سندرم تورچ TORCH چیست؟

سندرم TORCH ممکن است مانند یک بیماری به نظر برسد، اما در واقع مخفف گروهی از بیماری های عفونی است که می تواند مشکلاتی را برای جنین شما ایجاد کند – برخی از آنها جدی است:

تیاکسوپلاسموز

Oعوامل دیگر (از جمله HIV، سیفلیس، واریسلا و بیماری پنجم)

R آرتو بگو

C سییتومگالوویروس

 H هرپس سیمپلکس

چیست؟

اگر در دوران بارداری به یکی از عفونت های TORCH مبتلا شده اید و از طریق خون شما به جنین شما سرایت می کند، آنها نیز می توانند به آن مبتلا شوند. و از آنجایی که آنها هنوز در رحم شما در حال رشد هستند، سیستم ایمنی بدن آنها به احتمال زیاد قادر به مبارزه با آن نخواهد بود.

اگر بیماری در بدن آنها باقی بماند، ممکن است اندام های آنها به درستی رشد نکند. اینکه کودک شما چقدر بیمار می شود به چیزهای مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چه وضعیتی دارد و تا چه حد در رشد خود است. اما تعدادی از مشکلات ممکن است رخ دهد – از زردی (پوست یا چشم‌های مایل به زرد) و مشکلات شنوایی تا سقط جنین و مرده‌زایی.

توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز نادر است و توسط یک انگل ایجاد می شود. این انگل معمولاً از طریق دهان وارد بدن شما می شود، بنابراین می توانید با خوردن غذاهایی مانند گوشت نیم پز به این بیماری مبتلا شوید. اگر شما آلوده هستید، می توانید عفونت را به جنین خود منتقل کنید.مشکلاتی که کودک شما در صورت مواجهه با توکسوپلاسموز ممکن است داشته باشد عبارتند از:

 • ضربه مغزی
 • التهاب قسمت هایی از چشم که می تواند باعث نابینایی شود
 • تأخیر در توانایی استفاده از عضلات (حرکتی) و سایر زمینه های رشد
 • تشنج
 • مایعات بیش از حد در مغز (هیدروسفالی)

برای کاهش احتمال ابتلا به توکسوپلاسموز:

 • گوشت نیم پز یا تخم مرغ خام نخورید.
 • دور از بستر گربه و مدفوع گربه نگهداری شود.
 • از حشراتی مانند مگس ها که در اطراف مدفوع گربه بوده اند خودداری کنید.
بیشتر بخوانید
آدرنارک در پسران و دختران نوجوان چیست؟

سایر نمایندگان

از جمله عوامل دیگری که در سندرم TORCH گنجانده شده اند HIV، بیماری پنجم، سیفلیس و ویروس واریسلا زوستر هستند.

اچ‌آی‌وی. تقریباً تمام کودکان زیر ۱۳ سال ایالات متحده که مبتلا به HIV هستند، آن را در دوران بارداری از مادران خود دریافت کرده اند. اگر HIV مثبت هستید، ممکن است آزمایش‌ها نشان ندهند که کودک شما در بدو تولد به آن مبتلا شده است، اما می‌تواند دیرتر، حتی پس از ۶ ماهگی ظاهر شود. آنها ممکن است علائمی مانند تاخیر در رشد، ذات الریه، یا تورم غدد لنفاوی و شکم داشته باشند.اگر مبتلا به HIV هستید و باردار هستید یا قصد بارداری دارید، داروهای ضد رتروویروسی می توانند به کاهش شانس انتقال ویروس به جنین کمک کنند.سیفلیس زنان باردار در مرحله اول یا دوم این بیماری مقاربتی (STD) در صورت عدم درمان در ۷۵ درصد موارد آن را به نوزادان خود منتقل می کنند.

سیفلیس توسط باکتری ایجاد می شود و می تواند مشکلات جدی در طول رشد کودک ایجاد کند. بسیاری از نوزادانی که قبل از تولد به آن مبتلا می شوند، به طور کامل زنده نمی مانند یا مدت کوتاهی پس از تولد خواهند مرد. تقریبا نیمی از نوزادان مرده به دنیا می آیند.

نوزادانی که با سیفلیس متولد می شوند ممکن است استخوان های بد شکل، کم خونی، مننژیت، بثورات پوستی و مشکلات عصبی داشته باشند که می تواند باعث نابینایی و ناشنوایی شود. اگر باردار هستید، باید آزمایش سیفلیس بدهید. در صورت مثبت بودن تست، پزشک می تواند آن را با آنتی بیوتیک درمان کند.

بیماری پنجم این بیماری توسط پاروویروس B19 ایجاد می شود. این به ندرت برای زنان باردار یا نوزادان آنها مشکل ایجاد می کند. حدود نیمی از زنان در برابر این ویروس مصون هستند، بنابراین نوزادان آنها به بیماری پنجم مبتلا نمی شوند. نوزادانی که این کار را می کنند ممکن است به کم خونی مبتلا شوند. در کمتر از ۵ درصد مواقع زنان مشکلاتی دارند که باعث سقط جنین آنها می شود.از آنجایی که هیچ واکسن یا دارویی برای پیشگیری از بیماری پنجم وجود ندارد، شستن مرتب دست ها با آب و صابون بسیار مهم است و از حضور در اطراف افراد بیمار خودداری کنید. اگر باردار هستید، در مورد خطرات آن با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
عوارض آبله مرغان: چه کسانی در معرض خطر هستند؟

واریسلا. آبله مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود و همچنین باعث ایجاد سندرم واریسلا مادرزادی در نوزادان می شود. بعید است که واریسلا را به کودک خود منتقل کنید. حتی اگر در دوران بارداری آبله مرغان داشته باشید، باز هم تنها ۲ درصد احتمال دارد که آن را منتقل کنید.

با این حال، نوزادانی که با آبله مرغان مادرزادی متولد می شوند، ممکن است دارای نقایص مادرزادی باشند. اگر هرگز آبله مرغان نگرفته اید و هرگز واکسینه نشده اید، باید حداقل یک ماه قبل از برنامه ریزی برای بارداری واکسینه شوید. و اگر فکر می کنید در دوران بارداری در معرض آبله مرغان قرار گرفته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سرخجه

سرخجه که به سرخک آلمانی نیز معروف است، یک بیماری مسری است که توسط یک ویروس ایجاد می شود. اگر سرخجه بگیرید، احتمالاً تب خفیف، گلودرد و بثورات پوستی خواهید داشت. اگر باردار هستید و در سه ماهه اول بارداری به سرخجه مبتلا می شوید، به احتمال زیاد آن را به کودک خود منتقل خواهید کرد.این می تواند بسیار جدی باشد — ممکن است شما سقط جنین داشته باشید یا کودک شما ممکن است نقص های مادرزادی شدید داشته باشد.

بیشتر بخوانید
آیا کودکان می توانند زونا بگیرند؟

۳ ماه اول بارداری زمانی است که سرخجه می تواند بیشترین مشکلات را در رشد کودک شما ایجاد کند. به همین دلیل مهم است که اگر فکر می کنید ممکن است به آن مبتلا شده اید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

به دلیل واکسن سرخک، اوریون، سرخجه (MMR)، این بیماری در کودکان نادر است. تنها حدود ۳۰ تا ۶۰ مورد شناخته شده از آن در هر سال در ایالات متحده وجود دارد و کمتر از پنج نوزاد در سال با آن متولد می شوند.

هیچ درمانی برای سندرم سرخجه مادرزادی وجود ندارد، بنابراین پیشگیری مهم است. اگر به باردار شدن فکر می کنید و تاکنون واکسن MMR را تزریق نکرده اید، باید حداقل ۲۸ روز قبل از بارداری آن را دریافت کنید.

سیتومگالوویروس

سیتومگالوویروس که با نام CMV نیز شناخته می شود، یک عفونت در گروه ویروس هرپس است. و تخمین زده می شود که ۵۰٪ از بزرگسالان تا ۳۰ سالگی به آن مبتلا می شوند. هیچ درمانی برای CMV وجود ندارد، اما به خودی خود بهبود می یابد و مشکلات جدی ایجاد نمی کند – مگر اینکه باردار باشید.اگر باردار هستید، می توانید آن را به فرزند متولد نشده خود منتقل کنید. در واقع، CMV شایع ترین عفونت ویروسی است که در ایالات متحده به نوزادان منتقل می شود – حدود ۱ در هر ۱۵۰ تولد.

از هر ۵ نوزادی که با CMV مادرزادی متولد می‌شوند، ۱ نفر بیمار می‌شوند یا مشکلات طولانی‌مدتی ناشی از آن دارند، از جمله:

 • از دست دادن شنوایی و بینایی
 • زردی
 • اندازه تولد کوچک
 • مشکلات ریوی
 • تشنج
 • ضعف عضلانی
 • ناتوانی های ذهنی

هرپس سیمپلکس

مانند CMV، تبخال یک عفونت مادام العمر است، اما می تواند برای دوره های زمانی غیر فعال باشد. همچنین بسیار رایج است – بیش از ۵۰٪ از مردم در ایالات متحده تا زمانی که به ۲۰ سالگی می رسند به آن مبتلا می شوند.

بیشتر بخوانید
فنیل کتونوری (PKU) چیست

دو نوع تبخال وجود دارد: HSV-1، که می تواند باعث ایجاد تاول در اطراف دهان شود، اما می تواند به اندام تناسلی نیز منتقل شود. HSV-2 یک بیماری مقاربتی است که باعث تبخال تناسلی می شود و می تواند باعث ایجاد تاول یا زخم باز در ناحیه تناسلی یا مقعد شود. همچنین می تواند باعث تبخال دهان شود.شما می توانید تبخال را به طرق مختلف به کودک منتقل کنید:

 • آنها می توانند در حالی که در رحم هستند به ویروس مبتلا شوند. این نادر است.
 • ممکن است در حین زایمان دچار بیماری آلت تناسلی شوید. این رایج ترین راه آلوده شدن نوزادان است.
 • آنها همچنین می توانند در دوران نوزادی به تبخال مبتلا شوند.

بزرگترین خطر برای کودک شما در صورتی است که اولین شیوع تبخال خود را در دوران بارداری تجربه کنید. دلیلش این است که در طول اولین شیوع، ذرات بیشتری از ویروس را برای مدت زمان طولانی‌تری می‌ریزید. بدن شما آنتی‌بادی‌های کمتری برای مبارزه با ویروس نسبت به شیوع‌های آتی دارد.

اگر باردار هستید و در اواخر بارداری به تبخال مبتلا می شوید، احتمال انتقال آن به جنین می تواند بیشتر باشد. در مورد نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید. اگر زمانی که زمان زایمان فرزندتان فرا می رسد، شیوع فعالی دارید، ممکن است بهترین کار برای شما باشد که سزارین کنید و ممکن است لازم باشد اقدامات احتیاطی دیگری را انجام دهید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه