رتینول یک عنصر محبوب در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست است. به ویژه برای تقویت تولید کلاژن شناخته شده است، که می تواند علائم پیری را کاهش دهد.

بررسی تحقیق ۲۰۱۹ نشان داد که در حالی که فواید رتینول توسط تحقیقات پزشکی به خوبی ثابت شده است، استفاده منظم از آن می تواند یک عارضه جانبی دردناک به نام سوختگی رتینول ایجاد کند.

بیایید نگاهی به علل و درمان سوختگی رتینول و همچنین راه‌هایی بیندازیم که می‌توانید از وقوع آن جلوگیری کنید.

سوختگی رتینول چیست؟

با افزایش سن، سرعت چرخش سلول‌های پوست کاهش می‌یابد. رتینول نوعی ویتامین A است که به گردش سلولی در پوست شما سرعت می بخشد. همان بررسی تحقیقاتی بالا نشان داد که رتینول فواید زیادی دارد از جمله:

 • تقویت سد پوستی شما
 • آب بندی در آب
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست

سوختگی رتینول، همچنین به عنوان تحریک رتینول، رتینیزاسیون، یا “زشت رتینول” شناخته می شود، برای برخی از افراد در اولین شروع استفاده از رتینول اتفاق می افتد.

سوختگی رتینول چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

محصولات رتینول با غلظت زیاد (مانند ترتینوئین) خطر بیشتری برای ایجاد سوختگی رتینول دارند.

علائم سوختگی رتینول عبارتند از:

 • پوست خشک
 • تحریک دردناک
 • قرمزی یا تغییر رنگ
 • پوسته پوسته شدن
بیشتر بخوانید
آیا می توانید در حین شنا به تبخال مبتلا شوید؟

علت سوختگی رتینول چیست؟

هنگامی که برای اولین بار استفاده از رتینول را شروع می کنید، سلول های پوست شما رفتار خود را تغییر می دهند. این تغییر در پوست شما بر لایه بالایی (اپیدرم) و لایه های عمیق تر پوست (درم) تأثیر می گذارد.

ممکن است در اولین شروع استفاده از رتینول ظاهر شود

در طول این مرحله اولیه استفاده، پوست شما به اثرات رتینول عادت می کند و ممکن است کمی درماتیت تماسی تحریک کننده ایجاد کند.

در تئوری، رتینول باعث می شود که سلول های پوست شما سریعتر تبدیل شوند. افزایش گردش سلولی به طور موقت سلول های مرده پوست بیشتری را از بین می برد.

این باعث ایجاد یک تاخیر قبل از اینکه سلول های جدید و سالم به سطح پوست شما بیایند. پوست جدید شما قبل از آماده شدن نمایان می شود و در نتیجه قرمزی یا تغییر رنگ و سوزش ایجاد می شود.

ممکن است پس از استفاده از محصولی با غلظت بالای رتینول ظاهر شود

سوختگی رتینول پس از استفاده از محصولات مراقبت از پوست رخ می دهد که پوست شما را با مقادیر زیادی رتینول آشنا می کند. سوختگی رتینول معمولاً در عرض ۲۴ ساعت رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد میلیا زیر چشم باید بدانید

حتی با درمان های خانگی، ممکن است حدود یک هفته طول بکشد تا علائم قابل مشاهده سوختگی رتینول برطرف شود.

سوختگی رتینول به عنوان یک تجربه متفاوت از داشتن حساسیت به رتینول یا یک آسیب سوختگی معمولی است.

با کاهش حساسیت شما به رتینول، پوست شما باید آرام شود و به بافت معمولی خود بازگردد.

بهترین راه برای جلوگیری از سوختگی رتینول چیست؟

اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از سوختن رتینول قبل از وقوع آن انجام دهید.

با غلظت کمتر رتینول شروع کنید

رتینوئیدهای تجویزی به دلیل ایجاد سوختگی رتینول در جامعه مراقبت از پوست بدنام هستند. اگر می خواهید از سوختگی رتینول جلوگیری کنید، مستقیماً به سراغ محصولات رتینوئیدی با دوز بالا نروید.

برچسب روی محصولات مراقبت از پوست را بررسی کنید و با متخصص پوست خود صحبت کنید تا از مواد زیر جلوگیری کنید:

 • تازاروتن
 • آداپالن
 • ترتینوئین

هنگامی که برای اولین بار یک روال مراقبت از پوست را شروع می کنید، از محصولاتی با غلظت ۰.۰۳ درصد رتینول یا کمتر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
عرق کردن خیلی زیاد یا هایپرهیدروزیس : علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

اگر به دوز قوی‌تری نیاز دارید، می‌توانید به آرامی به جای اینکه پوست خود را در شوک قرار دهید، به آن دست پیدا کنید، که اساساً همان کاری است که رتینول با دوز بالا با پوستی که به آن عادت ندارد انجام می‌دهد.

معمولاً توصیه می شود استفاده از محصولات رتینول را فقط دو بار در هفته شروع کنید و در صورت تحمل به آرامی فرکانس را افزایش دهید.

رتینول را با مرطوب کننده خود بافر کنید

تکنیکی به نام “بافر” نیز می تواند از پوست شما در برابر بدترین علائم سوختگی رتینول محافظت کند.

استفاده از رتینول همزمان با استفاده از مرطوب کننده، رتینول را رقیق می کند بدون اینکه آن را کاملاً بی اثر کند. این می تواند به پوست شما کمک کند تا بدون خشک شدن، نسبت به رتینول تحمل کند.

حتما از ضد آفتاب استفاده کنید

کرم ضد آفتاب همیشه به عنوان یک اقدام محافظتی برای پوست شما مهم است. اما اگر از رتینول یا هر شکل دیگری از ویتامین A روی صورت خود استفاده کنید، اهمیت آن بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید
جوش یا آکنه پیشانی: علل و درمان

استفاده از هر شکلی از رتینول، پوست شما را مستعد آفتاب سوختگی می کند. آسیب ناشی از آفتاب همراه با سوختگی رتینول، دستور العملی برای قرمزی یا تغییر رنگ، التهاب و غیره است. از ضد آفتاب استفاده کنید:

 • فرموله شده برای صورت شما
 • حاوی SPF 30 یا بالاتر
 • حاوی مواد مرطوب کننده

برای بهترین نتیجه، قبل از استفاده از آرایش و سایر مرطوب کننده ها، در طول روز از ضد آفتاب خود استفاده کنید. رتینول خود را برای استفاده در شب ذخیره کنید.

خلاصه

سوختگی رتینول معمولاً خود به خود از بین می رود، اما ممکن است قبل از اینکه پوست شما به مواد تشکیل دهنده رتینول عادت کند، چند بار شعله ور شود.

درمان در خانه و ترفندهای پیشگیری از DIY می تواند در بیشتر موارد به مدیریت علائم شما کمک کند.

اگر علائمی دارید که شبیه یک واکنش آلرژیک است (مانند کهیر)، یا اگر علائم سوختگی رتینول دردناک و شدید است، مصرف را قطع کرده و با متخصص پوست خود تماس بگیرید.