سونوگرافی – انواع و آماده سازی

اسکن اولتراسوند با استفاده از امواج صوتی تصویری بی‌درنگ از داخل بدن ایجاد می‌کند. سونوگرافی به طور کلی بدون درد و غیر تهاجمی است. سونوگرافی با اشعه ایکس متفاوت عمل می کند زیرا از اشعه استفاده نمی کند.

اسکن اولتراسوند با ارسال امواج صوتی با فرکانس بالا به سمت قسمتی از بدن که مورد بررسی قرار می گیرد انجام می شود. امواج صوتی توسط یک مبدل ساطع می‌شوند که پژواک‌های بازتاب‌شده را نیز تشخیص می‌دهد. امواج صوتی منعکس شده (پژواک) تصویری را ایجاد می کند که می تواند روی مانیتور ضبط شود.

انواع سونوگرافی چیست؟

انواع متداول سونوگرافی عبارتند از:

 • سونوگرافی شکم که اندام های داخلی شکم مانند کبد، کیسه صفرا، پانکراس و طحال را بررسی می کند.
 • سونوگرافی مامایی/بارداری، که یک اسکن معمول برای ارزیابی رشد و سلامت نوزاد است.
 • سونوگرافی لگن زنان، که ممکن است از سونوگرافی ترانس واژینال (با مبدل در واژن) یا سونوگرافی خارجی لگن برای مشاهده لگن، رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها استفاده کند.
 • سونوگرافی سینه، که برای ارزیابی علائم پستان مانند توده ها و همچنین غربالگری سرطان سینه در زنان با بافت متراکم پستان استفاده می شود.
 • سونوگرافی کلیه، که برای اسکن دستگاه ادراری از جمله کلیه ها و مثانه استفاده می شود
 • سونوگرافی ترانس رکتال، که تصاویری از غده پروستات ارائه می دهد
 • سونوگرافی داپلر، که جریان خون را در شریان ها و وریدهای اصلی کنترل می کند
 • اکوکاردیوگرافی که قلب را بررسی می کند
 • سونوگرافی سه بعدی که تصویری سه بعدی از داخل بدن را نشان می دهد
 • سونوگرافی ۴ بعدی که تصویری سه بعدی در حال حرکت ایجاد می کند
بیشتر بخوانید
سیاه، قهوه ای، قرمز روشن و موارد دیگر: رنگ خون هر پریود به چه معناست؟

چه زمانی از سونوگرافی استفاده می شود؟

سونوگرافی می تواند برای غربالگری، تشخیص یا کمک به درمان استفاده شود. از سونوگرافی می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • اندام هایی مانند غده تیروئید، سینه، پروستات و کبد را بررسی کنید
 • بررسی عضلات، تاندون ها و رباط ها و تشخیص رگ به رگ شدن، کشیدگی، اعصاب به دام افتاده و پارگی عضلات
 • با تمایز بین کیست های پر از مایع و توده های جامد، توده ها را بررسی کنید تا ببینید آیا به آزمایش بیشتری نیاز دارند یا خیر.
 • نظارت بر جریان خون و شناسایی لخته های خون، آنوریسم ها (شریان های برآمده)، باریک شدن شریان ها و کاهش جریان خون
 • کمک به راهنمایی درمان ها، برای مثال با نشان دادن محل صحیح تزریق یا هدایت سوزن بیوپسی به محل صحیح

سونوگرافی در بارداری کاربردهای زیادی دارد، از جمله ارزیابی سن حاملگی، نظارت بر پیشرفت و غربالگری عوارض. معمولاً در هفته های ۸ تا ۱۳ و ۱۸ تا ۲۰ هفته – اسکن سه ماهه اول و دوم بارداری انجام می شود. اسکن سونوگرافی اضافی فقط در شرایط خاصی مورد نیاز است. اسکن سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی گاهی اوقات در بارداری برای اهداف غیرپزشکی ارائه می شود. شما باید در مورد انجام این اسکن ها با متخصص زنان و زایمان یا پزشک عمومی خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
ترشحات واژن: علل، درمان

سونوگرافی فقط باید در مواقع ضروری انجام شود. در مورد اینکه آیا سونوگرافی لازم است یا خیر، با پزشک یا متخصص خود صحبت کنید.

محدودیت های سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی به طور کلی برای تصویربرداری از استخوان یا بافت هایی که پر از هوا هستند، مانند ریه ها، خوب نیست. سونوگرافی ممکن است در افراد چاق چندان موثر نباشد، زیرا چربی شکمی نفوذ امواج صوتی را سخت‌تر می‌کند.

چگونه برای سونوگرافی آماده شوم؟

برای آماده شدن برای اسکن اولتراسوند:

 • نامه ارجاع خود و هر نتیجه سونوگرافی یا اشعه ایکس که در ۲ سال گذشته دریافت کرده اید، اگر در مکان دیگری انجام شده باشد، همراه داشته باشید.
 • دستورالعمل های ارائه شده به شما را دنبال کنید – ممکن است از شما خواسته شود که روزه بگیرید یا آب زیادی بنوشید و قبل از عمل به توالت نروید
 • جواهرات و اشیای قیمتی خود را در خانه بگذارید

اگر دیابت دارید، مهم است که قبل از انجام سونوگرافی به سونوگرافیک اطلاع دهید. اگر سوال یا ابهامی دارید، برای مشاوره با بخش تصویربرداری تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
آمنیوتومی

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

اسکن اولتراسوند با استفاده از یک اسکنر دستی یا مبدل متصل به کامپیوتر انجام می شود. امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن فرستاده می شود. با پرتاب امواج صوتی به اطراف، پژواک ها به تکانه های الکتریکی تبدیل می شوند که تصویری را روی صفحه نمایش می دهند.

در اکثر سونوگرافی ها از شما خواسته می شود که به پشت یا پهلو دراز بکشید. ژل روی پوست شما قرار می گیرد که در آن اسکن انجام می شود. سونوگرافی مبدل را روی ژل حرکت می دهد. ممکن است سونوگرافیک نیاز به فشار داشته باشد، اما این معمولاً هیچ ناراحتی ایجاد نمی کند.

سونوگرافی در دوران بارداری برای بررسی رشد کودک، بررسی حاملگی های چند قلو و تشخیص ناهنجاری ها مهم است.

اگر توصیه می‌شود که سونوگرافی ترانس واژینال انجام دهید، از شما خواسته می‌شود که مثانه خود را خالی کنید و لباس‌های خود را از کمر به پایین درآورید، با یک روپوش یا ملحفه برای پوشاندن شما. مبدل کمی بزرگتر از تامپون است. در یک آستین محافظ یا کاندوم پوشانده می شود و با ژل روغن کاری می شود، وارد واژن می شود و به آرامی حرکت می کند.

خانم ها می توانند برای انجام این نوع سونوگرافی از سونوگرافی خانم درخواست کنند. شرایط خاصی وجود دارد که سونوگرافی ترانس واژینال ارائه نمی شود، به عنوان مثال در کودکان، یا ممکن است زنان تصمیم بگیرند که آن را انجام ندهند، در این صورت سونوگرافی خارجی لگن به جای آن انجام می شود.

بیشتر بخوانید
آزمون بارداری: آیا من باردار هستم؟ تست آنلاین بارداری

برای سونوگرافی ترانس رکتال باید قبل از عمل تنقیه کنید. یک مبدل باریک که با ژل پوشانده شده است، وارد رکتوم می شود و از آنجا می تواند از پروستات و بافت های اطراف آن عکس بگیرد. این معمولاً به درد نمی خورد.

اسکن اولتراسوند معمولاً ۲۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. این یک روش سرپایی است (شما در بیمارستان بستری نخواهید شد)، توسط یک پزشک آموزش دیده، رادیولوژیست یا سونوگرافیست انجام می شود. هیچ عارضه ای وجود ندارد و پس از آن می توانید به فعالیت های عادی خود ادامه دهید.

آیا سونوگرافی خطراتی دارد؟

از آنجایی که سونوگرافی شامل تشعشع نمی شود، بسیار ایمن است. از آنجا که بسیار ایمن در نظر گرفته می شود، می توان آن را به طور معمول در بارداری استفاده کرد. به طور کلی، سونوگرافی شامل هیچ تزریقی نمی شود.

امواج صوتی تولید شده در طول سونوگرافی فراتر از آستانه شنوایی انسان است، بنابراین شما آنها را نخواهید شنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه