سکسومنیا چیست؟

احتمالاً درباره راه رفتن در خواب و خواب گویی شنیده اید که به خانواده ای از اختلالات خواب معروف به پاراسومنیا تعلق دارند.

پاراسومنیا یک رویداد فیزیکی نامطلوب یا تجربه با فعالیت سیستم عصبی خودمختار است که در هر مرحله از خواب یا انتقال آن از یا به بیداری رخ می دهد. توماس کیلکنی، DO، مدیر موسسه پزشکی خواب در بیمارستان دانشگاه نورثول استیتن آیلند در نیویورک.

همچنین خواب جنسی وجود دارد که شامل درگیر شدن در حرکات نیمه شب است که ماهیت جنسی دارند.

در اینجا، در مورد این اختلال خواب نادر، از جمله اینکه چیست، چه چیزی باعث آن می شود و چگونه آن را متوقف کنید، بیشتر بیاموزید.

پرسش ها و پاسخ های متداول

چه چیزی باعث ایجاد خواب آلودگی می شود؟

مشخص نیست که دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد خواب جنسی می شود، اما تئوری غالب این است که وضعیت سلامتی که خواب را مختل می کند ممکن است مقصر باشد (مانند آپنه خواب، راه رفتن در خواب، سوزش سر دل، یا سندرم پای بی قرار). استرس، اضطراب و خستگی نیز می‌تواند باعث بروز اپیزودهای خواب‌آلودگی جنسی شود.
آیا سکس‌سومنیا واقعی است؟

بله، سکس‌سومنیا یک تشخیص بالینی است که در DSM-5، طبقه‌بندی بهداشت روان و بیماری‌های مرتبط با مغز یافت می‌شود. اما بسیار نادر است. تحقیقات نشان می دهد که ۸ درصد از افراد در یک مرکز خواب علائم سکسومنیا را نشان می دهند، اما در جمعیت عمومی این تعداد به احتمال زیاد بسیار کمتر است.
چگونه از اپیزودهای سکس خوابی جلوگیری می کنید؟

بهترین راه برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به سکس‌ومنیا، اتخاذ یک روال خواب است که به شما کمک می‌کند خواب باکیفیت داشته باشید، علائم سایر بیماری‌های شناخته شده را مدیریت کنید و از محرک‌هایی که ممکن است با خواب سالم تداخل کنند، اجتناب کنید.
سکس‌ومنیا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

Sexsomnia را می توان توسط متخصص خواب تشخیص داد. پزشک شما احتمالاً گزارش رویداد را از شاهد می‌خواهد و ممکن است یک مطالعه ثبت شده در خواب را برای تعیین اینکه آیا یک مشکل پزشکی باعث ایجاد خواب جنسی می‌شود توصیه می‌کند.
آیا خواب جنسی قابل درمان است؟

بله، ارائه‌دهنده شما ممکن است یک مطالعه ثبت شده خواب را سفارش دهد، اما در بیشتر موارد، اگر یک مشکل سلامتی دیگر باعث ایجاد خواب‌آلودگی جنسی شود، ابتدا به دنبال درمان علت اصلی است. آنها ممکن است برنامه ای را برای اجتناب از استرس یا مسائل مربوط به سوء مصرف مواد یا تجویز دارو، بسته به اینکه چه چیزی باعث ایجاد خواب جنسی می شود، توصیه کنند.

علائم و نشانه های سکسومنیا

بر اساس کلینیک کلیولند، اعمال جنسی مرتبط با خواب جنسی عبارتند از:

 • نوازش کردن
 • خودارضایی
 • ارتباط جنسی
 • رانش لگن
 • ارگاسم خود به خود

یکی از جنبه‌های کلیدی سکس‌ومنی، خواب و بی‌هوشی در حین انجام این اعمال است. دکتر کیلکنی می‌گوید: «این وضعیت باید شامل عدم پاسخگویی یا حداقل پاسخ‌دهی به مکالمه، پاسخ‌های جنسی غیرمعمول یا پرخاشگری، و ناتوانی یا مشکل در بیدار شدن در طول رویداد باشد».

بیشتر بخوانید
تقویت و افزایش میل جنسی مردان

حتی اگر تمام مدت خواب هستید، چشمان شما ممکن است باز و به ظاهر هوشیار باشند. کیلکنی می‌گوید: «اگرچه فرد خواب است، اما به نظر دیگران بیدار است.

علل و عوامل خطر سکسومنیا

دلایل بروز اپیزودهای خواب جنسی در بهترین حالت مبهم است. کیلکنی می گوید: «هیچ کس نمی تواند دقیقاً دلیل آن را توضیح دهد.

او می گوید ، یکی از مواردی که به نظر می رسد باعث پاراسومنیا می شود، تغییر ناگهانی از یک مرحله خواب به مرحله دیگر است که به نظر می رسد “دری را به روی فعالیت های ناخواسته مرتبط با خواب باز می کند”. کیشا سالیوان،  پزشک متخصص طب استئوپاتیک و پزشکی خانواده و متخصص داروی خواب در Kaiser Permanente در لارگو، مریلند، می‌گوید: «سکس‌ومنیا خارج از خواب رویایی رخ می‌دهد و احتمالاً زمانی رخ می‌دهد که فرد مراحل خواب را طی می‌کند»  . به گفته کلینیک کلیولند، ماشه می تواند چیزی به سادگی صدا یا نوری باشد که در اتاق روشن می شود. یا، وضعیت سلامتی که خواب شما را مختل می کند ممکن است مقصر باشد. دکتر سالیوان می گوید: “این ممکن است شامل سندرم پای بی قرار، دندان قروچه، سوزش سر دل، آپنه خواب، بی خوابی و تشنج های مرتبط با خواب باشد.” کیلکنی سندرم کلاین-لوین، نارکولپسی، سندرم برانگیختگی جنسی مداوم، یا اختلالات روانپریشی شبانه را به لیست شرایط سلامتی که ممکن است خطر ابتلا به خواب جنسی را افزایش دهد، اضافه می کند. به گفته کلینیک کلیولند، اگر پاراسومنیا دیگری مانند راه رفتن در خواب را تجربه کنید، بیشتر در معرض خطر هستید. همچنین برخی از عوامل سبک زندگی وجود دارد که در صورت ابتلا به این اختلال می‌تواند باعث بروز اپیزودهای خواب‌آزاری جنسی شود. طبق گفته کلینیک کلیولند، این موارد عبارتند از:

 • الکل
 • داروهای تفریحی
 • فشار
 • اضطراب
 • کم خوابی
 • خستگی
 • برخی از داروهای خواب بدون نسخه

کیلکنی می گوید: «در اصل، هر شرایطی که می تواند باعث استرس یا اختلال در خواب شود، می تواند باعث ایجاد این اختلال شود.

سکسومنیا چگونه تشخیص داده می شود؟

اغلب اوقات، افراد تنها زمانی متوجه می شوند که درگیر این اپیزودهای جنسی هستند – برای مثال، یک شریک یا هم اتاقی، در کلینیک کلیولند. اگر این اتفاق برای شما افتاد، از آن شخص بخواهید آنچه را که دیده است بنویسد. ممکن است شنیدن آن برای شما سخت باشد، اما می تواند به پزشک کمک کند تا بفهمد چه اتفاقی در حال رخ دادن است و بیماری را تشخیص دهد. به گفته کلینیک کلیولند، بسیاری از افراد در اعتراف به رفتارهای خواب‌آلودگی مشکل دارند، زیرا احساس خجالت و شرم می‌کنند و اغلب به گونه‌ای رفتار می‌کنند که اگر بیدار بودند هرگز چنین رفتاری نمی‌کردند. این می تواند مانع درمان شود. کیلکنی می‌گوید: «خجالت ممکن است بسیاری از مردم را از کمک گرفتن باز دارد. “Sexsomnia احتمالاً یک بیماری است که کمتر تشخیص داده شده است، زیرا یک فرد ممکن است تنها زمانی به دنبال کمک پزشکی باشد که با عواقب منفی شریک رختخواب – یا از نظر قانونی روبرو شود.”

بیشتر بخوانید
کاندوم کاپوت یا کدکس

پیش آگهی Sexsomnia

خبر خوب این است که اگر بتوانید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد اپیزودهای سکسومنیایی که تجربه کرده اید صحبت کنید، سکسومنیا در بیشتر موارد قابل درمان است. اگر خواب جنسی درمان شود یا نه، به نظر نمی رسد که بر سلامت طولانی مدت از نظر افزایش خطر ابتلا به سایر بیماری ها یا بیماری های مزمن تأثیر بگذارد. همراه با رفتارهایی که شامل می شود، می تواند بر سلامت عاطفی و بهزیستی تأثیر بگذارد که در زیر با جزئیات بیشتر به آن پرداخته شده است.

مدت زمان سکسومنیا

از آنجایی که سکس‌ومنیا اغلب کمتر گزارش می‌شود و می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، هیچ داده‌ای در مورد اینکه این دوره‌ها معمولاً چقدر اتفاق می‌افتند یا چقدر طول می‌کشند وجود ندارد. اما این امکان وجود دارد که بر اختلال جنسی غلبه کنید.

در بیشتر موارد، تا زمانی که علت زمینه ای درمان نشود، ادامه می یابد. سالیوان می‌گوید: «اگر محرک‌های بیمار به‌درستی درمان شوند، علائم ممکن است به مرور زمان برطرف شوند.

درمان و گزینه های دارویی برای سکسومنیا

گزینه های درمانی در دسترس هستند، و آنها بر آنچه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به عنوان علت زمینه ای تشخیص می دهد متمرکز می شوند. سالیوان می‌گوید: «گام اول این است که مطمئن شوید در مورد تمام علائمی که تجربه می‌کنید با پزشک خود صحبت می‌کنید. دکتر می تواند به ایجاد یک دوره عمل برای درک محرک ها کمک کند.

اگر پزشک شما مشکوک باشد که یک اختلال خواب زمینه ای وجود دارد، احتمالاً یک مطالعه ثبت شده خواب را پیشنهاد می کند. طبق تحقیقات سال ۲۰۲۱ از آنجا، آنها می توانند تشخیص دهند که آیا یک مشکل پزشکی وجود دارد که خواب شما را مختل کرده و باعث ایجاد خواب آلودگی می شود. سپس می توانند برنامه درمانی شما را در آنجا متمرکز کنند. به عنوان مثال، طبق گفته کلینیک کلیولند، تشخیص و درمان آپنه زمینه‌ای خواب با دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) می‌تواند به کاهش یا پایان کامل دوره‌های خواب‌خوابی جنسی کمک کند.

جستجو برای تشخیص و درمان مهم است زیرا خواب‌آلودگی جنسی می‌تواند برای کسانی که با آنها زندگی می‌کنید خطرناک باشد، زیرا کنترل اعمال خود را ندارید. سالیوان می‌گوید: «یک پزشک ممکن است بیماران را تشویق کند تا در حین کار برای یافتن راه‌حل، اقداماتی را برای اطمینان از ایمنی بیمار و شریک زندگی بیمار انجام دهند.

سبک زندگی و تغییرات رفتاری که می تواند کمک کند

از آنجایی که استرس، سوء مصرف مواد و کم‌خوابی می‌تواند باعث ایجاد خواب‌آلودگی جنسی شود، ممکن است ارائه‌دهنده شما به شما توصیه کند که تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که باعث می‌شود احساس آرامش بیشتری داشته باشید و برای داشتن یک خواب خوب آماده باشید. سالیوان می‌گوید: «پزشک می‌تواند به ایجاد یک برنامه درمانی کمک کند که می‌تواند شامل تغییرات ساده در سبک زندگی مانند کاهش استرس، محدود کردن مصرف الکل و حفظ یک برنامه خواب ثابت باشد.

بیشتر بخوانید
سکس بهتر: تمریناتی برای تقویت عملکرد شما

شما همچنین می توانید تغییرات سبک زندگی را با هدف محافظت از امنیت خود و شریک زندگی خود بپذیرید. به عنوان مثال، طبق گفته کلینیک کلیولند، ممکن است تصمیم بگیرید در یک اتاق جداگانه بخوابید، درها را قفل کنید، از محرک ها اجتناب کنید و بهداشت خواب خوب را در اولویت قرار دهید، در حالی که گزینه درمانی را پیدا می کنید.

گزینه های دارویی

پزشک شما ممکن است تشخیص دهد که یک مشکل سلامتی با خواب شما تداخل دارد و منجر به دوره‌های خواب‌خوابی جنسی می‌شود و ممکن است دارویی برای درمان آن تجویز کند. به عنوان مثال، اگر پاراسومنیا دیگری مانند راه رفتن در خواب دارید که خطر ابتلا به سکس را افزایش می دهد، پزشک ممکن است داروی بنزودیازپین تجویز کند. پژوهش قبلی.

علاوه بر یک دستگاه CPAP برای آپنه خواب، پزشک شما ممکن است یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) را برای درمان افسردگی یا اضطراب یا دارویی برای درمان سوزش سر دل یا سندرم پای بیقرار توصیه کند – اگر پزشک مشکوک باشد که این شرایط باعث ایجاد خواب جنسی شما می شود. کلینیک کلیولند

در حال حاضر مطالعات بزرگی در مورد درمان دارویی برای خواب‌آلودگی جنسی وجود ندارد، اما مطالعات موردی کوچک‌تری وجود دارد که نشان می‌دهد چه چیزی مؤثر بوده است. یک مطالعه موردی دریافتند که پاروکستین SSRI برای رفع خواب‌آلودگی جنسی برای یک بیمار مؤثر است. این بیمار هنگام نوشیدن الکل علائم بدتر شدن خواب‌خوابی جنسی را تجربه کرد، بنابراین به جای بنزودیازپین، که می‌تواند اثراتی مشابه الکل داشته باشد، با SSRI درمان شد.

در نهایت، بر اساس گفته‌ها، خواب‌آلودگی جنسی ناشی از تشنج را می‌توان با داروهای ضد تشنج کاربامازپین‌ها درمان کرد. پژوهش قبلی.

درمان های جایگزین و مکمل

مشاوره یا درمان نیز می‌تواند برای مقابله با سکس‌ومنیا مفید باشد مطالعه موردی منتشر شده در سال ۲۰۲۱. این برای فردی که دچار سکس‌ومنیا است توصیه می‌شود، زیرا برخورد با این قسمت‌ها می‌تواند انواع احساسات و موقعیت‌های دشوار را به همراه داشته باشد.

همچنین ممکن است برای هرکسی که دچار اختلال خواب جنسی است، مانند شریک زندگی فرد، مفید باشد. طبق گفته کلینیک کلیولند، این فرد ممکن است نگرانی هایی در مورد ایمنی داشته باشد یا یکپارچگی رابطه خود با شریک زندگی خود را زیر سوال ببرد، و یک درمانگر یا مشاور ممکن است بتواند به رفع این احساسات کمک کند یا ارتباط بین دو شریک را تشویق کند.

عوارض سکسومنیا

یکی از رایج‌ترین اثرات منفی سکس‌ومنیا، خجالت ناشی از آن است. کیلکنی می‌گوید: «بیماران سکس‌ومنیا از اعمال خود احساس شرمندگی می‌کنند و می‌ترسند که راز آنها در روابط مختلف، چه خانوادگی و چه اجتماعی فاش شود». به عنوان مثال، در مطالعه موردی سال ۲۰۲۱ که قبلاً ذکر شد، یک بیمار پس از آن که دوره‌های خواب‌آلودگی جنسی باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه با همسرش شد، از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی کمک گرفت. او از اینکه او را از نظر جنسی ارضا نمی کند احساس ناامنی می کرد و فکر می کرد که او می تواند به او خیانت کند زیرا نام مردان دیگر را در خواب می گفت. کیلکنی می‌گوید: «شریک‌های تخت ممکن است از ترس عدم ارضای جنسی شریک زندگی خود رنج ببرند، یا از خیانت بیمار می‌ترسند». آنها همچنین از افشای موقعیت در سایر روابط خود احساس شرم می کنند. همچنین این احتمال وجود دارد که فعالیت جنسی تهاجمی باشد و منجر به آسیب فیزیکی یا حتی تجاوز جنسی شود. ممکن است عواقب قانونی مرتبط با سکسومنیا وجود داشته باشد، مانند زمانی که اعمال جنسی شخص دیگری را بدون رضایت او انجام می دهد. با توجه به بررسی رویه قضایی، موارد متعددی وجود داشته است که در آن سکس‌سومنیا به عنوان دفاعی برای تعقیب کیفری جرایم جنسی استفاده شده است . با این حال، این موضوع بحث برانگیز است و سابقه نشان می دهد که تا کنون به ندرت کسی را از گناه پاک کرده است.

تحقیق و آمار: چه کسانی دچار سکسومنیا هستند؟

به سختی می توان گفت که چند نفر دچار سکس خوابی می شوند. ممکن است کسی نداند که دارد این کار را انجام می دهد، مگر اینکه شریک یا شخص دیگری شاهد این عمل باشد، و ممکن است از اعتراف به آن خجالت بکشد. با این حال، پژوهش تقریباً ۸ درصد از افرادی که در یک مرکز خواب حضور داشتند، علائم سکسومنیا را نشان دادند.

بیشتر بخوانید
8 چیزی که درباره آلت تناسلی خود نمی دانستید

با این حال، آن را با یک دانه نمک مصرف کنید. سالیوان می‌گوید: «این عدد گمراه‌کننده است، زیرا فقط مشاهدات در طول مطالعات خواب را در بر می‌گیرد. این تعداد احتمالاً در میان جمعیت عمومی کمتر است، و برای پیچیده تر کردن اوضاع، خواب جنسی اغلب تشخیص داده نمی شود. سالیوان می‌گوید: «اکثر بیماران از بحث در مورد علائم خود برای تشخیص درست احساس راحتی نمی‌کنند.

به طور کلی، سکس‌سومنیا بسیار نادر است. کیلکنی می‌گوید: «در تقریباً ۳۰ سال تمرین، من فقط دو بیمار مبتلا به این اختلال را داشته‌ام.

به طور کلی، طبق تحقیقات مرکز خواب، مردان بیشتر از زنان (تا ۳ برابر بیشتر) دچار خواب‌آلودگی جنسی می‌شوند. سالیوان می‌گوید: «مردان بیشتر احتمال دارد علائم پرخاشگرانه‌تری مانند نوازش، پرخاشگری جنسی و تجاوز جنسی نشان دهند.

شرایط مرتبط و علل سکسومنیا

همانطور که گفته شد، خواب‌آلودگی جنسی می‌تواند به یک اختلال مرتبط با خواب یا وضعیت سلامت ظاهراً نامرتبط مرتبط باشد. در اینجا شایع ترین شرایط مربوط به سکس می باشد:

 • آپنه خواب
 • اضطراب
 • خستگی
 • راه رفتن در خواب یا حرف زدن در خواب
 • سندرم پای بی قرار
 • سوزش سردل
 • صرع
 • جراحت سر
 • میگرن
 • بیماری کرون
 • کولیت
 • سندرم کلاین-لوین
 • نارکولپسی
 • سندرم برانگیختگی جنسی مداوم
 • اختلالات روان پریشی شبانه

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه