وقتی بعد از مدتی به سیب زمینی ها نگاه کنید ممکن است توجه شوید که سبز شده اند، با معمایی مواجه می شوید که آیا آنها را دور بریزید یا نه.

بعضیها ریسک خود را کاهش می دهند و سیب زمینی سبز را دور می اندازند، در حالی که برخی دیگر لکه های سبز را از بین می برند و به هر حال از آنها استفاده می کنند.

با این حال، سیب زمینی سبز بیش از حد نامطلوب است. آنها همچنین می توانند خطرناک باشند.

در واقع، رنگ سبز و طعم تلخی که گاهی اوقات سیب زمینی ایجاد می کند ممکن است نشان دهنده وجود یک سم باشد.

سیب زمینی سبز: بی ضرر یا سمی؟

برخی از مردم تعجب می کنند که آیا خوردن سیب زمینی سبز می تواند شما را بیمار کند یا اینکه پوست کندن یا پختن آن باعث می شود که خوردن آن بی خطر باشد.

این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد سیب زمینی سبز بدانید و اینکه آیا آنها برای سلامتی شما خطرناک هستند را پوشش می دهد.

چرا سیب زمینی سبز می شود

سبز کردن سیب زمینی یک فرآیند طبیعی است.

هنگامی که سیب زمینی در معرض نور قرار می گیرد، شروع به تولید کلروفیل می کند، رنگدانه سبز رنگی که به بسیاری از گیاهان و جلبک ها رنگ می دهد (۱).

این باعث می شود که سیب زمینی های با پوست روشن از زرد یا قهوه ای روشن به سبز تبدیل شوند. این فرآیند در سیب‌زمینی‌هایی با پوست تیره‌تر نیز دیده می‌شود، اگرچه رنگدانه‌های تیره می‌توانند آن را بپوشانند.

با خاراندن قسمتی از پوست و بررسی لکه های سبز زیر آن می توانید متوجه شوید که سیب زمینی تیره سبز می شود یا خیر (۲).

کلروفیل همچنین به گیاهان اجازه می دهد تا از طریق فتوسنتز انرژی را از خورشید جمع آوری کنند. از طریق این فرآیند، گیاهان قادر به تولید کربوهیدرات و اکسیژن از نور خورشید، آب و دی اکسید کربن هستند.

کلروفیل که به برخی از سیب زمینی ها رنگ سبز می دهد، کاملا بی ضرر است. در واقع در بسیاری از غذاهای گیاهی که هر روز می خورید وجود دارد.

بیشتر بخوانید
یوهمبین Yohimbe: مزایا، موارد استفاده و عوارض جانبی

با این حال، سبز شدن سیب زمینی همچنین می تواند نشان دهنده تولید چیزی بالقوه مضر باشد: یک ترکیب گیاهی سمی به نام سولانین (۱).

خلاصه: هنگامی که سیب زمینی در معرض نور قرار می گیرد، کلروفیل تولید می کند، رنگدانه ای که سیب زمینی را سبز می کند. کلروفیل به خودی خود کاملا بی ضرر است، اما می تواند وجود یک سم را نشان دهد.

سیب زمینی سبز می تواند سمی باشد

هنگامی که قرار گرفتن در معرض نور باعث تولید کلروفیل در سیب زمینی می شود، همچنین می تواند باعث تولید ترکیبات خاصی شود که از آسیب حشرات، باکتری ها، قارچ ها یا حیوانات گرسنه محافظت می کند (۳، ۴، ۵).

متأسفانه این ترکیبات می توانند برای انسان سمی باشند.

سولانین، سم اصلی تولید شده توسط سیب زمینی، با مهار آنزیمی که در تجزیه برخی انتقال دهنده های عصبی نقش دارد، عمل می کند (۳، ۴).

همچنین با آسیب رساندن به غشای سلولی عمل می کند و می تواند بر نفوذپذیری روده تأثیر منفی بگذارد.

سولانین معمولاً در سطوح کم در پوست و گوشت سیب زمینی و همچنین در سطوح بالاتر در قسمت هایی از گیاه سیب زمینی وجود دارد. و با این حال، وقتی سیب زمینی در معرض نور خورشید قرار می گیرد یا آسیب می بیند، مقدار بیشتری از آن را تولید می کند.

کلروفیل شاخص خوبی برای وجود سطوح بالای سولانین در سیب زمینی است، اما معیار کاملی نیست. اگرچه شرایط یکسان تولید سولانین و کلروفیل را تحریک می کند، اما آنها مستقل از یکدیگر تولید می شوند (۱).

در واقع، بسته به تنوع، یک سیب زمینی می تواند خیلی سریع سبز شود، اما همچنان حاوی سطوح متوسطی از سولانین است. بساک ممکن است به آرامی سبز شود اما حاوی سطوح بالایی از سم است (۲).

بیشتر بخوانید
18 غذای سالم که هنگام گرسنگی باید بخورید

با این حال، سبز شدن نشانه این است که سیب زمینی ممکن است شروع به تولید سولانین بیشتری کند.

خلاصه: وقتی سیب زمینی در معرض نور قرار می گیرد، سمی به نام سولانین تولید می کند. از آنها در برابر حشرات و باکتری ها محافظت می کند، اما برای انسان سمی است. سبز کردن سیب زمینی شاخص خوبی از سولانین است.

سولانین چقدر زیاد است؟

به سختی می توان گفت دقیقا چه مقدار سولانین باعث ایجادمشکل در شما می شود، زیرا آزمایش آن بر روی انسان غیراخلاقی است. همچنین به تحمل فردی فرد و اندازه بدن بستگی دارد.

با این حال، گزارش موارد مسمومیت با سولانین و یک مطالعه سم شناسی در انسان ممکن است کمک کننده باشد.

مصرف ۲ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن برای ایجاد علائم کافی به نظر می رسد، اگرچه ۱.۲۵ میلی گرم بر کیلوگرم ممکن است برای بیمار شدن برخی افراد کافی باشد (۴).

این بدان معناست که خوردن۴۵۰ گرم سیب زمینی که از حد مجاز ۲۰ میلی گرم سولانین در هر ۱۰۰ گرم فراتر رفته است برای بیمار کردن یک فرد با وزن ۵۰ کیلوگرم کافی است.

با این حال، اگر سیب زمینی دارای سطوح بسیار بالایی از سولانین باشد یا اگر فرد جوانتر یا کودک است، مصرف کمتر آن ممکن است برای بیمار شدن کافی باشد.

علائم بارز مسمومیت با سولانین تهوع، استفراغ، اسهال، تعریق، سردرد و درد معده است. این علائم باید در عرض ۲۴ ساعت برطرف شوند (۴، ۶، ۷).

عوارض شدیدی مانند فلج، تشنج، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ در موارد شدید گزارش شده است (۴، ۸).

خلاصه: سیب زمینی که حاوی سطوح بسیار بالایی سولانین است، می تواند باعث تهوع، استفراغ و سردرد شود. در موارد شدید، فلج، کما یا حتی مرگ ممکن است رخ دهد.

آیا پوست کندن یا پختن سیب زمینی سبز موثر است؟

سطح سولانین در پوست سیب زمینی بالاترین میزان است. به همین دلیل، پوست کندن سیب زمینی سبز به کاهش قابل توجه سطح آن کمک می کند.

بیشتر بخوانید
9 مزیت شگفت انگیز آقطی سیاه برای سلامتی که نمی دانستید!

مطالعات نشان می دهد که پوست کندن سیب زمینی حداقل ۳۰ درصد از ترکیبات سمی گیاهی آن را از بین می برد. با این حال، هنوز هم تا ۷۰٪ از ترکیبات در گوشت باقی می ماند (۴).

این بدان معناست که در سیب زمینی هایی با غلظت های بسیار بالای سولانین، سیب زمینی پوست کنده ممکن است به اندازه ای باشد که شما را بیمار کند.

متأسفانه، پخت و پز و سایر روش های پخت، از جمله پخت، مایکروویو یا سرخ کردن، سطح سولانین را به میزان قابل توجهی کاهش نمی دهد. به این ترتیب آنها سیب زمینی سبز را برای خوردن ایمن تر نمی کنند (۹).

اگر سیب زمینی فقط چند لکه سبز کوچک دارد، می توانید آنها را برش دهید یا سیب زمینی ها را پوست بگیرید. از آنجایی که سولانین در غلظت های بالاتری در اطراف جوانه های سیب زمینی تولید می شود، آنها نیز باید حذف شوند.

اما اگر سیب زمینی خیلی سبز است یا طعم تلخی دارد (نشانه سولانین) بهتر است آن را دور بیندازید (۱۰).

خلاصه: پوست کندن سیب زمینی سبز سطح سولانین آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، اما پختن اینطور نیست. بهتر است وقتی سیب زمینی ها سبز شدند دور بریزید.

چگونه از سبز شدن سیب زمینی جلوگیری کنیم؟

خوشبختانه گزارش مسمومیت با سولانین نادر است. با این حال، ممکن است به دلیل ماهیت کلی علائم آن کمتر گزارش شود.

سیب زمینی هایی که حاوی سطوح غیرقابل قبول سولانین هستند معمولاً به فروشگاه مواد غذایی نمی رسند.

با این حال، اگر سیب زمینی به درستی پردازش نشود، می تواند پس از تحویل به سوپرمارکت یا نگهداری در آشپزخانه شما، سولانین تولید کند.

بنابراین، نگهداری صحیح سیب زمینی برای جلوگیری از ایجاد سطوح بالاتر سولانین مهم است.

اختلالات فیزیکی، قرار گرفتن در معرض نور و دمای بالا یا پایین از عوامل اصلی تحریک سیب زمینی برای تولید سولانین هستند (۲).

بیشتر بخوانید
9 فواید بتابی یا پوملو برای سلامتی

حتماً قبل از خرید سیب زمینی ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آسیبی ندیده اند یا سبز شده اند.

در خانه، آنها را در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید. آنها باید در یک کیسه مات یا کیسه پلاستیکی نگهداری شوند تا از نور محافظت شود.

نگهداری آنها در یخچال ایده آل نیست، زیرا برای نگهداری سیب زمینی خیلی سرد است. برخی از مطالعات حتی سطوح سولانین بالا را به دلیل نگهداری در یخچال نشان می دهند (۱۱).

علاوه بر این، آشپزخانه یا کمد معمولی برای نگهداری طولانی مدت خیلی گرم است.

اگر جای کافی برای نگهداری سیب زمینی ندارید، فقط مقداری که قصد استفاده از آن را دارید بخرید. آنها را در یک کیسه مات در پشت کمد یا کشو نگهداری کنید، جایی که به بهترین وجه از نور و گرما محافظت می شود.

خلاصه: سیب زمینی حاوی مقادیر زیادی سولانین معمولاً به فروشگاه مواد غذایی نمی رسد. اما مهم است که سیب زمینی ها را به درستی نگهداری کنید تا بعد از خرید سبز نشوند.

 خلاصه

سیب زمینی سبز را باید جدی گرفت.

اگرچه رنگ سبز به خودی خود مضر نیست، اما ممکن است نشان دهنده وجود سمی به نام سولانین باشد.

پوست کندن سیب زمینی سبز می تواند به کاهش سطح سولانین کمک کند، اما زمانی که سیب زمینی سبز شد، بهتر است آنها را دور بریزید.

قبل از خرید سیب زمینی ها را از نظر سبز بودن و آسیب دیدگی بررسی کنید و قبل از استفاده آنها را در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید تا از سبز شدن آنها جلوگیری شود.