سیاه سرفه: علائم، درمان و پیشگیری

سیاه سرفه یک عفونت بسیار مسری است که توسط باکتری ایجاد می شود) بوردتلا سیاه سرفه. سیاه سرفه را “سیاه سرفه” نیز می نامند. این باکتری به سلول هایی که مجاری هوایی را می پوشانند می چسبد. سپس تکثیر می شود و علائم را ایجاد می کند.

بوردتلا سیاه سرفه باکتری بر پوشش مجاری هوایی تأثیر می گذارد و باعث می شود که سرفه برای مدت طولانی پس از از بین رفتن باکتری ادامه یابد.

این بیماری معمولاً از یک الگو پیروی می کند. علائم ۵-۱۲ روز پس از آلوده شدن ظاهر می شود.

مرحله اولیه (مرحله کاتارال)

در مراحل اولیه علائم مشابه سرماخوردگی است. در ابتدا اغلب گلودرد وجود دارد. در عرض یک روز یا بیشتر، سرفه خفیف و خشک ایجاد می شود. همچنین ممکن است آبریزش بینی داشته باشید. اکثر مردم درجه حرارت بالا (تب) ندارند. در طی چند روز، سرفه ممکن است با مقداری خلط (خلط) مولدتر شود.

مرحله اصلی سرفه (مرحله پراکسیسمال)

حدود ۷ تا ۱۴ روز پس از شروع بیماری، سرفه معمولا بدتر می شود و به حالت حمله ای تبدیل می شود. این بدان معنی است که حملات (پاراکسیسم) سرفه های شدید وجود دارد. میانگین حدود ۱۲-۱۵ دوره در روز است، اما برخی افراد تا ۱۰۰ بار در روز دارند. در بین حملات سرفه احتمالاً خوب می شوید. علائم تب، آبریزش بینی و سایر علائم بیماری معمولاً در این مرحله از بین رفته است.

این مرحله اصلی سرفه بیماری معمولاً حداقل دو هفته و اغلب بیشتر طول می کشد.

مرحله تسکین (مرحله نقاهت)

پس از آن حملات سرفه به تدریج در طی یک دوره که می تواند تا سه ماه یا بیشتر طول بکشد، کاهش می یابد. (در برخی کشورها سیاه سرفه به عنوان سرفه صد روزه شناخته می شود.) از آنجایی که به نظر می رسد اوضاع در حال کاهش است، ممکن است شما همچنان یک دوره عجیب سرفه های شدید داشته باشید.

سیاه سرفه می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، زیرا حملات سرفه می تواند ناراحت کننده باشد. با این حال، در برخی موارد علائم خفیف تر از آنچه در بالا توضیح داده شد است.

در طول یک دوره سرفه، شما بارها و بارها سرفه می کنید. صورت اغلب قرمز می شود و بدن متشنج می شود. در نهایت، تلاش ناامیدانه ای برای نفس کشیدن وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد صدای بلند بلند شود. صدای سیخ در پایان یک دوره سرفه فقط در نیمی از موارد اتفاق می افتد. هر دوره سرفه معمولاً ۱ تا ۲ دقیقه طول می کشد.

بیشتر بخوانید
آمفیزم مادرزادی: آنچه باید بدانید

ممکن است چندین حمله سرفه با هم رخ دهد و در مجموع چند دقیقه طول بکشد. بیماری (استفراغ) در پایان یک دوره سرفه کاملاً رایج است.

هر فردی در هر سنی ممکن است به سیاه سرفه مبتلا شود. بیشتر موارد در انگلستان در کودکان بزرگتر و بزرگسالان است. افرادی که واکسینه نشده اند یا قبلاً به سیاه سرفه مبتلا نشده اند، بیشتر در معرض ابتلا هستند.

در سه هفته اول بیماری بسیار مسری است. سیاه سرفه از طریق قطرات آلوده در هوا به دیگران سرایت می کند که هنگام سرفه، عطسه یا خنده فرد مبتلا ایجاد می شود. همچنین می تواند از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا منتقل شود. برای جلوگیری از انتقال عفونت، هنگام سرفه یا عطسه دهان خود را بپوشانید، بلافاصله دستمال کاغذی استفاده شده را دور بیندازید و مرتب دستان خود را بشویید. ممکن است به پوشیدن ماسک و فاصله گرفتن از دیگران فکر کنید. مصرف یک دوره آنتی بیوتیک توسط پزشک می تواند میزان عفونی بودن فرد را در مراحل اولیه بیماری کاهش دهد.

آیا فرزند من نیاز به ترک مدرسه دارد؟

در انگلستان و ولز، توصیه دولت این است که کودکان باید از مهد کودک یا مدرسه برای موارد زیر دوری کنند:

 • دو روز پس از شروع دوره آنتی بیوتیک؛ یا
 • اگر آنتی بیوتیک نداشته باشید، تا سه هفته پس از شروع علائم (حتی اگر هنوز حملات سرفه داشته باشند).

در اسکاتلند، توصیه دولت این است که کودکان باید از مهد کودک یا مدرسه برای موارد زیر دوری کنند:

 • پنج روز پس از شروع دوره آنتی بیوتیک؛ یا
 • اگر آنتی بیوتیک نداشته باشید، تا سه هفته پس از شروع علائم (حتی اگر هنوز حملات سرفه داشته باشند).
بیشتر بخوانید
سرفه ناشی از ویروس سنسیشیال تنفسی: آیا آنقدر که به نظر می رسد بد است؟

آیا باید از کار بمانم؟

در انگلستان و ولز، توصیه دولت به شرح زیر است:

 • پس از شروع آنتی بیوتیک باید دو روز از کار خودداری کنید. اگر آنتی بیوتیک مصرف نمی کنید، سه هفته پس از شروع علائم، از کار خودداری کنید.

در اسکاتلند، توصیه های دولت به شرح زیر است:

 • پس از شروع آنتی بیوتیک باید پنج روز از کار خودداری کنید. اگر آنتی بیوتیک مصرف نمی کنید، سه هفته پس از شروع علائم، از کار خودداری کنید.

سیاه سرفه اغلب با علائم معمولی تشخیص داده می شود. اگر مشکوک باشد، ممکن است آزمایشی برای تایید تشخیص انجام دهید. با این حال، نتایج ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین اگر علائم شما معمولی باشد، معمولا بدون انتظار برای نتیجه درمان می‌شوید.

در مراحل اولیه، آزمایشی وجود دارد که می تواند تشخیص را تایید کند. این شامل برداشتن سواب از پشت بینی برای ارسال به آزمایشگاه برای آزمایش است. یک سواب بسیار شبیه یک غنچه پنبه ای روی یک چوب یا سیم بلند است.

با این حال، در بسیاری از موارد “سرفه چند هفته ای”، باکتری که باعث سیاه سرفه می شود از بدن خارج می شود اما سرفه برای چند هفته دیگر ادامه می یابد. بنابراین، یک آزمایش منفی، بدون یافتن باکتری، سیاه سرفه را رد نمی کند.

همچنین ممکن است از آزمایش خون استفاده شود، به ویژه در بزرگسالانی که بیش از دو هفته علائم داشته اند. این آزمایش پروتئین های محافظی را که سیستم ایمنی بدن شما (آنتی بادی) در پاسخ به باکتری سیاه سرفه تولید می کند، تشخیص می دهد.

اکثر افراد به طور کامل بهبود می یابند اما برخی دچار عوارض می شوند. این عوارض بیشتر در نوزادان زیر ۶ ماه ایجاد می شود.

عوارض احتمالی عبارتند از:

عفونت ریه (پنومونی)

اگر سیاه سرفه داشته باشید، سایر میکروب ها (باکتری ها) می توانند به راحتی ریه ها را آلوده کنند. بنابراین، پنومونی ناشی از باکتری های دیگر (عفونت ثانویه) گاهی اوقات رخ می دهد. در صورتی که فردی بیشتر بیمار شود، درجه حرارت بالا (تب) داشته باشد، سریع نفس بکشد یا در بین دوره های سرفه دچار مشکل در تنفس شود، مشکوک به ذات الریه است.

بیشتر بخوانید
پزشکان سرماخوردگی

ترکیدن رگ های خونی

افزایش فشار در صورت ناشی از سرفه می‌تواند باعث ترکیدن رگ‌های خونی کوچک در صورت شود و در نتیجه باعث شود خون دماغ، خون در چشم (خونریزی زیر ملتحمه)، یا کبودی پوست اطراف چشم. اینها معمولاً بدون نیاز به هیچ درمانی با بهبود سرفه بهبود می یابند.

درد دنده ها

سرفه های شدید می تواند باعث درد دنده شود زیرا باعث انقباض شدید عضلات اطراف دنده ها می شود. به ندرت ممکن است فشار آنقدر قوی باشد که باعث شکستن دنده (شکستگی) شود.

فتق

افزایش فشار در شکم (شکم) در طول حملات سرفه ممکن است باعث شکاف در دیواره عضلانی شود که به آن فتق می‌گویند.

عوارضی مانند ذات الریه، سوراخ در ریه (پنوموتوراکس) یا کم آبی در کودکان، به ویژه نوزادان، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. مهم است که در یک فرد ناخوشایند مراقب این موارد باشید و فوراً با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید اگر فرد:

 • دچار مشکل در تنفس، دوره‌های توقف تنفس یا تنفس بسیار سریع است.
 • اطراف صورت یا دهان آبی می شود.
 • به نظر ناخوشتر است
 • کم آب شده است.

آنتی بیوتیک ها

باکتری که باعث سیاه سرفه می شود را می توان با آنتی بیوتیک از بین برد. معمولاً اگر سیاه سرفه در سه هفته اول بیماری تشخیص داده شود، تجویز می شود. آنتی بیوتیک ها احتمال انتقال بیماری توسط فرد آلوده به دیگران را کاهش می دهند اما علائم فرد را بهبود نمی بخشند. بدون آنتی بیوتیک، شما تا سه هفته پس از شروع بیماری مسری هستید.

آنتی بیوتیک هایی که معمولا برای سیاه سرفه استفاده می شوند، کلاریترومایسین، آزیترومایسین یا اریترومایسین هستند.

اقدامات کلی

متأسفانه هیچ چیزی برای تسکین یا جلوگیری از حملات سرفه وجود ندارد.

اقدامات کلی عبارتند از:

 • آرامش عمومی
 • پاکسازی مخاط و بیماری (استفراغ) در طول حملات سرفه.
 • به دنبال عوارضی مانند ذات الریه که ممکن است جدی تر باشد.
 • اطمینان از اینکه کودک بیمار به اندازه کافی غذا و نوشیدنی دریافت می کند.

آنتی بیوتیک ها

ممکن است برای برخی از افرادی که در تماس نزدیک با فرد مبتلا به سیاه سرفه بوده اند، یک دوره آنتی بیوتیک داده شود. این ممکن است از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. این به ویژه برای نوزادان ۶ ماهه یا کمتر استفاده می شود، زیرا آنها بیشتر در معرض خطر ابتلا به نوع جدی تری از بیماری هستند. همچنین ممکن است به افرادی داده شود که احتمال دارد با نوزادان کوچک در تماس باشند.

بیشتر بخوانید
غذاهایی که باید با گلودرد بخورید و بنوشید

واکسن سیاه سرفه (واکسن سیاه سرفه)

در بریتانیا، ایمن سازی در برابر سیاه سرفه به طور معمول برای همه کودکان ارائه می شود. این بخشی از واکسن ۶ در ۱ است که در ۲، ۳ و ۴ ماهگی تجویز می شود. پس از آن کودکان در سنین بین ۳ تا ۵ سال از یک تقویت کننده پیش دبستانی استفاده می کنند.

در بریتانیا به زنان باردار واکسیناسیون سیاه سرفه پیشنهاد می شود. این به این دلیل است که سیاه سرفه معمولاً یک بیماری جدی‌تر در نوزادان زیر ۶ ماه است و ایمن‌سازی زنان باردار به محافظت از نوزاد تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند و بتوانند واکسیناسیون خود را دریافت کنند، کمک می‌کند. زنان بارداری که واکسینه نشده اند و با فردی که سیاه سرفه داشته در تماس بوده اند، باید با ماما یا پزشک خود تماس بگیرند تا درمان برای کاهش خطر بیماری مورد بحث قرار گیرد.

اکثر افرادی که به سیاه سرفه مبتلا می شوند بهبودی کامل پیدا می کنند. با این حال، این می تواند یک بیماری تلخ باشد، زیرا حملات بی امان سرفه می تواند ناراحت کننده باشد. طول کل بیماری معمولاً ۸-۶ هفته است اما اغلب سه ماه یا بیشتر طول می کشد.

عوارض شدید و مرگ ناشایع است اما بیشتر در نوزادان زیر ۶ ماه رخ می دهد. بیماری جدی در کودکان بزرگتر و بزرگسالان کمتر شایع است. پس از بهبودی، معمولاً در برابر سیاه سرفه ایمن هستید و بنابراین احتمال ابتلای مجدد به آن بسیار کم است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه