دلیلش هرچه که باشد، اگر اینجا هستید به این دلیل است که سؤالاتی از این قبیل دارید: سیسجنس بودن به چه معناست؟ تراجنسیتی بودن به چه معناست؟ و اینکه جنسیت چه تفاوتی با جنسیت دارد؟

پیشاپیش، پاسخ شما به این سوالات و موارد دیگر.

پاسخ کوتاه چیست؟ 

مریام وبستر قدیمی و خوب ، فردی cisgender را به عنوان فردی تعریف می‌کند که هویت جنسی‌اش با جنسیتی که شخص در بدو تولد داشته یا مشخص شده است مطابقت دارد. و به گفته جسی کان، LCSW، CST ، کارگردان و درمانگر جنسی در مرکز درمانی جنسیت و جنسی در شهر نیویورک، این دقیقاً درست است.

What Does It Mean to Be Cisgender?

اما برای اینکه واقعا بفهمید این تعریف چه می گوید، باید بدانید که هویت جنسی چیست و همچنین جنسیت تعیین شده در بدو تولد چیست. بنابراین، اجازه دهید وارد آن شویم.

جنسیت به چه چیزی اشاره دارد؟

قبل از خواندن مقاله ای مانند این، اکثر مردم فکر می کنند که اصطلاحات جنسیت و جنسیت مترادف هستند – اما جنسیت با جنسیت متفاوت است.

جنسیت – که اغلب به صورت مرد یا زن مشخص می شود – مقوله ای است که برای نامگذاری دسته ای از شخصیت ها (مانند هورمون ها، کروموزوم ها و اندام تناسلی) یک فرد طراحی شده است.

ما معمولاً مردان را با چیزهایی مانند داشتن آلت تناسلی، کروموزوم‌های XY و تستوسترون به عنوان هورمون جنسی اولیه مرتبط می‌دانیم. ما تمایل داریم زنان را دارای واژن، کروموزوم های XX و استروژن به عنوان هورمون جنسی اولیه خود بدانیم.

هنگامی که یک نوزاد برای اولین بار به دنیا می آید، پزشکان به اندام تناسلی آنها نگاه می کنند و سپس متوجه می شوند که آیا باید در شناسنامه علامت “مرد” یا “مونث” را مشخص کنند یا خیر. بعد از این ارزیابی اولیه جنسی، اگر کودک آلت تناسلی داشته باشد، M و اگر کودک واژن و واژن داشته باشد، F می‌گذارند.

جنسیت درج شده در شناسنامه نیز به عنوان جنسیت مادر یا جنسیت تعیین شده در هنگام تولد شناخته می شود.

درک جنسی به عنوان یک طیف

بسیاری از مردم فکر می کنند که فقط دو جنس وجود دارد – مذکر و ماده – اما این درست نیست.

افراد بین‌جنسی اندام‌های تناسلی، کروموزوم‌ها یا تغییراتی در هورمون‌های جنسی دارند که با ایده‌های رایج درباره دسته‌بندی‌های مردانه یا زنانه همخوانی ندارند.

حدود ۲ درصد از جمعیت جهان با ویژگی های بین جنسیتی متولد می شوند.

جنسیت به چه چیزی اشاره دارد؟

در حالی که جنسیت یک فرد در درجه اول بر اساس نشانگرهای خارجی و قابل مشاهده است، جنسیت بر اساس درک درونی فرد از خود است. جنسیت صرفاً به نحوه شناسایی خود، مستقل از بدن فیزیکی شما بستگی دارد.

Zachary Zane، کارشناس جنسی، روزنامه نگار و موسس BoySlut می گوید: “جنسیت می تواند ابزاری برای درک بهتر خود، رفتارهای شما، احساسات، افکار و خواسته های شما باشد.”

زین می‌گوید: «اما اگر احساس می‌کنید که توسط آن محدود شده‌اید – بگویید که به عنوان یک مرد مستقل شناخته می‌شوید و به همین دلیل، احساس راحتی نمی‌کنید که زنانگی خود را در آغوش بگیرید – پس جنسیت خود را تغییر دهید. همان کسی باشید که می خواهید باشید بدون اینکه احساس کنید ملزم به تعیین جنسیت خود هستید.

درک جنسیت به عنوان یک طیف

اگرچه این به آرامی شروع به تغییر می کند، به اکثر مردم آموزش داده می شود که فقط دو جنس وجود دارد: مرد و زن.

اما بیشتر از دو جنس وجود دارد!

یک تاریخ طولانی و غنی از فرهنگ ها وجود دارد که در آن مردم به عنوان چیزی غیر از مردان یا زنان شناخته شده اند. به عنوان مثال می توان از مردم دو روح در فرهنگ های بومی آمریکای شمالی، هجرت در پاکستان، هند و بنگلادش و باکره های قسم خورده بالکان نام برد.

چندین اصطلاح به عنوان روش هایی برای توصیف هویت خارج از دوتایی مرد و زن رایج شده است. برای نام بردن فقط چند مورد:

 • غیر دودویی
 • سنجنده
 • بزرگتر
 • جندرکوئر
 • جنسیت ناسازگار

چگونه متوجه می شوید که سیس جندر هستید؟ 

بیایید در مورد تعریف cisgender واقعاً روشن شویم. آماده؟ اگر جنسیتی که در بدو تولد به او اختصاص داده شده با جنسیت او همخوانی داشته باشد، فردی سیسجندر است.

استفن کودرر، مدیر عامل ThotExperiment و خالق این کتاب توضیح می‌دهد: «کسی اگر در بدو تولد مرد باشد (AMAB) و حالا به عنوان یک مرد شناخته شود، یا اگر در بدو تولد زن به او اختصاص داده شود (AFAB) و اکنون به عنوان یک زن شناخته شود، سیسجندر است. برنامه اتصال Headero .

بنابراین، اگر می‌پرسید که آیا سیسجنسیتی دارید، باید جنسیت خود را که در بدو تولد تعیین شده است و جنسیت خود را بدانید.

برای شروع، نگاهی به جنسیت درج شده در گذرنامه، شناسنامه یا گواهینامه رانندگی خود بیندازید.

سپس، شروع به کشف جنسیت خود از طریق برخی یا همه موارد زیر کنید:

 1. خاطرات نوشته شده توسط افراد در سراسر طیف جنسیتی را بخوانید.
 2. در مورد اصطلاحات جنسی مختلف بیشتر بدانید.
 3. انواع مختلف ارائه جنسیت را آزمایش کنید.
 4. بررسی کنید که کلمات، ضمایر و برچسب‌های متفاوت جنسیتی یا غیرجنسی چه احساسی در شما ایجاد می‌کنند.
 5. با یک درمانگر تأیید کننده جنسیت و/یا فراگیر کار کنید.
 6. وقتی برای اولین بار در مورد جنسیت و نقش های جنسیتی یاد گرفتید، بسته را باز کنید.

آیا جنسیت شما در طول زمان تغییر می کند؟

کاملا!

جنسیت شما می تواند در طول زمان تغییر کند. گاهی اوقات به این دلیل است که خود جنسیت شما تکامل یافته است، و گاهی اوقات به این دلیل است که شما کلمات جدید یا ترکیبات کلماتی را یاد می گیرید که با دقت بیشتری تجربه زیسته شما را توصیف می کنند.

ضمایر در کجای این همه جای می گیرند؟ 

سؤال خوبی بود!

از نظر زبانی، ضمایر به صورت مختصر برای نام کسی هستند.

به عنوان مثال، به جای گفتن «امیلی قلم را گرفت»، ممکن است بگویید «او قلم را گرفت». در این مثال، “او” ضمیر است.

تعدادی گزینه ضمیر وجود دارد. مثلا:

 • او / او
 • او/او
 • آن/آن
 • آنها / آنها
 • دیدن/زیر

گاهی اوقات ضمایر را ضمایر جنسیت می نامند زیرا می توان از آنها برای نشان دادن جنسیت شخصی استفاده کرد. به عنوان مثال، کسی که مرد است می تواند از ضمیر “مرد” او استفاده کند، در حالی که کسی که زن است می تواند از ضمیر “زن” استفاده کند.

به این ترتیب، استفاده از ضمایر صحیح برای کسی یک راه عالی برای تأیید هویت آنها (و همچنین فقط نشان دادن احترام اولیه انسانی) است.

با این حال، مهم است که بدانید ضمایر کسی همیشه جنسیت یک شخص را نشان نمی دهد. ضمایر خاصی برای هویت های خاصی رزرو نشده اند.

به طور خلاصه: اگر ضمایری را که کسی برای خودش استفاده می کند می شناسید، از آنها استفاده کنید. اگر این کار را نمی کنید، بپرسید. و یک بار که می دانید؟ در مورد معنای ضمایر آنها در مورد جنسیت خود فرضیات خود را مطرح نکنید.

سیس جندر بودن چه ارتباطی با هویت های جنسیتی دیگر دارد؟

سوال عالی! بیایید مفهوم cisgender را با چند هویت جنسی دیگر مقایسه و مقایسه کنیم.

سیسجندر و ترنسجندر

پیشوند “cis” به معنای در همان سمت است. بنابراین، فردی که سیسجندر است، جنسیتی دارد که با جنسیتی که در بدو تولد به او اختصاص داده شده است، یکسان است.

پیشوند ترانس به معنای طرف دیگر است . بنابراین، فردی که تراجنسیتی است، جنسیتی دارد که با جنسیتی که در بدو تولد به او اختصاص داده شده، متفاوت است.

یا همانطور که کان توضیح می دهد، “در حالی که یک فرد سیسجندر کسی است که هویت جنسیش همان جنسیتی است که در بدو تولد در نظر گرفته شده است، یک تراجنسیتی کسی است که هویت یا بیان جنسیتی اش با جنسیتی که در هنگام تولد به او اختصاص داده شده یا فرض شده متفاوت است.”

به طور معمول، سیسجندر و تراجنسیتی مقوله های دوتایی در نظر گرفته می شوند. اغلب این فرض وجود دارد که کسی باید یکی یا دیگری باشد. اما همه افراد با هر یک از این اصطلاحات احساس تأیید نمی کنند.

Cisgender و غیر باینری

کان می‌گوید: «فرد غیردودویی کسی است که جنسیتش در دوتایی «مرد» و «زن» نمی‌آید.

برخی از افراد غیر دودویی جنسیت خود را بین دو جنس باینری می بینند، در حالی که سایر افراد غیر دودویی جنسیت خود را کاملاً خارج از جنسیت باینری می بینند.

با این حال، اکثر افرادی که غیر دودویی هستند، با اصطلاح “cisgender” همذات پنداری نمی کنند. اما این لزوماً به این معنی نیست که افراد غیر دودویی ترنسجندر هستند.

کان می‌گوید: «بعضی از افرادی که غیردودویی هستند، ترنس هستند، و برخی از افرادی که ترنس هستند، غیردودویی هستند، اما برخی از افرادی که غیردودویی هستند، از کلمه ترنس‌جندر و غیره استفاده نمی‌کنند.

Cisgender و Agender

کوادرر می‌گوید: کسی که سن دارد، مرد یا زن بودن را نمی‌شناسد. فردی که سن دارد نیز غیر باینری یا جنسیت دیگری نیست.

یک فرد سنی جنسیت ندارد.

