یکی از مشکلاتی که احتمالاً در هر گروهی از مادران شیرده مشکل می‌شود، کمبود شیر است. هنگامی که این موضوع مطرح شد، اغلب پیشنهاداتی برای چگونه تولید شیر مادر را افزایش دهید ارائه می شود. اینها ممکن است شامل غذاها، گیاهان دارویی و حتی داروهای تجویزی باشد.

همه اینها واجد شرایط به عنوان کهکشان‌ها هستند. کلمه galactagogues از کلمه یونانی galacta به معنی شیر گرفته شده است.

در حالی که یک galactagogue به خودی خود میزان شیر شما را افزایش نمی‌دهد، و اگر به طور منظم شیر می‌دهید یا پمپاژ نمی‌کنید، به هیچ وجه نمی‌شود، برخی از زنان ممکن است آنها را مفید بدانند.

هیچ شواهد پزشکی وجود ندارد که نشان دهد کهکشان‌ها، به غیر از تعداد کمی از گزینه‌های دارویی، واقعاً در افزایش شیر مادر مؤثر هستند. با این حال، بسیاری از زنان به شما خواهند گفت که برخی غذاها دنیای متفاوتی را برای آنها ایجاد کرده است.

قبل از اینکه یک galactagogue را امتحان کنید

اگر نگران عرضه شیر خود هستید، اولین قدم این است که با یک مشاور شیردهی معتبر یا فردی از بخش محلی گروه حمایت تماس بگیرید La Leche League International (LLLI) ).

Galactagogues: 23 خوراکی که سینه را افزایش می دهد Milkhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

ممکن است معلوم شود که شما بی جهت نگران هستید و هم شیر شما و هم نوزادتان خوب است. اگر میزان عرضه شما کم است، یک مشاور شیردهی می تواند توصیه هایی برای بهبود تولید ارائه دهد.

اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تماس پوست با پوست، که پرولاکتین آزاد می کند و اکسی توسین را تحریک می کند، دو هورمون می تواند به تولید شیر کمک کند
 • فشرده کردن سینه، روشی برای فشردن آرام سینه در حین شیر دادن برای تشویق غدد شیر به شیر بیشتری بریزید
 • وضعیت مناسب در هنگام شیردهی
 • تغذیه مکرر یا جلسات پمپاژ منظم

اکثر زنان متوجه خواهند شد که این روش ها برای بهبود تولید شیر کافی است.

همچنین مهم است که از عادات و رفتارهایی که می تواند مانع از تولید شیر شما شود، اجتناب کنید، مانند:

 • پوشیدن سوتین، تاپ یا زنجیر که سینه‌های شما را خیلی محکم می‌بندد
 • استفاده از برخی داروهای آلرژی، مانند دیفن هیدرامین (بنادریل) یا ستیریزین
 • سیگار کشیدن

رژیم شیردهی شما

بر اساس LLLI، مادران شیرده برای تولید شیر برای نوزادان خود نیازی به رژیم غذایی خاصی ندارند . La Leche به جای نگرانی در مورد ترکیب برخی غذاها، توصیه می کند از یک رژیم غذایی سالم و معقول پیروی کنید .

سعی کنید شامل موارد زیر باشد:

 • تازه میوه و سبزیجات
 • انواع غلات کامل
 • منابع پروتئین از حیوانات و گیاهان
 • چربی های با کیفیت بالا

همانطور که اتفاق می افتد، برخی از غذاهایی که به طور حکایتی گمان می رود کهکشان ها هستند با یک رژیم غذایی سالم همخوانی دارند. اگرچه شواهد پزشکی کمی برای حمایت از این ایده وجود دارد که هر ماده غذایی می تواند تولید شیر را افزایش دهد، این غذاها اغلب توسط یک مادر شیرده به مادر دیگر پیشنهاد می شود.

۱۱ میوه و سبزیجات را امتحان کنید

هر یک از محصولات مغذی ذکر شده در زیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

۱-۳. سیب زمینی، چغندر و هویج

 بتا کاروتن در این سبزی‌های قرمز و نارنجی برای تولید شیر مادر مهم است.  یام، چغندر و  هویج از مزایای اضافی تامین آهن و مواد معدنی برخوردار است.

۴-۸. سبزی های تیره و برگ دار

سبزیجات سبز تیره و برگدار منبع شگفت انگیزی از آنزیم های مهم، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. مواردی که باید امتحان کنید عبارتند از:

 • دیگر
 • آرگولا
 • اسفناج
 • چغندر سوئیسی
 • سبزی کولارد

این سبزی‌ها همچنین ترکیب فیتواستروژن را تامین می‌کنند که ممکن است از شیردهی حمایت کند.

۹. پاپایای سبز

این کهکشان به دلیل آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی در آسیا ارزشمند است. این یک منبع بسیار خوب از ویتامین A و ویتامین C است.

یک میوه کوچک حاوی نزدیک به ۱۰۰ میلی گرم  ویتامین C است. برای زنان کسانی که در دوران شیردهی هستند، مقدار مجاز غذایی توصیه شده ویتامین C منبع مورد اعتماد تنها ۱۱۵ تا ۱۲۰ میلی گرم در روز است.

توجه داشته باشید که پاپایای سبز میوه نارس است. باید آن را بجوشانید تا به اندازه کافی نرم شود که بخورید.

۱۰-۱۱. رازیانه و دانه رازیانه

دانه رازیانه به طور گسترده ای برای افزایش تولید شیر در نظر گرفته می شود. این سبزی که می تواند به صورت خام یا پخته مصرف شود نیز ممکن است کمک کننده باشد. 

۱۲ غذای دیگر که باید امتحان کنید

غلات، آجیل و حبوبات ممکن است منجر به افزایش شیر مادر.

۱-۴. دانه ها

علاوه بر خواص آنتی بیوتیکی و ضدالتهابی معروف، یولاف یکی از شناخته شده‌ها است  غذای راحتی. تصور می‌شود که خوردن چیزی که با آرامش همراه است ممکن است باعث شود بدن زن اکسی توسین ترشح کند، هورمونی که در تولید شیر نقش دارد.

غلات دیگری که ممکن است به عنوان کهکشان‌های احتمالی عمل کنند عبارتند از ارزن، برنج قهوه‌ای و جو.

۵-۶. نخود و عدس

حبوبات، مانند نخود و عدس مدت‌هاست که به دلیل خاصیت افزایش شیر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

۷. مخمر آبجو

همچنین به عنوان مخمر تغذیه‌ای نیز شناخته می‌شود، مخمر آبجو منبع خوبی از پروتئین است.  و اتو کنید. همچنین حاوی فیتواستروژن است که ممکن است به سلامت بافت سینه و شیردهی کمک کند.

۸-۱۰. آجیل

آجیل خام، از جمله بادام هندی، گردو و آجیل ماکادمیا نیز از تولید شیر حمایت می کنند.

۱۱. دانه کنجد

یک کهکشان آسیایی دیگر، دانه کنجد منبع گیاهخواری کلسیم است. دانه‌های کنجد سیاه یا روشن، و همچنین تاهین، یک نسخه خامه‌ای از دانه‌ها، موثر خواهند بود.

۱۲. کوکی های شیردهی

دستور پخت برای کوکی‌های دوران شیردهی اغلب دانه‌های کتان، مخمر آبجو، جو دوسر و سایر شیرهای احتمالی را ترکیب می‌کنند. -تقویت مواد برای دریافت خوراکی خوشمزه.

داروهای گیاهی

برخی از شناخته شده ترین و موثرترین کهکشان ها گیاهی هستند. اعتقاد بر این است که ده ها گیاه دارویی شیر مادر را برای مادران شیرده افزایش می دهند.

بسیاری از این گیاهان باعث تحریک رشد پستان و همچنین حمایت هورمونی می شوند. شنبلیله، یکی از شناخته شده ترین کهکشان ها، یک ادویه خاورمیانه است. گزنه، خار مریم و زنجبیل از دیگر گیاهان محبوبی هستند که تصور می‌شود تولید شیر را بهبود می‌بخشند.

به خاطر داشته باشید که مصرف برخی گیاهان دارویی در دوران شیردهی می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد. قبل از افزودن آنها به رژیم غذایی خود به امید افزایش میزان شیر خود، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

خلاصه

شیر دادن مداوم به نوزاد بهترین راه برای افزایش شیر است. هیچ غذا یا گیاهی به طور قابل اعتمادی برای افزایش تولید شیر نشان داده نشده است. با این حال، بسیاری از غذاهای ذکر شده در بالا مغذی و بی خطر هستند تا به رژیم روزانه خود اضافه کنید.

قبل از افزودن کهکشان های خاص به رژیم غذایی خود، حتما آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.