خوردن یک بوی شیر فاسد برای از بین بردن حتی هوس‌انگیزترین اشتها کافی است، اما اگر متوجه شدید که با یک کارتن از آن گیر کرده‌اید، ممکن است بخواهید قبل از مصرف آن دو بار فکر کنید.

برخلاف تصور رایج، شیر فاسد ممکن است در آشپزی بعدی شما جایگاهی داشته باشد. ناگفته نماند، استفاده از شیر فاسد در دستور العمل ها یک راه عالی برای کاهش ضایعات مواد غذایی است.

شیر فاسد برای چه چیزی مفید است و آیا می توانید آن را بنوشید؟

این مقاله توضیح می دهد که شیر فاسد چیست، آیا نوشیدن آن بی خطر است یا خیر، و راه هایی که می توانید از آن استفاده کنید.

شیر فاسد نتیجه رشد بیش از حد باکتری است که کیفیت، طعم و بافت شیر ​​را به خطر می اندازد.

از اواخر دهه ۱۸۰۰، اکثریت قریب به اتفاق شیر تولیدی تجاری پاستوریزه می شود. فرآیند پاستوریزه کردن، بسیاری از مضرترین گونه های باکتری را که عامل بیماری های ناشی از غذا هستند، از بین می برد. E. coli، لیستریا، و سالمونلا.

با این حال، پاستوریزاسیون همه انواع باکتری ها را از بین نمی برد. به علاوه، هنگامی که یک کارتن شیر را باز می کنید، در معرض باکتری های اضافی محیط قرار می گیرد. با گذشت زمان، این جوامع کوچک باکتریایی می توانند تکثیر شوند و در نهایت باعث فاسد شدن شیر شما شوند.

بیشتر بخوانید
عمل Stretta برای رفلاکس GERD

نشان می دهد شیر شما فاسد شده است

هنگامی که شیر شروع به فاسد شدن می کند، بوی نامطبوع و گندیده ای در آن ایجاد می شود. از دست دادن عطر سخت است و با گذشت زمان قوی تر می شود.

طعم نیز شروع به تغییر می کند، زیرا شیرینی طبیعی شیر تازه به سرعت با طعمی اسیدی یا ترش جایگزین می شود.

با گذشت زمان کافی، بافت و رنگ شیری که فاسد شده نیز تغییر می کند. ممکن است شروع به ایجاد یک بافت لزج و درشت و رنگ زرد تیره کند.

سرعت فاسد شدن شیر به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله تعداد باکتری های فاسد کننده موجود، دمایی که شیر در آن نگهداری شده است و قرار گرفتن در معرض نور.۱).

اگر مطمئن نیستید که شیرتان فاسد شده است، با بو کردن آن شروع کنید. اگر بو نمی دهد، قبل از ریختن یک لیوان پر یا اضافه کردن آن به غلات، یک جرعه کوچک را امتحان کنید.

خلاصه

شیر به دلیل رشد بیش از حد باکتری که کیفیت آن را به خطر می اندازد فاسد می شود. می دانید اگر شیر شما بو یا طعم نامطبوعی داشته باشد یا بافت آن تغییر کند، فاسد می شود.

اصطلاحات فاسد و ترش اغلب به جای هم برای توصیف شیری که خراب شده است استفاده می شود، اما ممکن است تفاوت ظریفی بین این دو وجود داشته باشد – بسته به اینکه از چه کسی بپرسید.

شیر فاسد معمولاً به شیر پاستوریزه ای اطلاق می شود که به دلیل رشد باکتری هایی که از فرآیند پاستوریزاسیون جان سالم به در برده اند، بو و مزه می دهد. بسیاری از این باکتری‌ها برای آردایت در نظر گرفته نمی‌شوند و می‌توانند شما را بیمار کنند.۲).

بیشتر بخوانید
آشنایی با پری آرتریت: علل، علائم و درمان

از سوی دیگر، شیر ترش اغلب به طور خاص به شیر خام غیرپاستوریزه ای اشاره دارد که به طور طبیعی شروع به تخمیر کرده است.

تخمیر شیر خام نیز مانند شیر فاسد به دلیل گونه‌های مختلف باکتری‌های تشکیل‌دهنده اسید لاکتیک اتفاق می‌افتد که درصد کمی از آن‌ها پروبیوتیک محسوب می‌شوند و ممکن است فواید آردایت جزئی داشته باشند.۳).

با این حال، مزایای بالقوه شیر خام از خطرات آن بیشتر نیست. معمولاً مصرف شیر خام به هر شکل – تازه یا ترش – به دلیل خطر بالای بیماری های ناشی از غذا توصیه نمی شود.۳).

خلاصه

شیر فاسد معمولاً به شیر پاستوریزه ای اطلاق می شود که خراب شده است، در حالی که شیر ترش ممکن است به شیر خامی اطلاق شود که شروع به تخمیر کرده است.

اکثر مردم بلافاصله با بوی بد و طعم شیر فاسد شده خاموش می شوند که تصمیم در مورد نوشیدن آن را نسبتاً آسان می کند.

با این حال، حتی اگر بتوانید طعم ناخوشایند را پشت سر بگذارید، نوشیدن شیر فاسد ایده خوبی نیست. می تواند باعث مسمومیت غذایی شود که ممکن است منجر به علائم گوارشی ناراحت کننده مانند درد معده، حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود.

اگر به طور تصادفی یک جرعه کوچک شیر فاسد خوردید، لازم نیست نگران باشید، اما از نوشیدن آن در مقادیر زیاد یا حتی متوسط ​​خودداری کنید.

خلاصه

نوشیدن شیر فاسد می تواند باعث ناراحتی گوارشی مانند استفراغ، گرفتگی شکم و اسهال شود.

بیشتر بخوانید
برفک مری (ازوفاژیت کاندیدا)

اگرچه نباید شیر فاسد بنوشید، اما بی فایده نیست.

اگر شیر شما خیلی کهنه است و شروع به دلمه شدن، لزج شدن یا کپک زدن کرده است، بهتر است آن را بیرون بیندازید. با این حال، اگر فقط کمی خاموش و کمی اسیدی است، راه های مختلفی برای استفاده از آن وجود دارد.

سعی کنید از شیر کمی فاسد در یکی از کاربردهای آشپزی زیر استفاده کنید:

  • محصولات پخته شده. شیر فاسد شده را جایگزین شیر معمولی، دوغ، ماست یا خامه ترش در دستور العمل هایی مانند بیسکویت، پنکیک، اسکون و نان ذرت کنید.
  • سوپ و خورش. پاشیدن شیر فاسد می تواند به غلیظ شدن و غلیظ شدن سوپ ها، خورش ها و کاسرول ها کمک کند.
  • سس سالاد. از شیر ترش برای تهیه سس های خامه ای مانند رنچ، سزار یا پنیر آبی استفاده کنید.
  • پنیرسازی. از شیر ترش برای تهیه پنیر خانگی یا دامدار استفاده کنید.
  • نرم کردن. از شیر ترش برای خواباندن و نرم کردن گوشت یا ماهی استفاده کنید. همچنین می توانید غلات کامل و نپخته را در آن خیس کنید تا نرم شوند.

علاوه بر این، می‌توانید شیر فاسد را به ماسک‌های صورت خانگی یا حمام اضافه کنید تا پوستتان نرم شود. با این حال، ممکن است بخواهید آن را با روغن‌های ضروری یا سایر مواد معطر مخلوط کنید، اگر بوی آن زیاد است.

خلاصه

شیر فاسد می تواند جایگزین دوغ یا خامه ترش در محصولات پخته شود. همچنین می توان از آن برای نرم کردن گوشت استفاده کرد یا به سوپ، کاسرول یا سس سالاد اضافه کرد. همچنین می توانید از آن در برخی از کاربردهای آرایشی برای نرم کردن پوست خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
بادام و رفلاکس اسید

شیر فاسد نتیجه رشد بیش از حد باکتری است که باعث تغییر در طعم، بو و بافت می شود.

نوشیدن آن ممکن است شما را بیمار کند، اما آشپزی با آن تا زمانی که کمی از آن دور شود، اینطور نیست.

استفاده از شیر کمی فاسد به روش‌های نوآورانه نیز می‌تواند به کاهش ضایعات غذا کمک کند.

دفعه بعد که متوجه شدید شیر در یخچال شما شروع به خراب شدن کرده است، بلافاصله آن را بیرون نریزید. در عوض، سعی کنید از آن در پنکیک، بیسکویت یا به عنوان قوام دهنده سوپ و خورش استفاده کنید.