زبان بدون شکاف در طول خود نسبتاً صاف است. زبان شکاف دار با یک شیار عمیق و برجسته در وسط مشخص می شود. برخی از افراد مبتلا به این بیماری ناراحتی و حساسیت خود را گزارش می دهند.

زبان شیاردار یک بیماری خوش خیم است که سطح بالایی زبان را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین ممکن است شیارها یا شکاف های کوچکی در سراسر سطح وجود داشته باشد که باعث می شود زبان ظاهری چروکیده پیدا کند. ممکن است یک یا چند شکاف با اندازه ها و عمق های مختلف وجود داشته باشد.

زبان شکاف تقریباً در آن رخ می دهد ۵ درصد از آمریکایی ها ممکن است در بدو تولد آشکار شود یا در دوران کودکی ایجاد شود. علت دقیق شکاف زبان مشخص نیست.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است همراه با یک سندرم یا بیماری زمینه ای مانند سوء تغذیه یا سندرم داون رخ دهد.

شقاق زبان: تصاویر، علائم، علل و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

علائم شکاف زبان

زبان ترک خورده می تواند به نظر برسد که زبان از طول به دو نیم شده است. گاهی اوقات شقاق های متعددی نیز وجود دارد. زبان شما نیز ممکن است ترک خورده به نظر برسد.

بیشتر بخوانید
چرا در بزاق من خون است؟

شیار عمیق در زبان معمولاً بسیار قابل مشاهده است. این امر تشخیص این بیماری را برای پزشکان و دندانپزشکان شما آسان می کند. بخش میانی زبان اغلب تحت تأثیر قرار می گیرد، اما ممکن است در نواحی دیگر زبان نیز شکاف هایی وجود داشته باشد.

ممکن است یک ناهنجاری بی ضرر دیگر در زبان همراه با شکاف زبان، به نام زبان جغرافیایی، را تجربه کنید.

یک زبان معمولی با برجستگی های ریز و سفید مایل به صورتی به نام پاپیلا پوشیده شده است. افرادی که دارای زبان جغرافیایی هستند پاپیلاهای نواحی مختلف زبان را از دست داده اند. لکه های بدون پاپیلا صاف و قرمز هستند و اغلب حاشیه های کمی برجسته دارند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد تورم زبان بدانید

نه زبان شقاق و نه زبان جغرافیایی یک بیماری مسری یا مضر نیستند و هیچ کدام از این شرایط معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند. با این حال، برخی افراد ناراحتی و افزایش حساسیت به برخی مواد را گزارش می کنند.

علل شکاف زبان

محققان هنوز علت دقیق شکاف زبان را مشخص نکرده اند. این وضعیت ممکن است ژنتیکی باشد، زیرا اغلب در غلظت های بالاتر در خانواده ها دیده می شود. زبان شکاف نیز ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای متفاوت باشد.

با این حال، بسیاری تصور می‌کنند که زبان شکاف‌دار نوعی زبان معمولی است.

علائم شکاف زبان ممکن است در دوران کودکی وجود داشته باشد، اما ظاهر با افزایش سن شدیدتر و برجسته تر می شود.

بیشتر بخوانید
التهاب و تورم زبان کوچک یا یوولیت

مردان ممکن است کمی بیشتر از زنان دچار شقاق زبانی شوند و افراد مسن با خشکی دهان علائم شدیدتری دارند.

شرایط مرتبط با زبان ترک خورده

زبان شقاق گاهی با سندرم های خاصی، به ویژه سندرم داون و سندرم ملکرسون-روزنتال همراه است.

سندرم داون که تریزومی ۲۱ نیز نامیده می شود، یک بیماری ژنتیکی است که می تواند باعث ایجاد انواع اختلالات جسمی و ذهنی شود. افراد مبتلا به سندرم داون به جای دو نسخه، سه نسخه از کروموزوم ۲۱ دارند.

سندرم ملکرسون-روزنتال یک بیماری عصبی است که با شکاف زبان، تورم صورت و لب بالایی و فلج بل که نوعی فلج صورت است مشخص می شود.

در موارد نادر، شقاق زبان نیز با شرایط خاصی همراه است، از جمله:

  • سوء تغذیه و کمبود ویتامین
  • پسوریازیس
  • گرانولوماتوز دهانی، یک بیماری نادر که باعث تورم در لب‌ها، دهان و ناحیه اطراف دهان می‌شود.
بیشتر بخوانید
علت ایجاد جوش در بینی چیست؟

نحوه درمان شقاق زبان

زبان شقاق معمولاً نیازی به درمان ندارد.

با این حال، حفظ مراقبت مناسب از دهان و دندان، مانند مسواک زدن سطح بالایی زبان برای از بین بردن بقایای غذا و تمیز کردن زبان، مهم است. باکتری ها و پلاک ها می توانند در شکاف ها جمع شوند و منجر به بوی بد دهان و افزایش پتانسیل پوسیدگی دندان شوند.

به روال عادی مراقبت از دندان خود، از جمله مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن، ادامه دهید. هر سال دو بار برای تمیز کردن حرفه ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

Source link