سلامت چشم و بینایی: آناتومی چشم، ۱۱ بیماری چشم

چشمان شما اندام های پیچیده ای با بخش های زیادی هستند که باید با هم کار کنند تا دید واضحی ایجاد کنند. برای دریافت یک نمای کلی از آناتومی چشم و آشنایی با شرایط رایج چشم، ادامه مطلب را بخوانید.

قسمت هایی از چشم

قسمت های اصلی  چشم شما  در زیر لیست شده است. مشکلات یا عملکرد نادرست در قسمت های مختلف چشم شما می تواند باعث بسیاری از بیماری های رایج چشم شود.

قرنیه

قرنیه  بخشی از چشم شماست که به تمرکز نور کمک می کند .

مجرای اشک

منافذ مجرای اشک در پلک بالا و پایین در گوشه داخلی هر چشم قرار دارند. اشک عمدتاً توسط غده اشکی تولید می شود و از پلک بیرونی و بالایی روی سطح چشم پخش می شود. اشک قرنیه شما را روغن کاری کرده و  از زباله پاک می کند . مجاری اشک اشک را تخلیه می کند.

سلامت چشم و بینایی: آناتومی چشم، 11 بیماری چشم، ...healthline.comhttps://www.healthline.com › چشم...

عنبیه و مردمک چشم

قسمت رنگی چشم شما  عنبیه است . این ساختاری است که شامل ماهیچه‌هایی است که مردمک را کنترل می‌کنند، که روزنه وسط چشم شما است. عنبیه میزان نوری که از مردمک وارد می شود را کنترل می کند.

لنز و شبکیه چشم

عدسی  پشت  مردمک است. نور را بر روی شبکیه، سلول های حساس به نور در پشت کره چشم متمرکز می کند. شبکیه  تصاویر را به سیگنال های  الکتریکی تبدیل می کند که به عصب بینایی شما ارسال می شود.

عصب باصره

عصب  بینایی  یک دسته ضخیم از رشته های عصبی است که به پشت چشم شما متصل شده است. این اطلاعات بصری را از شبکیه به  مغز شما منتقل می کند .

عیوب انکساری

وقتی چشمان شما نور را به درستی متمرکز نکنند،  تاری دید را تجربه خواهید کرد . انواع عیوب انکساری عبارتند از:

  • نزدیک بینی (نزدیک بینی) ، یعنی زمانی که اجسام دور تار به نظر می رسند
  • دوربینی (دوربینی) ، که زمانی است که اشیاء نزدیک تار به نظر می رسند
  • آستیگماتیسم ، که می تواند منجر به تاری دید شود، زیرا قرنیه شما کاملاً شکل نیست تا نور را به چشم شما هدایت کند.
  • پیرچشمی ، دوربینی است که به دلیل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی عدسی چشم شما به دلیل افزایش سن ایجاد می شود.

معمولاً عینک، کنتاکت یا جراحی می‌تواند این مشکلات را اصلاح کند.

گلوکوم

گلوکوم  افزایش فشار مایع داخل چشم شما است. این می تواند باعث آسیب عصب بینایی شود. گلوکوم یکی از علل شایع  نابینایی است .

با توجه به موسسه ملی چشم ، خطر گلوکوم شما بیشتر است اگر:

  • بالای ۴۰ سال سن دارند
  • اسپانیایی تبار، لاتین تبار یا آمریکایی آفریقایی تبار هستند
  • سابقه خانوادگی این بیماری را دارند

آب مروارید

آب  مروارید  کدر شدن عدسی است که باعث تاری دید یا رنگی شدن دید می شود. افراد مبتلا به آب مروارید اغلب گزارش می دهند که “هاله” اطراف اشیایی را که به آنها نگاه می کنند، به خصوص در شب می بینند. این عارضه بیشتر در افراد مسن دیده می شود.

آب مروارید را می توان با جراحی که عدسی آسیب دیده را با  عدسی مصنوعی جایگزین می کند، درمان کرد .

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)

AMD  آسیب تدریجی به سلول های ماکولا، که بخشی از شبکیه است، است. این عارضه در افراد ۵۵ سال و بالاتر شایع است  .

AMD باعث تاری دید به خصوص در مرکز میدان دید می شود. با توجه به   مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، AMD شایع ترین علت نابینایی و از دست دادن بینایی در افراد ۶۵ سال و بالاتر در ایالات متحده است.

آمبلیوپی

آمبلیوپی معمولا به عنوان ” تنبلی چشم ” شناخته می شود. زمانی اتفاق می‌افتد که بینایی در چشم‌ها به‌درستی رشد نکرده باشد و مغز با دید بهتری چشم را ترجیح دهد.

این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که یکی از چشم‌ها در طول سال‌های حساس از تولد تا ۶ سالگی مانع از تولید تصاویر واضح شود. یک چشم ممکن است تحت تأثیر مشکلاتی مانند  افتادگی پلک ، تومور یا ناهماهنگی ( استرابیسم ) باشد که در سنین پایین اصلاح نمی‌شوند.

اگر یک کودک خردسال مشکلات بینایی داشته باشد یا اگر چشمانش در یک راستا قرار نگیرد، بسیار مهم است که چشم پزشک آنها را ارزیابی کند تا اطمینان حاصل شود که این بیماری به درستی تشخیص داده شده و درمان می شود.

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی  آسیب به عروق خونی شبکیه به دلیل دیابت است. باعث ایجاد  لکه های تاری  یا تیره در میدان بینایی می شود و در نهایت می تواند منجر به نابینایی شود.

بهترین راه برای جلوگیری از این عارضه این است که قند خون خود را مدیریت کنید و هر سال برای  معاینه اتساع چشم به چشم پزشک مراجعه کنید . مراقبت مناسب می تواند عوارض را کاهش دهد.

جدا شدن یا پارگی شبکیه

هنگامی که شبکیه از پشت چشم شما جدا می شود،  شبکیه جدا شده نامیده می شود . این باعث تاری دید و از دست دادن جزئی یا کامل بینایی می شود و باید به عنوان یک فوریت پزشکی درمان شود.

سندرم چشم خشک

خشکی چشم  کمبود اشک است. معمولاً به دلیل مشکل در مجاری اشک، پلک ها یا تشکیل اشک (مانند تولید کم یا تبخیر خیلی سریع) است. همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد. این وضعیت می تواند باعث  درد  و تاری دید شود.

خلاصه

چشمان شما پیچیده است و دانستن قسمت های مختلف و نحوه عملکرد آنها مهم است.

دانستن اینکه هر قسمت چگونه کار می‌کند می‌تواند به شما کمک کند  مشکلات بینایی  و علائم بیماری‌های رایج چشمی را بشناسید تا بتوانید زودتر درمان شوید و سلامت چشم خود را حفظ کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه