسی واکنش پذیرتر کند. این واکنش عاطفی می تواند بر دیدگاه، عملکرد و روابط شما تأثیر منفی بگذارد.

اطمینان حاصل کنید که با زمان خواب و بیداری خود سازگار هستید و همچنین محیط اتاق خواب خود را بهینه کنید تا به اندازه کافی استراحت کنید.

خلاصه

سلامت عاطفی خوب برای بهزیستی کلی شما بسیار مهم است. اگر احساس می‌کنید افکار و احساسات شما بهترین‌ها را به دست می‌آورند، مراقبت از نیازهای اصلی‌تان – مانند خواب و ارتباط با عزیزانتان – می‌تواند به شما کمک کند.

اگر به نظر نمی رسد که این کار را انجام دهد، کار با یک درمانگر یا یک متخصص سلامت روان دیگر را در نظر بگیرید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا به وضوح جنبه های سلامت عاطفی خود را که می خواهید بهبود ببخشید شناسایی کنید و به شما کمک کنند تا برنامه ای داشته باشید.
Source link