تاری دید می تواند یک دردسر واقعی باشد! اگر در تلاش برای دیدن واضح هستید، نه تنها می‌تواند سرتان را به تپش بیاندازد، بلکه می‌تواند کارهای روزانه مانند خواندن، نوشتن و رانندگی را بسیار دشوار، حتی غیرممکن کند.

یکی از دلایل بالقوه تاری دید، سوراخ ماکولا در چشم است.

در حالی که سوراخ های ماکولا هستند رایج نیست، آنها رخ می دهند و در مورد تشخیص و درمان این عارضه چشم و آنچه باید با پزشک خود صحبت کنید چیزهای زیادی برای دانستن وجود دارد.

سوراخ ماکولا چیست؟

شبکیه یک بافت عصبی چندلایه و ظریف است که کره داخلی چشم را می پوشاند. این قسمت از چشم سیگنال های نور را به مغز منتقل می کند، جایی که آنها به عنوان تصاویر بصری درک می شوند.

سوراخ ماکولا در چشم چیست؟

یکی از قلمروهای مهم در شبکیه چشم ماکولا است که در لاتین به معنای “نقطه” است. این یک منطقه بسیار کوچک است، به اندازه یک پاک کن مداد. به ما اجازه می دهد اشیاء را با وضوح واضح ببینیم.

ماکولای سالم برای رانندگی، خواندن و سایر کارهای دقیق ضروری است. تغییرات غیر طبیعی در ماکولا منجر به از دست دادن فوری بینایی مرکزی می شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری چشمی مرتبط با دیابت می توانند مایعات ناخواسته را در ماکولای خود جمع کنند، که یک بیماری قابل درمان است که به عنوان ادم ماکولا شناخته می شود.

سوراخ ماکولا زمانی ایجاد می شود که لایه های ماکولا جدا شوند یا پاره شوند. سوراخ ماکولا می تواند جزئی یا کامل باشد.

بیشتر بخوانید
آستیگماتیسم: علل، علائم و درمان

شایع ترین علت سوراخ های ماکولا افزایش سن است. زجاجیه به طور طبیعی با افزایش سن شروع به دور شدن از شبکیه می کند. به طور معمول این اتفاق بدون هیچ مشکلی رخ می دهد، اما گاهی اوقات زجاجیه می تواند به شبکیه بچسبد. این می تواند باعث کشیده شدن ماکولا و ایجاد سوراخ شود.

تحقیقات زیادی وجود ندارد که نشان دهد سوراخ ماکولا چقدر شایع است. وجود دارد مطالعه جمعیت مسن تربا این حال، مشخص شد که سوراخ های ماکولا ۷.۸ نفر (و ۸.۶۹ چشم) در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال را تحت تاثیر قرار می دهند. این مطالعه بر روی افرادی در شهرستان اولمستد، مینه‌سوتا متمرکز شد که بین سال‌های ۱۹۹۲ و ۲۰۰۲ تشخیص یک سوراخ ماکولا را دریافت کردند.

علت ایجاد سوراخ ماکولا چیست؟

سوراخ‌های ماکولا نیز گاهی اوقات می‌توانند هنگام آسیب به چشم یا تورم ماکولا در اثر بیماری چشمی ایجاد شوند.

اگرچه سن یک علت شایع است، سوراخ‌های ماکولا با دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن متفاوت است – حتی اگر علائم مشابه باشند. چشم پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا مشخص شود که چه وضعیتی دارید.

چگونه تشخیص دهیم که سوراخ ماکولا در چشم شما وجود دارد؟

علائم اولیه سوراخ ماکولا شامل دید تار یا موج دار است.

ممکن است هنگام مطالعه یا رانندگی متوجه این موضوع شوید. می تواند به آرامی شروع شود، بنابراین در ابتدا می توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. این امر مخصوصاً اگر بینایی خوبی در چشم دیگر داشته باشید صادق است. انحراف مشابهی هنگام نگاه کردن با یک چشم در یک زمان به دیوار کاشی شده رخ می دهد، همانطور که در دوش حمام مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید
آتروفی بینایی: علل، علائم و درمان

همانطور که سوراخ پیشرفت می کند، می تواند باعث شود که فرد بینایی مرکزی خود را از دست بدهد. با این حال، یک سوراخ ماکولا نباید دید محیطی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، برای مثال، شما ممکن است بتوانید چهره کسی را ببینید، اما بینی یا چشمان او را نه.

اگر شما:

  • بالای ۶۰ سال
  • بسیار نزدیک بین (نزدیک بینی)
  • جراحی چشم یا آسیب دیدگی چشم داشته اند

همچنین اگر سوراخ ماکولا را در چشم دیگر داشته باشید، بیشتر احتمال دارد که سوراخ ماکولا داشته باشید. در باره از هر ۱۰ نفر ۱ نفر کسانی که در یک چشم دچار سوراخ ماکولا می شوند، در چشم دیگر خود نیز سوراخ می شوند.

چگونه سوراخ ماکولا تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص سوراخ ماکولا، چشم پزشک معمولاً با قرار دادن قطره در چشم شروع به گشاد شدن مردمک می کند.

پس از گشاد شدن چشم، چشم پزشک با یک توموگرافی انسجام نوری (OCT) عکس می گیرد. این دستگاه بدون درد پشت چشم را اسکن می کند و می تواند تصاویر بسیار دقیقی از شبکیه و ماکولا بگیرد. OCT ایمن است، زیرا تصویربرداری آن به تشعشعات یونیزان متکی نیست.

بیشتر بخوانید
بلفاریت چشم

سپس پزشک می تواند این تصاویر را مطالعه کند تا تشخیص دهد.

درمان

درمان اغلب مستلزم مشاهده دقیق سوراخ‌های کوچک است تا از بدتر نشدن آنها اطمینان حاصل شود.

بسیاری از سوراخ های ماکولا خود به خود بدون مداخله بهبود می یابند.

جراحی در بیشتر موارد مورد نیاز است. این جراحی ویترکتومی نامیده می‌شود و شامل برداشتن زجاجیه از روی ماکولا می‌شود. پس از تکمیل این کار، یک حباب گاز در داخل چشم قرار می گیرد تا به صاف شدن سوراخ ماکولا کمک کند و در طول فرآیند بهبودی آن را در جای خود نگه دارد. در نهایت، حباب گاز خود به خود از بین می رود.

ممکن است چند ماه طول بکشد تا چشم شما پس از جراحی بهبود یابد. میزان بهبود بینایی شما ممکن است تحت تأثیر اندازه سوراخ و مدت زمانی باشد که آن را داشته اید.

کارهایی که بعد از جراحی سوراخ ماکولا نمی توانید انجام دهید؟

پس از جراحی سوراخ ماکولا، باید از فعالیت های خاصی خودداری کنید، مانند:

  • پرواز یا غواصی ممنوع: از سفر به ارتفاعات یا غواصی در زمانی که پس از عمل هنوز هوا در چشم وجود دارد، خودداری کنید.
  • کار دندانپزشکی محدود: سعی کنید کارهای دندانپزشکی را محدود کنید، مخصوصاً کارهایی که شامل اکسید نیتروژن (یا گاز خنده) هستند، در حالی که پس از جراحی در چشم گاز وجود دارد.
  • خم شدن یا بلند کردن: حداقل تا ۱ هفته پس از جراحی از این فعالیت خودداری کنید.
  • آب و صابون: مثلاً هنگام شستن صورت یا دوش گرفتن، سعی کنید آب یا صابون وارد چشم نشود.
بیشتر بخوانید
نحوه تشخیص و درمان درماتیت پلک

علاوه بر این محدودیت‌ها، چشم پزشک ممکن است از شما بخواهد موارد زیر را انجام دهید:

  • در طول روز از عینک آفتابی استفاده کنید
  • بعد از جراحی از چسب یا محافظ چشم استفاده کنید
  • بعد از جراحی از قطره های چشمی استفاده کنید

خلاصه

سوراخ های ماکولا می توانند بینایی مرکزی شما را تحت تاثیر قرار دهند و کارهای روزانه مانند خواندن و رانندگی را دشوارتر کنند. آنها بیشتر در افراد مسن دیده می شوند و معمولاً با جدا شدن زجاجیه از شبکیه رخ می دهند.

اگر دید شما تار یا موج دار است، مهم است که چشمان خود را توسط یک متخصص معاینه کنید.

چشم پزشکان می توانند برای هر بیماری زمینه ای احتمالی که ممکن است وجود داشته باشد، تشخیص داده و درمان ارائه دهند. تشخیص زودهنگام شرایطی مانند سوراخ های ماکولا مهم است زیرا می تواند شانس بازگشت به دید کامل را بهبود بخشد.