ضربه مغزی چگونه درمان می شود و در طول دوره نقاهت چه کاری می توانید انجام دهید؟

ضربه مغزی نوعی آسیب مغزی خفیف (TBI) است که در اثر ضربه، ضربه یا تکان به سر یا بدن ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی، از جمله سردردهای مداوم، سرگیجه، و مشکلات حافظه یا تفکر شود. در موارد نادر، ضربه مغزی می تواند منجر به لخته شدن خون یا خونریزی در مغز شود که می تواند کشنده باشد.

علائم ضربه مغزی  می تواند بلافاصله یا چند روز یا چند هفته بعد ظاهر شود.

در حالی که اکثر افراد به طور کامل پس از ضربه مغزی بهبود می یابند، مدت زمان وقوع آن می تواند به عوامل مختلفی از جمله شدت ضربه، سن آنها، میزان سلامتی آنها قبل از ضربه مغزی و نحوه مراقبت از خود پس از آن بستگی دارد.

ضربه مغزی چگونه درمان می شود و در طول دوره نقاهت چه کاری می توانید انجام دهید؟

چندین چیز می تواند به کاهش شدت و طول علائم کمک کند.

استراحت بلافاصله پس از ضربه مغزی ضروری است

مهمترین مرحله در بهبود ضربه مغزی، استراحت زیاد است که برای کمک به بهبودی مغز ضروری است.  افراد مبتلا به ضربه مغزی  باید شب ها زیاد بخوابند و در روز استراحت کنند.

در ۴۸ ساعت اول پس از ضربه مغزی، باید از هر گونه فعالیتی که از نظر بدنی نیاز دارد، از جمله کارهای سنگین خانه و ورزش (مانند وزنه برداری)، و همچنین فعالیت هایی که نیاز به تمرکز زیاد دارند، مانند انجام کارهای مدرسه، مطالعه، اجتناب کنید. بازی های ویدیویی، تماشای تلویزیون یا ارسال پیامک. اینها می توانند علائم شما را بدتر کرده و دوره نقاهت را طولانی تر کنند.

با این حال، پس از آن دوره، تا زمانی که علائم شما را تحریک نکند، می توانید به تدریج فعالیت خود را افزایش دهید، از جمله زمان استفاده از صفحه نمایش. نشان داده شده است که ورزش های سبک مانند  ایروبیک  به افراد کمک می کند تا در طولانی مدت سریع تر بهبود یابند. با این حال، مهم است که از هر گونه فعالیتی که در آن خطر ضربه یا ضربه به سر وجود دارد تا بهبودی کامل خودداری کنید.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سرگیجه هنگام بیدار شدن از خواب شود؟

اگر تنها زندگی می کنید، از کسی بخواهید که در ۴۸ ساعت اول با شما بماند تا بتواند مراقب مشکلاتی از جمله تغییرات در رفتار یا مشکلات تمرکز یا درک شما باشد.

سعی کنید از موقعیت هایی که باعث استرس شما می شود دوری کنید.

پس از ضربه مغزی از تماس یا ورزش های تفریحی خودداری کنید

صرف نظر از اینکه ضربه مغزی شما در نتیجه یک ضربه ورزشی رخ داده است یا خیر، تا زمانی که توسط پزشکتان برطرف نشده اید از شرکت در ورزش های تماسی خودداری کنید. تحقیقات نشان می دهد که یک ضربه مغزی فرد را در معرض خطر بیشتری برای TBI های بعدی قرار می دهد.

اگر یک ضربه مغزی مرتبط با ورزش دریافت کرده اید، تحقیقات نشان می دهد که انجام ورزش های غیر تماسی پس از آسیب ممکن است به بهبودی شما کمک کند.

مواردی را که به خاطر سپردن آنها برای شما سخت تر است را دنبال کنید

فهرستی از چیزهایی که ممکن است به خاطر سپردن آنها برای شما سخت تر از حد معمول باشد را بنویسید و آن را در قرار ملاقات بعدی با پزشک خود بیاورید. اگر متوجه شدید که به راحتی حواس شما پرت می شود، سعی کنید یک کار را در یک زمان انجام دهید. به عنوان مثال، در حین تماشای تلویزیون، به جای آشپزی، فقط روی درست کردن شام تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید
آیا زردچوبه می تواند به درمان یا پیشگیری از اسکیزوفرنی کمک کند؟

تا زمانی که علائم شما از بین نرود، از یکی از اعضای خانواده یا دوست نزدیک برای تصمیم گیری های مهم کمک بخواهید.

قبل از بازگشت به فعالیت های عادی با پزشک خود صحبت کنید

هنگامی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما اجازه بازگشت به فعالیت های عادی خود را می دهد، این کار را به تدریج انجام دهید، نه یکباره.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید به محل کار خود بازگردید و با کارفرمای خود در مورد وضعیت خود صحبت کنید. در مورد بازگشت تدریجی به کار، از جمله نیم روز کار کردن و تغییر فعالیت های کاری خود تا زمان بهبودی، سوال کنید.

از آنجایی که توانایی واکنش شما ممکن است پس از ضربه مغزی کندتر باشد، با پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی می‌توانید دوچرخه سواری کنید، ماشین رانندگی کنید یا ماشین‌های سنگین کار کنید، مشورت کنید.

از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید تا زمانی که پزشکتان بگوید به اندازه کافی خوب هستید که دوباره آن ها را بنوشید. فقط داروهایی را مصرف کنید که در مورد آنها با پزشک خود صحبت کرده اید و تاییدیه دریافت کرده اید. به طور کلی، در ۲۴ ساعت اول، از مصرف  آسپرین ،  ایبوپروفن (ادویل، موترین) و  ناپروکسن (Aleve)  برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند. پس از ۲۴ ساعت، این داروها بی خطر در نظر گرفته می شوند.  استامینوفن (تیلنول) را  می توان در ۲۴ ساعت اول برای تسکین درد مصرف کرد.

در ابتدا، ممکن است بخواهید از استفاده مداوم از رایانه، از جمله رایانه و بازی های ویدیویی اجتناب کنید. کارشناسان همچنین توصیه می کنند در طول دوره بهبودی از ترن هوایی و سایر سواری های پرسرعت دوری کنید.

بیشتر بخوانید
کاتکول آمین ها چیست و چه کار می کنند؟

بهبود ضربه مغزی در کودکان

در کودکان، قوانین مشابهی برای بهبود ضربه مغزی مانند بزرگسالان اعمال می شود. والدین باید با پزشک کودک خود در مورد زمان ایمن بودن بازگشت به مدرسه و سایر فعالیت ها صحبت کنند.

والدین همچنین ممکن است بخواهند با معلمان، مربیان، مشاوران، پرستاران کودک، سایر والدین، خواهران و برادران و هر کسی که با کودک تعامل دارد صحبت کنند تا به آنها کمک کنند تا بفهمند چه اتفاقی برای کودک افتاده است و چه کاری می توانند برای کمک به بهبودی انجام دهند.

وقتی ضربه مغزی جدی تر می شود

صدمات شدید سر می تواند منجر به علائم طولانی مدت و عوارض بیشتر، از جمله سردرد، سرگیجه،  سندرم پس از ضربه مغزی ، و تورم یا خونریزی در مغز شود.

شدت این عوارض و درمان نیز متفاوت است. برخی ممکن است خود به خود برطرف شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به درمان با دارو داشته باشند. بستری شدن در بیمارستان در برخی موارد ضروری است و برخی بیماران ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

مراقب علائم خطر پس از ضربه مغزی باشید، از جمله سردرد که بدتر می شود و از بین نمی رود. ضعف، بی حسی یا کاهش هماهنگی؛ استفراغ مکرر یا حالت تهوع؛ و گفتار نامفهوم اگر پس از ضربه مغزی دچار این علائم شدید، فوراً به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید تا پزشک بتواند مشکل را پیدا کند و برنامه درمانی را تعیین کند.

اگر از فردی مراقبت می کنید که پس از ضربه مغزی بهبود می یابد یا ممکن است دچار ضربه مغزی شده باشد، در صورتی که:

بیشتر بخوانید
داروها و گزینه های درمانی جدید برای ام اس پیشرونده ثانویه

  • خیلی خواب آلود به نظر می رسید یا نمی توانید از خواب بیدار شوید
  • یک مردمک بزرگتر از دیگری داشته باشید
  • تشنج یا تشنج داشته باشید
  • نمی تواند افراد یا مکان ها را تشخیص دهد
  • گیج تر، بی قرار یا آشفته تر می شوند
  • غیرعادی رفتار می کنند
  • از دست دادن هوشیاری

درمان دهلیزی: درمان جدید در افق

در حالی که استراحت کافی اولین درمان توصیه شده پس از ضربه مغزی است، محققان به دنبال شکل فعال تری از درمان به نام درمان دهلیزی هستند. این یک برنامه مبتنی بر ورزش است که توسط یک فیزیوتراپ متخصص برای بهبود تعادل و کاهش سرگیجه طراحی شده است – مشکلاتی که ممکن است پس از ضربه مغزی ایجاد شوند.

این درمان شامل تمرینات مخصوص سر، بدن و چشم است که برای آموزش مجدد مغز برای شناسایی و پردازش سیگنال ها طراحی شده است که منجر به تثبیت نگاه و تعادل می شود. بر اساس یک بررسی تحقیقاتی، اگرچه شواهد پیرامون درمان دهلیزی در بیماران مبتلا به ضربه مغزی محدود است، اما امیدوار کننده است و مطالعات بیشتری را برای تجزیه و تحلیل مزایای بالقوه این درمان تضمین می کند.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه