از دانه های کامل شاهدانه ساخته شده و سرشار از پروتئین گیاهی با کیفیت بالا، چربی های سالم و مواد معدنی است.

نوشیدن شیر شاهدانه می تواند به سلامت پوست و محافظت در برابر بیماری های قلبی کمک کند.

در این مقاله شیر شاهدانه، ارزش غذایی، فواید، کاربردها و نحوه درست کردن شیر شاهدانه مورد بحث قرار می گیرد.

شیر شاهدانه: تغذیه، فواید و نحوه تهیه آن

شیر شاهدانه چیست؟

شیر شاهدانه از مخلوط کردن آب با دانه‌های گیاه شاهدانه به دست می‌آید. شاهدانه ساتیوا.

از این گیاه برای تولید ماری جوانا نیز استفاده می شود. با این حال، شیر شاهدانه و سایر فرآورده‌های ساخته شده از دانه‌های شاهدانه اثرات تغییردهنده ذهنی مانند ماری جوانا ایجاد نمی‌کنند و تنها حاوی مقادیر کمی از ترکیب روان‌گردان تتراهیدروکانابینول (THC) هستند.۱، ۲).

شیر شاهدانه دارای طعم خاکی، آجیلی و قوام خامه ای است. می توان از آن به جای شیر گاو در اسموتی ها، قهوه و غلات استفاده کرد.

در حالی که شیر شاهدانه را می توان فقط از دانه ها و آب تهیه کرد، بسیاری از انواع تجاری نیز حاوی شیرین کننده، نمک یا غلیظ کننده هستند.

با توجه به محبوبیت فزاینده شیر گیاهی، شیر شاهدانه را می توان در اکثر فروشگاه های مواد غذایی و آنلاین یافت. در خانه هم می توانید این کار را انجام دهید.

خلاصه

شیر شاهدانه از مخلوط کردن دانه های شاهدانه با آب تهیه می شود. این به طور گسترده ای در دسترس است و می تواند به جای شیر گاو در اکثر دستور العمل ها استفاده شود.

تغذیه با شیر شاهدانه

شیر شاهدانه بسیار مغذی و سرشار از پروتئین و چربی های سالم است.

در واقع، نسبت به سایر شیرهای گیاهی محبوب، از جمله شیر برنج و بادام، پروتئین و چربی های سالم بیشتری دارد.۳، ۴).

بیشتر بخوانید
آیا دوغ برای شما مفید است؟ مزایا، خطرات و جایگزینی

در مقایسه با شیر کامل گاو، شیر شاهدانه دارای کالری کمتر، پروتئین و کربوهیدرات کمتر، اما تقریباً همان مقدار چربی است.۵).

یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) شیر شاهدانه شیرین نشده حاوی تقریباً (۶):

  • کالری: ۸۳
  • کربوهیدرات ها: ۱.۳ گرم
  • پروتئین: ۴.۷ گرم
  • ضخامت: ۷.۳ گرم
  • کلسیم: ۲٪ ارزش روزانه (DV)
  • اهن: ۷ درصد از DV

علاوه بر این مواد مغذی طبیعی، شیر شاهدانه تجاری اغلب با کلسیم، فسفر، و ویتامین‌های A، B12 و D غنی می‌شود. با این حال، ممکن است حاوی شکر، نمک، غلیظ‌کننده‌ها یا سایر مواد افزودنی نیز باشد.۷).

بیشتر چربی موجود در شیر شاهدانه، اسیدهای چرب ضروری غیراشباع است، از جمله اسید لینولئیک (امگا-۶) و اسید آلفا-لینولنیک (امگا-۳) که برای ساختن بافت ها و غشاهای جدید در بدن شما ضروری هستند.۸).

علاوه بر این، شیر شاهدانه پروتئینی را فراهم می کند که بدن شما به راحتی می تواند آن را هضم و استفاده کند. این یکی از معدود پروتئین های گیاهی کامل است زیرا حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروری است که انسان از غذا به آن نیاز دارد.۹، ۱۰).

در نهایت، شیر شاهدانه به طور طبیعی فاقد سویا، لاکتوز و گلوتن است و آن را گزینه خوبی برای افرادی است که نیاز دارند یا می‌خواهند از این اجزا اجتناب کنند.

خلاصه

شیر شاهدانه نسبت به سایر شیرهای گیاهی چربی سالم تری دارد و پروتئین کاملی محسوب می شود. این گزینه خوبی برای کسانی است که از سویا، لاکتوز یا گلوتن اجتناب می کنند.

ممکن است فواید سلامتی را ارائه دهد

مطالعات روی دانه‌های شاهدانه و روغن شاهدانه نشان می‌دهد که مصرف غذاهای تهیه‌شده از گیاه شاهدانه فواید متعددی برای سلامتی دارد.

از آنجایی که شیر شاهدانه از دانه‌های شاهدانه تهیه می‌شود، از نظر تئوری می‌تواند مزایای مشابهی را ارائه دهد، اگرچه تحقیقات به‌ویژه در مورد فواید شیر شاهدانه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
شیر قلیایی است یا اسیدی؟

ممکن است سلامت پوست را افزایش دهد

شاهدانه حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ با نسبت ایده آل بین ۲:۱ و ۳:۱ است.۹).

دریافت مقادیر متعادل امگا ۶ و امگا ۳ از غذاها می تواند از پاسخ ایمنی پوست شما در برابر التهاب و پیری حمایت کند.۱۱، ۱۲).

یک مطالعه چهار هفته ای بر روی ۲۰ فرد مبتلا به اگزما نشان داد که مصرف دو قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) روغن شاهدانه در روز به طور قابل توجهی خشکی و خارش پوست را بهبود می بخشد.۱۳).

در مطالعه دیگری که روی بیش از ۴۰۰۰ زن انجام شد، کسانی که دریافت رژیم غذایی اسید لینولئیک (امگا-۶) بالاتری را گزارش کردند، در مقایسه با افرادی که اسید چرب کمتری مصرف کردند، کمتر احتمال داشت پوست خشک یا نازکی داشته باشند.۱۴).

از آنجایی که شیر شاهدانه سرشار از امگا ۶ و امگا ۳ است، نوشیدن منظم آن می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد.

می تواند از بیماری قلبی محافظت کند

کنف حاوی مواد مغذی است که ممکن است از بیماری قلبی جلوگیری کند.

به طور خاص، شاهدانه سرشار از اسید آمینه آرژنین است که بدن شما برای ایجاد اکسید نیتریک به آن نیاز دارد. اکسید نیتریک به شل شدن عروق خونی و حفظ فشار خون سالم کمک می کند.۱۵، ۱۶).

دریافت آرژنین کافی همچنین می تواند سطح پروتئین التهابی C-reactive (CRP) را کاهش دهد. سطوح بالای CRP با خطر بالاتر بیماری قلبی مرتبط است.۱۷، ۱۸).

یک مطالعه بر روی بیش از ۱۳۰۰۰ بزرگسال نشان داد که افرادی که بالاترین میزان مصرف آرژنین را در رژیم غذایی داشتند، ۳۰ درصد کمتر از افرادی که کمترین میزان مصرف آرژنین را داشتند، سطح CRP را به طور خطرناکی افزایش دادند.۱۷).

بیشتر بخوانید
فواید چریش چیست؟

مصرف محصولات شاهدانه غنی از آرژنین ممکن است به حفظ سطح مطلوب نیتریک اکسید و CRP در خون کمک کند و منجر به کاهش خطر بیماری قلبی شود.۱۵).

خلاصه

کنف حاوی اسیدهای چرب ضروری است که می تواند شرایط التهابی پوست را بهبود بخشد و از سلامت پوست حمایت کند. همچنین سرشار از آرژنین است، یک ماده مغذی که ممکن است از بیماری قلبی محافظت کند.

نحوه استفاده از شیر شاهدانه

شیر شاهدانه را می توان به جای شیر گاو استفاده کرد و به طرق مختلف به رژیم غذایی خود اضافه کرد.

این ماده فاقد سویا، گلوتن و لاکتوز است و برای کسانی که از لبنیات اجتناب می کنند یا رژیم گیاهخواری دارند، انتخاب خوبی است.

شیر شاهدانه را می توان به تنهایی مصرف کرد یا به غلات سرد و گرم، محصولات پخته شده و اسموتی ها اضافه کرد.

شیر شاهدانه به دلیل قوام خامه ای و محتوای پروتئین، برای تهیه لاته، کاپوچینو و سایر نوشیدنی های قهوه بسیار عالی است.

توجه داشته باشید که اگرچه می توان از شیر شاهدانه به عنوان جایگزین شیر گاو استفاده کرد، اما طعم بسیار متفاوت و مغذی تری دارد.

خلاصه

شیر شاهدانه می تواند جایگزین شیر گاو شود و گزینه خوبی برای کسانی است که از سویا، گلوتن یا لاکتوز اجتناب می کنند. می توان آن را به دستور العمل هایی که نیاز به شیر دارند اضافه کرد یا به تنهایی مصرف کرد.

چگونه خودتان شیر شاهدانه درست کنید

درست کردن شیر شاهدانه بسیار آسان است.

به این ترتیب، می توانید مواد تشکیل دهنده خود را انتخاب کنید و از افزودنی ها یا غلیظ کننده های غیر ضروری که در بسیاری از انواع تجاری یافت می شوند، اجتناب کنید.

با این حال، شیر شاهدانه خانگی ممکن است به اندازه نسخه های غنی شده موجود در فروشگاه حاوی مواد مغذی نباشد.

بیشتر بخوانید
7 فواید شگفت انگیز بادمجان برای سلامتی

برای تهیه شیر شاهدانه خود، ۱/۲ تا ۱ فنجان (۶۸ تا ۱۳۶ گرم) دانه شاهدانه خام را با ۳ تا ۴ فنجان (۷۱۰ تا ۹۴۶ میلی لیتر) آب در مخلوط کن با سرعت بالا ترکیب کنید و به مدت یک دقیقه یا تا زمانی که صاف.

برای طعم یا شیرینی بیشتر، می توانید نمک دریایی، عصاره وانیل، شربت افرا، خرما یا عسل را به مزه اضافه کنید.

می‌توانید شیر کنف خود را با استفاده از پارچه پنیر، کیسه شیر خشک یا پارچه‌ای بسیار نازک صاف کنید تا نتیجه نرم‌تری داشته باشید. شیر شاهدانه را در یک ظرف شیشه ای در یخچال تا پنج روز نگهداری کنید.

خلاصه

شما می توانید شیر شاهدانه خود را با مخلوط کردن ۱/۲ تا ۱ فنجان (۶۸ تا ۱۳۶ گرم) دانه شاهدانه با ۳ تا ۴ فنجان (۷۱۰-۹۴۶ میلی لیتر) آب در مخلوط کن درست کنید. توجه داشته باشید که ارزش غذایی شیر شاهدانه خانگی با انواع تجاری غنی شده متفاوت است.

 خلاصه

شیر شاهدانه از دانه های شاهدانه و آب تهیه می شود و می توان آن را به راحتی در خانه تهیه کرد.

بدون لاکتوز، سویا و گلوتن است و به طور طبیعی سرشار از پروتئین گیاهی با کیفیت بالا و اسیدهای چرب ضروری است که می تواند سلامت پوست و قلب را تقویت کند.

برخی از انواع تجاری نیز با ویتامین ها و مواد معدنی غنی شده اند.

به طور کلی، شیر شاهدانه می تواند یک مکمل فوق العاده مغذی برای یک رژیم غذایی متعادل باشد.