سندرم کان

سندرم کان چیست؟

سندرم کان یک وضعیت هورمونی است که در آن یک یا هر دو غده فوق کلیوی بیش از حد طبیعی هورمون آلدوسترون تولید می کنند. آلدوسترون به تعادل سطح نمک و پتاسیم در بدن کمک می کند و به کنترل فشار خون کمک می کند.

سندرم کان باعث:

 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)، که می تواند بسیار شدید باشد
 • سطح پتاسیم خون کمتر از حد طبیعی است
 • افزایش حجم خون در بدن

سندرم کان به عنوان بیماری کان یا هیپرآلدوسترونیسم اولیه نیز شناخته می شود.

علائم سندرم کان چیست؟

شایع ترین علامت سندرم کان فشار خون بالا است که کنترل آن حتی با دارو دشوار است. برخی از افراد علائمی مانند:

 • سردرد
 • ضعف یا گرفتگی عضلات
 • حالت تهوع
 • تکرر ادرار
 • لمس قلب

اگر فشار خون بالا درمان و کنترل نشود، خطر ابتلا به سکته مغزی، بیماری قلبی یا بیماری کلیوی را افزایش می دهد.

چه چیزی باعث سندرم کان می شود؟

در حدود ۲ نفر از هر ۳ نفر، سندرم کان ایجاد می شود زیرا غدد آدرنال بیش از حد فعال می شوند و آلدوسترون بیش از حد تولید می کنند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث بی حسی و گزگز می شود؟

از هر ۳ نفر یک نفر دارای تومور خوش خیم (غیر سرطانی) در غده فوق کلیوی است. این تومورها به عنوان آدنوم شناخته می شوند و اغلب به طور تصادفی در طی یک اسکن برای بررسی یک موضوع نامربوط پیدا می شوند.

تعداد کمی از افراد یکی از گروهی از شرایط ژنتیکی ارثی به نام هیپرآلدوسترونیسم خانوادگی دارند. گاهی اوقات، سندرم کان توسط یک تومور سرطانی در غده فوق کلیوی ایجاد می شود.

علت هر چه باشد، آلدوسترون اضافی کلیه ها را تشویق می کند تا نمک را حفظ کنند و آن را از طریق ادرار دفع نکنند. اگر نمک را حفظ کنید، آب را نیز حفظ می کنید، بنابراین مقدار خون در بدن شما افزایش می یابد. این باعث فشار خون بالا می شود.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

فشار خون خود را به طور منظم چک کنید زیرا ممکن است تغییر کند. مطمئن شوید که در اسرع وقت درمان فشار خون بالا را دریافت می کنید.

از پزشک خود بخواهید غربالگری سندرم کان را در نظر بگیرد اگر:

 • شما در حال حاضر تحت درمان با داروهای فشار خون هستید و این کمکی نمی کند
 • سابقه خانوادگی فشار خون بالا دارید
 • شما در سن ۴۰ سالگی یا بیشتر دچار فشار خون شدید
 • آزمایش ها سطوح پایین پتاسیم را در خون شما نشان می دهند
بیشتر بخوانید
آنچه در مورد ترمیم فیستول آئورتوکاوال باید بدانید

سندرم کان چگونه تشخیص داده می شود؟

اغلب تشخیص سندرم کان دشوار است. با وجود درمان با چندین داروی مختلف فشار خون، اگر فشار خون بالا کاهش نیابد، پزشکان ممکن است به این بیماری مشکوک شوند.

اگر آنها مشکوک به سندرم کان هستند، پزشک شما را معاینه می کند و سابقه پزشکی شما را می گیرد. ممکن است به یک متخصص ارجاع داده شوید.

همچنین ممکن است پزشک آزمایش خون را برای بررسی سطح آلدوسترون و هورمون دیگری به نام رنین در خون شما تجویز کند. مهم است که قبل از انجام این آزمایش خون، دستورالعمل هایی را که پزشک یا آزمایشگاه به شما می دهد، دنبال کنید. حدود ۲ هفته قبل از آزمایش باید مصرف برخی داروها را قطع کنید.

بیشتر بخوانید
زغال فعال چگونه کار می کند

سایر آزمایشات برای این وضعیت عبارتند از:

 • آزمایش خون برای بررسی سطح نمک و کراتینین در خون
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن غدد فوق کلیوی
 • نمونه برداری از ورید آدرنال، جایی که نمونه خون از هر غده فوق کلیوی گرفته می شود تا میزان هورمون هایی که آنها تولید می کنند مقایسه شود.
 • آزمایشات ژنتیکی برای هیپرآلدوسترونیسم خانوادگی

سندرم کان چگونه درمان می شود؟

بهترین درمان برای سندرم کان به علت آن بستگی دارد.

اگر هر دو غده فوق کلیوی بیش فعال باشند، دارویی برای شما تجویز می شود تا اثر آلدوسترون بیش از حد را مسدود کند. رایج ترین دارو اسپیرونولاکتون است.

اگر این عارضه ناشی از تومور آدرنال باشد، برای انجام عمل جراحی برای برداشتن غده فوق کلیوی به جراح ارجاع داده می شوید. این عمل به عنوان آدرنالکتومی شناخته می شود. اگر تومور کوچک است و سرطانی نیست، ممکن است به شما عمل جراحی لاپاراسکوپی (چاله کلید) پیشنهاد شود. اگر تومور بسیار بزرگ باشد یا مشکوک به سرطانی باشد، احتمالاً جراحی باز انجام می شود که از طریق بریدگی در پشت، پهلو یا شکم انجام می شود. برای این کار یک بیهوشی عمومی خواهید داشت.

بیشتر بخوانید
بیماری سایبری: چیست، علائم، علل

اگر تومور خوش خیم آدرنال دارید اما نمی توانید جراحی کنید، باید بتوانید دارو مصرف کنید.

علت هرچه که باشد، هم دارو و هم جراحی در کاهش میزان آلدوسترون تولیدی شما بسیار موثر هستند. این اغلب فشار خون و خطر بیماری قلبی یا سکته را کاهش می دهد، اما نه همیشه.

آیا می توان از سندرم کان پیشگیری کرد؟

اگر می دانید که سندرم کان در خانواده شما وجود دارد، از پزشک خود در مورد آزمایش ژنتیک سوال کنید. اگر ژن معیوب هیپرآلدوسترونیسم خانوادگی دارید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند مصرف نمک را محدود کنید زیرا این می تواند شروع فشار خون بالا و سایر علائم را به تاخیر بیندازد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه