سیب زمینی و اسهال

اگر هنگام خوردن سیب زمینی اسهال دارید، ممکن است به این معنی باشد که شما آلرژی دارید.

سیب زمینی و اسهال دو ارتباط احتمالی دارند. اولین مورد این است که اگر سیب زمینی زیاد با پوست بخورید ممکن است باعث اسهال شود یا شما نسبت به آنها حساسیت یا عدم تحمل دارید. مورد دوم این است که سیب زمینی بدون پوست در واقع می تواند به شما کمک کند تا بر اسهال ناشی از چیز دیگری غلبه کنید.

به نظر می رسد دو موقعیت در انتهای طیف کاملاً متضاد، درست است؟ آنها هستند، و به همین دلیل است که تغذیه می تواند یک علم کاملاً فردی باشد. اگر سیب زمینی به معده شما آسیب می زند، می تواند دلایل معتبری داشته باشد. اگر معده شما به دلایل دیگری ناراحت است، ممکن است سیب زمینی همان چیزی باشد که شما نیاز دارید.

آلرژی یا عدم تحمل سیب زمینی

اگر هر بار که سیب زمینی می خورید دچار اسهال می شوید، ممکن است به سیب زمینی حساسیت یا عدم تحمل داشته باشید. اگرچه این دو می توانند علائم گوارشی مشابهی مانند اسهال و استفراغ را نشان دهند، اما بسیار متفاوت هستند. آلرژی واقعی به سیب زمینی شامل فعال شدن سیستم ایمنی بدن شما می شود.

سیب زمینی و اسهال | قوی زنده

هنگامی که شما حتی مقدار کمی سیب زمینی می خورید، سیستم ایمنی بدن شما مانند یک مهاجم خارجی به آن حمله می کند و آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین E یا IgE می فرستد. این آنتی بادی ها به ذرات غذا حمله کرده و علائم مشخصه یک آلرژی را ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید
علل و درمان سوراخ شدن دستگاه گوارش

از سوی دیگر، عدم تحمل غذایی فقط دستگاه گوارش را درگیر می کند، اما پاسخ ایمنی را تحریک نمی کند. اگر دچار عدم تحمل سیب زمینی هستید، ممکن است بتوانید مقدار کمی سیب زمینی را بدون مشکل بخورید، اما مصرف بیش از حد آن می تواند علائم ناراحت کننده ای مانند اسهال، حالت تهوع و نفخ ایجاد کند.

عدم تحمل غذایی معمولاً در نتیجه کمبود آنزیم، حساسیت به مواد شیمیایی طبیعی موجود در غذا یا حساسیت به مواد غذایی مصنوعی ایجاد می شود.

اگر بعد از خوردن سیب زمینی کهیر، خارش، تورم زبان، سرفه خشک یا سبکی سر همراه با اسهال را تجربه کردید، احتمالاً یک آلرژی واقعی را تجربه کرده اید که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

اگر مشکل تنفسی دارید، فورا با اورژانس تماس بگیرید. اگر اسهال با سایر علائم آلرژی خفیف همراه باشد، می توانید با پزشک خود برای تایید یا رد حساسیت یا عدم تحمل غذایی مشورت کنید. اگر یک آلرژی واقعی دارید، باید سیب زمینی را برای همیشه از رژیم غذایی خود حذف کنید.

فیبر بیش از حد

اگر پزشکتان آلرژی یا عدم تحمل سیب زمینی را رد کرد و شما به دنبال پاسخ های دیگری هستید، ممکن است به سادگی بیش از حد فیبر مصرف کنید، به خصوص اگر سیب زمینی را با پوست می خورید و حاوی مقدار زیادی دیگر از فیبرها است. غذاهای فیبردار در رژیم غذایی شما

بیشتر بخوانید
اسیدیته - علائم، درمان های خانگی، علل و درمان

اگرچه فیبر چیز خوبی است، اما زمانی که مقدار زیادی از آن را خیلی سریع بخورید، می تواند باعث ناراحتی گوارشی و علائمی مانند گرفتگی شکم، نفخ، گاز و اسهال شود.

اما علائم ناراحت کننده تنها مشکل نیستند. سرو – سینا اشاره می کند که خوردن بیش از حد فیبر همچنین می تواند در جذب برخی از مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و روی اختلال ایجاد کند، به خصوص اگر مقدار زیادی فیبر نامحلول دریافت کنید که در بیشترین غلظت در پوست سیب زمینی. این می تواند شما را در معرض خطر کمبودهای تغذیه ای قرار دهد.

پس چقدر فیبر زیاد است؟ مطابق با خدمات تغذیه سلامت دانشجویی دوکدر حدود ۷۰ گرم در روز عوارض جانبی را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر اسهال، فیبر بیش از حد نیز می تواند باعث کاهش اشتها، احساس سیری بلافاصله پس از خوردن غذا و کاهش وزن و/یا کاهش عضلانی ناخواسته شود.

اگرچه نادر است، اما ممکن است انسداد روده در اثر خوردن فیبر زیاد ایجاد شود، به خصوص اگر بیش از مقدار توصیه شده غذا بخورید و آب کافی ننوشید.

توصیه های فعلی فیبر

دستورالعمل فعلی فیبر بین ۲۰ تا ۲۵ گرم در روز برای زنان و ۳۰ تا ۳۸ گرم در روز برای مردان است. کلینیک مایو. یک سیب زمینی متوسط ​​با پوست ارائه می شود ۳.۶ گرم فیبر، در حالی که سیب زمینی شیرین هم اندازه (همچنین با پوست) ۳.۸ گرم است.

اگر زیاد سیب زمینی می خورید و اسهال برای شما مشکل ساز می شود، کاهش دهید. علاوه بر مراقبت از کل مصرف خود، می توانید پوست آن را که حاوی بیشتر فیبر سیب زمینی است نیز جدا کنید. همچنین ممکن است ایده خوبی باشد که مصرف سایر مواد غذایی با فیبر بالا را بررسی کنید، از جمله:

بیشتر بخوانید
سبوس گندم: تغذیه، فواید
 • توت ها
 • سیب (با پوست)
 • کلم بروکلی
 • کلم بروکسل
 • سبزی شلغم
 • گل کلم
 • هویج
 • جو
 • سبوس
 • بلغور جو دوسر
 • برنج قهوه ای
 • نخود فرنگی
 • لوبیا
 • دانه های چیا
 • بادام ها
 • پسته

اگرچه ممکن است دریافت فیبر بیش از حد از سیب زمینی به تنهایی دشوار باشد، اما ترکیبی از غذاهای پرفیبر می تواند به اسهال کمک کند. اگر لیست را مرور می کنید و مشکوک هستید که ممکن است بیش از حد فیبر دریافت کنید، مصرف خود را کاهش دهید تا زمانی که در محدوده توصیه شده قرار بگیرید.

همچنین نوشیدن آب مفید است که به فیبر متصل می شود و به جلوگیری از عوارض گوارشی نامطلوب مانند اسهال و یبوست کمک می کند.

سیب زمینی برای اسهال

در نقطه مقابل این طیف، اگر به دلیل دیگری اسهال دارید، سیب زمینی می تواند تا زمانی که روده شما به عملکرد طبیعی خود بازگردد کمک کند. بر اساس آکادمی پزشکان خانواده آمریکاسیب زمینی یک غذای “باید کننده” در نظر گرفته می شود، زیرا فیبر کمی دارد (بدون پوست) و نشاسته بالایی دارد. روی آب می ماند و متورم می شود، دو ویژگی که به مدفوع شما حجیم می کند.

بیشتر بخوانید
غذاهایی که می توانید بعد از کولونوسکوپی بخورید

سیب زمینی همچنین نرم است، بنابراین معده شما را ناراحت نمی کند، و سرشار از پتاسیم است، یک ماده معدنی و الکترولیت که بدن به مقدار زیادی در طول حملات اسهال از دست می دهد.

یک سیب زمینی متوسط ​​شامل ۹۴۱ میلی گرم پتاسیم، که تقریباً می باشد ۳۶ درصد از آنچه برای کل روز نیاز دارید اگر زن هستید و ۲۸ درصد اگر مرد هستید. خوردن سیب زمینی به همراه سایر غذاهای نشاسته ای غنی از پتاسیم و نوشیدن آب کافی می تواند به حفظ تعادل الکترولیت ها و جلوگیری از کم آبی بدن در هنگام اسهال کمک کند. فقط مطمئن شوید که از پوستی که فیبر بالایی دارد و می تواند اسهال را بدتر کند چشم پوشی کنید.

از دیگر غذاهایی که باید هنگام اسهال مصرف کنید موز، برنج سفید، سس سیب و نان تست است. را کلینیک کلیولند اشاره می کند که در مجموع، این غذاها چیزی را تشکیل می دهند که رژیم غذایی BRAT نامیده می شود. همه آنها فیبر کمی دارند و می توانند به سفت شدن مدفوع شما کمک کنند. موز ممکن است به ویژه مفید باشد زیرا مانند سیب زمینی، سرشار از پتاسیم است. ۴۲۲ میلی گرم در یک موز متوسط.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه