ضربه مغزی در کودکان نوپا و نوزادان: علائم و درمان

ضربه مغزی چیست؟

کودکان نوپا اغلب به سر خود ضربه می زنند. از بسیاری جهات، آن‌ها کاملاً انعطاف‌پذیر هستند و سریعاً از ضربه‌ها و کبودی‌های جزئی بازمی‌گردند. با این حال، برخی از آسیب های سر جدی تر از دیگران است.

ضربه مغزی یکی از انواع آسیب جدی به سر است. ضربه مغزی (همچنین به عنوان آسیب مغزی خفیف تروماتیک یا TBI شناخته می شود) آسیب جدی تری به سر است زیرا شامل آسیب به مغز و نحوه عملکرد مغز می شود.

در مقایسه با سایر گروه‌های سنی، کودکان زیر ۴ سال بیشترین میزان آسیب‌های مغزی را دارند. علت اصلی صدمات سر برای نوزادان و کودکان نوپا است سقوط در خانه و به دنبال آن تصادفات اتومبیل. نوزادان و کودکان نوپا اغلب به دلیل تلو تلو خوردن، زمین خوردن و برخورد به چیزهایی می‌افتند. آنها همچنین می توانند هنگام افتادن یا افتادن شخصی که آنها را حمل می کند سقوط کنند.

علل شایع ضربه مغزی در کودکان خردسال

همه زمین خوردن ها منجر به ضربه مغزی نمی شود. با این حال، احتمال بیشتری وجود دارد که کودک دچار ضربه مغزی یا آسیب جدی به سر شود زمانی که:

ضربه مغزی در کودکان نوپا و نوزادان: علائم و درمان
 • سقوط از بیش از سه پا
 • روی یک سطح سخت بیفتید
 • با سرعت زیاد سقوط کنید.

این زمین خوردن‌ها جدی‌تر هستند، زیرا نیروی زمین خوردن به احتمال زیاد باعث حرکت یا آسیب به مغز کودک می‌شود. اگر مشکوک به ضربه مغزی فرزندتان هستید، باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد.

علائم واضح ضربه مغزی

نوزادان و کودکان نوپا احتمالاً نمی توانند علائم ضربه مغزی خود را توضیح دهند یا به شما بگویند. بنابراین پس از اینکه یک کودک دچار یک زمین خوردن شدید شد، مهم است که مراقبان کودک خود را زیر نظر داشته باشند و بتوانند علائم و نشانه های ضربه مغزی را تشخیص دهند.

علائم واضح ضربه مغزی عبارتند از:

 • تشنج
 • مشکل بیدار شدن از خواب
 • تغییر رفتار
 • عبور از

اینها علائم جدی هستند و باید شما را وادار کنند که فرزندتان را به اورژانس ببرید. لطفاً برای آشنایی با نحوه تشخیص سایر علائم و نشانه های ضربه مغزی در کودکان خردسال، ادامه مطلب را بخوانید.

بیشتر بخوانید
رینیت نوزادان: علل، علائم و درمان

چگونه به دنبال نشانه های ضربه مغزی باشیم

پس از آسیب سر کودک، ممکن است بلافاصله مشخص نباشد که مشکلی وجود دارد. اکثر کودکانی که دچار ضربه مغزی می‌شوند، «بیهوش نمی‌شوند» یا هوشیاری خود را از دست نمی‌دهند. رایج است که نوزادان و کودکان نوپا بلافاصله پس از یک رویداد ناگهانی یا حیرت آور، مانند زمین خوردن، گریه کنند. علائمی که نشان می دهد کودک آسیب به سر دارد ممکن است تا چند ساعت یا چند روز بعد مشخص نشود.

برخلاف کودکان بزرگتر، نوزادان و کودکان نوپا ممکن است نتوانند به شما بگویند که چه زمانی سردرد، سرگیجه، حساسیت به نور/صدا یا سایر علائم ضربه مغزی دارند. مراقبان باید مراقب تغییرات فیزیکی، عاطفی، رفتاری و خواب باشند که ممکن است نشانه‌های ضربه مغزی باشد. اگر متوجه هر یک از علائم زیر شدید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 • برآمدگی، کبودی، خونریزی: صدمات فیزیکی روی پوست سر یا سر کودک شما پس از زمین خوردن غیر معمول نیست. تورم زیر پوست (که به عنوان “تخم غاز” یا از نظر پزشکی به عنوان هماتوم شناخته می شود) می تواند در نقطه برخورد در هر نقطه از بدن رخ دهد. اگر فرزند شما بریدگی بزرگ یا برآمدگی دارد که به سرعت بزرگتر می شود، با پزشک خود تماس بگیرید یا به بخش اورژانس مراجعه کنید.
 • استفراغ، حرکات غیر معمول، تشنج، مشکل در صحبت کردن: کودک شما پرت می کند، بدن خود را به طور عجیبی حرکت می دهد، یا مثل همیشه صحبت نمی کند.
 • تغییرات در تعادل و هماهنگی: کودک شما در حال حرکت، خزیدن، راه رفتن یا راه رفتن متفاوت است (مثلاً سکندری، راه رفتن با پاها/پاهای بازتر).
 • تغییرات خلق و خوی: کودک شما به راحتی اشک می ریزد/گریه می کند، «احساسی تر» است، عصبانیت بیشتری نشان می دهد، عصبانی می شود، فشار می آورد، گاز می گیرد یا نمی تواند با راهبردهای معمولی به او آرامش داده یا آرام شود.
 • کاهش تعامل: به نظر می رسد کودک شما علاقه ای به اسباب بازی ها/بازی های معمولی ندارد یا کمتر علاقه مند است. بازی کودک شما “آرام تر” از حد معمول به نظر می رسد
 • تغییرات در رفتار: فرزند شما گیج یا گیج به نظر می رسد، دیرتر پاسخ می دهد، «چسبنده تر» است، یا بیش از حد معمول به کمک بزرگسالان نیاز دارد.
 • تغییرات در غذا خوردن: کودک شما کمتر شیر می خورد، کمتر می خورد یا غذا را امتناع می کند.
 • سردرد یا سایر علائم درد: کودک شما می گوید یا نشان می دهد که سردرد، معده درد یا “شکم درد” دارد (مثلاً لمس کردن یا مالش مکرر معده یا سر).
 • تغییر در الگوی خواب: کودک شما در بیدار شدن از خواب مشکل دارد، شب ها یا در طول روز کم و بیش می خوابد، چرت های طولانی تری می زند، خواب آلودگی بیشتری در روز نشان می دهد یا کابوس های شبانه، وحشت های شبانه یا راه رفتن در خواب افزایش یافته است.
 • حوادث دستشویی: فرزند شما دارد جدید تصادفات در طول روز یا شب، و فرزند شما قبلا آموزش توالت داشته است.
بیشتر بخوانید
کولیت اولسراتیو در کودکان

اگر فکر می کنید کودکتان ضربه مغزی دارد چه باید کرد؟

منبع: CDC سر می کند

اگر نگران ضربه مغزی یا ضربه به سر فرزندتان هستید، کودک خود را برای ارزیابی به بخش اورژانس یا مراقبت فوری ببرید.

با پزشک اطفال فرزندتان تماس بگیرید و توصیه های فوری بخواهید.

باقی مانده & بهبودی از ضربه مغزی

 • در خانه استراحت کن: کودک شما باید ۲ تا ۳ روز اول پس از آسیب دیدگی در خانه بماند. کودک خود را از پیش دبستانی، زمین های بازی و دیگر محیط های شلوغ مدرسه/بازی دور نگه دارید. از بردن فرزندتان به کارها خودداری کنید. در ۲-۳ روز اول، کودک شما باید به اندازه ای که برای احساس بهتر نیاز دارد استراحت کند و بخوابد. این به بهبود مغز و بدن آنها کمک می کند.
 • یک مکان آرام در خانه ایجاد کنید: در حالی که کودک شما برای چند روز استراحت می کند، اسباب بازی های روشن و پر سر و صدا را کنار بگذارید. به طور مشابه، دسترسی فرزندتان به تلویزیون، بازی‌های تبلت و وسایل الکترونیکی روشن را محدود کنید، اگر به نظر می‌رسد او را آزار می‌دهند.
 • فرزندتان را تشویق کنید که هیدراته بماند: به کودک خود نوشیدنی های مکرر مانند آب، شیر یا پدالیت بدهید.
 • جلوگیری از آسیب دوم: در حالی که کودک شما در حال نقاهت پس از ضربه مغزی است، مهم است که ضربه اضافی دیگری به سرش وارد نشود.
  • فرزند شما باید از بازی خشن و احتمال آسیب/سقوط اضافی اجتناب کنید. آنها نباید با توپ، دویدن، کشتی، کوهنوردی، تجهیزات زمین بازی، اسکوتر، دوچرخه یا ترامپولین بازی کنند.
  • به آرامی دوباره معرفی کنید کودک شما پس از چند روز استراحت به فعالیت های منظم بازی و یادگیری خود بپردازد. در صورتی که فرزندتان دمدمی مزاج، ناراحت، یا هر نشانه ای از سردرد یا درد از خود نشان داد، استراحت کنید یا فعالیت را متوقف کنید. اگر مطمئن نیستید که فرزندتان در تحمل فعالیت های منظم خود مشکل دارد، فعالیت را متوقف کنید و به کودک خود فرصت استراحت بدهید. “وقتی شک دارید، آنها را بیرون بنشینید.”
 • فرزندتان را زیر نظر بگیرید: اکثر کودکان در عرض ۴-۲ هفته بهبود می یابند و بدون بازگشت علائم به فعالیت های عادی خود باز می گردند. پزشک کودک شما می تواند به تصمیم گیری در مورد اینکه چه زمانی بازگشت به فعالیت های عادی برای او بی خطر است کمک کند. اگر کودک شما بیش از یک ماه مشکل دارد، از پزشک خود بپرسید که آیا باید با متخصص ضربه مغزی ملاقات کنید.
بیشتر بخوانید
آیا کودکان می توانند زونا بگیرند؟

راه های پیشگیری از ضربه مغزی & آسیب های سر در کودکان

منبع: CDC سر می کند

 • صندلی های ماشین را به درستی نصب کنید. هنگام سوار شدن به خودرو، کودک شما باید در صندلی خودرو یا صندلی تقویت کننده ای که به درستی نصب شده و متناسب با سن و جثه کودک شما باشد، مهار شود. صندلی‌های ماشین، صندلی‌های تقویت‌کننده و کمربند ایمنی به جلوگیری از صدمات در صورت تصادف وسیله نقلیه کمک می‌کنند. می‌توانید با «۳۱۱» تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات رایگان با تکنسین ایمنی مسافر کودک تأیید شده داشته باشید. این بازرسی صندلی خودرو از طریق اداره پلیس شیکاگو، اداره آتش نشانی شیکاگو و چندین سازمان محلی دیگر در دسترس است. برنامه Lurie Children’s Buckle Up نیز این بازرسی های رایگان را در محله South Loop ارائه می دهد.
 • همه چیز ضد بچه اطمینان حاصل کنید که هر چیزی در محیط روزانه شما برای کودکان بی خطر است. پله‌ها و دسترسی به پیشخوان‌ها/سطوحی که فرزندتان ممکن است سعی کند از آنها بالا برود را مسدود کنید. مناطق پیاده روی و راهروها را از شلوغی پاک نگه دارید و در مکان هایی مانند آشپزخانه و حمام از تشک های ضد لغزش استفاده کنید. مطمئن شوید که قفسه‌های کتاب، صندلی‌ها و سایر وسایلی که ممکن است فرزندتان به آن‌ها دست پیدا کند یا روی آن‌ها نگه دارد، مسدود یا محکم باشند تا در صورت چنگ زدن به مبلمان، اثاثیه سقوط نکند.
 • از موقعیت های پرخطر دوری کنید: وقتی کودکی را در آغوش می گیرید، برنامه ریزی کنید که به آرامی راه بروید. به خودتان زمان و فضا بدهید تا کودک را به مکان های مختلف منتقل کنید. از تلاش برای انجام چند کار یا عجله در انجام فعالیت ها در حالی که کودک را در آغوش گرفته اید، خودداری کنید. آشنایی با فضاها از قبل به کاهش خطرات، به ویژه در محیط های عمومی کمک می کند.
 • همیشه بر بازی نظارت کنید: هرگز نوزاد یا کودک نوپا را بدون مراقبت رها نکنید. یک بزرگسال باید از نزدیک بر بازی نظارت کند – به ویژه در زمین های بازی، سه چرخه ها، اسکوترها و تجهیزات ورزشی. همچنین به خاطر داشته باشید که کودکان نوپا فقط باید در ورزش های مناسب سن شرکت کنند. به عنوان مثال، کودکان خردسال باید با توپ های نرم و بزرگ بازی کنند.
 • اصرار بر کلاه ایمنی و تجهیزات محافظ: قانونی داشته باشید که کودک شما باید همیشه هنگام استفاده از سه چرخه، دوچرخه و اسکوتر، رولربلید، اسکیت بورد، سورتمه سواری، اسنوبورد یا اسکی از کلاه ایمنی استفاده کند. نشان داده شده است که ابزار ایمنی به محافظت در برابر ضربه شدید سر کمک می کند.
بیشتر بخوانید
نکات مراقبت از خود برای والدین کودک دارای بلوغ زودرس مرکزی

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه