ضایعات کبدی چیست؟

ضایعات کبدی رشد غیر طبیعی سلول ها در کبد هستند. این نوع تومورها یا توده‌ها بسیار شایع هستند و در ۳۰ درصد افراد بالای ۴۰ سال که تحت آزمایش‌های تصویربرداری قرار می‌گیرند، قابل تشخیص هستند.

اکثر ضایعات کبدی خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و معمولاً نیازی به درمان ندارند. اما در برخی موارد، ضایعات کبدی نشانه بیماری یا سرطان هستند و باید درمان شوند.

ضایعات خوش خیم کبد

اینها توده های غیر سرطانی هستند که در کبد تشکیل می شوند و معمولاً مشکلاتی برای سلامتی ایجاد نمی کنند.

انواع ضایعات خوش خیم کبد

انواع مختلفی از ضایعات خوش خیم کبد وجود دارد.

ضایعات کبدی چیست؟

همانژیوم کبدی

همانژیوم کبدی شایع ترین نوع ضایعه کبدی است که از خوشه هایی از عروق خونی کوچک تشکیل شده است. حدود ۲۰ درصد از جمعیت عمومی همانژیوم دارند. آنها معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند، بنابراین می توان آنها را بدون درمان رها کرد.

اما در موارد نادری می توانند باعث درد شکم، حالت تهوع و سیری زودرس (احساس سیری) شوند. زنان بیشتر از مردان به همانژیوم مبتلا می شوند.

هیپرپلازی ندولار کانونی (FNH)

این دومین نوع شایع ضایعه کبدی است و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. در ۸۰ درصد موارد، FNH در زنان بین ۲۰ تا ۵۰ سال یافت می شود. ضایعه FNH می تواند بزرگتر یا کوچکتر شود، اما صرف نظر از تغییر اندازه آن، سرطانی نمی شود.

کیست خوش خیم کبدی

این نوع ضایعه حاوی مایعی شفاف و صفرا مانند است و معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. در موارد نادر، اگر کیست بزرگ باشد، ممکن است باعث درد شکمی یا حالت تهوع، استفراغ و سیری زودرس شود. بین ۲.۵ تا ۱۸ درصد از جمعیت عمومی ممکن است کیست های خوش خیم در کبد داشته باشند.

بیشتر بخوانید
آیا ترامادول می تواند باعث آسیب کبدی شود؟

آدنوم کبدی

اینها ضایعات کبدی غیر معمول هستند که عمدتاً در زنان جوان ایجاد می شوند. این می تواند ناشی از استفاده طولانی مدت از پیشگیری از بارداری خوراکی یا استفاده از تستوسترون مصنوعی باشد. آدنوم کبدی گاهی اوقات می تواند باعث ناراحتی شکمی شود.

حدود ۵ درصد از آنها به سرطان کبد (HCC) – نوعی سرطان کبد – تبدیل می شوند. در حدود ۱۰ درصد موارد، ضایعه خود به خود پاره می شود یا باعث خونریزی داخلی می شود. این به احتمال زیاد در دوران قاعدگی، بارداری و دوره پس از زایمان است.

اگر آدنوم کبدی دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به احتمال زیاد توصیه می کند که از مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی خودداری کنید. احتمالاً جراحی برای برداشتن آنها نیز توصیه می شود.

انواع نادرتر ضایعات خوش خیم کبدی آدنوم کیست کبدی، آدنوم مجرای صفراوی و تومور کاذب التهابی است.

تشخیص

تشخیص ضایعات خوش خیم کبد معمولاً تصادفی است. اغلب، ضایعات در تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری برای درد شکم یا یک مشکل سلامتی نامربوط شناسایی می‌شوند.

در مواردی که از تصویربرداری مشخص نیست که آیا ضایعه خوش خیم است یا سرطانی، ممکن است از ابزارهای تشخیصی دیگر استفاده شود. به عنوان مثال، بیوپسی ممکن است انجام شود تا سلول‌های تومور را با یک سوزن برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده شود.

رفتار

اغلب اوقات، این ضایعات هیچ گونه ناراحتی یا مشکلات سلامتی ایجاد نمی کنند و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اغلب هیچ درمانی را توصیه نمی کند. در موارد نادر، یک ضایعه خوش خیم کبدی ممکن است علائمی مانند حالت تهوع یا ناراحتی شکمی ایجاد کند و برداشتن آن با جراحی توصیه می شود.

بیشتر بخوانید
هپاتیت C: درد مفاصل و مشکلات مربوط به آن

برخی از ضایعات خوش خیم کبد نیز ممکن است خطر پارگی یا تبدیل به تومورهای سرطانی را داشته باشند. در این موارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً برداشتن جراحی را توصیه می کند.

ضایعات بدخیم کبد

اگرچه بیشتر ضایعات در کبد خوش خیم هستند، اما برخی از ضایعات کبدی سرطانی هستند.

انواع سرطان کبد

دو نوع اصلی سرطان اولیه کبد (سرطان هایی که از کبد شروع می شوند) وجود دارد:

 • کارسینوم هپاتوسلولار (HCC): این شایع ترین نوع سرطان کبد است. تومورهای HCC در مردان سه برابر بیشتر از زنان شایع است و معمولاً سیروز کبدی پیش از آنها رخ می دهد.
 • کارسینوم فیبرولاملار: این یک زیرگروه HCC است که در آن نوارهای فیبری سلول های تومور را جدا می کند. کارسینوم فیبرولاملار در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و عوامل خطر شناخته شده نیستند.
 • کلانژیوکارسینوما: این سرطان مجرای صفراوی است. با کلانژیوکارسینوما، ضایعات بدخیم کبدی در شاخه های مجرای صفراوی ایجاد می شود. این تومورها می توانند در نواحی مجرای صفراوی که در کبد قرار دارند یا در قسمت هایی از مجرای صفراوی نزدیک روده کوچک ظاهر شوند.

انواع نادر سرطان کبد شامل آنژیوسارکوم کبد و هپاتوبلاستوم است.

تومورهای سرطانی که از سایر قسمت های بدن منشا می گیرند می توانند به کبد گسترش یابند. و تومورهای سرطانی که از کبد شروع می شوند می توانند به سایر قسمت های بدن نیز سرایت کنند.

بیشتر بخوانید
درمان مرحله 4 سرطان پانکراس

علائم

معمولاً سرطان کبد علائم غیر اختصاصی مانند خستگی، کاهش وزن ناخواسته، درد مبهم شکمی و کاهش اشتها دارد. اگر انسداد صفراوی وجود داشته باشد، زردی می تواند ایجاد شود. زردی یک تغییر رنگ زرد رنگ پوست و سفیدی چشم است.

سایر علائم سرطان کبد عبارتند از افزایش وزن ناخواسته، تب، حالت تهوع، استفراغ و به طور کلی احساس ناخوشی. گاهی اوقات ادرار ممکن است رنگ تیره داشته باشد.

عوامل خطر

برخی از عوامل خطر برای ایجاد ضایعات سرطانی کبد عبارتند از:

 • عفونت هپاتیت B یا C: این عفونت های ویروسی از علل اصلی سرطان کبد هستند.
 • سیروز: سیروز ممکن است پیش ساز سرطان کبد باشد. زمانی ایجاد می شود که آسیب طولانی مدت باعث ایجاد بافت اسکار در کبد شود. عوامل زیادی می توانند باعث این آسیب شوند، از جمله مصرف بیش از حد الکل و عفونت هپاتیت B یا C. ضایعات کبدی کشف شده در فردی که سیروز دارد به احتمال زیاد سرطان کبد است.
 • بیماری ذخیره آهن (هموکروماتوز): این وضعیتی است که در آن بدن مقادیر زیادی آهن در کبد و سایر اندام ها ذخیره می کند.
 • ارتباط جنسی: مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سرطان کبد هستند
 • قرار گرفتن در معرض آفلاتوکسین: آفلاتوکسین سمی است که توسط کپکی که روی آجیل و غلات رشد می کند تولید می شود.

تشخیص

ضایعات بدخیم کبدی با استفاده از چندین نوع آزمایش تشخیص داده می شوند. اگر پزشک شما مشکوک به سرطان کبد باشد، ممکن است یکی از این موارد تجویز شود:

بیشتر بخوانید
سنگ کیسه صفرا در دوران بارداری: علائم، تشخیص

رفتار

گزینه های مختلفی برای درمان ضایعات سرطانی کبد وجود دارد:

 • برداشتن تومور با جراحی
 • پیوند کبد
 • درمان فرسایشی
 • درمان آمبولیزاسیون شامل قطع خون رسانی به تومور است، بنابراین “گرسنگی” می ماند و نمی تواند رشد کند.
 • داروهای درمان هدفمند
 • شیمی درمانی
 • ایمونوتراپی

بسته به اندازه، مرحله و نوع تومور، ممکن است نیاز به ترکیبی از این درمان ها داشته باشید.

جلوگیری

برخی از اقدامات ملموسی که می توانید برای پیشگیری از سرطان کبد انجام دهید عبارتند از:

 • با انجام رابطه جنسی ایمن و واکسن زدن علیه هپاتیت (اگر قبلاً در کودکی نبوده اید) از عفونت هپاتیت B یا C جلوگیری کنید.
 • اگر قبلاً هپاتیت B یا C دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد درمان هایی صحبت کنید که می تواند به کاهش خطر ابتلا به سیروز و سرطان کبد کمک کند.
 • مصرف الکل خود را محدود کنید.
 • سیگار کشیدن را ترک کن.
 • در مورد سابقه خانوادگی خود، به ویژه در مورد مشکلات کبدی، اطلاعات کسب کنید.

ضایعات کبدی معمولاً جای نگرانی ندارند. با این وجود، اگر درد یا ناراحتی شکمی یا هر یک از علائم سرطان کبد را تجربه می‌کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. و اگر ضایعات کبدی به طور تصادفی در طول آزمایش تصویربرداری کشف شوند، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند در مورد اهمیت ضایعات صحبت کند و مراحل بعدی شما را در درمان راهنمایی کند.
Source

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه