از آنجایی که در خواب اتفاق می‌افتد، سکته‌های خواب می‌توانند درمان نجات‌بخش را به تأخیر بیندازند. این می تواند آنها را جدی تر از سایر انواع سکته مغزی کند.

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که یک شریان مسدود شده مانع از جریان خون به مغز شود یا یک رگ خونی در مغز نشت یا پاره شود. هنگامی که سکته مغزی در هنگام خواب اتفاق می افتد، به آن “سکته بیداری” می گویند.

پیش از این، در مورد آنچه که باید در مورد سکته های خواب بدانید، از جمله دلایل آنها، نحوه تشخیص آنها و موارد دیگر صحبت خواهیم کرد.

سکته های خواب: علائم، پیشگیری و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سکته مغزی

چه چیزی باعث سکته در خواب می شود؟

سکته بیداری زمانی رخ می دهد که سالم بخوابید، بدون هیچ نشانه ای از سکته مغزی، و با علائم سکته از خواب بیدار شوید. زمانی که شخصی دچار سکته مغزی در بیداری می شود، تشخیص دقیق زمان سکته مغزی دشوار است – فقط این که در هنگام خواب اتفاق افتاده است.

آمار نشان می دهد که تقریبا ۲۰ درصد از میان تمام سکته‌های ایسکمیک حاد، سکته‌های بیداری هستند، اما محققان هنوز کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث سکته‌های خواب می‌شود.

بیشتر بخوانید
علت سرگیجه هنگام دراز کشیدن چیست؟

یکی مقاله از سال ۲۰۱۷ تحقیقات موجود در مورد علت، توسعه و ویژگی‌های بالینی سکته‌های بیداری را بررسی کرد. به گفته نویسندگان، آنها دو عامل را که ممکن است در خطر ابتلا به سکته خواب نقش داشته باشد، محدود کردند:

 1. زمان روز: مطالعات نشان داده اند که خطر سکته مغزی در ساعات اولیه روز، به ویژه در بازه زمانی ۶ صبح تا ظهر، بیشتر است.
 2. شرایط سلامتی: پژوهش نشان می دهد که شرایطی مانند فیبریلاسیون دهلیزی و آپنه انسدادی خواب ممکن است خطر ابتلا به سکته در خواب را افزایش دهد.

به غیر از این عوامل خطر، به نظر نمی رسد که سکته های بیداری از نظر بالینی با سکته هایی که در هنگام بیداری اتفاق می افتد، متفاوت باشند.

با این حال، از آنجایی که سکته‌های بیداری در طول خواب اتفاق می‌افتد، افراد معمولاً نمی‌توانند به سرعت از کمک پزشکی استفاده کنند. بدون درمان سریع، سکته مغزی درمان نشده می تواند به مغز آسیب برساند و خطر مرگ را افزایش دهد.

آیا نادر است که در خواب سکته کنید؟

سکته مغزی در خواب ممکن است آنقدرها هم که فکر می کنید نادر نباشد. در واقع، چندین مطالعه نشان داده‌اند که سکته‌های بیداری ممکن است بیش از یک چهارم موارد سکته مغزی را تشکیل دهند – اگر نه بیشتر.

بیشتر بخوانید
پاهای بنفش: علل، علائم و درمان

مطالعه از سال ۲۰۱۹ رابطه بین آپنه انسدادی خواب و پیامدهای سکته مغزی را در افرادی که هم سکته های بیداری و هم بدون بیداری داشتند را بررسی کرد. در این مطالعه، سکته های بیداری تقریباً ۱/۳ از کل موارد سکته مغزی را تشکیل می دادند.

در دیگری بزرگتر مطالعه از سال ۲۰۲۲محققان شیوع سکته های بیداری و سکته های مغزی با شروع ناشناخته را در بیش از ۶۰۳۰۰ بیمار تجزیه و تحلیل کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که تقریباً ۱۹٪ سکته های بیداری بودند و ۱۸.۴٪ دیگر زمان شروع مشخصی نداشتند.

چگونه بفهمم در خواب سکته کرده ام؟

هنگامی که فردی در خواب سکته می کند، علائم عصبی سکته مغزی پس از بیدار شدن ظاهر می شود. برخی از این علائم فوری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بی حسی یا فلج در یک طرف بدن، به ویژه در بازو، پا یا صورت
 • مشکل در صحبت کردن یا صحبت کردن
 • مشکل در درک دیگران
 • سردرگمی یا سرگردانی
 • سیاهی، تاری یا دوبینی
 • مشکل در راه رفتن یا از دست دادن تعادل
 • سردرد شدید و ناگهانی
 • حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه
 • تشنج یا از دست دادن هوشیاری
بیشتر بخوانید
آیا بلوغ دوم واقعی است؟ این اصطلاح به چه معناست

راه دیگر برای تشخیص اینکه آیا کسی ممکن است سکته کرده باشد، استفاده از روش “FAST” است. FAST به علائم افتادگی صورت، ضعف بازو، مشکل در گفتار، و تأکید بر «زمان» یا دریافت کمک در سریع‌ترین زمان ممکن اشاره دارد.

آیا می توانید هنگام خواب از سکته مغزی جلوگیری کنید؟

برخی از عوامل خطر سکته مغزی، مانند ژنتیک، سن و جنسیت، خارج از کنترل ما هستند. با این حال، راه های انگشت شماری وجود دارد که می توانید خطر سکته مغزی خود را کاهش دهید.

یکی از بزرگترین راه‌ها برای کاهش خطر سکته مغزی، محدود کردن رفتارهای بالقوه مضر سبک زندگی است. به عنوان مثال، اگر شما سیگار می کشید یا هر روز بیش از مقدار کم تا متوسط ​​الکل می نوشید، پرداختن به این رفتارها می تواند خطر شما را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
تزریق زیر جلدی: تعریف و آموزش بیمار

راه دیگری برای کاهش خطر سکته مغزی، دریافت درمان مناسب برای سایر شرایط سلامتی است که می تواند خطر سکته مغزی شما را افزایش دهد. برخی از این شرایط عبارتند از فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و فیبریلاسیون دهلیزی.

در نهایت، می توانید با حرکت منظم بدن، خوردن مقدار زیادی غذاهای مغذی و خواب کافی، به قلب خود حمایت لازم را بدهید.

خلاصه

سکته خواب، که به عنوان سکته بیداری شناخته می شود، نوعی سکته مغزی را توصیف می کند که در هنگام خواب رخ می دهد. طبق مطالعات انجام شده، حدود ۲۰ درصد از بین تمام سکته های ایسکمیک، سکته های بیداری هستند – اگرچه این رقم ممکن است حتی بیشتر باشد.

اگر شما یا یکی از نزدیکانتان علائم سکته مغزی را نشان داده است، به خصوص بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، مهم است که در اسرع وقت کمک بگیرید.