ضربان قلب تعداد دفعات انقباض یا ضربان قلب را در دقیقه اندازه گیری می کند. برای بیشتر بزرگسالان، ضربان قلب هدف در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است.

یک قلب سالم برای هر کاری که بدن در آن زمان انجام می دهد، فقط مقدار مناسب خون را با سرعت مناسب به بدن می رساند. به عنوان مثال، ترس یا غافلگیری به طور خودکار آدرنالین، هورمونی را ترشح می کند تا ضربان قلب را سریعتر کند. این کار بدن را آماده می کند تا از اکسیژن و انرژی بیشتری برای فرار یا مقابله با خطر احتمالی استفاده کند.

ضربان قلب در حالت استراحت به تعداد ضربان قلب در دقیقه در حالت استراحت اشاره دارد. با این حال، سن، سطح فعالیت، آمادگی جسمانی و سایر عوامل می توانند بر ضربان قلب فرد در حالت استراحت تأثیر بگذارند.

در حالی که ضربان قلب طبیعی تضمین نمی کند که یک فرد از مشکلات سلامتی خلاص باشد، یک معیار مفید برای شناسایی طیف وسیعی از مشکلات سلامتی است.

ضربان قلب من چقدر باید باشد؟medicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت چقدر است؟

ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در عرض یک دقیقه می تپد.

نبض اغلب با ضربان قلب اشتباه گرفته می شود، اما در عوض به تعداد دفعات انبساط و انقباض شریان ها در دقیقه در پاسخ به عمل پمپاژ قلب اشاره دارد. ضربان نبض دقیقا برابر با ضربان قلب است، زیرا انقباضات قلب باعث افزایش فشار خون در شریان ها می شود که منجر به نبض قابل توجهی می شود.

بنابراین، گرفتن نبض، اندازه گیری مستقیم ضربان قلب است.

تشخیص اینکه آیا ضربان قلب یک فرد در محدوده طبیعی قرار دارد یا خیر، مهم است. اگر بیماری یا آسیب قلب را ضعیف کند، اندام ها خون کافی برای عملکرد طبیعی دریافت نمی کنند.

ضربان قلب به تدریج آهسته تر می شود زیرا فرد در دوران کودکی به سمت نوجوانی حرکت می کند. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان بالای ۱۰ سال، از جمله افراد مسن، است بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه (bpm).

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟

ورزشکارانی که بسیار تمرین کرده اند ممکن است ضربان قلب در حالت استراحت داشته باشند زیر ۶۰ ضربه در دقیقه، گاهی اوقات به ۴۰ ضربان در دقیقه می رسد.

ضربان قلب خوب بر اساس سن چقدر است؟

در زیر جدولی از ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت در سنین مختلف:

سن ضربان قلب طبیعی (bpm)
نوزادان ۱۰۰-۲۰۵
نوزادان زیر ۱ سال ۱۰۰-۱۸۰
از ۱-۲ سال ۹۸-۱۴۰
از ۳-۵ سال ۸۰-۱۲۰
از ۶-۷ سال ۷۵-۱۱۸
کودکان بزرگتر، نوجوانان و بزرگسالان ۶۰-۱۰۰

ضربان قلب در حالت استراحت می تواند در این محدوده طبیعی متفاوت باشد. در پاسخ به انواع تغییرات افزایش خواهد یافت، شامل ورزش، دمای بدن، محرک های احساسی و وضعیت بدن، مانند مدت کوتاهی پس از بلند شدن سریع.

ضربان قلب را در طول ورزش هدف قرار دهید

ضربان قلب فرد در حین ورزش افزایش می یابد، زیرا قلب برای پمپاژ خون و اکسیژن بیشتر در سراسر بدن بیشتر می زند. با این حال، هنگام تمرین برای تناسب اندام، مهم است که فشار زیادی به قلب وارد نکنید.

در حالی که ضربان قلب در نتیجه فعالیت بدنی افزایش می یابد، کاهش کلی در ضربان قلب هدف در طول زمان امکان پذیر است. این به دلیل ورزش است تقویت می کند عضله قلب به همین دلیل، قلب می‌تواند حجم زیادی از خون را با هر ضربان قلب پمپاژ کند، به این معنی که می‌تواند کمتر ضربان داشته باشد تا مواد مغذی و اکسیژن لازم را به قسمت‌های مختلف بدن برساند و کارایی بیشتری داشته باشد.

هدف تمرینات قلبی عروقی کاهش ضربان قلب هدف است. ضربان قلب هدف ایده آل با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین شایان ذکر است حداکثر ضربان قلب است. این توانایی کامل قلب را نشان می دهد و معمولاً از طریق ورزش با شدت بالا به آن می رسد.

بیشتر بخوانید
تاکی کاردی فوق بطنی (SVT، PSVT): علل، علائم و درمان

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان کنید که حداکثر ضربان قلب در حین ورزش باید تقریباً برابر با ۲۲۰ ضربه در دقیقه منهای سن فرد باشد. به عنوان مثال، برای یک فرد ۵۰ ساله، حداکثر محاسبه ضربان قلب ۲۲۰ تا ۵۰ سال = ۱۷۰ bpm خواهد بود.

از آنجایی که بدن هر فرد به ورزش واکنش متفاوتی نشان می دهد، ضربان قلب هدف به عنوان محدوده ای شناخته می شود که به عنوان منطقه ضربان قلب هدف شناخته می شود.

جدول زیر نشان می دهد منطقه ضربان قلب هدف مناسب برای طیفی از سنین هنگام ورزش با شدت ۵۰ تا ۸۵ درصد، ضربان قلب یک فرد باید در این محدوده قرار گیرد که به آن تلاش نیز می گویند.

سن (سال) منطقه ضربان قلب هدف در فعالیت ۵۰ تا ۸۵ درصد (bpm) میانگین حداکثر ضربان قلب در ۱۰۰٪ فعالیت (bpm)
۲۰ ۱۰۰-۱۷۰ ۲۰۰
۳۰ ۹۵-۱۶۲ ۱۹۰
۳۵ ۹۳-۱۵۷ ۱۸۵
۴۰ ۹۰-۱۵۳ ۱۸۰
۴۵ ۸۸-۱۴۹ ۱۷۵
۵۰ ۸۵-۱۴۵ ۱۷۰
۵۵ ۸۳-۱۴۰ ۱۶۵
۶۰ ۸۰-۱۳۶ ۱۶۰
۶۵ ۷۸-۱۳۲ ۱۵۵
۷۰ ۷۵-۱۲۸ ۱۵۰
۷۵ ۷۳-۱۲۳ ۱۴۵
۸۰ ۷۰-۱۱۹ ۱۴۰
۸۵ ۶۸-۱۱۳ ۱۳۵
۹۰ ۶۵-۱۱۱ ۱۳۰

توصیه می شود که افراد به طور منظم ورزش کنند تا ضربان قلب هدف سالمی داشته باشند. این CDC مقادیر و سطوح زیر ورزش را در هفته توصیه کنید:

ورزش مثال منظم بودن مجموع دقیقه در هفته
فعالیت هوازی با شدت متوسط پیاده روی سریع، کلاس ایروبیک ۵ روز در هفته بالای ۱۵۰
فعالیت هوازی شدید دویدن، دویدن، استپ ایروبیک ۳ روز در هفته بالای ۷۵
ترکیبی معادل از فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​و شدید ترکیبی از راه رفتن و دویدن ۲ روز یا بیشتر در هفته N/A

علاوه بر فعالیت هوازی، توصیه می شود به فعالیت های تقویت کننده عضلات نیز اضافه شود. در ۲ روز یا بیشتر در هفته، فرد می تواند تمریناتی را انجام دهد که تمام گروه های عضلانی اصلی مانند پاها، باسن، پشت، شکم، سینه، شانه ها و بازوها را تحت تأثیر قرار می دهد.

بیشتر بخوانید
چگونه علائم حمله قلبی را تشخیص دهیم.

ریتم غیر طبیعی قلب

سرعت قلب تنها عاملی نیست که باید هنگام بررسی سلامت آن در نظر گرفت. ریتم ضربان قلب نیز مهم است. ضربان قلب باید با ریتم ثابتی انجام شود و فاصله منظمی بین ضربان ها وجود داشته باشد.

عضله دارای یک سیستم الکتریکی است که به آن می گوید که چه زمانی باید بتپد و خون را به اطراف بدن فشار دهد. یک سیستم الکتریکی معیوب می تواند منجر به ریتم غیر طبیعی قلب شود که به نام آریتمی شناخته می شود.

طبیعی است که ضربان قلب در طول روز در پاسخ به ورزش، اضطراب، هیجان و ترس تغییر کند. با این حال، فرد معمولاً نباید از ضربان قلب خود در حالت استراحت آگاه باشد.

افرادی که نگران تپش قلب یا ضربان های نابجا هستند باید با پزشک خود صحبت کنند تا بتواند نوار قلب (ECG) را برای ارزیابی ضربان قلب و ریتم انجام دهد.

بسیاری از انواع مختلف ریتم غیر طبیعی قلب وجود دارد نوع آن بستگی به این دارد که ریتم غیرطبیعی از کجا شروع می شود و اینکه باعث می شود قلب خیلی سریع یا خیلی کند شود.

اگر فردی احساس می کند که ضربان قلبش بی ریتم، خیلی سریع یا خیلی کند است، توصیه می شود در مورد این علائم با پزشک تماس بگیرید. همچنین ممکن است فرد احساس کند که یک ضربان را از دست داده یا “پرش” کرده است، یا ممکن است احساس کند ضربان اضافی وجود داشته است.

حفظ ضربان قلب طبیعی

ضربان قلب سالم برای محافظت از سلامت قلب بسیار مهم است.

در حالی که ورزش برای افزایش ضربان قلب پایین و سالم مهم است، چندین قدم دیگر وجود دارد که فرد می تواند برای محافظت از سلامت قلب خود انجام دهد. شامل:

  • کاهش استرس: استرس می تواند به افزایش ضربان قلب و فشار خون کمک کند. راه های دور نگه داشتن استرس عبارتند از تنفس عمیق، یوگا، تمرین تمرکز حواس و مدیتیشن.
  • پرهیز از دخانیات: سیگار منجر به افزایش ضربان قلب می شود و ترک آن می تواند آن را تا حد طبیعی کاهش دهد.
  • کاهش وزن: وزن بیشتر بدن به این معنی است که قلب باید سخت تر کار کند تا تمام نواحی بدن با اکسیژن و مواد مغذی تامین شود.
بیشتر بخوانید
نوار قلب غیر طبیعی: معنی و درمان

سوالات متداول

در ادامه به سوالات متداول در مورد ضربان قلب پاسخ داده شده است.

ضربان قلب ناسالم چیست؟

ضربان قلب معمولی در حالت استراحت برای بزرگسالان است بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه (bpm). برخی از ورزشکاران و افراد مسن تر ضربان قلب کمی کمتر دارند.

ضربان قلب “ناسالم” ضربان قلب بسیار سریع یا بسیار آهسته است. همچنین ممکن است یک فرد آریتمی داشته باشد که ضربان قلب نامنظم است.

ضربان قلب ۱۲۰ طبیعی است؟

در حالی که ۱۲۰ ضربه در دقیقه کمی بالاتر از محدوده معمولی ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است، ممکن است برای برخی افراد سالم باشد. اگر فردی نگران است که ضربان قلبش خیلی زیاد است، باید با پزشک تماس بگیرد.

خلاصه

ضربان قلب تعداد دفعاتی را که قلب در عرض یک دقیقه می‌زند را توصیف می‌کند. برای بیشتر بزرگسالان، محدوده هدف برای ضربان قلب در حالت استراحت ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است.

برای کمک به حفظ ضربان قلب سالم و محافظت از قلب، توصیه می شود که فرد به طور منظم ورزش کند، برنامه غذایی سالمی داشته باشد، استرس را مدیریت کند، وزن مناسبی داشته باشد و از سیگار کشیدن اجتناب کند یا آن را ترک کند.