سوزاک یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است که با نزدیک به ۶۵۰۰۰۰ مورد در ایالات متحده در سال ۲۰۲۲. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) ۸۲ میلیون عفونت های جدید در سراسر جهان در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است .

اگرچه دارو برای درمان سوزاک سال‌هاست که در دسترس بوده است، باکتری‌هایی که باعث STI می‌شوند تقریباً به همه انواع داروهایی که قبلاً مؤثر بوده‌اند، مقاوم شده‌اند. بدون درمان، سوزاک می تواند منجر به عوارض شدید سلامتی، از جمله درد مزمن و ناباروری شود.

این مقاله به افزایش سوزاک مقاوم به دارو، از جمله علائم، علل، تشخیص و درمان آن می‌پردازد. همچنین به این موضوع می پردازد که در صورت بی اثر بودن درمان و چشم انداز عفونت چه اتفاقی می افتد.

سوپر سوزاک چیست؟

سوپر سوزاک چیست؟

سوپر سوزاک به سوزاک مقاومت به درمان استاندارد اشاره دارد سوزاک یک بیماری مقاربتی شایع است که قبلاً با انواع مختلف آنتی بیوتیک ها قابل درمان بود.

مقاومت سوزاک به آنتی بیوتیک ها به زمان ظهور داروها به عنوان درمان عفونت برمی گردد. با گذشت زمان، باکتری عامل عفونت، نایسریا گونوره، نسبت به آن مقاوم شده است. تقریبا هر نوع آنتی بیوتیک ها که شامل:

 • سولفونامیدها در دهه ۱۹۴۰
 • پنی سیلین و تتراسایکلین در دهه ۱۹۸۰
 • فلوروکینولون ها در سال ۲۰۰۷
 • سفیکسیم در سال ۲۰۱۲
بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد رویاهای خیس بدانید

بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰، درمان سوزاک معمولا شامل آزیترومایسین و سفتریاکسون، نوع تزریقی آنتی بیوتیک سفالوسپورین است. با این حال، مقامات بهداشتی دستورالعمل‌های درمانی را در سال ۲۰۲۰ تغییر دادند، زیرا باکتری‌های عامل نایسریا گونوره در حال افزایش مقاومت به آزیترومایسین بودند.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)سفتریاکسون در حال حاضر تنها آنتی بیوتیکی است که به عنوان درمان سوزاک بسیار موثر است. با این حال، CDC نیز روندی را گزارش می دهد کاهش حساسیت به آنتی بیوتیک های سفالوسپورینی سوزاک به یک “ابر میکروب” تبدیل شده است و درمان آن بسیار دشوارتر از سوزاک معمولی در گذشته است.

علائم سوپر سوزاک

سوزاک ممکن است در برخی افراد علائمی ایجاد نکند، اما همچنان بدون درمان می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی شود. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، ممکن است در زنان و مردان متفاوت ظاهر شوند.

علائم در زنان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش ترشحات واژن
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • خونریزی واژینال بین پریودها

علائم در مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترشحات سبز، سفید یا زرد
 • بیضه های متورم یا دردناک
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
بیشتر بخوانید
ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ بعد از جراحی پروستات

عفونت سوزاک رکتوم ممکن است باعث شود:

 • خارش مقعد
 • درد
 • تخلیه
 • حرکات روده دردناک
 • خون ریزی

چه چیزی باعث سوزاک فوق العاده می شود؟

باکتری Neisseria gonorrhoeae باعث سوزاک می شود که از طریق تماس جنسی گسترش می یابد.

ممکن است فرد در اثر داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد مبتلا به سوزاک مبتلا شود. یک فرد باردار مبتلا به سوزاک نیز ممکن است عفونت را در حین تولد به کودک خود منتقل کند. که می تواند منجر به عفونت چشم، مننژیت و غیره شود تازه متولد شده عوارض.

آزمایش و تشخیص

آزمایش سوزاک می تواند شامل:

 • یک سواب از مجرای ادرار یا دهانه رحم
 • یک نمونه ادرار
 • سواب گلو یا رکتوم

یک فرد همچنین ممکن است از کیت تست در خانه استفاده کند که شامل جمع آوری نمونه در خانه و ارسال آن به آزمایشگاه است.

پزشک ممکن است پس از بحث در مورد علائم یا قرار گرفتن در معرض احتمالی با باکتری‌هایی که باعث عفونت می‌شوند و تایید نتایج آزمایش، فرد مبتلا به سوزاک را تشخیص دهد.

درمان سوزاک

CDC به پزشکان توصیه می کند سوزاک را با یک دوز ۵۰۰ میلی گرمی سفتریاکسون با تزریق به عضله درمان کنند. اگر فردی قادر به مصرف سفتریاکسون نباشد، پزشک ممکن است از یک درمان جایگزین استفاده کند.

افراد برای اطمینان از موثر بودن درمان به دلیل افزایش مقاومت دارویی سوزاک، باید برای آزمایش درمان پیگیری کنند. آنها همچنین باید ۳ ماه پس از عفونت اولیه آزمایش دیگری دریافت کنند، زیرا عفونت مجدد شایع است.

بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب بهترین کاندوم

تشخیص و درمان به موقع می تواند به بهبود نتیجه فرد کمک کند، زیرا درمان اغلب می تواند عفونت را متوقف کند اما نمی تواند آسیب دائمی ایجاد کند را ترمیم کند.

اگر درمان موثر نباشد چه اتفاقی می افتد؟

علائم باید در ۲ هفته برطرف شود  از درمان اگر علائم فرد ادامه پیدا کرد، یا در آزمایش بعدی مشخص شد که با وجود درمان هنوز سوزاک دارد، باید برای درمان بیشتر به پزشک مراجعه کند.

پزشک سعی می کند تعیین کند که آیا فرد پس از درمان دچار عفونت مجدد شده است یا اینکه آیا درمان واقعاً بی اثر بوده است. اگر عفونت مجدد رخ داده است، ممکن است درمان با سفتریاکسون تکرار شود.

اگر درمان با سفتریاکسون جواب نداد، پزشک ممکن است درمان را تکرار کند یا درمان با داروهای آنتی بیوتیک دیگر مانند جنتامایسین و آزیترومایسین را در نظر بگیرد.

پزشکان باید از پروتکل بخش بهداشت خود برای گزارش موارد شکست درمان سوزاک پیروی کنند. این شامل گزارش نویسی به CDC می شود.

چشم انداز

سوزاک در حال حاضر با سفتریاکسون قابل درمان و درمان است. با این حال، مقاومت فزاینده نایسریا گونوره به آنتی بیوتیک ها، درمان عفونت را دشوارتر کرده است و خطر غیرقابل درمان شدن سوزاک بیشتر است.

بیشتر بخوانید
انزال زنانه چیست؟

سوزاک میتواند منجر به عوارض شدید شود  بدون درمان فوری عفونت ممکن است به لوله های فالوپ گسترش یابد که می تواند باعث بیماری التهابی لگن (PID)، درد مزمن و آبسه در لگن شود. PID می تواند خطر ناباروری و حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد.

سوزاک همچنین ممکن است در موارد نادری به خون سرایت کند، که می تواند منجر به یک بیماری تهدید کننده زندگی به نام عفونت گنوکوکی منتشر شود.

خلاصه

سوپر سوزاک به ظهور سوزاک به عنوان یک ابر میکروب اشاره دارد. نایسریا گونوره، باکتری که باعث عفونت می شود، به طور فزاینده ای به تقریباً تمام انواع آنتی بیوتیک هایی که در گذشته می توانستند سوزاک را به طور مؤثر درمان کنند، مقاوم شده است.

سفتریاکسون در حال حاضر تنها آنتی بیوتیکی است که به عنوان درمان سوزاک بسیار موثر است. با این حال، عفونت ممکن است به مرور زمان نسبت به این آنتی بیوتیک مقاوم شود، همانطور که تقریباً در هر نوع دیگری در گذشته وجود داشت.