برخی از افراد پیر احساس می‌کنند که توسط برچسب‌های دیگری مانند ترنسجندر یا غیر دودویی تایید شده‌اند و برخی اینطور نیستند. برای اینکه بدانید یک فرد سنی چگونه با دودویی سیسجندر-ترنسجندر ارتباط دارد، باید بپرسید!

آیا سیس جندر بودن همان استریت بودن است؟

نه. Cisgender کلمه ای است که جنسیت را توصیف می کند. استرایت کلمه ای است که گرایش جنسی را توصیف می کند.

به طور متفاوتی گفت: سیسجندر نام می‌برد که شما چه کسی هستید، در حالی که مستقیماً نام‌هایی را می‌گوید که ممکن است جذب آنها شوید.

گفته می شود، یک نفر می تواند سیسجندر و مستقیم باشد! مثلاً فردی که زن تعیین شده و دختر است (cisgender) و جذب مرد (راست) می شود هر دو است!

داشتن “امتیاز جنسیت” به چه معناست؟

افرادی که cisgender هستند معمولاً حقوق، مزایا و دسترسی به منابع و فرصت هایی دارند که به افرادی که cisgender نیستند اعطا نمی شود.

موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در آن افراد سیسجندر نسبت به تراجنسیتی‌ها، غیردودویی‌ها و سایر افراد ناسازگار با جنسیت برتری دارند، که تعدادی از آنها عبارتند از:

دسترسی به مراقبت های بهداشتی

بسیاری از شرکت‌های بیمه، مواردی را که «مراقبت‌های درمانی تراجنسیتی» تلقی می‌شوند، پوشش نمی‌دهند. به عنوان مثال: درمان جایگزینی هورمون و جراحی های ضروری پزشکی که افراد سیسجندر می توانند تحت پوشش قرار دهند.

علاوه بر این، بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی در مورد ارائه خدمات به افرادی که جنسیت ندارند آگاه نیستند – بدتر از آن، برخی از ارائه دهندگان کاملاً ترنس هراس هستند.

تبعیض در اشتغال و مسکن

خود را برای برخی آمارهای نگران کننده آماده کنید.

بیش از ۲۵ درصد از افراد ترنس به دلیل تبعیض جنسیتی شغل خود را از دست داده اند و بیش از ۷۵ درصد نیز نوعی تبعیض در محل کار را تجربه کرده اند.

(و نه، در حال حاضر، هیچ قانون فدرالی برای محافظت از افراد تراجنسیتی در برابر تبعیض وجود ندارد).

علاوه بر این، ۲۰ درصد از افراد ترنس در مقطعی از زندگی خود بی خانمانی را تجربه کرده اند.

میکرو تهاجمات

افرادی که تراجنسیتی، غیردودویی یا ناسازگار با جنسیت هستند، اعمال کوچک و روزمره ای را نیز تجربه می کنند که می تواند آسیب زا باشد یا باعث شود افراد احساس کنند به دلیل هویتشان با آنها متفاوت رفتار می شود.

اینها به عنوان میکرو تهاجمات شناخته می شوند .

چند مثال عبارتند از:

 • جنسیت نادرست دارند یا با آنها رفتار می شود که انگار به جنسیتی تعلق دارند که به آنها تعلق ندارند
 • به آنها گفته شد که چقدر استانداردهای اجتماعی جنسیت خود را برآورده می کنند یا ندارند
 • وقتی کسی متوجه می‌شود که جنسیتی نیست، مورد آزار و اذیت یا بدرفتاری قرار می‌گیرد
 • سوالات تهاجمی در مورد بدن و سابقه پزشکی آنها پرسید
 • به افراد خیره شده یا از تماس چشمی با آنها اجتناب می کنند

به یاد داشته باشید که امتیاز پیچیده است و ما بر اساس مقوله‌های هویتی مختلف، امتیاز داریم. به عنوان مثال، در حالی که یک مرد تراجنسیتی سفیدپوست ممکن است به دلیل ترنس بودن، تبعیض و تجاوزات خرد را تجربه کند، او همچنان نسبت به رنگین پوستان و زنان دارای مزایای خاصی است زیرا هم سفیدپوست و هم مرد است.

چگونه افراد cisgender می توانند از افراد دیگر جنسیت حمایت کنند؟

تعدادی از کارها وجود دارد که افراد cisgender می توانند برای حمایت از افراد غیر cis در زندگی خود انجام دهند.

تشخیص تعصبات جنسیتی خود و فراخوانی خود در هر زمانی که فرضیاتی می‌کنید، از زبان جنسیتی استفاده می‌کنید، و فرض می‌کنید که ضمایر کسی مکان‌های خوبی برای شروع هستند.

شما هم چنین باید:

 • هرگز در مورد هویت یک فرد فرضیات را انجام ندهید. تا زمانی که کسی به شما نگوید، هرگز نمی توانید جنسیت او را بدانید.
 • ضمایر را با همه عوض کنید. تازه با کسی آشنا شدی؟ خود را با نام و ضمایر خود معرفی کنید. (بله، حتی اگر فکر می‌کنید جنسیت طرف مقابل را می‌دانید!) این به افراد دیگر نشان می‌دهد که شما فردی امن هستید که می‌توانید ضمایر آن‌ها را برایشان فاش کنید. از آنجایی که افراد می توانند نام و ضمایر خود را در طول زمان تغییر دهند، برای احتمال تغییر اولین پاسخی که دریافت می کنید آماده باشید.
 • از استفاده از زبان جنسیتی خودداری کنید . زمان آن رسیده است که لغات خود را از شر عبارات جنسیتی مانند “خانم ها” یا “بچه ها” یا استفاده از “آقا” یا “خانم” خلاص کنید. سعی کنید از “مردم” برای اشاره به یک گروه یا “دوست” برای صحبت مودبانه با یک فرد استفاده کنید.
 • تشخیص دهید که شما جنسیتی هستید و به این دلیل امتیاز دارید. به نظر می رسد برخی از مردم فکر می کنند که “cisgender” کلمه بدی است، اما فقط بدانید که این به سادگی راهی برای توصیف شخصی است که به عنوان جنسیتی که در بدو تولد به او برچسب زده شده است، مشخص می شود.

نکته اینجاست، حمایت واقعی فراتر از موارد فوق است. حمایت واقعی به معنای استفاده از امتیاز خود برای مبارزه برای حقوق اقلیت های جنسیتی است، حتی زمانی که به معنای گفتگوهای دشوار و چالش برانگیز با افراد cisgender در زندگی شما باشد.

برخی از راه هایی که می توانید اقدام کنید:

 • اگر می شنوید که شخصی در حال سوءجنسیت یا تبعیض علیه افرادی که جنسیتی نیستند، وارد عمل شده و با آنها صحبت کنید. توضیح دهید که آنها باید از چه زبانی استفاده کنند و چرا انجام آن در غیر این صورت مضر است.
 • اگر به منابع یا فرصت‌هایی مانند فرصت‌های شغلی یا وضعیت مسکن پایدار دسترسی دارید، به راه‌هایی فکر کنید که می‌توانید به افرادی که جنسیت ندارند کمک کنید تا به این موارد نیز دسترسی داشته باشند.
 • به سازمان های سیاسی تحت رهبری تراجنسیتی ها زمان یا پول اهدا کنید.
 • در صورت مواجهه با موقعیتی که ممکن است منجر به تبعیض شود، پیشنهاد دهید با او همراه شوید. چه با آنها همراه باشید تا نام یا نشانگر جنسیت خود را در شناسنامه خود تغییر دهند، یا چیزی به سادگی رفتن با آنها به دستشویی، داشتن حمایت شما و دانستن اینکه در صورت بروز مشکل از آنها حمایت خواهید کرد، می تواند کمک بزرگی باشد.