برخلاف تصور رایج، شیر فاسد ممکن است در آشپزی جایگاهی داشته باشد. ناگفته نماند، استفاده از شیر فاسد در دستور العمل ها یک راه عالی برای کاهش ضایعات مواد غذایی است.

این مقاله توضیح می دهد که شیر فاسد چیست، آیا نوشیدن آن بی خطر است یا خیر، و راه هایی که می توانید از آن استفاده کنید.

شیر فاسد چیست؟

شیر فاسد نتیجه رشد بیش از حد باکتری است که کیفیت، طعم و بافت شیر ​​را به خطر می اندازد.

شیر فاسد برای چه چیزی مفید است و آیا می توانید آن را بنوشید؟

از اواخر دهه ۱۸۰۰، اکثریت قریب به اتفاق شیر تولیدی تجاری پاستوریزه می شود. فرآیند پاستوریزه کردن، بسیاری از مضرترین گونه های باکتری را که عامل بیماری های ناشی از غذا هستند، از بین می برد مثل E. coli، لیستریا، و سالمونلا.

با این حال، پاستوریزاسیون همه انواع باکتری ها را از بین نمی برد. به علاوه، هنگامی که یک کارتن شیر را باز می کنید، در معرض باکتری های اضافی محیط قرار می گیرد. با گذشت زمان، این جوامع کوچک باکتریایی می توانند تکثیر شوند و در نهایت باعث فاسد شدن شیر شما شوند.

چه چیزی نشان می دهد شیر شما فاسد شده است

هنگامی که شیر شروع به فاسد شدن می کند، بوی نامطبوع و گندیده ای در آن ایجاد می شود. از دست دادن عطر زیاد است و با گذشت زمان قوی تر می شود.

بیشتر بخوانید
کلم بروکلی: حقایق تغذیه ای کالری ویتامین ها و مواد معدنی

طعم نیز شروع به تغییر می کند، زیرا شیرینی طبیعی شیر تازه به سرعت با طعمی اسیدی یا ترش جایگزین می شود.

با گذشت زمان کافی، بافت و رنگ شیری که فاسد شده نیز تغییر می کند. ممکن است شروع به ایجاد یک بافت لزج و درشت و رنگ زرد تیره کند.

سرعت فاسد شدن شیر به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله تعداد باکتری های فاسد کننده موجود، دمایی که شیر در آن نگهداری شده است و قرار گرفتن در معرض نور.۱).

اگر مطمئن نیستید که شیرتان فاسد شده است، با بو کردن آن شروع کنید. اگر بو نمی دهد، قبل از ریختن یک لیوان پر یا اضافه کردن آن به غلات، یک جرعه کوچک را امتحان کنید.

شیر به دلیل رشد بیش از حد باکتری که کیفیت آن را به خطر می اندازد فاسد می شود. می دانید اگر شیر شما بو یا طعم نامطبوعی داشته باشد یا بافت آن تغییر کند، فاسد می شود.

کمی با شیر ترش متفاوت است

اصطلاحات فاسد و ترش اغلب به جای هم برای توصیف شیری که خراب شده است استفاده می شود، اما ممکن است تفاوت ظریفی بین این دو وجود داشته باشد – بسته به اینکه از چه کسی بپرسید.

شیر فاسد معمولاً به شیر پاستوریزه ای اطلاق می شود که به دلیل رشد باکتری هایی که از فرآیند پاستوریزاسیون جان سالم به در برده اند، بو و مزه می دهد. بسیاری از این باکتری‌ها در نظر گرفته نمی‌شوند و می‌توانند شما را بیمار کنند.۲).

بیشتر بخوانید
آیا نان مفید است یا از خوردن آن اجتناب کنم؟

از سوی دیگر، شیر ترش اغلب به طور خاص به شیر خام غیرپاستوریزه ای اشاره دارد که به طور طبیعی شروع به تخمیر کرده است.

تخمیر شیر خام نیز مانند شیر فاسد به دلیل گونه‌های مختلف باکتری‌های تشکیل‌دهنده اسید لاکتیک اتفاق می‌افتد که درصد کمی از آن‌ها پروبیوتیک محسوب می‌شوند و ممکن است فواید آردایت جزئی داشته باشند.۳).

با این حال، مزایای بالقوه شیر خام از خطرات آن بیشتر نیست. معمولاً مصرف شیر خام به هر شکل – تازه یا ترش – به دلیل خطر بالای بیماری های ناشی از غذا توصیه نمی شود.۳).

شیر فاسد معمولاً به شیر پاستوریزه ای اطلاق می شود که خراب شده است، در حالی که شیر ترش ممکن است به شیر خامی اطلاق شود که شروع به تخمیر کرده است.

خطرات نوشیدن شیر فاسد

اکثر مردم بلافاصله با بوی بد و طعم شیر فاسد شده خاموش می شوند که تصمیم در مورد نوشیدن آن را نسبتاً آسان می کند.

با این حال، حتی اگر بتوانید طعم ناخوشایند را پشت سر بگذارید، نوشیدن شیر فاسد ایده خوبی نیست. می تواند باعث مسمومیت غذایی شود که ممکن است منجر به علائم گوارشی ناراحت کننده مانند درد معده، حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود.

بیشتر بخوانید
10 جانشین خوشمزه جعفری

اگر به طور تصادفی یک جرعه کوچک شیر فاسد خوردید، لازم نیست نگران باشید، اما از نوشیدن آن در مقادیر زیاد یا حتی متوسط ​​خودداری کنید.

نوشیدن شیر فاسد می تواند باعث ناراحتی گوارشی مانند استفراغ، گرفتگی شکم و اسهال شود.

هنوز هم می تواند در آشپزخانه مفید باشد

اگرچه نباید شیر فاسد بنوشید، اما بی فایده نیست.

اگر شیر شما خیلی کهنه است و شروع به دلمه شدن، لزج شدن یا کپک زدن کرده است، بهتر است آن را بیرون بیندازید. با این حال، اگر فقط کمی خنثی و کمی اسیدی است، راه های مختلفی برای استفاده از آن وجود دارد.

سعی کنید از شیر کمی فاسد در یکی از کاربردهای آشپزی زیر استفاده کنید:

  • محصولات پخته شده. شیر فاسد شده را جایگزین شیر معمولی، دوغ، ماست یا خامه ترش در دستور العمل هایی مانند بیسکویت، پنکیک، اسکون و نان ذرت کنید.
  • سوپ و خورش. پاشیدن شیر فاسد می تواند به غلیظ شدن و غلیظ شدن سوپ ها، خورش ها و کاسرول ها کمک کند.
  • سس سالاد. از شیر ترش برای تهیه سس های خامه ای مانند رنچ، سزار یا پنیر آبی استفاده کنید.
  • پنیرسازی. از شیر ترش برای تهیه پنیر خانگی یا دامدار استفاده کنید.
  • نرم کردن. از شیر ترش برای خواباندن و نرم کردن گوشت یا ماهی استفاده کنید. همچنین می توانید غلات کامل و نپخته را در آن خیس کنید تا نرم شوند.
بیشتر بخوانید
11 غذای پرفیبر که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید

علاوه بر این، می‌توانید شیر فاسد را به ماسک‌های صورت خانگی یا حمام اضافه کنید تا پوستتان نرم شود. با این حال، ممکن است بخواهید آن را با روغن‌های ضروری یا سایر مواد معطر مخلوط کنید، اگر بوی آن زیاد است.

شیر فاسد می تواند جایگزین دوغ یا خامه ترش در محصولات پخته شود. همچنین می توان از آن برای نرم کردن گوشت استفاده کرد یا به سوپ، کاسرول یا سس سالاد اضافه کرد. همچنین می توانید از آن در برخی از کاربردهای آرایشی برای نرم کردن پوست خود استفاده کنید.

خلاصه

شیر فاسد نتیجه رشد بیش از حد باکتری است که باعث تغییر در طعم، بو و بافت می شود.

نوشیدن آن ممکن است شما را بیمار کند، اما آشپزی با آن تا زمانی که کمی از آن دور شود، اینطور نیست.

استفاده از شیر کمی فاسد به روش‌های نوآورانه نیز می‌تواند به کاهش ضایعات غذا کمک کند.

دفعه بعد که متوجه شدید شیر در یخچال شما شروع به خراب شدن کرده است، بلافاصله آن را بیرون نریزید. در عوض، سعی کنید از آن در پنکیک، بیسکویت یا به عنوان قوام دهنده سوپ و خورش استفاده کنید.