سنگ کیسه صفرا و داروهای کاهش دهنده کلسترول: آنچه باید بدانید

حمله کیسه صفرا ممکن است به طور ناگهانی همراه با درد شکمی رخ دهد که می تواند ۱ تا ۵ ساعت ادامه یابد. بعد از اینکه درد از بین رفت، ممکن است باشد هفته ها یا حتی ماه ها قبل از اینکه حمله دیگری را تجربه کنید یا علائم دیگری مانند تب، خارش پوست یا یرقان داشته باشید.

سنگ کیسه صفرا چیست؟

سنگ های صفراوی تکه هایی از مواد سخت شده – کلسترول یا بیلی روبین – هستند که در داخل کیسه صفرا تشکیل می شوند. اندازه سنگ ها از کوچکی به اندازه یک دانه شن تا بزرگی به اندازه یک سنگریزه متغیر است. ممکن است فقط یک سنگ کیسه صفرا داشته باشید، اما معمولاً چندین سنگ صفراوی دارید.

هنگامی که سنگ های صفراوی بزرگتر مجاری صفراوی را مسدود می کنند، باعث تجمع صفرا در کیسه صفرا می شوند (که به آن حمله کیسه صفرا نیز می گویند). ممکن است در هنگام حمله کیسه صفرا درد ناگهانی و بدتر در سمت راست بالای شکم خود را تجربه کنید. اکثر سنگ کیسه صفرا در افراد مسن دیده می شود که لزوماً علائمی ندارند.

سنگ کیسه صفرا و داروهای کاهش دهنده کلسترول: آنچه باید بدانید

اگر سنگ کیسه صفرا باعث درد و علائم دیگر می شود، ممکن است برای برداشتن آنها به جراحی نیاز داشته باشید. از طرف دیگر، اگر بدون علامت هستید، هیچ درمانی لازم نیست.

بیشتر بخوانید
سیروز پس از نکروز: علائم، علل، و درمان.

آیا کلسترول بالا باعث بیماری سنگ کیسه صفرا می شود؟

حدود یکی از هر  5 سنگ کیسه صفرا از کلسترول ساخته شده است. یکی از دلایل این است که وقتی کبد خود کلسترول زیادی تولید می کند، سنگ کیسه صفرا ایجاد می شود. صفرا نمی تواند کلسترول را به اندازه کافی سریع تجزیه کند، بنابراین کریستال هایی تشکیل می شوند که در نهایت به سنگ کیسه صفرا تبدیل می شوند.

یک مطالعه دریافتند که مردم کشورهای غربی بیشتر به سنگ‌های صفراوی کلسترولی مبتلا می شوند در حالی که مردم کشورهای آسیایی به سنگ‌های صفراوی بیلی روبین (که سنگ کیسه صفرا رنگدانه نیز نامیده می‌شود) تمایل دارند.

چه کسانی به دلیل کلسترول بالا بیشتر در معرض خطر سنگ کیسه صفرا هستند؟

محققان با تحقیقات خود دریافتند که مردم کشورهای غربی به طور کلی چربی بیشتری را از گوشت و غذاهای سرخ شده مصرف می کنند. از سوی دیگر، مردم کشورهای آسیایی کربوهیدرات بیشتری مصرف می کنند. داده ها حاکی از آن است که رژیم غذایی با کلسترول بالا ممکن است دلیل ایجاد سنگ های صفراوی کلسترولی باشد.

زنان احتمال بیشتری برای ابتلا به سنگ کیسه صفرا دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که استروژن، یک هورمون جنسی زنانه، می تواند سطح کلسترول را در بدن افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
اختلالات کبد و پانکراس: علائم و درمان

زنانی که از قرص های ضدبارداری ترکیبی و سایر درمان های جایگزین هورمونی حاوی استروژن (HRT) استفاده می کنند نیز در افزایش خطر ناشی از ارتباط استروژن و کلسترول هستند.

آیا استاتین ها به سنگ کیسه صفرا کمک می کنند؟

مطالعات نشان می دهند که استاتین ها ممکن است یک درمان بالقوه برای سنگ های صفراوی ساخته شده از کلسترول باشند. نحوه عملکرد استاتین ها با کاهش میزان کلسترول ساخته شده توسط کبد است.

هنگامی که کبد کلسترول کمتری تولید می کند، کلسترول کمتری – به ویژه کلسترول LDL – در خون گردش می کند.

هر دو مطالعات حیوانی و انسانی همچنین نشان داده اند که مقادیر متوسط ​​تا زیاد داروهای استاتین ممکن است در جلوگیری کردن یا حتی شکستن سنگ های صفراوی موجود که از کلسترول اضافی ساخته شده اند کمک کند.

استاتین ها ممکن است سنگ های صفراوی کلسترولی را حل کنند. هر چند یک جنبه منفی وجود دارد. این سنگ های کوچکتر ممکن است به پانکراس بروند و باعث پانکراتیت شوند.

به طور کلی، قبل از اینکه استاتین ها به طور گسترده برای درمان سنگ کیسه صفرا تجویز شوند، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

آیا می توانید با کاهش کلسترول به مشکلات کیسه صفرا کمک کنید؟

بله، ممکن است بتوانید با تغییر رژیم غذایی و ایجاد تغییرات دیگری در سبک زندگی خود، خطر ابتلا به سنگ های صفراوی کلسترولی را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید
دوره کمون هپاتیت C چقدر است؟

در اینجا چند گزینه خاص وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید:

انتخاب های غذایی

خوردن غذاهایی که دارای چربی های اشباع شده بالایی هستند، سطح کلسترول شما را افزایش می دهد، بنابراین اجتناب از این غذاها ممکن است به کاهش آن کمک کند. به نوبه خود،به کاهش سطح کلسترول  و کم کردن خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا می انجامد.

غذاهایی که باید اجتناب کنید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • پنیرهای پرچرب
  • روغن نارگیل و نخل
  • کره پر چرب یا چربی گوشت
  • پروتئین های حاوی چربی بالاتر

به طور کلی، سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید. کارشناسان خوردن مغزها مانند بادام زمینی و بادام هندی را برای پیشگیری از سنگ کیسه صفرا توصیه کنید.

با پزشک خود در مورد تغییرات رژیم غذایی که ممکن است برای شما منطقی باشد صحبت کنید.

کاهش وزن

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن یکی دیگر از اقداماتی است که ممکن است به کاهش کلسترول شما کمک کند.

اضافه وزن و چاقی ممکن است میزان کلسترول را در صفرا افزایش دهد. کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم می تواند به تنظیم سطح کلسترول شما کمک کند.

بیشتر بخوانید
آنزیم های ALT و AST: معنی سطوح پایین، نرمال و بالا

باز هم، با پزشک خود در مورد کاهش وزن صحبت کنید، زیرا کاهش وزن خیلی سریع ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا شود.

داروهای خاص

کنترل بارداری یا درمان جایگزینی هورمون ممکن است حاوی استروژن باشد که در صورت مصرف آنها می تواند بر خطر احتمالی شما تأثیر بگذارد.

با پزشک خود در مورد اینکه چگونه این داروها بر خطر شما تأثیر می گذارند صحبت کنید.

خلاصه

سنگ کیسه صفرا به دلیل کلسترول اضافی در کیسه صفرا ایجاد می شود. تحقیقات نشان می دهد که مصرف متوسط ​​تا زیاد داروهای استاتین ممکن است به شکستن سنگ های صفراوی کمک کند، اما مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

تغییرات سبک زندگی با رژیم غذایی و ورزش ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا نیز کمک کند. اگر با حملات کیسه صفرا سر و کار دارید، با پزشک خود در مورد گزینه های موجود و راه های دیگری که می توانید برای درمان و جلوگیری از ایجاد سنگ های صفراوی خود صحبت کنید.

Source link

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «سنگ کیسه صفرا و داروهای کاهش دهنده کلسترول: آنچه باید بدانید;

  1. نظرم درباره تاثیراستاتین ها برسنگ صفرای کلسترولی مثبته بعد از تشخیص کبد چرب و سنگ صفرا حدودا ۲۷ میلی متر . بعد از دوسال مصرف رزوواستاتین سونوگرافی کبد نرمال و سنگ ها ۱۶ میلیمتر شده بود . که امیدوارم همینا هم چند سال اینده از بین برن . توصیه ام به همه اینه برای هر بیماری خودسرانه دارو مصرف نکنید و حتما تحت نظر پزشک باشین . با ارزوی سلامتی برای همه و شفای همه بیماران .

    پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه