سوزن پروانه ای وسیله ای است که برای دسترسی به ورید برای خون گیری یا دادن دارو استفاده می شود.

برخی از متخصصان پزشکی سوزن پروانه ای را “مجموعه تزریق بالدار” یا “ست ورید پوست سر” می نامند. این مجموعه به این دلیل نام خود را گرفته است که “بال” پلاستیکی در دو طرف سوزن توخالی وجود دارد که برای دسترسی به رگ استفاده می شود.

در حالی که برخی از عناصر سوزن پروانه ای می توانند متفاوت باشند، اکثر آنها یک سوزن در یک غلاف بالدار یا پوشش پلاستیکی دارند که برای نمایان شدن سوزن به عقب کشیده می شود. سوزن به لوله ای متصل است که ممکن است دارای قفل لور باشد. این یک نوع اتصال است که می توانید سرنگ را روی آن بچرخانید.

سوزن پروانه ای چگونه استفاده می شود؟

یک متخصص پزشکی از یک سوزن پروانه ای برای کشیدن خون شما یا تلاش برای دسترسی به ورید برای دادن داروهای داخل وریدی (IV) استفاده می کند.

سوزن پروانه ای برای کشیدن خون: چگونه کار می کند و چرا ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

همچنین ممکن است از کاتتر داخل وریدی استفاده کنند. دارای یک سوزن جمع شدنی است که در داخل یک غلاف محافظ قرار دارد. سوزن وارد ورید می شود و سپس دکمه ای فشار داده می شود تا سوزن جمع شود و غلاف یا کاتتر خارج شود.

این با سوزن پروانه ای متفاوت است، جایی که سوزن به جای غلاف پلاستیکی در رگ باقی می ماند. با این حال، طول سوزن پروانه ای معمولاً از کاتتر IV کوچکتر است.

بیشتر بخوانید
سلامتی چیست؟

موارد خاصی وجود دارد که باید یکی را بر دیگری انتخاب کرد. خون گیری یکی از این موارد است.

فردی که خون می‌گیرد ممکن است هنگام خون‌گیری سوزن پروانه‌ای را برای اهداف زیر انتخاب کند:

رگ گیری

رگ‌گیری زمانی است که یک فلبوتومیست برای گرفتن خون به ورید دسترسی پیدا می‌کند. فلبوتومیست یک متخصص پزشکی است که در خون گیری تخصص دارد.

سوزن های پروانه ای اغلب برای افرادی استفاده می شود که ممکن است انجام رگ گیری روی آنها دشوار باشد. این شامل:

  • بزرگسالان مسن تر
  • نوزادان
  • فرزندان
  • افرادی که “چوب های سخت” هستند

سوزن پروانه ای در مقایسه با کاتتر IV به زاویه کمتری نیاز دارد. سوزن با طول کوچکتر به راحتی روی رگهایی که به ویژه شکننده، کوچک و یا آن رول هستند قرار می گیرد.

سوزن های پروانه ای اغلب زمانی استفاده می شود که فرد خون می دهد، مانند بانک خون. این سوزن دارای لوله انعطاف پذیری است که به انتهای آن متصل شده است که اتصال به لوله های دیگر برای جمع آوری خون را آسان می کند.

هیدراتاسیون IV

اگر به مایعات IV نیاز دارید، یک پرستار یا پزشک ممکن است از سوزن پروانه ای برای دسترسی به ورید استفاده کند. هیدراتاسیون IV ممکن است برای درمان کم آبی بدن یا اگر به دلیل بیماری یا یک جراحی معلق نمی توانید بخورید یا بنوشید، استفاده شود.

بیشتر بخوانید
آیا چای حاوی کالری است؟ همه چیزهایی که باید بدانید

سوزن پروانه ای توخالی اجازه می دهد تا مایعات IV تزریق شود تا به آبرسانی مجدد و بازیابی سطح مایعات کمک کند.

دارو

سوزن پروانه ای همچنین به پزشک اجازه می دهد تا داروهای IV را تجویز کند. این داروها را می توان از طریق یک سرنگ “هل” کرد. زمانی که نمی‌توانید داروها را از طریق دهان مصرف کنید یا نیاز دارید که داروها سریع عمل کنند، انتقال آنها از طریق رگ مفید است.

سوزن های پروانه ای معمولاً راه حل طولانی مدتی برای درمان IV مانند دادن دارو یا مایعات نیستند. این به این دلیل است که سوزن می تواند به راحتی از ورید جابجا شود. پزشک ممکن است دسترسی IV را از طریق یک ورید بزرگتر از طریق یک خط مرکزی یا خط کاتتر مرکزی (PICC) که به صورت محیطی وارد شده است، پیشنهاد دهد.

تولید کنندگان سوزن های پروانه ای را در اندازه های مختلف می سازند. آنها با سنج اندازه گیری می شوند. بیشتر سوزن های پروانه ای بین ۱۸ تا ۲۷ گیج هستند. هرچه این عدد بیشتر باشد، اندازه سوزن کوچکتر یا نازکتر است.

در حالی که اندازه می تواند متفاوت باشد، اکثر اندازه سوزن ها ۲۱ تا ۲۳ گیج هستند. اگر فردی از سوزن‌های کوچک‌تر (مانند گیج ۲۵ تا ۲۷) استفاده کند، احتمال تخریب (همولیز) یا لخته شدن خون به دلیل اندازه کوچک‌تر سوزن وجود دارد.

بیشتر بخوانید
پا درد چیست؟ علائم، علل، تشخیص

مزایای سوزن پروانه ای چیست؟

مطالعه ۲۰۱۶ دریافتند که استفاده از سوزن های پروانه ای برای خون گیری میزان تجزیه خون را به نصف در مقایسه با استفاده از کاتتر IV برای نمونه خون کاهش می دهد.

یکی دیگر مطالعه قبلی دریافتند که نوع سوزن مورد استفاده یکی از قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌هایی است که نمونه خون از بین می‌رود یا نمی‌شود. محققان دریافتند که استفاده از سوزن های پروانه ای در مقایسه با کاتترهای IV کمتر با ایجاد تجزیه خون مرتبط است.

استفاده از سوزن پروانه همچنین ممکن است مزایای بیشتری برای مبتلایان به اختلالات خونریزی مانند هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند داشته باشد.

سوزن های پروانه ای دسترسی IV را با استفاده از یک سوزن کوچک برای تزریق وریدی یا خون گیری امکان پذیر می کنند. در حالت ایده‌آل، استفاده از سوزن پروانه‌ای احتمال خونریزی شدید را پس از تزریق IV یا خون‌گیری کاهش می‌دهد.

معایب سوزن پروانه ای چیست؟

سوزن‌های پروانه‌ای که برای داروها یا مایعات IV استفاده می‌شوند شامل گذاشتن یک سوزن واقعی در رگ می‌شوند. از طرف دیگر، کاتتر IV یک کاتتر نازک و انعطاف پذیر است که در انتهای آن سوزنی وجود ندارد. گذاشتن سوزن در داخل می تواند به طور بالقوه به بخشی از ورید یا نواحی مجاور آسیب برساند، اگر به طور تصادفی برداشته شود.

بیشتر بخوانید
10 جایگزین مناسب برای بکینگ پودر

در حالی که مدت زمانی که سوزن پروانه ای می تواند برای داروها یا تجویز مایعات استفاده شود ممکن است بسته به سازنده متفاوت باشد. برخی از تولید کنندگان تزریق بیش از پنج ساعت با سوزن پروانه را توصیه کنید.

گاهی اوقات، قرار دادن صحیح سوزن های پروانه ای ممکن است دشوار باشد. سوزن کوتاه ممکن است به راحتی از رگ عقب کشیده شود و ممکن است به چوب دیگری نیاز داشته باشید.

برای جلوگیری از چسبیدن ناخواسته، برخی از سوزن‌های پروانه‌ای عملکرد «دکمه‌ای» دارند که وقتی خون‌گیری کامل شد، سوزن را جمع می‌کند. گاهی اوقات ممکن است این دکمه را قبل از مد نظر فشار دهید.

 خلاصه

سوزن پروانه‌ای ممکن است فرآیند آزمایش خون را آسان‌تر کند اگر رگ‌هایی دارید که معمولاً دسترسی به آن‌ها بسیار سخت است یا شرایط پزشکی دارید که ممکن است باعث خونریزی بیشتر از حد معمول شود.

این سوزن ها برای افرادی که به طور سنتی رگ هایی دارند که به سختی پیدا می شوند، جمع شونده یا کوچک هستند بسیار مفید است. با پزشک مناسب، سوزن‌های پروانه‌ای می‌توانند خون‌گیری را به فرآیندی آسان و نسبتاً بدون درد تبدیل کنند.

Source link