شناسایی و درمان گزش عنکبوت

نیش عنکبوت می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت به نظر برسد و همچنین به نوع عنکبوت بستگی دارد.لئوناردو بریگانتی/آلامی

شما یک جوش قرمز به ظاهر عصبانی روی پای خود می بینید و به نظر می رسد بزرگتر از آن باشد که نیش پشه باشد. باید نیش عنکبوت باشد، درست است؟

نه خیلی سریع. می گوید: «مردم صبح از خواب بیدار می شوند و یک علامت قرمز پیدا می کنند و بلافاصله آن را نیش عنکبوت می نامند. ریک وتر، یک کارمند بازنشسته تحقیقاتی و حشره شناس در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید. او می‌گوید، اما بیشتر مشکلات پوستی که مردم به عنکبوت‌ها می‌زنند، در واقع انواع دیگری از گزش حشرات یا مشکلات پوستی هستند.

سایر محققان از Vetter در این مورد حمایت می کنند. می گوید: «نیش عنکبوت واقعاً نادر است دکتر جاناتان دی، استاد بازنشسته حشره شناسی پزشکی در دانشگاه فلوریدا. او توضیح می‌دهد که بیشتر «نیش‌های عنکبوت» احتمالاً نیش پشه‌هایی هستند که خراشیده شده و عفونی شده‌اند. نیش عنکبوت هر زمان که یک عفونت شدید پوستی وجود دارد، گروهی است. همه آنها به عنوان نیش عنکبوت به هم ریخته اند.» او می گوید.

بنابراین اولین چیزی که هر متخصص عنکبوت در آمریکا دوست دارد مردم در مورد نیش عنکبوت بدانند این است که این گزیدگی غیر معمول است و اغلب اشتباه تشخیص داده می شود. گفت، برخی از عنکبوت ها انجام دادن مردم را گاز بگیرید، و نتیجه می تواند زشت باشد.

پرسش ها و پاسخ های متداول

چرا مردم اغلب گزش حشرات دیگر را با نیش عنکبوت اشتباه می گیرند؟

کارشناسان خاطرنشان می کنند که آنچه مردم اغلب به عنوان نیش عنکبوت فکر می کنند در واقع انواع دیگری از گزش حشرات یا مشکلات پوستی مانند نیش پشه است که عفونی شده است. نیش عنکبوت چندان رایج نیست.
ویژگی های نیش عنکبوت چیست؟

گزش عنکبوت بسته به نوع عنکبوت می تواند از نظر ظاهری متفاوت باشد. به طور کلی، آنها شبیه نیش زنبور هستند، با درد شدید و به دنبال آن یک توده پوستی قرمز و ملتهب که ممکن است درد یا خارش داشته باشد اما پس از چند روز از بین می رود.
علائم و نشانه های نیش عنکبوت منزوی قهوه ای چیست؟

نیش منزوی قهوه‌ای می‌تواند باعث طیفی از علائم پوستی شود، از تاول‌های کوچک تا زخم‌های بزرگ و گوشتی پوسیده. آنها همچنین ممکن است باعث لرز، تب، حالت تهوع و سایر علائم مشابه آنفولانزا شوند.
علائم و نشانه های نیش عنکبوت بیوه سیاه چیست؟

نیش بیوه سیاه می تواند باعث ضایعات پوستی شود، اما بیشتر واکنش داخلی خواهد بود. علائم می تواند شامل درد، سردرد، ضعف عضلانی، مشکل در تنفس، تشنج، بی حسی و گرفتگی عضلات دردناک باشد.
چه زمانی باید برای نیش عنکبوت به پزشک مراجعه کرد؟

اگر مشکوک هستید که توسط یک بیوه سیاه یا عنکبوت منزوی قهوه ای گاز گرفته شده اید یا اگر نیش باعث علائم داخلی شده است، توصیه می شود به اورژانس مراجعه کنید. اگر نیش باعث علائم داخلی نمی شود، اما درد، تورم یا قرمزی بدتر می شود، باید به دنبال مراقبت های پزشکی نیز باشید.

شناسایی یک نیش عنکبوت: چه شکلی است؟

خیلی چیزها. وتر می گوید: «هیچ یک عنکبوت واقعی نیش نمی زند.

نیش عنکبوت می تواند بسیار متفاوت به نظر برسد

او می گوید که انواع مختلف نیش عنکبوت ممکن است واکنش های متفاوتی را در افراد مختلف برانگیزد. او می‌گوید حتی اگر فقط در مورد یک نوع عنکبوت صحبت می‌کنید – مثلاً منزوی قهوه‌ای – نیش آن می‌تواند طیفی از واکنش‌ها را ایجاد کند، “همه چیز از یک برآمدگی کوچک مانند جوش گرفته تا ضایعه گوشتی پوسیده”.

در همان زمان، Vetter اجازه می دهد که انواع مختلف نیش عنکبوت واکنش های متمایزی ایجاد کنند. او می‌گوید: «از بیمارانی داشتم که با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند: «این علامت روی پای من یا از یک زن بیوه بود یا یک فرد گوشه‌نشین، اما این مثل این است که بگوییم یا چاقو خوردی یا زیر پا کشته شدی». نظر او: نیش بیوه سیاه و گوشه نشین قهوه ای آنقدر متفاوت است که هرگز نمی توان آنها را با یکدیگر اشتباه گرفت.

اما وقتی صحبت از عنکبوت های خانگی معمولی، عنکبوت های هوبو و دیگر گونه های خانگی می شود، نیش عنکبوت دارای برخی ویژگی های قابل پیش بینی است.

چگونه تشخیص دهیم کدام عنکبوت شما را گاز گرفته است

به طور کلی، نیش عنکبوت شبیه نیش زنبور است: یک سوزش شدید درد به دنبال یک توده پوستی قرمز و ملتهب است که ممکن است درد یا خارش داشته باشد اما پس از چند روز از بین می رود. (۱) اما وقتی صحبت از نیش عنکبوت سمی می شود، علائم و نشانه های مشخصی وجود دارد.

گوشه نشین قهوه ای وتر می گوید که نیش ها نیش می زنند و می توانند شبیه هر چیزی باشند، از تاول های کوچک گرفته تا زخم های بزرگ و گوشت گندیده. نیش آن باعث فروپاشی بستر مویرگی می شود که به آن نکروز پوست نیز گفته می شود.۲او توضیح می‌دهد: «بنابراین افرادی که چاق هستند و از سلول‌های مویرگی پشتیبانی ضعیفی دارند، ممکن است واکنش گسترده‌تری داشته باشند. همراه با طیف گسترده ای از علائم پوستی، گزش منزوی قهوه ای می تواند باعث لرز، تب، حالت تهوع و سایر علائم مشابه آنفولانزا شود. (۳) نیش گوشه گیر قهوه ای سمی است و می تواند منجر به کما، نارسایی کلیه یا حتی مرگ شود.

به دلیل واکنش شدیدی که نیش منزوی قهوه‌ای می‌تواند ایجاد کند، این عنکبوت‌ها احتمالاً برای آسیب‌های بیشتر از آنچه واقعاً ایجاد می‌کنند سرزنش می‌شوند. واقعیت این است که عنکبوت منزوی قهوه ای در محدوده جغرافیایی خود محدود است: این عنکبوت در مرکز و جنوب ایالات متحده یافت می شود. (۴) مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اشاره می کند که در حالی که عنکبوت های سمی خطرناک هستند، معمولاً تهاجمی نیستند. (۲)

عنکبوت گزش می تواند در برخی موارد باعث ایجاد ضایعات پوستی شود، از علائم قرمز کوچک گرفته تا لکه های پوستی خشمگین، قرمز و رگه دار که ملتهب یا حاوی چرک هستند. وتر می گوید: «اما بیشتر واکنش ها در درون خواهد بود.

نیش بیوه سیاه حاوی مقادیر بالقوه کشنده زهر است و بلافاصله دردناک است. اگرچه این درد در اطراف محل گزش شروع می شود، اما بسته به اینکه نیش در قسمت بالایی یا پایینی بدن قربانی رخ داده باشد، اغلب به قفسه سینه یا شکم گسترش می یابد. علائم دیگر می تواند شامل همه چیز باشد، از سردرد، ضعف عضلانی و دشواری در تنفس گرفته تا تشنج، بی حسی و گرفتگی عضلات دردناک. (۵)

عنکبوت های هوبو، عنکبوت های گرگ، عنکبوت های خانگی، وتر می گوید و گزش سایر انواع خانگی حاوی سم هایی نیست که برای انسان اهمیت پزشکی دارد. او اضافه می کند که آنها می توانند گاز بگیرند. اما نتیجه احتمالاً شبیه نیش زنبور است – به معنای درد شدید و به دنبال آن یک توده متورم، قرمز و دردناک در محل گزش.

نیش عنکبوت معمولاً خود به خود بهبود می یابد. در اینجا زمان مراجعه به پزشک آورده شده است

اگر فکر می‌کنید توسط یک بیوه سیاه یا عنکبوت منزوی قهوه‌ای گاز گرفته شده‌اید – یا به این دلیل که عنکبوت را واقعاً حس کرده‌اید و دیده‌اید، یا انواع پوست یا علائم سیستمیک مطابق با نیش آن‌ها را تجربه می‌کنید – به اورژانس بروید. (۶) Vetter می گوید که نیش های گوشه نشین معمولاً به خودی خود بهبود می یابند و باعث ایجاد زخم نمی شوند. اما بهتر است آن را ایمن بازی کنید.

اگر نیش عنکبوت شما علائم داخلی ایجاد نمی کند، یا مطمئن هستید که بیوه سیاه یا گوشه نشین قهوه ای شما را نیش زده است، این مراحل را دنبال کنید:

  1. محل گزش را با آب و صابون تمیز کنید.
  2. دکتر دی توصیه می کند که محل گزش را با الکل پاک کنید تا از عفونت جلوگیری کنید.
  3. برای کاهش تورم از یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید.

اگر درد یا خارش در محل گزش ایجاد شد، مصرف داروهای ضد درد OTC یا آنتی هیستامین ها برای تسکین خوب است. اما اگر درد به خارج از محل گزش گسترش یافت یا تورم، التهاب یا قرمزی حتی یک یا دو روز پس از گزش بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید. دی می گوید ممکن است شما یک عفونت ثانویه داشته باشید – چیزی که ناشی از ورود باکتری به محل گزش است – یا ممکن است توسط یک زن بیوه یا گوشه نشین گاز گرفته شده باشید.

چرا عنکبوت ها مردم را گاز می گیرند؟

برخلاف بسیاری از حشرات گزنده دیگر، عنکبوت ها نه خونخوار هستند و نه گوشت خوار. وتر می گوید آنها فقط به یک دلیل مردم را گاز می گیرند: دفاع از خود.

او می گوید: «اگر عنکبوت له شود، گاز گرفتن آخرین پاسخ دفاعی است. او می‌گوید: این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که فردی در رختخواب روی یک عنکبوت بغلتد – یا روی آن بنشیند. او می‌افزاید: «من صدها بار عنکبوت‌ها را منتقل کرده‌ام، و آنها روی بازویم می‌چرخند و هیچ علاقه‌ای به گاز گرفتن ندارند.

بنابراین در حالی که نیش عنکبوت اتفاق می افتد، بسیار کمتر از آن چیزی است که اکثر مردم تصور می کنند.

لینک منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه