سیستم لنفاوی چه می کند؟

سیستم لنفاوی شبکه ای از عروق، گره ها و مجاری است که تقریباً از تمام بافت های بدن عبور می کند. این اجازه می دهد تا مایعی به نام لنف در بدن گردش کند، به روشی مشابه خون. نقش کلیدی در مبارزه با بیماری دارد.

سیستم لنفاوی برای تعادل مایعات، جذب اسیدهای چرب در معده و تنظیم سیستم ایمنی ضروری است.

این مقاله به جزئیات سیستم لنفاوی، نقش آن در بدن و شرایطی که می‌تواند عملکرد آن را مختل کند، می‌پردازد.

تعریف

نمای بالای یک جاده بی نهایت، ترافیک بزرگراه و شهر

سیستم لنفاوی شبکه ای از عروق، گره ها و مجاری است که مایع اضافی را در بدن جمع آوری و به گردش در می آورد.

وجود دارد ۵۰۰-۶۰۰ غدد لنفاوی در سراسر بدن. این گره ها در پاسخ به عفونت به دلیل تجمع مایع لنفاوی، باکتری یا سایر ارگانیسم ها و سلول های سیستم ایمنی متورم می شوند.

سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی است. همچنین تعادل مایعات را حفظ می کند و در جذب چربی ها و مواد مغذی محلول در چربی نقش دارد.

عملکرد

سیستم لنفاوی سه عملکرد اصلی دارد.

تعادل مایعات

سیستم لنفاوی مایعات و پروتئین‌های اضافی را از بافت‌هایی که نمی‌توانند از طریق رگ‌های خونی برگردند، برمی‌گرداند. مایع اغلب در فضاهای کوچک اطراف سلول ها که به عنوان فضاهای بینابینی شناخته می شوند، جمع می شود. مویرگ های لنفاوی کوچک این فضاها را به سیستم لنفاوی متصل می کنند.

حدود ۹۰ درصد پلاسمایی که از مویرگ های خون شریانی به بافت ها می رسد از طریق مویرگ ها و سیاهرگ های وریدی باز می گردد. ۱۰٪ باقی مانده از طریق سیستم لنفاوی حرکت می کند.

اختلال در پردازش مایعات میتواند در تورم موضعی، معروف به لنف ادم نتیجه دهد .

جذب

سیستم لنفاوی بازی  نقش کلیدی در عملکرد روده به انتقال چربی، مبارزه با عفونت ها و از بین بردن مایعات اضافی کمک می کند.

بیشتر بخوانید
شمارش گلبول های سفید: نتایج آزمایش

بخشی از غشای روده در روده کوچک حاوی برجستگی های انگشت مانندی به نام پرز است. هر پرز حاوی مویرگ های لنفاوی کوچکی است که به نام لاکتال شناخته می شوند. اینها چربی ها و ویتامین های محلول در چربی را جذب می کنند و مایع سفید رنگی به نام چیل را تشکیل می دهند.

این مایع حاوی لنف و چربی های امولسیون شده یا اسیدهای چرب آزاد است. هنگامی که به گردش خون وریدی می رسد، مواد مغذی را به طور غیر مستقیم تحویل می دهد. مویرگ های خونی می گیرند سایر مواد مغذی به طور مستقیم.

سیستم ایمنی بدن

سومین عملکرد غدد لنفاوی این است که از بدن از قرار گرفتن در معرض میکروارگانیسم های بالقوه خطرناک مانند عفونت ها. دفاع کند

اولین خط دفاعی بدن شامل موارد زیر است:

 • موانع فیزیکی مانند پوست
 • موانع سمی، مانند محتویات اسیدی معده
 • باکتری های “دوست” در بدن

با این حال، پاتوژن ها اغلب موفق می شوند با وجود این دفاع ها وارد بدن شوند. در این حالت، سیستم لنفاوی سیستم ایمنی را قادر می سازد تا به درستی پاسخ دهد.

در اینجا درباره نحوه عملکرد سیستم ایمنی بیشتر بدانید.

سیستم لنفاوی چگونه با عفونت مبارزه می کند؟

سیستم لنفاوی گلبول های سفیدی به نام لنفوسیت تولید می کند. دو نوع لنفوسیت وجود دارد: سلول های T و سلول های B. هر دو از طریق سیستم لنفاوی حرکت می کنند.

با رسیدن به غدد لنفاوی، با ویروس ها، باکتری ها و ذرات خارجی در مایع لنفاوی تماس پیدا می کنند.

به دنبال تماس، لنفوسیت ها آنتی بادی تشکیل می دهند و شروع به دفاع از بدن کنید. همچنین اگر قبلاً با پاتوژن خاصی در گذشته مواجه شده باشند، می توانند از حافظه آنتی بادی تولید کنند.

بیشتر بخوانید
خونریزی بینی - اپیستاکسی، درمان و پیشگیری

سیستم لنفاوی و عملکرد لنفوسیت ها بخشی از پاسخ ایمنی تطبیقی ​​بدن را تشکیل می دهند. اینها پاسخ های بسیار خاص و طولانی مدت به پاتوژن های خاص هستند.

آناتومی

سیستم لنفاوی شامل عروق لنفاوی، مجاری، گره ها و سایر بافت ها در سراسر بدن.

عروق لنفاوی مایع بین بافتی را جمع آوری کرده و به غدد لنفاوی منتقل می کنند. این گره ها سلول های آسیب دیده، باکتری ها و سایر اجسام خارجی را فیلتر می کنند.

هنگامی که این مایع از غدد لنفاوی خارج می شود، به عروق بزرگتر و در نهایت مجاری لنفاوی می رود که در مجرای قفسه سینه در قاعده گردن جمع می شوند.

مجرای قفسه سینه لنف فیلتر شده را به جریان خون باز می گرداند.

سایر بافت های لنفاوی

غدد لنفاوی تنها بافت های لنفاوی بدن نیستند. لوزه ها، طحال و غدد تیموس نیز از بافت های لنفاوی هستند.

 • غده تیموس: غده تیموس یک اندام لنفاوی و یک غده درون ریز در پشت جناغ است. هورمون ترشح می کند و می باشد حیاتی برای تولید، بلوغ و تمایز سلول های T ایمنی.
 • لوزه ها: لوزه ها لنفوسیت ها و آنتی بادی ها را تولید می کنند. آنها می توانند کمک کنند محافظت در برابر اجسام خارجی را استنشاق و بلعیده است.
 • طحال: طحال بخشی از سیستم لنفاوی متصل نیست، اما بافت لنفاوی است. گلبول های سفید تولید می کند و خون را فیلتر می کند تا میکروب ها و همچنین گلبول های قرمز قدیمی و آسیب دیده و پلاکت ها را از بین ببرد.
 • مغز استخوان: مغز استخوان بافت لنفاوی نیست بلکه بخشی از سیستم لنفاوی است زیرا در اینجا لنفوسیت های سلول B سیستم ایمنی بالغ می شوند.

در زیر یک مدل سه بعدی از سیستم لنفاوی است که کاملاً تعاملی است.

بیشتر بخوانید
ترومبوسیتوپنی یا پلاکت پایین در HIV: علل، علائم، درمان.

چرا غدد لنفاوی متورم می شوند؟

غدد لنفاوی ممکن است به دو دلیل متورم شوند: واکنش به عفونت و عفونت مستقیم غدد لنفاوی.

در حالت اول، غدد لنفاوی هنگام تماس با مواد خارجی از بافت عفونی واکنش نشان می دهند.

عفونت مستقیم می تواند باعث لنفادنیت شود. در این حالت، عفونت باعث التهاب در غدد لنفاوی می شود و فرد نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد.

اکثر افرادی که دارای غدد متورم با سرماخوردگی یا آنفولانزا هستند نیازی به تماس با پزشک ندارند.

با این حال، فرد باید به دنبال مشاوره پزشکی در موارد زیر باشد:

 • غدد لنفاوی بیشتر از ۲ هفته متورم می مانند
 • یک غدد لنفاوی متورم در جای خود سفت یا ثابت شده است
 • تورم همراه با تب، تعریق شبانه یا کاهش وزن غیرقابل توضیح

تورم غدد لنفاوی می تواند نشانه ای از شرایط متعدد باشد:

 • تب غده ای: که به عنوان مونونوکلئوز عفونی یا مونو نیز شناخته می شود، این یک عفونت ویروسی است که می تواند باعث تورم طولانی مدت، گلودرد و خستگی شود.
 • التهاب لوزه ها: این بیماری در کودکان شایع تر از بزرگسالان است. این بیماری زمانی رخ می دهد که غدد لنفاوی در پشت دهان در حال مبارزه با یک عفونت، معمولا ویروسی اما گاهی اوقات باکتریایی هستند.
 • فارنژیت: برخی افراد به این عفونت به عنوان “گلودرد استرپتوکوکی” اشاره می کنند. این ناشی از عفونت باکتریایی استرپتوکوک است و می تواند باعث تورم غدد لنفاوی شود.

لنفوم

سرطانی که در سیستم لنفاوی شروع می شود به عنوان لنفوم شناخته می شود. این جدی ترین بیماری لنفاوی است.

لنفوم هوچکین بر لنفوسیت های B که نوعی گلبول سفید است تأثیر می گذارد.

افراد مبتلا به لنفوم هوچکین دچار یک نوع خاصی لنفوسیت موجود در خون آنها به نام سلول های رید-استرنبرگ. لنفوم غیر هوچکین به انواعی اطلاق می شود که این سلول ها را درگیر نمی کنند.

بیشتر بخوانید
آزمایش شمارش ائوزینوفیل (آزمایش خون EOS)

لنفوم هوچکین می تواند در سراسر سیستم لنفاوی رخ دهد. با این حال، بیشتر غدد لنفاوی در قسمت بالایی بدن مانند گردن، سینه و زیر بازوها تاثیر می گذارد .

لنفوم غیر هوچکین می تواند از لنفوسیت های B یا T ایجاد شود، اما رایج ترین در لنفوسیت های B انواع مختلفی از لنفوم غیر هوچکین وجود دارد. اینها می توانند از نظر مکان و میزان رشد آنها متفاوت باشد.

سرطان ثانویه

سلول های سرطانی ممکن است از محل اولیه خود از طریق سیستم لنفاوی پخش شوند. این ممکن است باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی شود. شایع ترین نمونه ها سرطان سینه و ملانوما هستند.

لنف ادم

اگر سیستم لنفاوی به درستی کار نکند، مایع ممکن است به طور موثر تخلیه نشود. همانطور که مایع جمع می شود، این می تواند منجر به تورم در بازو یا پا شود. این لنف ادم است.

ممکن است پوست سفت و سفت شود و مشکلات پوستی ایجاد شود. در برخی موارد، مایع ممکن است از طریق پوست نشت کند.

انسداد می تواند ناشی از:

 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • جراحت
 • وضعیتی که به عنوان فیلاریازیس لنفاوی شناخته می شود
 • یک اختلال مادرزادی

خلاصه

سیستم لنفاوی مایع اضافی را که در بافت بدن انباشته شده است تخلیه می کند، اجسام خارجی را فیلتر می کند و آن را به جریان خون برمی گرداند.

سیستم لنفاوی مجموعه‌ای از رگ‌ها، گره‌ها و مجاری است که بیشتر بدن را می‌پوشاند.

نارسایی سیستم لنفاوی می تواند باعث تورم، اختلال عملکرد وریدی و عوارض تهدید کننده زندگی شود.

Source link

۲/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه