سندرم زجر تنفسی حاد ARDS – علائم و علل

بررسی اجمالی

سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) زمانی اتفاق می‌افتد که مایع در کیسه‌های هوایی کوچک و کشسان (آلوئول‌ها) در ریه‌ها جمع شود. این مایع از پر شدن ریه ها با هوای کافی جلوگیری می کند، که به این معنی است که اکسیژن کمتری به جریان خون شما می رسد. این امر اندام های شما را از اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد محروم می کند.

ARDS معمولاً در افرادی رخ می دهد که در حال حاضر به شدت بیمار هستند یا آسیب های قابل توجهی دارند. تنگی نفس شدید – علامت اصلی ARDS – معمولاً در عرض چند ساعت تا چند روز پس از آسیب یا عفونت ایجاد می شود.

بسیاری از افرادی که توسعه می یابند ARDS زنده نمان خطر مرگ با افزایش سن و شدت بیماری افزایش می یابد. از افرادی که زنده می مانند ARDS، برخی به طور کامل بهبود می یابند در حالی که برخی دیگر آسیب دائمی به ریه های خود می بینند.

علائم

علائم و نشانه های ARDS بسته به علت و شدت آن و همچنین وجود بیماری زمینه ای قلبی یا ریوی می تواند شدت آن متفاوت باشد. آنها عبارتند از:

 • تنگی نفس شدید
 • تنفس سخت و غیرعادی سریع
 • فشار خون پایین
 • گیجی و خستگی مفرط
بیشتر بخوانید
20 راه برای پاکسازی خلط و مخاط

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

ARDS معمولاً به دنبال یک بیماری یا آسیب جدی رخ می دهد و اکثر افرادی که تحت تأثیر قرار می گیرند قبلاً در بیمارستان بستری هستند.

علل

برونشیول ها و آلوئول ها

برونش ها، برونشیول ها و آلوئول ها

علت مکانیکی ARDS مایعی است که از کوچکترین رگ های خونی در ریه ها به داخل کیسه های هوایی ریز نشت می کند که در آن خون اکسیژن رسانی می شود. به طور معمول، یک غشای محافظ این مایع را در عروق نگه می دارد. با این حال، بیماری یا آسیب شدید می تواند باعث آسیب به غشاء شود و منجر به نشت مایع شود. ARDS.

علل زمینه ای ARDS عبارتند از:

 • سپسیس شایع ترین علت ARDS سپسیس، عفونت جدی و گسترده جریان خون است.
 • استنشاق مواد مضر. تنفس غلظت بالای دود یا دود شیمیایی می تواند منجر به این شود ARDSمانند استفراغ استنشاقی (استنشاق) یا دوره های نزدیک به غرق شدن.
 • پنومونی شدید. موارد شدید پنومونی معمولاً هر پنج لوب ریه را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • سر، قفسه سینه یا سایر آسیب های عمده. تصادفات، مانند سقوط یا تصادف اتومبیل، می تواند مستقیماً به ریه ها یا بخشی از مغز که تنفس را کنترل می کند آسیب برساند.
 • بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19). افرادی که مبتلا به کووید-۱۹ شدید ممکن است دچار شوند ARDS.
 • دیگران. پانکراتیت (التهاب پانکراس)، تزریق خون و سوختگی گسترده.
بیشتر بخوانید
بیماری های شایع تنفسی

عوامل خطر

اکثر افرادی که توسعه می یابند ARDS در حال حاضر به دلیل بیماری دیگری در بیمارستان بستری شده اند و بسیاری از آنها به شدت بیمار هستند. اگر عفونت گسترده ای در جریان خون خود داشته باشید (سپسیس) به ویژه در معرض خطر هستید.

افرادی که سابقه اعتیاد به الکل مزمن دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا هستند ARDS. همچنین احتمال مرگ آنها بیشتر است ARDS.

عوارض

اگر تو داری ARDS، می توانید مشکلات پزشکی دیگری را در حین بستری شدن در بیمارستان ایجاد کنید. شایع ترین مشکلات عبارتند از:

 • لخته شدن خون. درازکشیدن در بیمارستان در حالی که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کنید می تواند خطر ابتلا به لخته های خون را به خصوص در رگ های عمقی پاها افزایش دهد. اگر لخته ای در پای شما ایجاد شود، بخشی از آن می تواند جدا شود و به یک یا هر دو ریه شما برود (آمبولی ریه) – جایی که جریان خون را مسدود می کند.
 • سقوط ریه (پنوموتوراکس). در بیشتر ARDS در مواردی، از دستگاه تنفسی به نام ونتیلاتور برای افزایش اکسیژن در بدن و خروج مایع از ریه ها استفاده می شود. با این حال، فشار و حجم هوای ونتیلاتور می‌تواند گاز را مجبور کند از سوراخ کوچکی در قسمت بیرونی ریه عبور کند و باعث فروپاشی آن ریه شود.
 • عفونت ها از آنجایی که ونتیلاتور مستقیماً به لوله ای که در نای شما قرار داده شده است وصل می شود، این کار باعث می شود که میکروب ها راحت تر به ریه های شما آسیب برسانند.
 • اسکار (فیبروز ریوی). زخم و ضخیم شدن بافت بین کیسه های هوایی می تواند در عرض چند هفته پس از شروع بیماری رخ دهد ARDS. این کار ریه های شما را سفت می کند و جریان اکسیژن از کیسه های هوا به جریان خون را دشوارتر می کند.
بیشتر بخوانید
برونکوسکوپی

به لطف درمان های بهبود یافته، افراد بیشتری زنده می مانند ARDS. با این حال، بسیاری از بازماندگان در نهایت با اثرات بالقوه جدی و گاها پایدار مواجه می شوند:

 • مشکلات تنفسی. بسیاری از افراد با ARDS بسیاری از عملکرد ریه خود را در عرض چند ماه تا دو سال بهبود می بخشند، اما برخی دیگر ممکن است تا پایان عمر مشکلات تنفسی داشته باشند. حتی افرادی که عملکرد خوبی دارند معمولاً دچار تنگی نفس و خستگی می شوند و ممکن است برای چند ماه به اکسیژن مکمل در خانه نیاز داشته باشند.
 • افسردگی. اکثر ARDS بازماندگان همچنین گزارش می دهند که دوره ای از افسردگی را پشت سر گذاشته اند که قابل درمان است.
 • مشکلات حافظه و تفکر واضح. آرام بخش ها و سطوح پایین اکسیژن در خون می تواند منجر به از دست دادن حافظه و مشکلات شناختی پس از آن شود ARDS. در برخی موارد، اثرات ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد، اما در برخی دیگر، آسیب ممکن است دائمی باشد.
 • خستگی و ضعف عضلانی. حضور در بیمارستان و استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی می تواند باعث ضعیف شدن عضلات شما شود. همچنین ممکن است پس از درمان احساس خستگی زیادی کنید.
بیشتر بخوانید
19 درمان خانگی برای خلط

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه