سیتیکولین مکملی است که ممکن است عملکرد مغز را تقویت کند، حافظه را بهبود بخشد و به درمان بیماری های عصبی کمک کند. تحقیقات در مورد اثربخشی آن مختلط است.

سیتیکولین یک ماده شیمیایی طبیعی مغز است که دارای اثرات محافظت کننده عصبی است، به این معنی که به محافظت و ترمیم سلول ها، ساختار و عملکرد سیستم عصبی شما کمک می کند. سیتیکولین به عنوان یک مکمل غذایی موجود است که می تواند برای تقویت توانایی تفکر و حافظه استفاده شود.

محققان همچنین سیتیکولین را به عنوان دارویی برای بیماری های عصبی مانند سکته مغزی، آسیب مغزی تروماتیک و زوال عقل بررسی کرده اند.

این مقاله نگاهی دقیق‌تر به کاربردها و فواید بالقوه سیتیکولین، عوارض جانبی و دوز دارد.

سیتیکولین: موارد استفاده، فواید، دوز و عوارض جانبیshealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

سیتیکولین چیست؟

سیتیکولین یک ترکیب شیمیایی طبیعی است که از عملکرد و سلامت مغز پشتیبانی می کند. همچنین به عنوان سیتیدین ۵′-دی فسفوکولین یا CDP-کولین شناخته می شود.

در بدن انسان، سیتیکولین نقش مهمی در تشکیل غشای سلولی نورون ایفا می کند. شناخته شده است خواص محافظت کننده عصبی مانند ارتقاء متابولیسم مغز و افزایش سطح انتقال دهنده های عصبی در سیستم عصبی مرکزی.

سیتیکولین به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است که از نظر شیمیایی با ترکیب طبیعی یکسان است. این ماده به دسته ای از مواد به نام عوامل نوتروپیک تعلق دارد که برای بهبود توانایی تفکر و حافظه استفاده می شود.

مکمل غذایی بدون نسخه در ایالات متحده و به عنوان داروی نسخه ای در اروپا و ژاپن در دسترس است.

در یک محیط بالینی، متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است سیتیکولین درمانی را به عنوان دارویی که از طریق دهان مصرف می کنید، به عنوان تزریق در عضله، یا به عنوان یک داروی داخل وریدی که مستقیماً در رگ شما جریان می یابد، تجویز کنند.

بیشتر بخوانید
تریفالا فواید، تغذیه، و دستور العمل

سیتیکولین در مقابل کولین

سیتیکولین و کولین هر دو مکمل های غذایی هستند که از سلامت مغز حمایت می کنند، اما یکسان نیستند.

مکمل های سیتیکولین دو ماده اصلی را وارد بدن شما می کنند: سیتیدین و کولین. پس از جذب، از سد خونی مغزی عبور می کنند و به سیستم عصبی مرکزی شما می رسند، جایی که طیف وسیعی از اثرات محافظت کننده عصبی را ایجاد می کنند.

در مقابل، مکمل‌های کولین فقط کولین را فراهم می‌کنند، یک ماده مغذی ضروری که از متابولیسم چربی، سلامت کبد و عملکرد مغز پشتیبانی می‌کند.

کاربردها و فواید بالقوه سیتیکولین چیست؟

به عنوان یک مکمل غذایی، سیتیکولین برای تقویت عملکرد مغز و بهبود حافظه استفاده می شود. همچنین به عنوان دارویی برای درمان طیف وسیعی از شرایط، از جمله سکته مغزی، زوال عقل، اختلال دوقطبی و افسردگی مورد بررسی قرار گرفته است.

در حالی که برخی از تحقیقات امیدوارکننده بوده است، نتایج متفاوت بوده است. در اینجا چیزی است که تحقیقات فعلی در مورد اثربخشی سیتیکولین برای مصارف خاص دریافته است.

حافظه و عملکرد مغز

بسیاری از مطالعات شواهدی پیدا کرده اند که نشان می دهد سیتیکولین حافظه و عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

یک کوچک مطالعه ۲۰۲۱ با ۱۰۰ شرکت کننده دریافتند که مکمل های غذایی سیتیکولین حافظه کلی را در افراد مسن با اختلال حافظه مرتبط با سن بهبود می بخشد. آ بررسی ۲۰۲۳ همچنین اشاره کرد که سیتیکولین برای عملکرد حافظه در افراد مسن مفید است.

آ بررسی ۲۰۲۲ بیش از ۸۰۰ مطالعه روی سیتیکولین به این نتیجه رسیدند که این سیتیکولین حافظه و توجه را در افراد به طور کلی سالم و در افراد مبتلا به زوال عقل عروقی بهبود می بخشد. علاوه بر این، الف مطالعه ۲۰۰۸ نشان می دهد که مکمل های سیتیکولین مصرف انرژی و ذخایر انرژی در مغز را افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید
بوتاکس برای اهداف پزشکی: عوارض جانبی، موارد استفاده

با این حال، برخی از این مطالعات بر روی حیوانات انجام شد و بیشتر مطالعات روی انسان از حجم نمونه کوچک استفاده کردند. تحقیقات بیشتری برای کشف مزایای بالقوه سیتیکولین برای عملکرد مغز و حافظه مورد نیاز است.

شرایط عصبی

سیتیکولین برای درمان بیماری های عصبی مختلف، از جمله:

 • سکته
 • آسیب تروماتیک مغز
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری آلزایمر

مقداری مطالعات بالینی اولیه در سال ۱۹۹۷ متوجه شد که سیتیکولین بهبود بهبود یافته از سکته مغزی و ضربه مغزی. ولی اخیرا، بزرگ آزمایشات بالینی هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع پیدا نکرد.

با توجه به  بررسی ۲۰۲۱سیتیکولین ممکن است عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در صورت استفاده پس از درمان اولیه بهبود بخشد. علاوه بر این، مطالعات موجود در  بررسی ۲۰۲۲ نشان می دهد که سیتیکولین ممکن است اثرات محافظتی در برابر بیماری آلزایمر داشته باشد.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای حمایت از این یافته ها مورد نیاز است.

گلوکوم

محققین استفاده از سیتیکولین را برای گلوکوم، که در حال حاضر یک بیماری نورودژنراتیو در نظر گرفته می شود، بررسی کرده اند.

مطالعه ۲۰۲۲ دریافت که ترکیبی از سیتیکولین خوراکی و هوموتورین عملکرد بینایی را در افراد مبتلا به گلوکوم بهبود می بخشد.

شرایط سلامت روان

برخی تحقیقات نشان می دهد که سیتیکولین ممکن است در درمان بیماری های روانی مفید باشد افسردگی، اختلال دوقطبی، و روان‌گسیختگی.

با این حال، تحقیقات به مدل های حیوانی یا نمونه های کوچک در انسان محدود شده است. مطالعات درازمدت در مقیاس بزرگتر در انسان مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید
6 داروی آنتی کولینرژیک برای درمان مثانه بیش فعال

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی بالقوه با سیتیکولین چیست؟

از آنجا که سیتیکولین به طور طبیعی در بدن شما وجود دارد، سمیت کمی دارد و خطر عوارض جانبی پایینی دارد.

تحقیقات، از جمله  آزمایشی کوچک ۲۰۲۱، نشان می دهد که سیتیکولین بی خطر است و به خوبی قابل تحمل است. عوارض جانبی نادر و خفیف است.

عوارض جانبی سیتیکولین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • دل درد
 • اسهال
 • یبوست
 • بی قراری

پژوهش نشان می دهد که سیتیکولین با دارو تداخل دارد لوودوپایک عامل دوپامینرژیک که برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود.

قبل از مصرف سیتیکولین به عنوان یک مکمل غذایی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها می توانند اطلاعاتی در مورد هر گونه عوارض جانبی بالقوه یا تداخلاتی که ممکن است با داروهایی که استفاده می کنید داشته باشد ارائه دهند.

چه کسانی نباید از سیتیکولین استفاده کنند؟

افرادی که باردار یا شیرده هستند نباید از سیتیکولین استفاده کنند. ایمنی سیتیکولین برای این جمعیت ها ناشناخته است.

دوز و مدت زمان توصیه شده چقدر است؟

دوز توصیه شده سیتیکولین به عنوان یک مکمل غذایی۵۰۰ میلی گرم (میلی گرم) در روز است. مهم است که بیش از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

هنگامی که سیتیکولین به عنوان یک دارو برای شرایط پزشکی خاص استفاده می شود، دوز آن از محدوده متفاوت۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم در روز است . کارآزمایی‌های بالینی استفاده از سیتیکولین را برای ۳ تا ۱۲ هفته، بسته به شرایط تحت درمان، بررسی کرده‌اند.

قبل از مصرف مکمل های غذایی سیتیکولین، حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها می توانند دوز و مدت زمان ایمن را بر اساس سلامت کلی شما و هر دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید توصیه کنند.

بیشتر بخوانید
عوارض قرص گلوریا

هنگام خرید مکمل های غذایی سیتیکولین به چه نکاتی توجه کنید

 • محصولاتی را انتخاب کنید که از تست شخص ثالث شفاف برای مواد تشکیل دهنده ایمن و قدرت استفاده می کنند.
 • برندهایی را انتخاب کنید که به آن پایبند هستند روش فعلی تولید خوب (CGMP) استانداردها
 • اطمینان حاصل کنید که برچسب روی بسته مکمل به وضوح تمام مواد تشکیل دهنده را ذکر کرده است.
 • نظرات مشتریان را به صورت آنلاین بررسی کنید و به دنبال محصولاتی باشید که نظرات مثبت و واقعی دارند.
 • قیمت ها را مقایسه کنید تا محصولی مقرون به صرفه و متناسب با بودجه شما پیدا کنید.

خلاصه

سیتیکولین یک ماده شیمیایی طبیعی مغز است که دارای خواص محافظت کننده عصبی است. این به عنوان یک مکمل غذایی موجود است که می تواند برای بهبود حافظه و توانایی تفکر استفاده شود.

برخی تحقیقات از این کاربردها، به ویژه در افراد مسن مبتلا به از دست دادن حافظه حمایت می کنند، اما تحقیقات بیشتری در مورد مزایای بالقوه سیتیکولین مورد نیاز است.

قبل از مصرف مکمل های سیتیکولین با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. آنها می توانند در مورد هرگونه نگرانی ایمنی و تداخلات احتمالی با سایر داروها صحبت کنند.
Source link